kurulum sonrasında /home alanız gözükmüyor

Başlatan HasselbainK, 08 Şubat 2013 - 18:25:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

HasselbainK

iyi günler daha önce ubuntu ve hatta linuxun hiçbir dağıtımını kullanmadım. netbookumdaki kasmalar yüzünden windowsu kaldırıp daha stabil bir işletim sistemi olarak tavsiye edilen ubuntuyu kurdum fakat şöyle bir sıkıntım var /home alanı gözükmüyor. 5-10 kere baştan kurulum yaptım fakat değişen birşey yok. disk bölümlemeyi de burdan ve internetteki birçok kaynaktan bakarak yaptım hata yaptığımı sanmıyorum. bilgisayara girdiğim zaman sadece dosya sistemi gözüküyor. yanında 320 gb hard disk yazan bir ikon var fakat tıkladığımda konum bağlanamadı şeklinde bir hata alıyorum. ne yapmam gerektiğini söyleyebilcek birileri var mı?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Şubat 2013 - 19:02:30

güncel

heartsmagic

@HasselbainK, öncelikle hoş geldin. Ufak bir ricayla başlayayım, bu kadar kısa sürede başlıkları güncelleme lütfen. Zaten fark edeceğin üzere iletilerin kendiliğinden birleşirler, kimse güncellediğini de fark etmez. Forumlarda beş-altı saat bile normal bir süre sayılabilir cevap açısından.

Sorununa gelirsek. /home dediğin alanın görünmediğini nereden anlıyorsun? Muhtemelen yanlış düşünüyorsun. Sana şöyle anlatayım, Ubuntu'da dosya yöneticisini açtığında karşına çıkan ilk bölüm senin kullanıcına ait bölümdür, o da genel /home bölümü altında yer alır. Kısacası sistemde /home bölümü olmazsa olmazdır. Dosya sistemi dediği şey Linux'un kurulu bölümün tamamıdır. Burada klasik Linux dizinleri bulunur ki /home bölümü de bunlardan bir tanesidir.

Sen tam olarak neyi göremediğini düşünüyorsun ya da sana eksik gelen nedir?

Kendimize not: Konumuzu bir ara kapatmadan önce daha uygun bir bölüme taşıyalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

HasselbainK

kusura bakmayın acemiliğime verin dikkat ederim bundan sonra :)

asıl sorun şu; benim harddiskim 320 gb ve dosya sistemine baktığımda 296 gb görünüyo. dosya sisteminin yanında 320 gb hard disk yazan başka bir ikon var ona tıkladığımda "konum bağlanamadı" , altında da dosya bağlanamıyor yazıyor. bunun ne anlama geldiğini ve nasıl çözebileceğimi bilmiyorum açıkcası.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Şubat 2013 - 00:31:42

ayrıca merak ettiğim bişey daha var ubuntuda böldüğümüz alanları nasıl yönetiyoruz. windowsdaki gibi c ve d bölümleri gibi bölümleri görebilceğimiz bi yer yok mu?

heartsmagic

Diskleri yönetmek için ismi "Diskler" olan uygulamayı kullanabilirsin. Unity seçkesine yazarsan erişirsin uygulamaya. Orada zaten disklerin bölümlerini görürsün.
Diskin 320GB denebilir, fakat bu esasında o kadar değildir. byte'tan yukarı doğru çıkarken arada oluşan farkı disk üreticilerinin görmezden gelmesinden kaynaklanıyor diyebiliriz. Sana 320GB derler ama esasında öyle değildir. Fakat sen esas boyuttan bahsediyorsan bilemiyorum.

Disk bölümlemesini nasıl yapmıştın? Dosya sistemine erişebiliyorsan gerisini düşünmen gerekmiyor. Bağlanamayan bölümü yorumlayamıyorum fakat anladığım kadarıyla zaten orası kurulu olan bölüm.

ctrl+alt+t ile uçbirimi açabilirsin. Orada şu komutu yürüt ve parolanı yaz. Yazarken görünmeyecektir şaşırma. Ardından çıkan sonucu buraya kod etiketi içinde geç.

sudo fdisk -l

HasselbainK

yok gerçek boyutu 320 gb :) birincil bölüm için "/" seçtim 30 gb ayırdım, takas alanı için 4 gb ayırdım ve mantıksal alan için "/home" seçip kalanı ona ayırdım hepsi için ext4 seçtim.

hasselbaink@hasselbaink-NC210-NC110:~$ sudo fdisk -1
[sudo] password for hasselbaink:
fdisk: geçersiz seçenek -- 1
Usage:
fdisk [options] <disk>    change partition table
fdisk [options] -l <disk> list partition table(s)
fdisk -s <partition>      give partition size(s) in blocks

Options:
-b <size>             sector size (512, 1024, 2048 or 4096)
-c[=<mode>]           compatible mode: 'dos' or 'nondos' (default)
-h                    print this help text
-u[=<unit>]           display units: 'cylinders' or 'sectors' (default)
-v                    print program version
-C <number>           specify the number of cylinders
-H <number>           specify the number of heads
-S <number>           specify the number of sectors per track

hasselbaink@hasselbaink-NC210-NC110:~$

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Şubat 2013 - 01:47:41

daha doğrusu disk bölümlemeyi hep öyle yaptım, en son denemediğim sadece birincil alan oluşturup başka bölümleme yapmamaktı şuan o şekilde ne takas alanı ne de mantıksal alan ayırdım ama sonuç gene aynı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Şubat 2013 - 14:38:39

[eklenti yönetici tarafından silindi]

tlg

Sanırım, orda 'l' yerine '1' yazdınız. Düzeltip çıktıyı tekrar geçer misiniz.
sudo fdisk -l

heartsmagic

@HasselbainK, 320GB'nin gerçek boyut olduğuna emin miyiz? Sen bu diski örneğin bir yerlerden alırken 340GB diye aldın ve gerçek boyutun sistemlerde daha düşük görüneceğini bildiğin için mi 320GB diyorsun yoksa öyle olduğunu düşündüğün için mi? Eğer ilk seçenek değilse cevabın Google üzerinde yapacağın ufak bir araştırmayla neden satın alınan disklerin sistemlerde düşük boyutlu göründüğünü anlayabilirsin.

Diğer mesele içinse @tlg'nin söylediği gibi komutu doğru uygularsan durumu görürüz. /home bölümünü ayrı bir bölüm olarak ayırıp bağladıysan da durum değişmiyor. Senin kullanıcın için kullandığın dizin ve diğer kullanıcılar için ayrılan dizin aynı yerdir, gördüğün yer kısacası. /home/kullanıcı_adın senin masaüstünü, belgelerini vs. barındıran yerdir. /home dizini ise sistemde başka kullanıcı olursa dizinlerini barındıracak alandır. Kısacası /home dizininin görünmemesi diye bir olay olmamalı. Sistemi kullanıyorsan gördüğün masaüstü kendi ev dizinine aittir, o da /home bölümü altında yer alır.

Şu yazıya göz atman güzel olur: http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Linux_Dosya_Sistemi_Hiyerar%C5%9Fisi

HasselbainK

yukarda ss ekledim bi bakın isterseniz ozaman anlarsınız belki sorunumu. bölümleme sırasında 320 gb olarak görünüyo tam bilmiyorum. yani demek istediğim birincil bölüm için 30gb ayırıp kalanını /home alanına ayırdığımda dosya sistemi 30gb olarak görünüyor. kalan 290 gigabyte'ın nereye gittiği belli değil .kafam karıştı iyice :s

hasselbaink@hasselbaink-netbook:~$ sudo fdisk -l
[sudo] password for hasselbaink:

Disk /dev/sda: 320.1 GB, 320072933376 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 38913 cylinders, toplam 625142448 sektör
Units = sektör of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0x0003292d

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *        2048    58593279    29295616   83  Linux
/dev/sda2        58595326   625141759   283273217    5  Ek
/dev/sda5        58595328    66476031     3940352   82  Linux takas / Solaris
/dev/sda6        66478080   625141759   279331840   83  Linux

Disk /dev/sdb: 4022 MB 4022337024 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 489 cylinders, toplam 7856127 sektör
Units = sektör of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0x00000000

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sdb1   *          38     7839719     3919841    7  HPFS/NTFS/exFAT
hasselbaink@hasselbaink-netbook:~$

heartsmagic

Bir de:

mount
çıktısını görebilir miyiz?

Yukarıda resim olarak eklediğin hata sorun değil. Sen bölümleri nasıl ayarlamışsın buna bir bakalım öncelikle.

HasselbainK

hasselbaink@hasselbaink-netbook:~$ mount
/dev/sda1 on / type ext4 (rw,errors=remount-ro)
proc on /proc type proc (rw,noexec,nosuid,nodev)
sysfs on /sys type sysfs (rw,noexec,nosuid,nodev)
none on /sys/fs/fuse/connections type fusectl (rw)
none on /sys/kernel/debug type debugfs (rw)
none on /sys/kernel/security type securityfs (rw)
udev on /dev type devtmpfs (rw,mode=0755)
devpts on /dev/pts type devpts (rw,noexec,nosuid,gid=5,mode=0620)
tmpfs on /run type tmpfs (rw,noexec,nosuid,size=10%,mode=0755)
none on /run/lock type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,size=5242880)
none on /run/shm type tmpfs (rw,nosuid,nodev)
none on /run/user type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,size=104857600,mode=0755)
/dev/sda6 on /home type ext4 (rw)
gvfsd-fuse on /run/user/hasselbaink/gvfs type fuse.gvfsd-fuse (rw,nosuid,nodev,user=hasselbaink)
/dev/sdb1 on /media/hasselbaink/PENDRIVE type fuseblk (rw,nosuid,nodev,allow_other,default_permissions,blksize=4096)
hasselbaink@hasselbaink-netbook:~$

if

@HasselbainK, öncelikle yazım kurallarına uyarsanız memnun olurum. fdisk çıktısında disk boyutu 320.1 GB olarak görünüyor. /dev/sda1 / olarak bağlanmış. /dev/sda6 üzerinde de home var. Herhangi bir sorun görünmüyor. Nerede 296 GB görünüyor? Gördüğünüz GB mi GiB mi?

HasselbainK

dosya sistemine tıklayıp özelliklere girdiğim zaman 296 gb olarak gözüküyor. ayrıca yukarıda ss'de de görüldüğü gibi konum bağlanamadı hatası alıyorum. hatta son kurulumdan sonra şimdi baktım 25 gb olarak gözüküyor. bölümleme sırasında birincil alanı 25 gb olarak ayırmıştım, dosya sistemi özelliklerde 25 gb olarak görünüyor. nerde benim 295 gb :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Şubat 2013 - 11:13:56

sorunuzun cevabını vermemişim gigabyte'tan bahsediyorum, gib'in ne. anlama geldiğini bilmiyorum bile :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Şubat 2013 - 16:29:46

şuan şunu anlamış bulunmaktayım dosya sistemi içerisinde home alanı ayrı boyutlanmış. dosya sistemi özelliklerden baktığımda 25 gb olarak görünüyor; fakat içerisine girip home'a tıklayıp özellikler dediğimde 267 gb görünüyo bu sistemi anlamadım bir türlü bu bi sorun değil zannedersem. kafama takılan şey "konum bağlanamadı" hatası neden kaynaklanıyor, eğer bu da hata değilse kafama tek birşey takılır o da "bu nasıl bir işletim sistemi böyle?" sorusu olur :)

if

@HasselbainK, temel meseleleri bilmeden yorum yapmaya çalışırsanız bu nasıl işletim sistemi derssiniz. / ayrı /home ayrı disk bölümleri üzerinde. Dosya sistemi dediğiniz / oluyor. Bağlanmaya çalıştığınız konum da zaten bağlı olan /.

HasselbainK

şaka yapmıştım aslında ben dikkat ettiyseniz her yazdığımdan sonra biri mutlaka azarlamaya çalışıyor beni, eğer biliyor olsaydım gelip sormazdım heralde. size sadece  bunun nedenini sordum. bu bir hatamı yoksa olması gerekenmi öğrenmek istediğim şey buydu rahatsız ettiysem özür dilerim.

heartsmagic

Öncelikle şunu düzelteyim, seni azarlamaya çalışanlar arasında beni gördüysen yanlış anlamışsın :) @if dahil kimse seni azarlamaya çalışmıyor aslında, şaka olarak algılanmamış olabilir.

Aldığın hata aslında bir hata, fakat bir soruna yal açmaz. Bir süredir sanırım o hatayı alıyoruz. Fakat dediğim gibi sorun teşkil edecek bir durum değil. Şimdi, mantığı biraz anlatmaya çalıştım sana ancak haliyle yeni kullanıcı olduğun için biraz kafan karışmış durumda. Öncelikle bir ara sana verdiğim şu bağlantıyı tekrar gözden geçir lütfen:
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Linux_Dosya_Sistemi_Hiyerar%C5%9Fisi

Çünkü, bu yapıyı anlamadığın sürece kafan karışır. Kurulum esnasında Linux'u tek bir bölüme de kurabiliriz, /home denilen yani kullanıcıları barındıran bölümü ayırıp başka bir bölüme de bağlayabiliriz. Böylece sistemin kendisi ve kullanıcıları tutan bölüm ayrılmış olur. Bazı kullanıcılar böyle yapar, bazıları tek bölüm üzerinde çalışır. Sen iki bölüm yapmışsın bunu. Kısacası şöyle oluyor:

/dev/sda1 -> /
/dev/sda6 /home

Sana verdiğim bağlantıya bakarsan / bölümünün kök bölüm olduğunu ve tüm sistemin bunun altında yer aldığını göreceksin. Tabi kullanıcılar isterse dizinleri ayırıp ayrıca bağlayabilirler. Sadece /home bölümü de değil, başka bölümler de bağlanabilir ayrı ayrı. Bu Linux'un esnekliğidir.

Kısacası sen sisteme daha küçük bir yer ayırıp /home bölümüne çok geniş bir alan bırakmışsın. O "görünmüyor" dediğin alan da daha önce anlattığım üzere masaüstü, ev dizini gibi yerler esasında. Oraları kullanacaksın veri yedekleme vs. için. /home bölümünü ayırman sana ne kazandırır? İleride yeniden bir kurulum yapacağın zaman bu bölümü biçimlendirmezsin, kurulum sonunda uygulama ayarların falan da korunmuş olur.