ubuntu 12.10 yukleme sorunu

Başlatan stonecrusher, 16 Şubat 2013 - 21:46:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

stonecrusher

Merhaba.Gün itibariyle 64 bit : http://releases.ubuntu.com/12.10/ubuntu-12.10-desktop-amd64.iso bu linkteki ubuntuyu indirerek  bilgisayarıma kurdum.Ancak  daha sonra farkettimki bu  64 bitlik amd islemciler için ben intel i5 işlemci kullanıyorum.Herneyse bilgisayara kurdum sorunsuz bir sekilde kurulum tamamlandıktan sonra ilk restart tan sonra bilgisayar  acılıyor ancak siyah ekran 2-3 sn arayla acılıp kapanıyor.Ancak   ubuntu dvd sini taktıgımda kurulum ekranından ubuntuyu deneyi sectigimde  ubuntu masastune ulasıyorum.

Beyler şimdi  sorun  indirdigim linkteki ubuntu surumundemidir.Yoksa  grub ile ilgili bir problemmi var.Eger yok ise  64 bit intel işlemcili bilgisayarıma uygun ubuntu surumu nedir?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler iyi forumlar

onparmakfklavye

ilk sefer kurdugumda benim makinenin de acilista ekrana gelen elektrigi kesiliyor bir muddet bekledikten sonra acilis islemleri devam ediyordu. Zannederim guncellemerden sonra duzeldi.

Bir muddet bekle belki senin sistemin de acilir

Indirirken 32 bit onerilir diyor, bi abim neden boyle yaziyorlar, cunku biz 64 biti beceremedik elimize yuzumuze bulastirdik diyor  :)

stonecrusher

Hocam kuralımda 32 bit ubuntu.Peki benim sistemim intel 64 bit işlemci 8gb ram bunları tam anlamıyla kullanabilecekmiyim.Kullanamayacaksam niye aldım bu makineyi değilmi.Bu arada ekran hiç açılmıyor dvd çıkınca siyah ekran yanıp yanıp sönüyor sadece sonsuz döngü.Üstadlar bilgilendirirse sevinirim.

onparmakfklavye

az önce cepten yazdığım için pek düzgün cümleler kuramamışım. 64 bitle ilgili arkadaşın yorumu latife olsun diye idi. 64 bit ve 32 bit kullandım. Ekran kartı sürücüleri haricinde sorun yaşamadım. Siz bilgisayarınız açmayı denediniz mi, benim sistem yalan olmasın yaklaşık 1 dakika kadar bekliyor sonra monitöre elektrik gelip ubuntu açılış animasyonuna geçiyor ve açılıyordu. Sonra düzeldi, belki sizinki de açılır.

stonecrusher

Anladım hocam.Açtım bilgisayarı senin dediğin gibi yaklaşık 5 dk dır bekliyorum.Ancak güç düğmesine bastığımdan beri  siyah ekran açılıp kapanıyor hiç bişey yazmıyor.

onparmakfklavye

ben de acemiyim, bildiklerim buraya kadar :)

stonecrusher

Peki hocam sağol yinede..Yokmu Windows zindanlarından kaçmış  acemiye yardım edecek :)

onparmakfklavye

hocam şöyle birşey aklıma geldi şuradaki http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29698.0 tarifi gözden geçirin. Belki atladığınız birşeyler vardır.

Bi keresinde arkadaşımın bilgisayarına kurulum yaparken, yanlış sdayı seçmişim. Haliyle grub gözükmüyor direk windows başlıyor idi.

stonecrusher

Yok hocam orda sorun yok.Benim asıl öğrenmek istediğim ben amd 64 bit için olan  ubuntu surumunu indirdim intel olmadıgı için.Ondan dolayı problem olabilirmi.Bende biraz baktım foruma hiç 32-64 bit kurulum sorunu yaşamış yok tek benim galiba

onparmakfklavye

o galiba intel ile uyumlu olmadığından değil, isimlendirme ile alakalı 64bitlerin isimlendirmesi öyle herhalde

stonecrusher

Valla  ben anlamadım bu işi tekrardan indiriyorum.İnşallah bu sefer olur.Olmazsa ne yaparım bilemiyorum

onparmakfklavye

kolay gelsin hocam, prime time a denk gelemedik. Aceleniz yok ise 1 2 gün bekleyin deneyimli birileri yardımcı olacaklardır

stonecrusher

Yok acelem ya kararlıyım windowsu terk edecem.Beklerim uygun çözüm gelene dek :) teşekkür ederim ilgin için

onparmakfklavye

stonecrusher

forumdan arastirarak  uc birimden yazdigim kodlar ve ciktilari sunlar

ubuntu@ubuntu:~$ startx

X: user not authorized to run the X server, aborting.
XIO:  fatal IO error 11 (Resource temporarily unavailable) on X server ":0"
      after 7 requests (7 known processed) with 0 events remaining.
ubuntu@ubuntu:~$ sudo apt-get remove xserver-xorg-video-nv
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
E: Unable to locate package xserver-xorg-video-nv
ubuntu@ubuntu:~$ sudo fdisk -l

Disk /dev/sda: 1000.2 GB, 1000204886016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 121601 cylinders, total 1953525168 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disk identifier: 0x000865fd

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *        2048   976562175   488280064   83  Linux
/dev/sda2       976564222  1953523711   488479745    5  Extended
Partition 2 does not start on physical sector boundary.
/dev/sda5       976564224  1953523711   488479744   82  Linux swap / Solaris

bunlardan bireyere varilirmi bilmiyorum startx komutunda hata var.NOT;  uc birimi ubuntu dvd sinden `ubuntuyu dene`  kismindan baslatip masaustune gelerek baslattim

onparmakfklavye

kullanıcı ve makine adı ubuntu, live in şeysini kaldırmaya çalışıyorsun. Yani gerçek kurulum için işe yaramaz

stonecrusher

=) hocam napim arastiriyorum  sorunu okumadigim konu kalmadi ama hala bir cozum yok.En son 12.10 surumunden kaynaklidir diye 12.04 surumunu dvd ye yazidirip kurdum ama ayni durum.Grub dan olabilir deyip grubu tekrar kurdum yine olmadi.Ekran kartindan kaynaklanabilir deyip nomodeset ile baslattim yine olmadi.suanda kurulum ekranindaki  mozilladan yaziyorum baska  cozum bulamadim ;)

onparmakfklavye

Bende bildiğimden değil  ??? cidden neymiş diye merak ediyorum. Hocam madem kimse yok, daha açıksın ve vaktin var. Eğer hdd de yedeğin vs yok ise tamamını uçur. Yani live den başlat aç gparted ı sil bütün herşeyi isteğine göre bölümle hddyi. Sonra kurulumu tekrar başlat. Önyükleyici kurulacak aygıta nasıl söylenir bilmiyorum hddnin ismi ek almamış halini işaretle. En başına kurulsun grub zımbırtısı

Sizin bios uefi mı? bilgisayarın modelini aratsanız belki engelleme vardır.

stonecrusher

Sende olmasan kimse yok zaten forumda  sabaha gelir ustadlar heralde =)  yedekler harici diskimde o yonden sorun yok.Zaten 2 defa diski formatlayip bastan kurdum ama durum ayni.Bide  dvd yi cikartip baslattigimda sadece siyah ekran kalmiyor  yanip yanip sonuyor ekran ne hata ne bise var.Neyse  yarin cozulur umarim sabirsizlik etmeyelim.

if

@stonecrusher, nomodeset çekirdek önyükleme parametresiyle masaüstüne düşebiliyor musun?

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31554.0

stonecrusher

@if hocam şöyle söyleyeyim kurulum ekranında trial secersem dusuyorum nomodeset ile dusemiyorum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Şubat 2013 - 15:04:50

hocam kurulum tamamlanıyor sorunsuzca daha sonra resetleniyor kurulum cd si cıkıyor daha sonra bu resim cıkıyor .

enterledikten sonra makine resetleniyor otomatikmen sonra birşey cıkmıyor siyah ekranda kalıyor hata yok yalnız.

if

@stonecrusher, o ekrandayken cd'yi çıkarmanız gerekiyordu, çıkardınız mı?

stonecrusher

evet otomatik cıkıyor zaten cd o ekranda enter e basıncada zaten  siyah ekran 2-3 sn  aralıklarla acılıp kapanıyor.Not:12.04 ve ubuntu 12.10 aynı sonucları verdi.Nomodeset ilede ulasamıyorm masaustune yazınızı okudum

if

@stonecrusher, canlı cd/usb ile başlatıp lspci çıktısını buraya geçer misiniz?

stonecrusher

cikti

ubuntu@ubuntu:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family DRAM Controller (rev 09)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200/2nd Generation Core Processor Family PCI Express Root Port (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev b4)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 4 (rev b4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM65 Express Chipset Family LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family 4 port SATA IDE Controller (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
00:1f.5 IDE interface: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family 2 port SATA IDE Controller (rev 04)
01:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GF119 [GeForce GT 520MX] (rev a1)
02:00.0 Network controller: Intel Corporation Centrino Wireless-N 130 (rev 34)
03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller (rev 06)