[Çözüldü] signals and receiver

Başlatan utopyada, 28 Ocak 2013 - 09:30:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

utopyada

bir web uygulamasında signals and receiver hangi durumlarda kullanılıyor. Yani hangi user işlemlerinde. Örneğin kullanıcının yapptığı A işleminde signals kullanılmazken neden B işleminde kullanılmaya ihtiyaç duyuluyor ?

utopyada

Neden kimse sorularıma cvp vermiyor anlamış değilim ama ben açıklama yapayım bari.
signals bir yerde bir fonksiyon tanımlıyorsun ve bu dinleme yapıyor. Örneğin bir yorum yapıldığı zaman falan notification oluşmasını sağlıyor.

heartsmagic

Ben de diğer açıklamayı buraya geçeyim: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=37605.msg454146#msg454146
Cevap verebilmen için de konuyu kapatmıyorum şimdilik. Kimse kötü niyetli değildir, emin ol.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

utopyada

kötü niyetli değildir tabi ki kimse cevap vermek zorunda da değil zaten. ama görmemiştir tezi "okunma sayısı" rakamına bakınca çürüyor ne yazık ki. Neyse sorular çok basit olunca tenezzül edilmiyor sanırım. Neyse, kapatabilirsiniz konuyu teşekkürler.

ct

@utopyada,

@heartsmagic'in linkini gönderdiği başlıkta sorunun genel olarak değil de django ile nasıl olacağını düşündüğümden normal php'deki gibi javascript kullanımı aklıma gelmemişti. Django bilmediğim için çözüm üretememiştim ama aslında soru Django'dan bağımsızmış. Burada da signals ve receiver başlığı yine programlamada ve elektrik-elektronikte bir çok anlama geliyor ancak aramalarıma göre django'nun da böyle bir özelliği varmış.

https://docs.djangoproject.com/en/dev/topics/signals/

Şu aşamada bunun kullanıldığı kodları ve örnekleri inceleyerek nerelerde kullanıldığını çıkarabilirsin. Şöyle de bir döküman buldum mesela burada mail kullanıcısının şifresini değiştirmesi örneği verilmiş.

http://www.chrisdpratt.com/2008/02/16/signals-in-django-stuff-thats-not-documented-well/

Bir de ekleme: Neye sitem ettiğinizi gerçekten anlamadım. Bazen yapılan projelerde projenin yöneticisi veya projeyi veren hoca bile konuya hakim olmayabiyor. O zaman soracak kimse olmuyor ve oturup kendim öğrenmeye çalışıyorum. Burada da okunma sayısı bu soruların cevaplarını bilenler tarafından okunduğunu ispatlamıyor. Belki bilmiyoruzdur cevabı. Hatta bilip de anlatmakta zorlanılan durumlar bile olabiliyor.

utopyada

@ct örnekler için çok çok teşekkür ediyorum. django ile çalışırken Subscribe & Unsubscribe olayını python ile çözmeye çalıştım ama olmayınca acaba nasıl yapılır diye sorma gereği duymuştum. Javascript bilgim yoktu ve javascript ile yapıldığını öğrendim. Signals ve receiver konusunu çok detaylandırdığım için karıştırdım. Şimdi onu da hallettik.

ct

@utopyada,

Rica ederim. Sorularınızın çözüldüğüne sevindim.

heartsmagic

Alıntı yapılan: utopyada - 30 Ocak 2013 - 09:50:14
kötü niyetli değildir tabi ki kimse cevap vermek zorunda da değil zaten. ama görmemiştir tezi "okunma sayısı" rakamına bakınca çürüyor ne yazık ki.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Ocak 2013 - 21:40:33
Neden cevap verilmeyen konular için "gereksiz görülüyor" düşüncesine kapılıyor insanlar anlayamıyorum. @utopyada, kimse "bu konu gereksiz" demez inan. Ya görmemişlerdir ya da bilmiyorlardır, bu kadar basit yani.

Alıntı Yap
Neyse sorular çok basit olunca tenezzül edilmiyor sanırım. Neyse, kapatabilirsiniz konuyu teşekkürler.

Meramımızı anlatamamışız sanırım, @ct de açıklamış tekrar zaten. Hiç uzatmadan konuyu kapatayım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.