[Çözüldü] ubuntu usb kurulumu ve sorunlarım

Başlatan yusufd84, 13 Şubat 2013 - 14:46:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yusufd84

sizi rahatsız ettiğim için özür dilerim ::) ama her ne kadar buna benzer pek çok konu var olsa da çözümüme ulaşamadım. ailemin yanına da bir kaç günlüğüne geldim bu yüzden de fazla da vaktim yok, bir sorunları var onu çözmek istiyorum.

öncelikli olarak sistem bilgim çok az. her ne kadar önceden fedora ile giriş yapsam da 2009'dan beri uzağım linux dünyasına, malum iş güç vsvs.
windows xp yüklü ve ailemin kullandığı masaüstü bilgisayar kapanmış ve bir süredir açılmıyormuş ben de ubuntuyu kurmaya karar verdim,  ve ubuntunun son versiyonunu indirdim bunu da usb'e aktaran programıyla usb'li versiyona çevirdim, bilgisayara kurulumu gerçekleşti ama açıldığında masaüstü bomboş oluyor ve compiz'in kurulamadığına ilişkin hata veriyor.
dosyaları doğru yüklediğimi düşünüyorum acaba versiyonu mu makinaya ağır gelir?
ekran kartında mı sorun olabilir?
bu bilgisayarı babam kullanacak ve bilgisayar konusunda benden de kötü, bir kaç web sitesine giriyor o kadar.
babam için en uygun sürüm nedir, ubuntunun daha eski versiyonunu kurmam çözüm olur mu?
bilgisayarcıya götürmenin bir anlamı yok çünkü en son götürdüklerinde bu yapılmaz deyip bir kaç parça satmaya çalışmışlar kardeşim evde olduğu için o halletmiş, şimdi o da yok.
sürümle uyumsuz olsaydı kurulmazdı zaten diye düşünüyorum ama başka bir sürüm dağıtım önerirseniz onu da denerim.

bilgisayarın özellikleri
pentium 4, 2,8 GHz
toplam hafıza: 512 MB/ 8 mb paylaşımlı ( DIMM 1: boş DIMM 2: 512MB/166 MHz DDR3

if

@yusuf84, 512 MB RAM Ubuntu 12.10 için az gelecektir. Ubuntu yerine Xubuntu ya da Lubuntu'yu düşünebilirsiniz. Başka dağıtımlar da var kulalnabileceğiniz. Yaşadığınız sorun muhtemelen ekran kartıyla alakalıdır. Eğer Ubuntu ile devam ederseniz sorunun üzerine gideriz, başka bir dağıtıma geçerseniz sorunu onda da yaşayıp yaşamayacağınızı görmemiz gerek. Olurda yaşarsanız nomodeset çekirdek önyükleme parametresini kullanarak açmaya çalışın.

yusufd84

Alıntı yapılan: if - 13 Şubat 2013 - 14:59:37
@yusuf84, 512 MB RAM Ubuntu 12.10 için az gelecektir. Ubuntu yerine Xubuntu ya da Lubuntu'yu düşünebilirsiniz. Başka dağıtımlar da var kulalnabileceğiniz.

önerileriniz için teşekkür ederim hem Türkçe olması hem de pratik olması nedeniyle ubuntu kurmayı istiyordum aslında ama elbetteki önerilerinizi de deneyeceğim, ubuntunun 1-2 versiyon öncesini kurmam mümkün mü.

if

Diğer dağıtımlar da Türkçe. Linux Mint, Mageia gibi dağıtımlardaki Türkçe destek de Ubuntu kadar vardır.

12.04'ü kurabilirsiniz. Daha düşük sürümlerin çoğunun desteği bitti zaten.

yusufd84

şu an xubuntu'yu indiriyorum onda da olmazsa artık mecburi yeni bilgisayar almamız gerekecek.
son sorum ise; kod kullanma bilgisi olmadan yüklenilebilecek, en düşük sistem gereksinimi hangi dağıtımdadır.

alierkanimrek

Bodhi Linux Kurun, Ubuntu LTS Tabanlı, sadece facebook-gmail-youtube'a giren bir arkadaşıma kurdum, açılış uygulamalarına İnternet tarayıcısını da ekledim, 4 aydır çok memnun, ona göre eski bilgisayarı hem hızlanmış oldu hem de virüs, abuk subuk toolbarlar vs.derdi kalmadı, beni her gördüğünde allah razı olsun diyor :)

yusufd84

xubuntu'yu kurdum şu anda da xubuntu'yu kullanıyorum. büyük ihtimalle ekran kartı ile bir durum haliyle bu makinanın çalışmasını sağlayan da ekran kart sürücüsünün olmaması bence. ama çözünürlüğü düşürmem gerekiyor mümkün mü?
TP-LINK TL-WN822N kablosuz adaptörle kablosuzu kullanabiliyorduk haliyle yazılımı olmadığından tanımadı, bunu tanıtmanın yolu var mı?

if

@yusufd84, aynı konu altında farklı sorunların çözülmesini uygun görmüyoruz. Bu konu altında ekran kartı ile ilgili sorunu çözelim. Kablosuz aygıt için yeni bir konu açınız.

Uçbirimi açıp lspci | grep VGA çıktısını buraya aktarın.

yusufd84

şöyle bir yazı çıktı;
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 82865G Integrated Graphics Controller (rev 02)

altta üstte yanda araçlar gözükmüyordu en sonunda alt taraftaki çubuğa ulaştım ordan ayarlar-görüntü sekmeleriyle çözünürlüğü düşürdüm. yani şu an için sorunum hallolmuş oldu.

artık tplinki halletmeye çalışacağım. yeni konu açmadan önce de temel bilgileri öğrenmem gerek; mesela nasıl yükleniyor, hangi dağıtım gibi.temel linux ve xubuntu konuları öğreneceğim. hala sorunumu çözemezsem size danışacağım.
tplink çalışmazsa da kablolu olarak idare ederler.

yardımlarınız için çok teşekkürler.
sonuçta yeni bilgisayar aldığımda şu anki bilgisayarımı bizimkilere vereceğim,  hani 2-3 ay idare etsin yeter boşuna masraf çıkmamış oldu şimdilik.
bu sayede tatilde bile bir şeyler öğrenmiş oldum  8) ;D

if

@yusufd84, çözünürlük olması gerektiği gibi mi? Bulanıklık, olduğundan büyük görünme gibi bir durum yok mu?

yusufd84

Alıntı yapılan: if - 13 Şubat 2013 - 17:47:49
@yusufd84, çözünürlük olması gerektiği gibi mi? Bulanıklık, olduğundan büyük görünme gibi bir durum yok mu?
herhangi bir bulanıklık yok buna da şaşırdım zaten. hatta ayarlama imkanı olmayıp üst ve alttan erişim olmasa bile ben razıydım. yani panellere şu anda rahatlıkla ulaşabiliyorum sanki ekran kartını yüklemişim gibi sorun yok. bugünlük ben kullanarak sorunu var mı incelemeye devam edeceğim ama facebook ve haber sitelerine girsin yeterdi, tabii şimdi tek eksik masaüstüne bağladığımız tplinki tanımaması ama onun da bir çözümü vardır, bazı konuları okumaktayım...
ilgi ve alakn için tekrar teşekkür ederim.

if

Rica ederim:) Çözülen konularımız için: cozuldukonusu