[Çözüldü] 13.04 harddisk sorunu: "Windows is hibernated, refused to mount."

Başlatan alicagdas, 30 Ocak 2013 - 14:46:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alicagdas

herkese merhaba ubuntu konusunda yeniyim iki gün oldu yükleyeli. 12.10 yükledim windows 8 ile birlikte kullanıyordum. 13.04 e güncelledim uçbirimi kullanarak fakat güncellemeden
sonra windows a ayırdığım harddisk i açamamaya başladım şöyle bir şey yazıyo :

Error mounting /dev/sda3 at /media/ub-ken/DCBA6E3EBA6E14F4: Command-line `mount -t "ntfs" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=1000,gid=1000,dmask=0077,fmask=0177" "/dev/sda3" "/media/ub-ken/DCBA6E3EBA6E14F4"' exited with non-zero exit status 14: Windows is hibernated, refused to mount.
Failed to mount '/dev/sda3': Operation not permitted
The NTFS partition is hibernated. Please resume and shutdown Windows
properly, or mount the volume read-only with the 'ro' mount option, or
mount the volume read-write with the 'remove_hiberfile' mount option.
For example type on the command line:

mount -t ntfs-3g -o remove_hiberfile /dev/sda3 /media/ub-ken/DCBA6E3EBA6E14F4

yardımcı olabilcek birileri varsa çok memnun olurum.

ct

Merhaba. Windows'u öbür tarafta uyku modunda (hibernate) bıraktığınız için oraya ulaşamazsınız. Hibarnate işlemi windowsun diskinin son halinin saklandığı haldir ve herhangi bir değişiklik yapılamaz. O yüzden windowsu normal kapatın ardından ubuntuyu açıp bağlanmaya çalışın.

Ayrıca 13.04 daha yayınlanmadı. Nisan ayında yayınlanacak. O zamana kadar daha test aşamasında bir sistem. Yeni kullanmaya başladıysanız 12.10 veya 12.04 daha sağlıklı bir kullanım olacaktır.

alicagdas

peki 12.10 a geri dönmem için usbden tekrar kurulum mu yapmam gerekiyo ? yoksa bu kodlarla falan var mı bi yolu ?

ct

Geri dönme nasıl yapılıyor bilmiyorum açıkçası. Kurulumda çok zorlanmadıysanız yeniden kurabilirsiniz. Gerçi şubat ayı da geldi bu şekilde güncellemeleri alarak da ilerleyebilirsiniz. Temiz kurulum önerilir genelde. Size kalmış yani.

alicagdas

teşekkür ederim hocam sağ ol.

ct

Rica ederim. Sorun çözüldüyse başlığı çözüldü olarak etiketleyebilirsiniz. Şurada nasıl yapılacağı var:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31789.0

alicagdas

yok hocam windows u kapatıp açtım ama sorun yine aynı. sizin dediğiniz gibi 12.10 a geri dönücem şimdi

ct

Sorun 13.04'den mi kaynaklanıyor bilmiyorum açıkçası. Windows 8 kullanmadığım için o kısma da bir şey söyleyemiyorum.

heartsmagic

Orada bir öneri veriyor aslında, denedin ve çözüm olmadı mı?

sudo mount -t ntfs-3g -o remove_hiberfile /dev/sda3 /media/ub-ken/DCBA6E3EBA6E14F4
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

alicagdas

yardımlarınız için teşekkür ederim heartsmagic in verdiği kodla sorun çözüldü