ubuntu olmadı :(

Başlatan xsamx, 28 Eylül 2008 - 12:14:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

atomkarinca

Alıntı yapılan: metineylul - 28 Eylül 2008 - 16:42:00Bahsettiğiniz programların alternatiflerini bende inceledim.Yılların nero alışkanlığından vazgeçmek kolay değil.Hadi diyelim başka program kullandık ama mesela rar dosyasını hala açamıyoruz.Oyunları hala oynayamıyoruz.Forumda arkadaşlar sağolsıun yardımcı olmaya çalışıyorlar.Wine kur diyorlar.Kuruyoruz ama oyunlar gene çalışmıyor.Sanırım arkadaşların anlatmak istedği konu bunun gibi şeyler.Tamam windowsdan vazgeçiyoruz ama oyunlarıda mı bırakıp gelelim.Maalesef kurduğumdan buyana ne fifa ne sims nede cm-fm oynayamadım.Hal böyle olunca birsüre sonra bizim gibi kullanıcılara gerçekten zor gelmeye başlıyor.Kendi adıma söyleyeyim bilgisayarımı aldığımda windowsu kurdurduktan sonra hiç bukadar sistemi kurcalamamıştım.

Bu tartışmanın yeri burası olmadığı için uzun tutmayacağım.

Eğer vazgeçemediğiniz Windows programları (ya da oyunları) varsa ve bunların alternatiflerini bulamıyorsanız niye Windows'u sisteminizden siliyorsunuz? Windows'u internete çıkarmadığınız sürece gayet uzun süre sorunsuz kullanabilirsiniz.

İkincisi, rar dosyalarını açamıyor musunuz? Şimdiye kadar çok fazla bahane duydum ama bunun kadar saçmasını hiç duymadım. Ya bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz ya da uğraşmak istemiyorsunuz.

Son olarak size şunu soracağım: Windows nasıl kurulur? Eğer bunun cevabını verebiliyorsanız kusura bakmayın ama siz önyargılısınız. Çünkü herhangi bir makineye Windows kurmak için öncelikle boot seçeneklerini değiştirebilmeniz gerekiyor; bu da ucundan azıcık da olsa donanım bilgisi gerektiriyor demektir. Kurulum bittikten sonra sürücüleri yüklemeniz gerekiyor; bu da nasıl yazılım kurulduğunu bilmeniz manasına gelir. Bazı donanımlar için birkaç ayar değiştirmeniz gerekir; bu da sistem dosyalarını değiştirmeyi bildiğinizi gösterir.

Lütfen bana bunların hepsini ilk defa bilgisayarın başına oturduğunuzda yapabildiğinizi söylemeyin. Bunların hepsini öğrenebilmeniz en azından aylarınızı alacaktır. Peki Linux'a hiç bu kadar süre tanıdınız mı? "Bunu nasıl yaparım?" diye kendinize sordunuz mu? "Bunu Windows'da böyle yapıyordum ama buarda hiç de buna benzemiyor" demediniz mi? Size küçük bir sır vereyim: "Kullandığınız işletim sistemi Windows değil".

Eğer oynadığınız oyunların, kullandığınız programların Linux'u desteklemesini istiyorsanız, bir kere olsun üreticilerine bunu iletmeniz gerekiyor. Siz söylemediğiniz sürece bu onlara nâzil olmayacaktır.

metineylul

Eğer vazgeçemediğiniz Windows programları (ya da oyunları) varsa ve bunların alternatiflerini bulamıyorsanız niye Windows'u sisteminizden siliyorsunuz? Windows'u internete çıkarmadığınız sürece gayet uzun süre sorunsuz kullanabilirsiniz.
*Windowsu silmedim.Windows üzerinden linux kurdum.

İkincisi, rar dosyalarını açamıyor musunuz? Şimdiye kadar çok fazla bahane duydum ama bunun kadar saçmasını hiç duymadım. Ya bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz ya da uğraşmak istemiyorsunuz.
*SAÇMA DEĞİL.Bu kadar tepki vermenizde hiç hoş değil.Evet doğru HİÇBİR RAR DOSYASI AÇILMIYOR.

Son olarak size şunu soracağım: Windows nasıl kurulur? Eğer bunun cevabını verebiliyorsanız kusura bakmayın ama siz önyargılısınız. Çünkü herhangi bir makineye Windows kurmak için öncelikle boot seçeneklerini değiştirebilmeniz gerekiyor; bu da ucundan azıcık da olsa donanım bilgisi gerektiriyor demektir. Kurulum bittikten sonra sürücüleri yüklemeniz gerekiyor; bu da nasıl yazılım kurulduğunu bilmeniz manasına gelir. Bazı donanımlar için birkaç ayar değiştirmeniz gerekir; bu da sistem dosyalarını değiştirmeyi bildiğinizi gösterir.
*Ben windows kurmadım.Bilgisayarımı aldığımda herşeyi hazırdı.Daha sonra hiç kurmadım.Ancak arada problemler olduğunda servisden yada arkadaşlardan yardım aldım.

Lütfen bana bunların hepsini ilk defa bilgisayarın başına oturduğunuzda yapabildiğinizi söylemeyin. Bunların hepsini öğrenebilmeniz en azından aylarınızı alacaktır. Peki Linux'a hiç bu kadar süre tanıdınız mı? "Bunu nasıl yaparım?" diye kendinize sordunuz mu? "Bunu Windows'da böyle yapıyordum ama buarda hiç de buna benzemiyor" demediniz mi?
*Linuxu yaklaşık 10-15 günden buyana kullanmaya çalşıyorum.

Size küçük bir sır vereyim: "Kullandığınız işletim sistemi Windows değil"
*Anlamadım ama bu yazıları windowsdan yazıyorum.

Eğer oynadığınız oyunların, kullandığınız programların Linux'u desteklemesini istiyorsanız, bir kere olsun üreticilerine bunu iletmeniz gerekiyor. Siz söylemediğiniz sürece bu onlara nâzil olmayacaktır.
*Bu konular bizleri aşar.Firmalar bizm sözümüzlemi hareket edecekler.

Son olarak incelediğim kadarıyla linux için hızlı sorunsuz gibi ifadeler vardı.Bunların yanısıra wine gibi yazılımlarla windows programlaerını oyunları kurup kullanabileceğimde yazıyordu.Hiçbiri nasip olmadı.Bir tane bile program yükleyemedim.
Tek isteğim windowsdayken zor durumda kalınca sürekli birilerinden yardım almaktı.Linuxa geçince bu işlerin biteceğini düşündüm.Ama yanılmışım. :(

atomkarinca

@metineylul, sadece şunu söyleyeyim:

Alıntı Yap*Bu konular bizleri aşar.Firmalar bizm sözümüzlemi hareket edecekler.

eğer kullanıcıların hepsi böyle düşünüyorlarsa, firmaların bu tutumlarına müstahaktırlar. Dediğim gibi bu konunun yeri burası olmadığı için tartışmayı uzatmayacağım.

Ayrıca rar dosyalarını açabilmek için terminalden

sudo apt-get install unrar

yapmanız yeterli.

maxspacemax

Alıntı yapılan: metineylul - 28 Eylül 2008 - 18:15:13
*SAÇMA DEĞİL.Bu kadar tepki vermenizde hiç hoş değil.Evet doğru HİÇBİR RAR DOSYASI AÇILMIYOR.
Rar dosyalarının açılmamasının sebebi sisteminizde rar adlı peketin kurulmamış olmasıdır.
Terminali açarak şu komutu giriniz.
sudo apt-get install rar

Linux için kendinize zaman tanıyın. Sorunları çözmeye çalışın. Araştırma yapın. Foruma sorun. Linux kullanılması zor bir sistem değildir. Sadece farklıdır.

Kutadgu

Alıntı yapılan: metineylul - 28 Eylül 2008 - 18:15:13

Bir windows kurulumu yapıp, winrar veya winzip yüklemeden rar dosyaları açılmıyor dermisiniz? Ya da winrar kurmayıp, rar dosyalarını açamıyorum diyen birisine tepkiniz ne olur. İşte bahsettiğim olay bu. Yani sorun Linux da değil. Başka sistem olduğunu bilip ona göre hareket etmek gerekiyor. Tabiki bu zamanla olacak * bir şey. İyi birer kullanıcı olmamız dileğiyle : )

heartsmagic

@xsamx, eğer Synaptic'e karışık diyorsan Slitaz'ın yanından bile geçme. Hatta benim tavsiyem başka bir dağıtım bile deneme. Üzülerek söylemeliyim ki, foruma üye olduğun günden beri soruları bu kadar ardı ardına sıralamak yerine yazılan makeleleri okusaydın Ubuntu'yu çözmek üzere olduğunu anlardın.

@metinyul, sen de yanlış sularda geziniyorsun. Milyon tane kişi rar ile sorun yaşamıyorsa sorun sendedir demektir. Ancak sen ilk aşamada yapamadığın bir şey için Ubuntu'yu suçluyorsun. Bu bir örnektir belki ama saçma bir örnek oluyor. Windows mantığından sıyrılmak lazım, aksi takdirde Linux'a asla aşinalık sağlayamazsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

metineylul

@metinyul, sen de yanlış sularda geziniyorsun. Milyon tane kişi rar ile sorun yaşamıyorsa sorun sendedir demektir. Ancak sen ilk aşamada yapamadığın bir şey için Ubuntu'yu suçluyorsun. Bu bir örnektir belki ama saçma bir örnek oluyor. Windows mantığından sıyrılmak lazım, aksi takdirde Linux'a asla aşinalık sağlayamazsın.

*Neden yanlış sulardayım anlayamadım.Alternatif işletim sistemi olsun dedik.Virüs bulaşmasın sistem hemen çökmesin dedik.Windows yüzünden servise her gidişimde azda olsa ödeme yapıyordum.Bazende arkadaşlara rica minnet yaptırıyordum bozulan şeyleri.bunlardan kurtulmak için linux yükledim.Yükledim ama ne rar dosyaları açıldı,ne film izleyebildim,ne oyun yüklebildim.Windows yüklü bilgisayarımı satın aldığımda herşey hazırdı.
Bu sistemin daha kolay yolu yokmu.Neden herşeyleri teferruatlı.Hangi windows acemisi bile xp kullanmak için gidip kitap alır yada internette araştırma yapar.Alır bilgisayarı kurar oyununu oynar.İnternetine girer.Bazı yerlerde konsol demişsiniz bazen terminal.İkisinin aynı olduğunu anlayıp bulana kadar göbeğim çatladı.
Unutmadan bu terminal programında ctrlde problem var.

heartsmagic

İşte bu nedenle yanlış sularda geziniyorsun.  Sabır, araştırma, öğrenme isteği. Eğer bunlar yoksa yanlış sulardasın demektir. Kısacası eğer ben hem araştırma yapmam hem de bunları istiyorum diyorsan Windows'a dönebilirsin. Misal neden bunlar Ubuntu ile sağlanmıyor bunu bile araştırmamışsın.

Alternatif önereyim: Pardus.
Başka bir şey söylemeye ne yazık ki hacet görmüyorum.

Not: Genelde bu tarz cevaplar vermem ancak sen en baştan beri yanlış şekilde yaklaşıyorsun Ubuntu'ya. Sanki zorlama kullanıyormuş gibisin. Okumadan, araştırmadan çok katı bir şekilde eleştiriyorsun.

metineylul

Zorla kullandığım doğru.XPye alternatif aradım Ubuntu dediler.Başka bir alternatif varsa daha kolay bir sistem, ama sadece kurup kullanabileceğim o zaman LÜTFEN onu söyleyin.Bende o zaman bir işletim sistemiyle böyle on gündür uğraşmamış olurum.

pelin ece

Ee yukarda belirtilmiş ya başka alternatif.

PARDUS demiş Serkan Bey.
fpu ti mensi !

ash coe tpinjok!
UBUNTU huhuv.

kafkasyali

Bilgisayar dünyasında her şey Windows üzerine hazırlandığı için Windows kullanmak kolay geliyor. Kendimden örnek vereyim. Eski kullandığım usb modemin cd'sinde iki işletim sistemi için sürücü bulunuyordu. Biri Windows diğeri Mac için. Cd otomatik çalışma özelliğinde autorun.inf ve autorun.exe dosyaları Windows sürücüsü için kurulumu otomatik başlatıyordu. Mac sürücüsünü ise cd'yi gezginde açtığımda bir klasöre sıkıştırılmış olarak buldum. Mac bile umurlarında değil adamların. Donanım üreticileri sürücüleri sadece Windows için yazıyorsa Linux'un ne suçu var ki?

Oyun bile oynayamıyorum diyorsunuz. Exe (Executable) dosyası nedir? Windows için çalıştırılabilir bir dosya değil mi? Linux'ta exe diye bir şey yoktur. Linux'a virüs bulaşamamasının nedenlerinden biri de budur. Üçüncü parti bir yazılım kurmadan exe çalıştıramazsınız. Hangi oyunu satın aldığınızda "Designed for Linux" yazısını gördünüz?

Rar dosyalarını açamıyorum diyorsunuz. Kuru Windows'a üçüncü parti bir uygulama kurmadan rar dosyasını açabiliyor musunuz? Keza Windows98 zip bile açamıyordu.

Sizin de biraz uğraşmanız gerekiyor. Burada artı eksi yönlerini tartışmak istemiyorum. Fakat Linux ve bileşenleri ücretsiz, Windows ve bileşenleri ücretli ya da yasadışı.

Alexander Roshal'a buradan canı gönülden teşekkür etmek istiyorum. Her programcı Alexander gibi olsa "Linux'ta çalışıyor, Windows'ta çalışmıyor" ya da tersi olmazdı. Belki kaba bir tabir olacak ama adam babalar gibi arşivleme programına babalar gibi Linux desteği veriyor.

Bu mesajı okuyanlardan isteğim lütfen bu bağlantıları inceleyin. Adam daha ne yapsın?

http://www.rarlab.com/rar_add.htm

ve bu bağlantıda lütfen ilk 5-6 satırı sadece okuyun

http://www.rarlab.com/download.htm

http://wp.me/1pScW
sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs

metineylul

pardusda bahsettiğim sıkıntılar yoksa güzel.Umarım oyunlarda çalışıyordur.

Kutadgu

Alıntı yapılan: metineylul - 29 Eylül 2008 - 01:54:17
pardusda bahsettiğim sıkıntılar yoksa güzel.Umarım oyunlarda çalışıyordur.

Boşuna ummayın. Her nekadar farklı paket yöneticisi kullansa, farklı masaüstü kullansa da, farklı bir çok yönü olsa da sonuçta Pardus ta Linux dur. Linux başka bir sistemdir. Windows oyunları çalışmaz. Windowsta da Linux için olan oyunlar programlar çalışmaz. Eğer oyun oynamak istiyorsanız, oyun yapımcılarının oyunları (bir kaç kod yazmaya üşenmediklerinden eminim bir şekilde yaptırım var diye düşünüyorum) Linux a port etmesini beklemeniz gerek ki bu da çok yakın görünmüyor.

Sypro

Şimdi, konunun başından bu yana geldiği nokta beni ilgilendirmese de (ki hepsi için çözümler defalarca anlatıldı tekrar etmeye gerek duymuyorum), şu son söylediğiniz "Umarım oyunlar da çalışıyordur." cümlesi çok ironik. Kurmak istediğiniz oyun windows için ticari bir amaç doğrultusunda yapılmış ise şansınız baştan %50. Eğer ki wine app database size test sonuçlarında olumlu cevap döndürmüyor ise artık şansınız %5-10. Buradan sonrasında -tabiri caiz ise- binlerce siteye bakıp çıldırana kadar kod girmeniz belki sistemi açılmayacak hale getirmeniz belki defalarca kurmanız gerekecektir.
Ha diyorsanız ki bunların hepsi zor gelir bana, o zaman üzülerek söylüyorum: oyunları unutun.
Linux ya da Ubuntu bilgisayar kullanmak içindir. Windows ise oyun konsoluna alternatif. Bu ayrımı yapabildiğiniz vakit size yeniden yardım edebilmek için buralarda olacak bir ekip var olacaktır. Eğer ki yapamıyor iseniz, bu durumda bizlerin elinden bir şey gelmez.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

metineylul

İnanın beklediğim şeylerle gördüklerim arasında dağlar kadar fark var.Ben Windowssun yerine diye linux kurmuştum.Sadece sistemi değiştirip kullanacaktım.Aptalca ve yanlış bir düşünceymiş özür dilerim.Açıkçası yanlış yönlendirilmişim.Banada ALTERNATİF işletim sistemi dediler.Ne bielyim bu kadar zor olacağını.Eve getirdiğim bilgisayarım gibi kullanacağımı düşündüm.Anlattıklarınızı merakla okudum.Görünen tekşey xpye tekrar mahkum olduğumuz.

Kutadgu

Benden bu kadar arkadaşlar, sadece tebessüm : )

heartsmagic

Söyleyecek bir şey yok ki, kendin söylemişsin sen. Mahkumum demişsin. Sana uzun uzun açıklamaya çalışsak da sen mahkum olarak düşünüyorsan kendini bir şey anlatmaya gerek yok.

metineylul

Söyleyecek bir şey yok ki, kendin söylemişsin sen. Mahkumum demişsin. Sana uzun uzun açıklamaya çalışsak da sen mahkum olarak düşünüyorsan kendini bir şey anlatmaya gerek yok.

Mahkumuz çünkü webcam çalışmıyor.
Mahkumuz çünkü tv kartım çalışmıyor.
Mahkumuz çünkü yazıcım çalışmıyor.
Mahkumuz çünkü videolarım açılmıyor.
Mahkumuz çünkü müzik dinleyemiyorum.
Mahkumuz çünkü oyun oynayamıyorum.
Daha sayayımmı.
Neyse iyi geceler.

Kutadgu

Daha forumda alıntı yapmayı öğrenememişsiniz. Sizin alıntı yapamıyor olmanız forumda alıntı yapma özelliği olmadığı anlamına gelmez....

umutubuntu

Bir yıldır tanımıyor diye kullanmadığım ve nasıl tanıtırım diye araştırmaya üşendiğim ağ kameramı en sonunda
küçük bir araştırma sonucunda çalıştırabildim.
Kestirip atmamak lazım.

heartsmagic

Alıntı yapılan: metineylul - 29 Eylül 2008 - 02:29:52

Daha sayayımmı.
Neyse iyi geceler.

Mahkum değilim çünkü birçoğu bende ve nicelerinde çalışıyor. Her şeye garanti veremeyiz ancak söylediğin bazı problemlerin çözümü, ki bazıları problem değildir, işten bile değil.

Zorlama ile olmaz bu iş. Karar senin. Windows'a istediğin an dönebilirsin.

WarGasm

Mahkum degilim,
Bilgisayarim windozdan daha stabil calisiyor.
Mahkum degilim,
Bilgisayarima virus girecek diye endise etmeden gezebiliyorum.
Mahkum degilim,
Bilgisayarimi oyun oynamak icin degil "bilgisayar" olarak kullaniyorum.
Mahkum degilim,
Bilgisayarimda muzik dinleyebiliyorum, film izleyebiliyorum, webde gezebiliyorum, chat yapabiliyorum, kamerami kullanabiliyorum.
Ve en onemlisi; Bilgisayarim benim hakimim degil, ben onun hakimiyim. Ve bunu hissedebiliyorum.
Not : Kameramin markasi Creative Webcam Vista. Adi bile vista ama windoz vistadan daha kolay kurdum Ubuntum'da. Birseyleri elde etmeniz icin birseyler yapmaniz gerekiyor. Ya da yapmayip yarim yamalak kullanmak..

maxspacemax

Alıntı yapılan: metineylul - 29 Eylül 2008 - 02:29:52

Daha sayayımmı.
Neyse iyi geceler.

Dayanamadım bende cevap yazayım.

Linuxte çalışmayan hiçbir donanımım yok. Ne sürücü arama yükleme derdim var. :D
Webcamım sorunsuz çalışıyor. A4Tech
Yazıcı Tarayıcı Copier HP Deskjet F380 Performansı Mükemmel
Videoları oynatmamda hiçbir problem yok.
Genelde müzik dinlemem ama hem ses donanımım hemde grafik donanımım Ubuntu'da sorunsuz çalışıyor.
Bunuda ekleyeyim. :D Dijital TV kartım hiçbir sürücü yüklemeden sorunsuz çalışıyor. markası Technisat Skystar2 Çanak anten kablosunu takayım onunda görüntüsünü eklerim.
Oyunmu? Birçok Linux oyunu var mesela Xmoto çok sevdiğim bir oyun. Birçok Windows tabanlı oyunu wine ile oynayabiliyorum. Birde resim ekleyeyim mesela Metin2

[IMG]http://img227.imageshack.us/img227/5784/ekrangrntsay4.th.png[/img][IMG]http://img227.imageshack.us/images/thpix.gif[/img]

UBUNTUNA

Arkadasım aslında o kadar sorunsuzsun ki sadece windowsa alıstıgın icin sorunlu hissediyorsun kendini.. Muzik dinleme,film izleme,rar dosyaları,microsoft fontları,java,flash evet bunların tümü ubuntuda tek bir paket kurarak hallediliyor.Yanlıs duymadın hepsi birden ismi de ubuntu-resctired-extras olması lazım.. Donanım konusunda sorun yasaman ilginc webcami bilmiyorum ama digerleri icin driverı ayriyeten kurmana bile gerek yok.. Usenmedim wine'nin sitesine baktım onadıgın oyunlardan sims ve fm de destekleniyormus,Fifa hakkında bilgim yok.. Ee senin baska sorunun var mıydı? Haa windowsa donduysen geri su an virus,spy,c rack,ser ial sorunların vardır onlara karısmam.. :)

metineylul

Arkadasım aslında o kadar sorunsuzsun ki sadece windowsa alıstıgın icin sorunlu hissediyorsun kendini.. Muzik dinleme,film izleme,rar dosyaları,microsoft fontları,java,flash evet bunların tümü ubuntuda tek bir paket kurarak hallediliyor.Yanlıs duymadın hepsi birden ismi de ubuntu-resctired-extras olması lazım.. Donanım konusunda sorun yasaman ilginc webcami bilmiyorum ama digerleri icin driverı ayriyeten kurmana bile gerek yok.. Usenmedim wine'nin sitesine baktım onadıgın oyunlardan sims ve fm de destekleniyormus,Fifa hakkında bilgim yok.. Ee senin baska sorunun var mıydı? Haa windowsa donduysen geri su an virus,spy,c rack,ser ial sorunların vardır onlara karısmam..

Herkes yardımcı olmak niyetinde.Teşekkür ederim.Ama iş çözüme gelince yardımcı olmuyorlar.Neyin nasıl yapılacağını bir söyleseniz bende mutlu olacağım.Mesela ubuntu-resctired-extras nereden bulurum.İndirme sayfasınıda yazmış olsaydınız ordan çekip kurardım.Bu sayede bir problemden kurtulmuş olurdum.Diğeri webcam çalışmıyor.Microsoft VX7000.Yazıcı Lexmark x5070 çalışmıyor.Pinnacle Pctv 450i tv kartı da çalşmıyor.Oyunların bazıları çalışıyor demişsiniz.Tamamda çalışanları nasıl çalıştıracağım bari ona yerdım edin.Dünyanın parasını verip bilgisayar almışız siz diyorsunuzki istediğin oyunlar çalışmaz,sen linuxun oyunlarını oyna.Allah aşkına linuxun en iyi oyunu sanırım bizim windowsda beğenmediğimiz oyundan bile kötü görüntüye sahiptir.Bukadar şeyden sonra neden hala linux istiyorsun diyen mutlaka olacaktır.Tekrar söyleyeyim xp habire kilitleniyor kapanıyor.En sonunda çöküyor.Kasayı koltuğumun altına aldığım gibi servise...... Vista alayım dedim aynı dediler.O yüzden mecburum başka sisteme.Bu kadar anlattığımdan sonra siz gene xpye devam diyorsanız onada eyvallah derim.Ama yardım edip kullanmama vesile olursanız sevinirim.
Aklıma gelmişken sormak istiyorum.Soru saçmaysa cahilliğime verin.Windows kuranlar hiç araştırma yapmıyor.Gücellemeler bile kendi kendine oluyor.Sadece indirdiğin programları kuruyorsun okadar.Ama linux kullananlar anlayabildiğim kadarıyla habire sistemin orasını burasını kurcalıyorlar.Kullanmak istediğimden bugüne neredeyse on gün geçti bir arpa boyu gidemedik.Windowsda bukadar kurcalama yapsaydım şimdiye kitap yazardım.Neden böyle oluyor.Yani linuxu kurup kullanmak mümkün değilmi,illa kurcalattıracakmı biryerleri.Yada daha kolay yokmudur bunun.Yarın birgün gene linux kurunca bu kadar uğraştığım şeyleri silbaştanmı yapmam gerekecek.Bunları ne aklımda tutabilirim nede kayıt edebilirimbiryere.Geriye tekbir seçenek kalıyor bu sayfaları tekrar tekrar okumak.