Ortak programlama çalışmaları

Başlatan akaike, 12 Şubat 2013 - 00:56:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

akaike

Hobi olarak programcılık ile uğraşmak isteyen fakat bir arkadaş grubuna dahil olamadığı için sürekli yarıda bırakanlar için basit görevler vererek hiç değilse işin içinde tutulmasını sağlayacak platformlar var mıdır acaba?

Mesela bası standart kodları yazmakla görevlendirilecek veya programın bir bölümü ile ilgili angaryaların verileceği, bu vesileyle bir şekilde programlama dünyasına adım atmayı sağlayacak çalışmalar olsa şahsen katılmak isterim.

Yönlendirecek arkadaşlar olursa sevinirim.
LG G4
Nexus 10
HP STREAM 11-D001NT

Ubuntu 17.04

oguzhano

@akalke hocam çok iyi bir fikir aslında hem programcılığa merakı olanların gelişiminde faydalı olur hemde grup çalışması oldukça eğlenceli olur.
Bu en alt seviyeden başlayarak yukarıya doğru gidilebilir. Forumumuzda vardır bu gibi çalışmaları koordine edecek hocalarımız :)

ahmet_matematikci

♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

tlg

Sonuna kadar destekliyorum, olursa kendimizi geliştirme ve daha etkili öğrenme imkanına sahip olabiliriz.

egcodes

Benim tavsiyem github.com'u kullanmanız yönünde. Github diyince insanların aklına genelde çok büyük projelerin olduğu ve katkı sağlamak istediğinde nerden başlayacağını bilememek geliyor.

O yüzden tavsiyem kayıt olduktan sonra aramaları kullanarak küçük,bildiğiniz dillerde ve ilginizi çeken projeleri bulmak. Daha sonra bunları Fork butonunu kullanarak kendi deponuza almak. Daha sonra (git sürüm kontrol sistemini kullanmayı bildiğinizi farz ediyorum) ufak tefek değişiklikler yaparak kodu geliştiren kişiye pull request butonu ile istek yollamak. Bu şu demek "Merhaba, sizin projenizie şunları ekledim yaptığım değişiklikleri beğenirseniz kendi deponuzla birleştirir misiniz?" Ve yaptığınız değişiklik yaratlı bir şey ise seve seve karşı taraf kabul eder.

Bu şekilde ufak ufak geliştirme yapabilirsiniz. Git sürüm kontrol sistemini de biraz kurcalayarak öğrenirsiniz zor bir şey değil.

İyi çalışmalar
1f u c4n r34d th1s u r34lly n33d t0 g37 l41d

akaike

Hocam tavsiyenize teşekkür ederim ama bana daha basit bir başlangıç gerekiyor, belki biraz daha tecrübe kazandıktan sonra olabilir.
LG G4
Nexus 10
HP STREAM 11-D001NT

Ubuntu 17.04

WhiteScars

Açık kaynak kodlu projeler tam aradığınız tarzda.

Aslında bu yazılımlar için patch yazabilirsiniz. Fakat aşağıdaki konuları iyi bilmek lazım bu tip işler için

1. Version kontrol sistemi (SVN, CVS, git)
2. Yazılım geliştirme metodları
3. Yazılım sürümü, patchleme vs

Anladığım kadarıyla yazılım işini şu an için iyi bilmiyorsun ve yavaş yavaş öğrenmek istiyorsun.
Aşağıdaki gibi bir yol izlemen aslında senin için en güzeli

1. Version kontrol sistemlerini öğren (git'i tavsiye ederim)
2. Yazılım nasıl geliştirilir, nasıl dağıtılır bu konseptleri incele (birde kendine bir dil seç ve platform)
Şöyleki, mesela C ile linux üzerinde geliştirme yaparsan, make nedir nasıl kullanılır configure scriptleri nasıl çalışır. Belki rpm veya deb paketi nasıl yapılır'a kadar konu gider.
Yada java ile çalışmak istiyorsun, o zaman jar nedir, classpath nedir, java wrapper nedir gibi konuları incelemen lazım.
Kısacası kendine bir dil ve platform seç
3. Kullandığın dilde patch nasıl yazılır hangi yöntemler kullanılır bunları öğren
Örneğin javada değişiklik yaptığın class'ı buildpath'te eski class'tan önce load edersen patchlediğin class çalışır.

İnsanoğluna bırakabileceğiniz en güzel miras tecrübelerinizdir.