Sürücü Yükleme Sonrası Açılmama Sorunu

Başlatan Yedionbir, 12 Şubat 2013 - 20:03:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yedionbir

öncelikle forumda ve diğer blog ve soru platformlarında arama yaptım fakat ordaki çözümleri uyguladığımda doğru sonuç alamadığım hemde ingilizcemini yeterli olmaması nedeniyle yapamadığım çözümler nedeniyle konu açıyorum.

sorunum amd radeon mobility hd 5400 kartım var ve geçen hafta bilgisayarımıa win7 yüklediğim ve haliyle hemen resmi siteden 13.1 sürücüsünü çektim fakat yeniden başlattığımda siyah ekranda belki beklesem yıllarca kalacak bir durumla karşılaştım, sonra birazda türk işi çözüm olarak dizüstümün fişinini her açılmayışsa çekip taktım ve 2-3 denemden sonra  gayet normal çalışır halde buldum.

sonra bu durum bıkkınlık verdi ve tek işletim sistemi olarak 12.10 u kurdum, açık kaynak sürücüsünde herhangi bir başlatma sıkıntısı yok lakin cpu 1-2 uygulama açınca %100 e geliyor bende kapalı kaynak kuruyum dedim...sonuç yine aynı bu sefer ubuntu yükleme ekranında donup kalıyor ve sonsuza kadar öyle duracak gibi yine fiş çekip takma ile normal açılıyor

yaklaşık 8-9 kez yeniden kurulum yapıp her birinde faklı işlemler denedim...manuel olarak 13.1 kurma, manuel olara 12.6 sürücüsünü kurma gibi.

endişem donanımsal bir sorunum olması fakat 2-3 kez fiş çekip takınca nasıl oluyorda normal çalışıyor onu anlamış değilim....yardımlarınızı rica ediyorum.

if

@Yedionbir, sistemin takılı kaldığı yerde ctrl+alt+f1'e basınca tty1'e düşebiliyor musunuz?

Yedionbir

Alıntı yapılan: if - 12 Şubat 2013 - 20:06:47
@Yedionbir, sistemin takılı kaldığı yerde ctrl+alt+f1'e basınca tty1'e düşebiliyor musunuz?

hayır malesef hatta capslock ve kablosuz ağ butonlarına başınca ışıkla bile tepki vermiyor yani tamamen tepkisi kalıyor bilgisayar

if

Kurtarma kipinde girip mount -o rw,remount /
sh /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh
apt-get remove --purge fglrx fglrx_* fglrx-amdcccle* fglrx-dev*
rm /etc/X11/xorg.conf
rm -rf /etc/ati
komutları ile sürücüyü kaldırın. Kablo ile bağlıysanız apt-get install xserver-xorg-video-ati
apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri xserver-xorg-core
komutlarını verin.

Yedionbir

if

Yedionbir

hatasıyla günahıyla işledim komutları şuan açıkkaynak sürücüye dönüş yapmış durumda

if

Yedionbir

Alıntı yapılan: if - 12 Şubat 2013 - 21:48:18
lspci | grep VGA çıktısına bakayım.

01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Manhattan [Mobility Radeon HD 5400 Series]

son 20-25 açılmada sıkıntı çıkartmıyor fakat skype ile video görüşme yaparken 1-2 dk sonrası ubuntunun parola istediği açılış ekranına dönüyor bunuda canı istediği zaman yapıyor bazen 35 dk lık görüşmelerde kesintisiz çalışıyor...şuan yazılım kaynaklarındaki kapalı kaynak sürücüyü kullanıyorum acaba ordaki sürücü şuan güncel olan 13.1 mi?

if

@Yedionbir, AMD'nin sunduyla bir değildir kullandığınız sürücü. Bu konuyu çözüme kavuşturduk mu?