Steam Counter-Strike ve Half-Life beta sürecinde

Başlatan janparey, 28 Ocak 2013 - 02:06:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

janparey

Steam için Counter-Strike ve Half-Life port süreci tamamlandı ve beta aşamasına gelindi.Şu an sistemimde denedim,Counter-Strike imzamdaki sistemde ,ufak tefek sorunlar dışında gayet düzgün çalışmakta.
Bu da ekran görüntümüz;

cemkucuk

Çok iyi bir gelisme umarım devamı gelir. Sırf oyun için Linux dagitimlarini terk eden insanlar var. :))

pwl

Süper haber için teşekkürler. Ne kadar çok sevindim anlatamam.

krwlng

Umarim bu sayede forumdaki wine ile counter strike konulari da kapanmaya baslar.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

xavier

Eski oyunlarımdan Linux kütüphanelerine geçtiler. Mesele zaten oyunun motor teknolojisinin port edilmesi. Gerisi haritalar, modellemeler ve bölümlerden oluşan veriler. Blue Shift ve Opposing Force da yakında gelir. Ancak Store listelerinde görünmüyorlar. CS harita kısımlarında "differ" hatası veriyor. Haritayı silip sunucudan indirmek mümkün, ama ilk  doğrulamada Steam, orijinali ile harita dosyaını tekrar değiştiriyor. Sprite ve dürbün görünümündeki katmanlarda da sorun var. Farklı sürüm sunucularla sorun çıkıyor ancak kararlı sürümde hepsinin düzeleceğini düşünüyorum. Ama kararlı sürüm de çıksa sXe ve EAC sunucularına girebilmenin, bu yamalar da Linux için çıkmadıkça, mümkün olacağını sanmıyorum.

Valve tüm oyunlarını Linux'a port edecek gibi görünüyor.  :)
What would Gordon Freeman do?

ersinkandemir

Denemek istiyorum fakat Steam Library'de tek oyun görünüyor maalesef.
Bir de sXe olayına çözüm gelecek mi bakalım. :)

Where there's a shell, there's a way.

krwlng

@Ersin Kandemir, o duruma biraz baktım da, steam çekirdek sürümü eski olabilir deniyor. sXe olayı çabuk çözülür bence, sonuçta basit bir "injection" meselesi, bu tip bir aracın yazılması çokta zor değildir.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

xavier

Alıntı yapılan: Ersin Kandemir - 28 Ocak 2013 - 11:49:17

Half-Life'ı satın almış olmanız gerekiyor. Ya da kutulu almışsanız, CDKEY'iniz ile Steam üzerinden aktive edin. Steam son sürümü de steampowered.com'dan indirin.

ersinkandemir

@krwlng, @xavier; Client'ı daha dün indirdim ve güncelleme istediğimde de "Your Steam is already up-to-date" diyor. Satın alırsam tekrar denerim, teşekkürler. :)

xavier

Alıntı yapılan: Ersin Kandemir - 28 Ocak 2013 - 12:38:23
@krwlng, @xavier; Client'ı daha dün indirdim ve güncelleme istediğimde de "Your Steam is already up-to-date" diyor. Satın alırsam tekrar denerim, teşekkürler. :)

O zaman oyunu satın almamışsınız demektir.  :) Şu an Steam üzerinde (bildiğim kadarıyla) sadece Team Fortress 2 ücretsiz olarak oynanabiliyor.  :)

KemalALKIN

Genel anlamda güzel gelişme ancak wine ile exe oyun vb işi asla bitmez çünkü hem yasa dışı yazılım kullanımı hemde alım gücü durumları var ülkemizde yani çok ucuzda olsa zenginler bile satın almıyor. Mac OS X ortamında olduğu gibi Linux ortamı içinde yasa dışı versiyonlar nete düşmeyecektir pek olsada offline yani internet üzerinden oynanamayacaktır. Satın alacaklara iyi oyunlar dilerim :-) ...
www.tckemal.ist

mustang102030

Alıntı yapılan: krwlng - 28 Ocak 2013 - 12:01:53
@Ersin Kandemir, o duruma biraz baktım da, steam çekirdek sürümü eski olabilir deniyor. sXe olayı çabuk çözülür bence, sonuçta basit bir "injection" meselesi, bu tip bir aracın yazılması çokta zor değildir.
Hocam öyle diyorsunda windows sürümünde 64 bit desteği için çok beklettiler ihşallah bu sefer aynı hatayı yapmazlar.

alquirel

Alıntı yapılan: Ersin Kandemir - 28 Ocak 2013 - 11:49:17

WebUpd8'den :

Alıntı Yap
The games can be installed directly through the Steam for Linux client but remember not to select "Linux" when searching for them because they only show up for Windows right now.

http://www.webupd8.org/2013/01/half-life-and-counter-strike-games-now.html

ersinkandemir

@alquirel Evet ben de o kısmı görünce, Store'da da aradım fakat "Linux beta" ile ilgili bir şey görememiştim. Satın almamız gerekiyormuş demek ki. :)

alquirel

@Ersin Kandemir, doğrudur, ben de WebUpd8'in yalancısıyım :)

xavier

Alıntı yapılan: xavier - 28 Ocak 2013 - 11:28:53
...Ancak Store listelerinde görünmüyorlar...

Win. zamanlarımda almıştım Half Life'ı, ilk çıktığı zamanlar. Steam, port yapıldığında Half-Life ve CS'yi Linux oyunları altına atmış otomatikman. Steam'in kararlı sürümü gelene kadar oyun listelerinde eksiklikler olması normal. Mesela Penumbra serilerinden sadece Overture çalışıyor. Black Plague ve Requiem eksik dosya hatası verip çalışmıyor (gerçi bu hata düzeltilmiş olabilir). Bazı Linux oyunları da listeye girmiş değil hâlâ, Closure, İsaac, Quake4 gibi...

Oyunu aldığınızda, muhtemelen Linux için olanı indirip kuracaktır. Mesela kapalı Beta zamanlarında, tüm oyunlar böyleydi. Linux diye bir ayrım yoktu. SS3, TF2 ve Killing Floor, hepsi Win. ve MAC olarak görünüyordu Store kısmında. Linux ayrımı ve Steam listeleri ancak açık Beta'ya geçildikten sonra yayımlandı. Ama daha önceden aldığınız, Win. oyunları hesabınızda duruyorsa, Linux portları çıktığı zaman,  Steam bunları otomatikman size gösteriyor. Yani benim HL ve CS'yi Linux oyunları listemde görmemin sebebi, daha önceden almış olmamdı. Oyunlar da şu an Beta sürümündeler. Kararlı olduklarında Store kısmında listeye girerler. Steam kararlı sürümü çıktığında ise (Şubat ayı içinde çıkması planlanıyor) pek çok hatanın düzeleceğini sanıyorum.

mustang102030

günün sorusu bunu optirun ile nasıl çalıştırırız :)

DoGuKaN

Güzel bir gelişme. Ben listede göremesem de bunu sistemine kurabilmiş olanları görmek sevindirici. Ayrıca Valve'nin oyunları ve Steam üzerinde bulduğunuz hataları https://github.com/ValveSoftware/steam-for-linux/issues?state=open adresinde direkt geliştiricilere bildirebilirsiniz. Ben Türkçe karakterlerle ilgili bir hatayı bildirmiştim ve sorunun çözümü için e-posta yolu ile direkt iletişime geçtiler benle. Gerçekten sıkı çalışıyor ekip :)

ahmet_matematikci

Wine gerçekten yorucu. Office 2010 da Grove adlı bir programa ihtiyacım vardı.  Serial i girdiğim  halde kurulum yarıda kalıyordu.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

pwl

Ben CS'yi açtığımda karşımda yeşil bir ekran oluyor sebebi nedir acaba ?