Error: unknown filesystem. Grub rescue> hatası

Başlatan ulmo, 30 Ocak 2013 - 11:27:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ulmo

Arkadaşlar dün windows bir güncelleme yaptı ve sonrasında bilgisayarı açarken
Error: unknown filesystem.
Grub rescue>

hatasını alıyorum. Asus netbook kullanıyorum. Biosu görmüyorum bile. Yeniden grub2 kurulumuna baktım.
Ancak orda sadece canlı cd üzerinden var anladığım kadarıyla? Ne yapmam lazım?

ct

Evet canlı medya oluşturup grub2 kurmanız gerekiyor. Windows'da normal kurulum parmak belleği hazırlamanız gerekiyor.

ulmo

ct

Alıntı yapılan: ulmo - 30 Ocak 2013 - 11:32:44
Windows da açılmıyor.

Şu an kullandığınız bilgisayarda da canlı medya oluşturabilirsiniz. Canlı medya olmadan gruba ulaşamazsınız diye biliyorum.

ulmo

grub rescue> set prefix=(hd0,msdos6)/boot/grub
grub rescue> set root=hd0,msdos6
grub rescue> insmod normal
grub rescue> normal

Bu şekilde sorunsuz gruba geçebildim. Windowsda Ubuntuda sorunsuz açıldı. Fakat hala grubu düzeltemedim.

Sonrasında http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=13415.0 burdaki yöntem 1 ile grubu yeniden kurdum.
Sorunsuz açılıyor artık grub teşekkürler her şey için.

ct

Grub rescue'dan bu şekilde kurtulunduğunu bilmiyordum. Öğrendiğim iyi oldu :) Ben teşekkür ederim geri dönüş yapıp çözümü buraya aktardığınız için.

Sorununuz çözüldüyse aşağıdaki bağlantıya bakabilirsiniz.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31789.0

HaLeLuYaH54

merhaba arkadaslar aynı sıkıntıyı bugün bende yasadım arkadasın dedigi gibi yapıp set prefix set root yapıp giriyorum sisteme fakat her reset atısımda tekrar karsıma geliyor bunu nasıl yok edebilirim ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Temmuz 2014 - 19:31:08

ayrıca elimde canlı cd yok olsa bile dvd rom bozuk hic bi şekilde cd ile yapabilmem mümkün degil bu durumda kurtarma sansım varmı ?

plazma

Parmak bellek oluşturabilirsiniz, http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Kurulum bağlantısından  usb belleğe yazdırmak kısmında detaylı şekilde anlatım mevcut.

HaLeLuYaH54

hocam dediginizi yaptım fakat yeniden aynı ekran geldi sonra boot ekranından usbyi 1. sıraya koydum tekrar aynı hatayı verdi daha sonra anlamadıgım sekilde önüme cok farklı bir ekran cıktı kurulum ekranından farklı olarak bir dil secmemi istedi sectim ve bir anda ubuntu kurulum baslangıcına gecti bende hic ugrasmadan direk sistemi tekrar kurdum ama suan win8 kurmak istiyorum yanına hic bi şekilde cd ile kurma sansım yok daha önce denedim yumi programıyla win8i usbye boot ettim girdim herseyi ayaraldım.. hdd diskimi win kurulumunda bölümlendirdim.. sectim wini nereye kuracaksam ordan ileriye gidemedim.. sürekli hata verdi şimdi ben tekrar kurmak istiyorum forumda okudum sanırım grub tekrar https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=39786.0 bu adreste bir arkadas öyle yazmıs suan deneyecegim eger olursa iyi  :) olmazsa tekrar basa dönecegim hala mantıgını anlayamadım acıkcası  neden her seferinde rest attıgımda aynı ekran geliyordu set pre set root komutlarından sonra sisteme girebiliyordum fakat rest atınca tekrar aynı hata geliyordu ? :)

heartsmagic

Ubuntu nerede kuruluydu? Şöyle ki, senin hata aldığın ekran sistemi başlatmaya yarayan uygulama, önyükleyici yani Grub. Grub'un kurulu olduğu bölümden makine başlatılmazsa bu hatayı alman normal. Kısacası Grub nereye, hangi diske kuruluysa makinenin o diskten başlatılması lazım.

Sende durum nasıldı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

HaLeLuYaH54

Hocam suan disk dediginiz acıkcası anlamadım dvd rom bozk oldugundan ben sürekli usb üzerinden kurulum yapıyorum ve bütün işletim sistemler hddye kuruyorum bölümlendirerek tabi ..c de win8   d de ubuntu   sanırım Linuxminti yüklerken de bölümlendirmede ubuntunun takas alanı kök bölümüyle oynadım aynen böyle olmustu sonrada tabi grub rescue hatasını almaya basladım.. arasırtırdım forumları dedigim gibi set prefix .. set root.. komutlarını gördüm uyguladım ve grub menüsüne ulastım fakat her reset atısımda grub rescue hatası devam ediyordu..  birde sunu ögrendim baslangıcta boot ayarlarına girmek icin fx tusuna basın der escye bastıgımda ise önüme 3 secenek cıkıyor 1-hdd 2-cdrom 3-usb diskten baslatma secenekleri usbyi secince usbden yükleme yapıyor ve direk kurulum sistemi geliyor hic bir sıkıntı olmadan fakat boot ayarlarında usb zaten ilk sırada esc " ye basmadıgımda ise yine usbden yükleme yapmıyor

heartsmagic

Tek disk mi var sistemde? USB'ye kurulum yapılmadı ayrıca değil mi? Eğer böyleyse ve Grub sorunu yaşıyorsa ortada bir gariplik var demektir. Forumdaki "Yeniden Grub2 kurulumu" başlığına bakıp Grub'u yeniden kurmayı deneyebilirsin. Eğer yeniden kurulumdan sonra yine hata alıyorsan söylediğim gibi Grub yüklü diski bir şekilde görmüyor demektir. O aşamada da disk bölümlerini, Grub dosyanı falan incelememiz gerekmekte.

HaLeLuYaH54

tek disk hdd 250gb lık bi disk .. USB"ye kurulum yumi programıyla yapıldı .. Sonrasında zaten usbden formatımı gercekleştirdim suan sistemler gayet normal bi şekilde calısıyor hocam teşekkür ederim ilginiz icin amacım sorunu ögrenmek ve artık linuxu bilinçli bir şekilde ne yaptıgımı bilerek ögrenmek istiyorum suan oldugu gibi bir şekilde format attım ama sorunun cözümünü tam manasıyla ögrenemedim :))

heartsmagic

Çalışıyor dediğin düzeldi mi yani sorun? 
Sorunun ne olduğunu aktarmaya çalıştım, fakat neden oluştuğunu ne yazık ki söyleyemiyorum. Grub'un kurulu olduğu bölümle alakalı bir sıkıntı olduğu belli ama.