İş duyurularının Forumda Açılmasına Dair

Başlatan if, 13 Şubat 2013 - 23:17:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

if

İş Kanununun 5763. maddesinin 23/h ve 23/ı fıkralarına[1] göre forumda iş duyurusu ve iş aramak için konu açmak, ileti göndermek ve aracılık etmek kanunen yasaktır. Bu sebepten dolayı arkadaşlar forum genelinde iş başvurusu, eleman arama gibi başlıkları açık bırakamıyoruz ne yazık ki. Konular uyarı gönderilmeden silinecektir. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Alıntı Yaph) Kurumdan izin belgesi almadan iş ve işçi bulmaya aracılık faaliyetinin  bir işyerinde veya 9/6/2004 tarihli ve 5187 sayılı Basın Kanununda yazılı araçlarla ya da radyo, televizyon, video, internet, kablolu yayın veya elektronik bilgi iletişim araçları ve benzer yayın araçlarından biri ile işlenmesi halinde bu fiili gerçekleştiren gerçek veya tüzel kişilere  onbin Yeni Türk Lirası;  fiilin her bir tekrarında yirmibin Yeni Türk Lirası,

ı) Kurumdan izin belgesi almadan iş ve işçi bulmaya aracılık faaliyeti gösteren kişiler ile Kurumdan izin almadan yurtdışına işçi götürmek isteyen kişilere ait iş ve işçi bulma ilanını, 5187 sayılı Basın Kanununda yazılı araçlarla ya da radyo, televizyon, video, internet, kablolu yayın veya elektronik bilgi iletişim araçları ve benzer yayın araçları ile yayınlayan gerçek ve tüzel kişilere, beşbin Yeni Türk Lirası,

[1] http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k5763.html

yakusha

Yani bu durumda çıkıp arkadaşlar Secret CV'de Vestel Firmasının Linux KERNEL seviyesinde geliştirici arıyormuş; bu konuda ne düşünürsünüz de diyemez miyiz?
Artık bu forumu kullanmıyor.

heartsmagic

Bu konu kendi içimizde daha önce tartıştığımız bir konu. Kanun maddesinin fıkralarına baktığımızda bizim çıkarttığımız şey ne yazık ki bu yönde. Konuyu tartışmak ayrı bir durum ancak iş arama ilanını aynen burada paylaşmak bize sakıncalı görünüyor şu anda. Açık açık yazıyor orada çünkü izin alınmadan sayılan zilyon tane ortamda paylaşım yapmak kanuna aykırıdır diye. Başka türlü anlayan var mı? Esasında bu konuyu güzel bir zamanda birilerine soralım, aklımızda bulunsun. Fakat aynen ilanın paylaşılması, iş ilanı verilmesi yasak görünmekte.

Şu olabilir belki. İlan verilen (izinli) siteye bağlantı verilip, üzerine tartışma yapılabilir. Bunu da netleştirmek lazım tabi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

yakusha

"iş ve işçi bulmaya aracılık faaliyeti" tanımından da girmek lazım; biz iş/çi bulmak vaadiyle insan mı kandırıyoruz.

Linux üstüne varolan pozisyonları "haber vermek" bir haber faaliyeti değil midir, yoksa iş ve içi bulmaya aracılık faaliyeti midir?

Yani, kapasının önüne çırak aranıyor yazmak, boş daireye kiralık yazmak da iş/çi bulmaya aracılık faaliyeti midir?

cagriemer

Kavramsal acidan elbette saatlerce tartisabilir fakat o tartismanin yeri bu forum degil. Bu bahsettigim konusma surecinde herhangi bir yaptirima gitmememiz olasi bir yukumlulugumuzu ortadan kaldirmayacagindan, su anda bir hukuk musavirimiz de bulunmadigindan, kanunu zamaninda kendimizce yorumlayip aldigimiz karar dogrultusunda tedbir uygulamayi uygun gorduk. Umuyorum yeterince acik olmustur.

yakusha

Konuyu o zaman neden bir hukuk danışmanımız yok'a getirelim; forumda kesin hukukla uğraşan arkadaşlar vardır; onları da hukuk müşaviri olarak ekibe dahil etseniz...

Her ilanı değil ama, ciddi ilanları link atabilsek bile bu foruma gelip giden ve Linux'u bu forum sayesinde öğrenmiş olan (muhtemelen benim gibi) bir çok sevene faydalı olacaktır.

Hem bizimle hem Ubuntu ile ilgilendiğiniz ve sabrınız için sonsuz teşekkür ederim.

neynefes

@yakusha, yıllarca İŞKUR'da hukuk müşavirliğinde avukatlık yapmış ve şu anda hakim olarak görev yapan bir tanıdığımla bu konuyu epeyce görüştüm bugün.
@heartsmagic  ve @if' in de dediği gibi her ne şekilde olursa olsun iş ve işçi bulmaya yönelik bilgilerin İŞKUR'dan izin alınmadığı müddetçe yayınlanması kesinlikle yasak olduğunu belirtti.

Türkiye İş Kurumu Kanunu'nda da açıkça belirtiliyor bu durum. Ayrıca bu kanun görüşmelerini yapan kişiydi tanıdığım..

Umarım yeterli bir bilgi olmuştur. Eğer hala böyle bir isteğiniz varsa sizin için İŞKUR'a gidip bizzat bu konunun muhataplarıyla görüşüp neyin nasıl yapılabileceği konusunda sizi bilgilendirebilirim.

heartsmagic

@yakusha, konu hakkında neleri neden yapamadığımız tekrar açıklanmış, bunu da @neynefes onaylamış. Benim de yapacağım benzer bir şeydi zaten, tanıdıklara sormak. Senin sıkıntı olarak dile getirdiğin mesele de bizden kaynaklanmıyor ne yazık ki, kanundan dolayı kaynaklanıyor. Onu da @cagriemer'in ifade ettiği gibi uzun uzadıya konuşabiliriz fakat yeri ne yazık ki forum değil.

Şu an aklımdaki tek mesele, ilâna bağlantı geçilirse ne olacağı? @neynefes tekrar bunu sorabilir, olmadı ben de bir haftaya durumu kendi adıma sorabilirim tanıdıklarıma. 

neynefes

@heartsmagic, pazartesi günü aksi bir durum olmazsa İŞKUR'a gidip bu konuyu oradaki tanıdıklarıma  detaylarıyla soracağım hukuki yönden gerekirse izin gerekirse başka birşey, ne yapılabilir sorup sizinle bu konuyu görüşelim tekrar.

heartsmagic

Yo, izne falan gerek yok :) Zaten özel izin çıkartılamaz bu gibi durumda, zira kanun herkesi bağlar. Biz sadece kanun neyi nereye kadar kapsıyor onu merak ediyoruz. Ben zamanında işkur'a eposta göndermeye çalışmıştım, geri dönmemişlerdi diye hatırlıyorum.

neynefes

Hocam bu konuda izin verilebiliyormuş bazı kurum ve özel şirketlere o yüzden dedim. Pazartesi detaylarıyla bu konuda sizleri bilgilendireceğim.

yakusha

Yani, bu kadar küçük bir şeyin bu kadar aş ağrıttığını sadece nano teknolojide ve ülkemiz bürokrasisinde görülmüştür.

Bir de Otostopçunun galaksi rehberindeki Vogon'lar vardı.

Şimdi açıkcası merak ettim, yerel bir gazeteye sallıyorum komi aranıyor ilanı vermek için gittiğimde yerel gazetenin işçi bulma ilanı yayınlamaya yetkili olup olmadığına bakmam gerekiyor. Eğer ki yetkisiz ise wtf durumu oluşuyor.

İlaveten, Freelance iş yapanların kendi aralarında iş ve işçi paylaştığı bir web sitesi yapmak istersem, bunun için de izin almak gerekiyor!

İş ve İşçi bulmaya aracılık faaliyeti tanımından çok rahat bir kişinin kendi web sitesindeki eleman aranıyor ilanının dahi yasaklandığını çıkartıyorum, acaba doğru mu anlıyorum, yanlış mı anlıyorum!

Bir kişinin kendi sitesinde eleman aranıyor diye ilan vermesi durumuyla Twitter veya Facebook'ta ilan vermesi arasında ne fark var! Bu durumda ben SYSAdmin veya Laravel forumunda Laravel ile iş yapacak birisi aranıyor, veya laravel biliyorum, iş arıyorum demem bile Facebook'u kanun nezdinde suçlu durumuna düşürüyor!?

Veya bir kişinin komi aranıyor tweet ini retwit etsek, bu da aynı işe aracılık olduğundan yine suçlu oluyoruz.

Pastorize bir kanun olmuş! Neyse ben işçi aramıyorum, iş de aramıyorum, hatta belamı hiç aramıyorum :)

Web sitesi adresini çıkarım amerikada gösteririm, keyfime bakarım!

heartsmagic

@yakusha, açıkçası kanunu, yasağı falan konuşmak istemiyorum kendi adıma, faydası yok çünkü :)
Bizim bu başlıktaki meramımız, ne yaparsak etkileniriz, ne yaparsak etkilenmeyiz.

agg1401

Gerçek olmayan iş dururusu da mı yasak?

Mesela bağımsız olarak oyun geliştiricisi için grafiker arıyorum gibi.

heartsmagic

Soruların sorulacağı doğru yer bence İşkur :) Biz kendimiz sorup, kendimiz "cevaplayamayız" şu durumda.

ahmet_matematikci

Bu madde yanlış anlaşılmış. Madde kapsamı özel istihdam büroları ile ilgili.
Bu işi ticari maksat gütmeden yapılmasının sakıncası yok.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

alquirel

Yanlış anlaşılan nedir? Gayet açık yazıyor; iş ve işçi bulma noktasında aranan ve arayan arasında aracılık faaliyetini izin almadan yapamazsın diyor.

İş ve işçi bulmanın ticari maksat haricinde bir maksadı olabilir mi?

Bu iletinizi bir hukukçu olarak veya bir hukukçuya danışarak mı yazdınız, yoksa kendi yorumunuz mu?

ahmet_matematikci

@ alquirel kendi görüşüm diyelim.
Misal günlük gazeteler iş ilanları yayınlıyor, bunlar Iş kur dan bu yayın için izin almıyor.
Ama bir kariyer.net gibi siteler adana ya ofis açacakları zaman izin alıyorlar. O madde de geçen iş aramaya aracılık etme profosyonel danışmanlık hizmeti kapsamına giriyor. Gazete de ki gibi ilanlar gibi herhangi bir cezai yaptırıma uygulanmayacagini biliyorum.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

heartsmagic

Gazetelerin bu iş için izin almadıklarına emin miyiz? Buradaki kanunda "profesyonel" ibaresi geçmiyor, açıkça aracılık edenler diyor. Şu kesinlikle doğru, bir şirketsin ve internetten iş ilanı vermek istiyorsun, yapamazsın. Yaparsan ceza yersin ki örnekleri mevcut bunun, okumuştum zamanında.

@neynefes de bu işi uzmanına sorup cevap almıştı zamanında, bizler bu mecraya girmek istemiyoruz kısacası. Hoş, ilanlara olan bağlantı meselesi hâlâ kafamda bir yer etmiş durumda ama.

plazma

Gazete konusuna bir açıklık getireyim belli bir sayıdan sonra ilan kurumuna başvuru yapılıyor reklam, ihale vb ilanlar için siz başvuru yapmadan ve onaylanmadan zaten ilanlar gelmiyor.

ahmet_matematikci

Forum yönetimi haklı imiş.
Uygulama kısmında net tarafına ait bir denetim mekanizması olmadığı için şu an bu kadar rahat ilan yayınlanıyor.
Kamu kurumu olarak İŞKUR bir gün denetim yapar ve ceza kesmeye karar verir ise forum suçlu konuma düşüp ceza kesilebilir.
http://www.iskur.gov.tr/default/sss.aspx#ozelistihdam1

Alıntı Yap1. İş ve işçi bulmaya aracılık nedir?

İş ve işçi bulmaya aracılık genel olarak;
İş arayanlarla işçi arayanların herhangi bir ortamda karşılaşmasını sağlama faaliyetidir. ILO'nun 96 sayılı Sözleşmesinde iş bulma büroları aşağıdaki gibi tanımlanmıştır.
Bu Sözleşme bakımından "ücretli iş bulma büroları" tâbiri şunları ifade eder:
a) Kazanç gayesi takip eden iş bulma büroları, yani doğrudan doğruya veya dolayısıyla tarafların her hangi birinden maddi bir menfaat temini maksadıyla, bir işçiye iş, veya bir işverene işçi bulmak hususunda tavassut eden her şahıs, şirket müessese, acente veya diğer herhangi bir teşekkül; ve münhasıran veya esas itibariyle iştigal mevzuu işverenlerle işçiler arasında tavassuttan ibaret olan gazeteler ile,
b) Kazanç gayesi takip etmeyen iş bulma büroları, yani maddi bir menfaat gütmemekle beraber, işverenlerden veya işçiden, yapılan hizmet mukabilinde duhuliye, aidat veya başka herhangi bir nam altında ücret alan şirket, müessese, acente veya diğer teşekküllerin iş bulma servisleridir."
Bu bağlamda, iş arayanlar ile işverenlerin herhangi bir ortamda üçüncü bir taraf aracılığıyla karşılaşmasını sağlama faaliyeti iş ve işçi bulmaya aracılık olarak değerlendirilmektedir. Bu faaliyetler, özgeçmiş bankası oluşturulması, iş arayanlara ait bilgilerin işverenlerin bilgisine sunulması, iş ve işçi bulma ilanının yayınlanması gibi faaliyetlerdir.
Özetle, iş ve işçi bulmaya aracılık faaliyeti gerçek ve tüzel kişiliklerce;
- doğrudan ya da dolaylı olarak,
- gelir amacı olsun, olmasın,
- işyerinde ve/veya internet üzerinden,
- bağımsız olarak ya da ek olarak sadece bu amaca yönelik olarak yayımlanan gazete, dergi, vb. yayınlar aracılığı ile,
- tam ya da kısmi zamanlı işlerde,
yapılan iş ve işçi bulmaya aracılık faaliyetlerini kapsar. Bu faaliyetlerin yapılabilmesi için Kurumdan izin alınması gerekir.

heartsmagic

Yanlış bilmiyorsam esasında ilgili ortama ceza kesilmiyor, uyarı veriliyor öncelikle. Ceza işverene gidiyor. Fakat tekrarı durumunda ne olur bilemiyorum. Biz her türlü bulaşmak istemediğimizden haliyle kaldırdık iş ilanları başlıklarını. Tek tek forumlar denetlenemez, muhtemelen şikayet üzerine bakarlar. Ancak, Facebook ve Twitter gibi ortamlar için bir ekip olduğunu okumuştum, doğru yanal bilemiyorum.

ahmet_matematikci

Aslında bu önerileri görünce aklıma trt de ki leyla ile mecnun dizisi geliyor. :D
Orada Erdal bakkala her gelen farklı öneride bulunuyor burada döner sat, burada köfte sat, burada araba sat, burada tost yap diye erdal bakkal da cevap veriyor.
Bakkal burası b-a-k-k-al.... ;D ;D

Forumda da bazen türkiye tayfası böyle diyordur.
Burası linux formu ulan linux formu.... Ne kariyer sitesi ne ticaret sitesi ne chat sosyal medya sitesi.
Burası Linux sitesii....... ;D ;D
(Yukarıdaki yazdıklarımı forumda olup eski konuları bilenler anlayacaktır. ;) )

Bildiğim kadarı ile cevap vereyim.....
@heartsmagic ceza işverene değil forum yönetimine yada sahibine yada kayıt altında olan kişilere kesiliyor.
İlanı veren firma yada başvuran kişiye bir yaptırım yok.(Sadece yayınlayana yaptırım var.)
5 yıldır bu sektörde olan biri olarak sosyal medya ya da net üzerinden denetim yapan kimseyi görmedim.
(Sizin de dediğiniz gibi Şikayet durumu hariç....)
İŞKUR kurum olarak devletin gülen yüzü -pozitif yüzü - olduğu için ceza işlemlerde son ana kadar (Sadece tek yazı değil ayrıca personel de gönderip mutlaka uyarıda bulunur. Hatta telefon açıp uyarır da...) ceza kesmemek için uyarıda bulunur.
Mahkemeler de kamu kurumlarının uyarı yapılmadan uyguladığı cezaları iptal ediyor şu an ki uygulamalarda.

heartsmagic

İşverene de ceza gider bence, hatta asıl ona gider. Kanun maddesinde her türlü elektronik ortam sayılmış maşallah. Şimdi bir işveren Gmail üzerinden birine eposta gönderse, biri de bunu ispatlasa tutup Gmail'e mi ceza verilecek :) Daha önce okuduğumu hatırladığım cezalar örneğin Facebook sayfası üzerinden iş ilanı veren iş yerlerine karşı uygulanmıştı, Facebook'a karşı değil.

Diğer konuya gelirsek, doğru burası bir forum :) Forumda, sadece forumla ilgili şeyleri yapabilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Fakat bu demek değildir ki diğer ihtiyaçlara da cevap vermeyelim. Sohbet dendi, senelerdir sohbetin, özellikle de özgür yazılım için en ideal sohbet, yeri olan IRC'yi gündeme getirdik. Foruma koysak olabilecekleri biliyoruz, tekrar konuşmayalım :) İletişim sayfaımızda kocaman kocaman "lütfen buradan soru sormayın" diyoruz, hâlâ "Ubuntu kuruamadım" diye sorular geliyor.

Bir eksiğimiz var şu an, onu tamamlayınca sosyal medya, haber, makale kısmı inşallah hallolmuş olacak.