[Çözüldü] Wine > Steam > Dota 2 > Nvidia Optimus Sorunum

Başlatan rc28, 08 Şubat 2013 - 22:44:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rc28

Merhaba arkadaşlar ubuntuya geçeli yaklaşık 2-3 hafta oldu epey alıştım windows aşırı itici gelmeye başladı alışınca :) tüm sorunlarımı internette araştırarak çözebildim fakat bu sorunu bir türlü çözemedim optimus özellikli GT650M grafik kartına sahibim bumblebee sorunsuz şekilde kullanıyorum ayrıca üzerine destek için Primus da kurdum daha sonra steam ve dota2 yi yükledim * her şey güzel dota2 yi açabiliyorum oyunda * her şey çalışıyor fakat steam üzerinden açtığım için oyunu, bumblebee yi aktif edemiyorum bir türlü optirun komutunu nasıl vermeliyim veya nasıl bir yol izlemeliyim nvidia kartımı devreye sokmak için ? Yardımlarınız için teşekkürler şimdiden.

NightBlue

rc28

evet forumdaki konuların hepsini inceledim steam sitesinden optimus için çözümleri inceledim internette araştırdım fakat hepsi steam in linux versiyonu için geçerli ben steam i wine ile kurduğumdan ötürü sadece steam optimus ile çalışıyor açtığım oyun optimus ile çalışmıyor bunuda oyundaki fps oranına bakarak anladım steami normal ve optirun ile çalıştırarak.

NightBlue

Wine  ile oyunlar pek sağlıklı olmuyor.Heleki dota 2 gibi yeni bir oyun wine üzerinden nasıl çalışır/çalışırmı bilmiyorum.Linux sürümü varken wine ile kurmanızı önermem.

rc28

oyun çalışıyor fakat tek sıkıntı nvidia kartı devreye sokmam yoksa bi sıkıntı yok linux için ise dota2 henüz yayınlanmadı.

NightBlue

rc28

o konuyuda inceledim fakat başarılı olamadım eğer tam olarak nasıl yapılacağını oradan anladıysanız yardımcı olurmusunuz

heartsmagic

Bumblebee'nin kurulu olduğunu varsayıyorum.

optirun bash
WINEDEBUG=-all wine .local/share/wineprefixes/steam/drive_c/Program\ Files\ \(x86\)/Steam/Steam.exe -no-dwrite 

komutlarından sonra açılıyor mu bir şeyler? Pek bir yabancıyım bu konuya orası ayrı, temel mesele üzerinden yorum yapmaya çalışıyorum sadece.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

rc28

oyunu şu komutla açtım
WINEPREFIX=~/.wine_dota2/ optirun wine '/home/ridvan/.wine/drive_c/Program Files (x86)/Steam/Steam.exe' -applaunch 570 -no-dwrite

hatta boş bir belgeye dota2.sh ismiyle kaydedip bir program gibi çalıştırma seçeniğini verdim ve girip botlarla bir deneme yaptım skiller ve efektler artık normal görünüyor ve fps girişite 60-70 oyunda 30-40 civarlarında şimdi bunu artırmak için uğraşıyorum bunun içinde windows 7 modunda açabilsem daha iyi *olacak bunun için yardımcı olursanız şimdi sevinirim :)

heartsmagic

İşte o konu beni aşar, zira ne oyunlarla ne de Wine aram hiç iyi değildir :) Dediğim gibi ben temel olarak anlamadığın konuyu biraz açmak istedim sadece.

rc28

aslında bu girdiğim komutu anlamış değilim direk kopyala yapıştır yaptım şimdilik işimi görüyor :) vakit geçtikçe linux bilgimiz artar elbet yavaş yavaş öğreniriz bilmediklerimizide :)

heartsmagic

Bir kısmı Wine, bir kısmı Optirun ile ilgili komutun. Wine için "prefix" ayarlanmış önce. Sanırım .wine dizinine kurulu olmayan uygulamalardan biri bu dota2. Haliyle onun için bu tanım yapılıyor, ardından ise optirun'la wine çalıştırılıp steam çalıştırılıyor. Gerisi de wine parametresidir.

rc28

Evet şimdi daha iyi anlıyorum teşekkür ederim yardımlarınız için ubuntu güzel bi işletim sistemi ve topluluk geçip kullandığıma çok memnunum şu anki tek sıkıntım kullandığım CAD - CAM programlarının linux versiyonlarının olmaması sonra windowsu tamamen kaldırabilirim :)

KemalALKIN

Alıntı yapılan: rc28 - 10 Şubat 2013 - 00:10:38
Evet şimdi daha iyi anlıyorum teşekkür ederim yardımlarınız için ubuntu güzel bi işletim sistemi ve topluluk geçip kullandığıma çok memnunum şu anki tek sıkıntım kullandığım CAM - CAM programlarının linux versiyonlarının olmaması sonra windowsu tamamen kaldırabilirim :)

Eğer sizin o programlarınız fazla grafik istemez ise Virtualbox yeterli olacaktır (xp 256 mb video kapasitesi yani sanal ekran kartı) veya vmware workstation linux (windows ile aynı seri numara kullanılabilir ve verdiğiniz sanal ram/belleğe göre 1 GB gibi sanal video kapasite yani ekran kartı gücü alabilir).

VMware için aynı sürümün windows seri numarası + vmware sitesinden ücretsiz üyelik ile trial indirip birlikte kullanmanız yeterli. İki lisans almaya veya çalmaya gerek yok :D.

Size kalmış :)...
www.tckemal.ist

local1907

Alıntı yapılan: rc28 - 10 Şubat 2013 - 00:10:38
Evet şimdi daha iyi anlıyorum teşekkür ederim yardımlarınız için ubuntu güzel bi işletim sistemi ve topluluk geçip kullandığıma çok memnunum şu anki tek sıkıntım kullandığım CAD - CAM programlarının linux versiyonlarının olmaması sonra windowsu tamamen kaldırabilirim :)

Biri cad -cam yok mu dedi?

http://www.omgubuntu.co.uk/2011/03/autocad-clone-draftsight-hits-linux-beta/

Autocad DWG dosyası açan, Denediğim autocad çizim komutlarını tamamını anlayan bir program mevcut.

if

@rc28, bu sorun çözüldü sanırım, doğru mu?