hp g62 ile çalışan linux öneriniz var mı?

Başlatan sincity1986, 30 Ocak 2013 - 18:04:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sincity1986

hp g62 dizüstü pc me ubuntu kurdum ama bilindiği üzere ekran kartı ve ısınma sorunu var araştırtıgım kadarıyla bi çözümüde yok arch linux belki sorun yapmaz onu kurayım dedim ubuntunun üzerine o da kurulmuyo cd den boot etmiyo pc hemen ubuntuyu açıyo bios ayarları tam onuda belirteyim sonuç olarak hp g62 de sorunsuz çalışan ekran kartı ve ısınma sorunu olmayan linux önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar  :D

tefoski

ftp://depo.pardus.org.tr/ISO/2013rc/tr/ (ftp://depo.pardus.org.tr/ISO/2013rc/tr/)

pardus_2013rc2_gnome_32bit_tr.iso
BirDost

sincity1986

malesef pardusla ilgilide aynı şikayetler var  :(

xxx3

Arch isosunun md5 değerlerlerini kontrol ettiniz mi ? Çünkü arch hiç başlamıyorsa indirdiğiniz kalıpta sıkıntı olabilir.İndirilen iso'yu cd veya usb'ye mi kurdunuz ?

sincity1986

cd den kurdum ve md5 değerlerinde sıkıntı yok ubuntu tabanlıymış sanırım arch o yüzden onda da ısınma sorunu olur diye düşündüm açıkçası o yüzden başka bi linux arayışına girdim  :)

xxx3

Alıntı yapılan: sincity1986 - 30 Ocak 2013 - 18:48:25
cd den kurdum ve md5 değerlerinde sıkıntı yok ubuntu tabanlıymış sanırım arch o yüzden onda da ısınma sorunu olur diye düşündüm açıkçası o yüzden başka bi linux arayışına girdim  :)
Arch ubuntu tabanlı değildir  :D kendisi başlı başına bir dağılımdır ha ubuntuyla ortak yanı yok mu tabi ki var ikiside linux çekirdeği kullanır  :D
flash diskin varsa bir de onu denermisin birde arch linux'ün son sürümünü mü indirdin ?

sincity1986

usbden nasıl kurum yapılıyo o konuda bilgim yok anlatımla ilgili bir bağlantı verebilirseniz sevinirim indirdiğim arch sürümü bu archlinux-2013.01.04-dual.iso

xxx3

Ubuntu hala kuruluysa kendi içinde bir usb yazma programı zaten var ama istersen bu uygulamayı da kullanabilirsin gerek ubuntunun içindeki uygulama olsun gerekse anlatıdığım uygulamanın çalışma mantığı aynıdır.Resimlerini eklediğim uygulama gerek windows gerekse ubuntuda çalışıyor ben arch linux üzerinde açtım ama windowsda'da kullansan mantığı aynıdır öncelikle ubuntu yazılım merkezi kullanarak unetbootin adlı yazılımı kurabilirsin windows'da kurulum için ise http://unetbootin.sourceforge.net/ linkten yararlanabilirsin birinci resimde ilgili yeri tıklayarak kaydetdiğin iso dosyasının yerini programa göster ikinci resimde ise iso dosyasını yazmak istediğin flash diski göster ve tamam de gerisini kendi halledicektir.Bu arada ubuntuda programı açarken senden şifre isteyecektir kullanıcı şifreni oraya yazarsın

[eklenti yönetici tarafından silindi]

sincity1986

şuan usbyi takınca farkettim usb yada cd rom görünmüyor ubuntuda  :)

xxx3

Alıntı yapılan: sincity1986 - 30 Ocak 2013 - 23:23:00
şuan usbyi takınca farkettim usb yada cd rom görünmüyor ubuntuda  :)
Usb'in takılıyken şu kodu terminalde çalıştırıp sonucunu buraya yazarmısın
lsusb

sincity1986

usbyi çıkarıp takınca gördü cdrom hala yok ama o önemli değil şimdilik usbye dediğiniz gibi arch kurulumu yaptım sistemi yeniden başlattım ama usbden yükleme yapmadı tekrar ubuntu açıldı

xxx3

Normal şartlarda arch başlaması lazım ya da hata vermesi lazım aklıma başka bir şey gelmiyor.Lakin ilginçtir ubuntu kurarken cd'den boot edebiliyorken başka bir dağlımla boot edemiyorsunuz sizden ricam tekrar ubuntu cd'sini boot edermisiniz donanımsal bir hata mı var acaba birşeyi atlıyoruz ama ne bulamadım

sincity1986

bugün toplam üçkez baştan kurdum sadece ubuntu cdsini tanıyo ne archlinux cd nede usbden görmedi yarın xp kurmayı deneyeceğim olursa eğer ondan arch a geçmek gibi bişey denicem bakalım *olacak mı :D bu arada ilginiz için çok sağolun pc ile ilgili bir sıkıntı sanırım bu modelde sorun yaşayan çok arkadaş var linuxa geçmemize izin vermiyo hp :D

xxx3

Umarım halledebilirsiniz ilginç bir sorun gerçekten bu arada şu komutun çıktılarını gönderirmisiniz.
sudo lspci

sincity1986

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor DRAM Controller (rev 02)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Core Processor PCI Express x16 Root Port (rev 02)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 02)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset HECI Controller (rev 06)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 05)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 1 (rev 05)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 3 (rev 05)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev a5)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Mobile 5 Series Chipset LPC Interface Controller (rev 05)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset 4 port SATA AHCI Controller (rev 05)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset SMBus Controller (rev 05)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Manhattan [Mobility Radeon HD 5400 Series]
01:00.1 Audio device: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Cedar HDMI Audio [Radeon HD 5400/6300 Series]
02:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 02)
03:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller (rev 01)
7f:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture Generic Non-core Registers (rev 05)
7f:00.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture System Address Decoder (rev 05)
7f:02.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Link 0 (rev 05)
7f:02.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Physical 0 (rev 05)
7f:02.2 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 05)
7f:02.3 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 05)

çıktı böyle bişey :D

xxx3

Yalnış görmediysem hem ati hem de intel ekran kartınız var.Bilgisayarınızın sürümünü sanırım şimdi hatırladım windows da bile sıkıntı çıkarıyordu sizinkine benzer bir bilgisayarı tamir etmiştim atinin güncel sürücüsünü yükleyememiştim sadece çıkardığı tek bir sürücü var onu yüklemiştim arch linux'de belki sadece intel veya ati'yi aktif ederseniz sorununuz düzelebilir tabii önce neden boot etmediğini çözmeniz lazım bu arada bu seri bilgisayarların fanı çabuk toz tutuyor eğer bilgisayarınızın garantisi bitmediyse gönderin fanını temizlesinler  :)

sincity1986

Alıntı yapılan: xxx3 - 31 Ocak 2013 - 00:59:38
Yalnış görmediysem hem ati hem de intel ekran kartınız var.Bilgisayarınızın sürümünü sanırım şimdi hatırladım windows da bile sıkıntı çıkarıyordu sizinkine benzer bir bilgisayarı tamir etmiştim atinin güncel sürücüsünü yükleyememiştim sadece çıkardığı tek bir sürücü var onu yüklemiştim arch linux'de belki sadece intel veya ati'yi aktif ederseniz sorununuz düzelebilir tabii önce neden boot etmediğini çözmeniz lazım bu arada bu seri bilgisayarların fanı çabuk toz tutuyor eğer bilgisayarınızın garantisi bitmediyse gönderin fanını temizlesinler  :)

ekran kartı için herhangi bi sürücü yüklemedim bilgisayar hakkında bölümüne girince sürücü bilinmeyen yazıyor ısınma sorunu belkide bu yüzdendir fan kısmına gelince garantisi bitti malesef şuan bi sorun yok fanda sesi fazla değil :D

xxx3

Hiç ati ve intel ekran kartlı bilgisayar kullanmadım ve sürücü kurmadım ama forumda biraz araştırın illaki birşeyler bulursunuz.Bu başlıktakileri bir denermisin

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=20283.0

sincity1986

Alıntı yapılan: xxx3 - 31 Ocak 2013 - 01:12:52
Hiç ati ve intel ekran kartlı bilgisayar kullanmadım ve sürücü kurmadım ama forumda biraz araştırın illaki *bir şeyler bulursunuz.Bu başlıktakileri bir denermisin

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=20283.0

uyguladım sürücü bölümünde Intel® Ironlake Mobile x86/MMX/SSE2 yazıyo şuan ama pc fanında bi değişiklik yok hala sıcak pc

heartsmagic

Konu biraz değişmiş açılış amacından saparak. Aslında farklı dağıtım önerileri için sabit bir başlığımız var ancak konu artık Ubuntu'ya dönmüş gibi. Sürücüler konusunda sormak istiyorum, ATI'nin sürücülerini kurduğunda durum ne oluyor? Hiç kurmayı denedin mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sincity1986

Alıntı yapılan: heartsmagic - 31 Ocak 2013 - 16:23:30
Konu biraz değişmiş açılış amacından saparak. Aslında farklı dağıtım önerileri için sabit bir başlığımız var ancak konu artık Ubuntu'ya dönmüş gibi. Sürücüler konusunda sormak istiyorum, ATI'nin sürücülerini kurduğunda durum ne oluyor? Hiç kurmayı denedin mi?
ati sürücülerini web sitesinden indirerek kurmayı denedim ama kurulumdan sonra üstteki bar tamamen gitti cd ile tekrar formatlamak zorunda kaldım, daha önce tefoski arkadaşın pardus önerisine forumlarda şikayet var diye göz ardı etmiştim archı kuramamam sebebiyle pardusu denemeyi seçtim sorun varsa kendi deneyimlerimle görmek istedim şuan pcde pardus var ve her hangi bir ısınma sorunum yok pardusa ek herhangi * bir şey yüklemedim ekran kartı olarak ati mi yoksa intel mi kullanıyor onu nasıl kontrol edebilirim bu konuda yardım ederseniz sevinirim
ayrıca yardımlarınızdan dolayı xxx3,tefoski,heartsmagic çok teşekkürler :)

tefoski

- Sistem ayarları - ayrıntılar ...
- Genel görünüm sekmesinden - grafik kartını gözleyebilirsin .

- Ses sorunu varsa ,bu link size yardımcı olabilir ...
BirDost

sincity1986

Intel® Ironlake Mobile x86/MMX/SSE2 olarak görünüyo atiyi kullanamayacağım sanırım birde ilginçtir pardus forumunda 2013 sürümüyle ilgili hiç bilgi yok sanırım yada ben bulamadım

heartsmagic

Konu daha fazla dağılmasın bence zira çok dallanıp budaklanır. Eğer Pardus üzerinde ATI konusunu detaylandırmak istersen buradaki Diğer Dağıtımlar bölümünde veya kendi forumunda yeni bir konu açabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.