[Çözüldü] Android Cihaza (Tablet) ".img" Uzantılı ROM Linux'da Nasıl Atılır? (Format)

Başlatan KemalALKIN, 28 Ocak 2013 - 01:02:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

KemalALKIN

Çözdüm: Win7PESE isimli program ile sanal windows üzerinden canlı windows 7 cd yaptım ve onunla formatlayabildim. Herkese öneririm.

Android Cihaza (Tablet) ".img" Uzantılı ROM Linux'da Nasıl Atılır? (Format)

Evet arkadaşlar eğer bunu bulabilirsek her yeni rom atmam gerektiğinde Windows kurmam gerekmeyecektir. Öncelikle açıklayayım rom nedir diye:

Rom = Özellikle mobil tablet veya cep telefonlarına yüklenen işletim sistemi imajına verilen isim olarak geçiyor. Benim bahsettiğim .img uzantılı olan ise sadece Live Suite isimli Windows üzerinde bulunan bir program ile atılabiliyor. Buyrun size anlatım ile birlikte linki bu sayede ne olduğunu izleyebilir ve okuyabilirsiniz çok kısa:

PolyPad C504 (tablet bilgisayar) yazılım güncellemesi. (.img imajını live süite ile atıyor videoda)
http://herpa.kayako.com/Knowledgebase/Article/View/52/33/polypad-c-504-yazlm-gncellemesi

Live Suite nedir tam olarak derseniz çoğunlukla bilindik bir marka olmayan popüler olmayan markalar için olan diğer ADB denilen cihazlar için (örneğin her Çin işi tablet için) yapılmış bir ADB sürücü + Program bir arada olan bir programcık.

Benim sizden istediğim bu imaj işini kendi cihazıma yapabilmemi sağlayacak Linux ortamındaki bir program gerekiyor.

Not: Eğer Google Nexus 7 gibi şeylere özel bir program olursa benimkini göremeyebilir çünkü tanıtan sürücü olayı farklı Android SDK bile görmüyor diğer ADB sürücüsü olmaz ise. Sadece Windows üzerinden diğer adb sürücümü kurabilip formatı atabiliyorum.

Ekleme: Hafıza kartı / sd card üzerinden bu imaj formatlanmıyor maalesef bir çözüm beklerim.
www.tckemal.ist

ct

Soruyu anlamakta zorlandım ama sanırım aradığınız heimdall programı.

pwl

Tam olarak işinize yarar mı emin değilim fakat; CWM önerebilirim. Ben kendi android o.s kullanan cihazımı rootlayıp, ClockWordRecovery isimli bu programı kurdum, bütün romları bu program sayesinde yüklüyorum artık. Odin bağımlılığım ortadan kalktı.

canosayan

ClockWordRecovery zaten artık çoğu romda geliyor diye biliyorum. sanırım img dosyalarını hafıza kartına koyup bu uygulamayla kurabiliyorduk.
Chmod bizim işimiz.

KemalALKIN

Arkadaşlar clock.... programı benim tablette o programın recovery moduna geçemiyo normal resetliyor. Sadece normal recovery mode var bende. Fastboot olanda yok. Eğer onda android açıkken atabilme varsa ancak olabilir. Ancak normal romlar zip haldedir ve normal recovery mode ile atabilirim. Ancak bendeki img halde yani imaj alınmış gibi bi durumu var recovery olarak atılmıyor. Eğer zip hale gelebilirse çevirme şansımız var ise o zaman olur normalden...
www.tckemal.ist

mhs77

arkadaşlar gerçekten benim içinde büyük bir sıkıntı şu ODİN. lütfen denediğiniz bir program varsa linux sistemi altında çalışan yazarsanız iyi olur. Evet CWM bazı custom rom larla beraber geliyor ancak ROM yükleme  işi riskli olduğu için telefonun brick olma olasılığı gibi durumlar oluyor. bu durumda açılmayan telefona SD card a usb ile ROM atmanız mümkün olmuyor bazen. bu yüzden ODİN atacağınız yazılımlarda en büyük yardımcınız oluyor. Ben bir türlü bulamadım ODİN ile eşdeğer bir program. Heimdall var ama yabancı forum  sitelerinde bazı eksikliklerinin olabildiği yazılıyor.Konuyu daha detaylı açarsak çok memnun olurum.
şurada bir şey buldum bakabilir misiniz
https://launchpad.net/ubuntu/+source/odin/1.8.5-2ubuntu1
acaba aradığımız şey mi?

heartsmagic

Hayır o odin, senin bildiğin Odin değil. Bu iş için en iyi uygulama Heimdall'dır. Ne gibi sıkıntılarından bahsedildi sana? Güzel bir örneğini de aktarayım buraya:
http://blog.cogunluklazararsiz.org/articles/2013/01/galaxy-note-2-custom-rom-kurulumu.html
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mhs77

sayın heartsmagic verdiğiniz linki inceledim ubuntu 12.04 LTS sürümüne uygun hangisini indirmem gerekir yardımcı olurmusunuz...Bu bahsettiğiniz yazılım samsung galaxy s2 GTi9100 cep telefonlarına official yada custom rom atmaya elverişlimidir?

nuked

konuda anlam karmaşası olmuş yada kim neyi istiyor yada soruyor ben anlamadım affedersiniz ama genel olarak kısaca konu hakkında kendi çapımda bir iki birşey söyleyeyim

genel olarak android te rom yükleme çeşitleri
.img dosyaları fastboot yolu ile , .zip dosyaları cwm/adb yada hafıza kartına kopyalanarak telefonu kurtarma moduna alarak yükleme yapılabiliyor. bir üreticilerinin kendine has yükleme yolları olabiliyor.

konunun sahibi live suite tarzı linuxta çalışan .img yükleme programı aradığını söylemişti. livesuite genel tabirle fastboot arayüzlü bir program linuxta fastboot kullanılarak kolaylıkla sürücü sıkıntısı çekmeden .img dosyaları yüklenebilir.

imzamdaki ppa depomu kullarak uygun fastboot pakedini yükleyerek deneyebilirsiniz.

heartsmagic

Alıntı yapılan: mhs77 - 25 Şubat 2013 - 22:36:42
sayın heartsmagic verdiğiniz linki inceledim ubuntu 12.04 LTS sürümüne uygun hangisini indirmem gerekir yardımcı olurmusunuz...Bu bahsettiğiniz yazılım samsung galaxy s2 GTi9100 cep telefonlarına official yada custom rom atmaya elverişlimidir?

Uygun olan dediğin heimdall mı? Eğer öyleyse sitesindeki nota göre 1.3.2 yerine garanti olması açısından 1.3.1'i oradaki paketlerden de Debian Linux olanları indirip kurmayı deneyebilirsin. Sistemin 64bitse eğer AMD64 / Intel 64 yazanları indirirsin. Command Line dediği uçbirimden çalışan, Frontend olan arayüze sahip uygulamadır. Arayüzü istiyorsan her ikisini de kurman lazım.

Bu bahsedilen uygulama gördüğün gibi Odin'in muadili. Odin ilgili aygıta ne atabiliyorsa bu da yapabiliyor olmalı. Tabi özel sorunlar vardır vs. bilemem, ancak sana çalışan bir anlatımını verdim ki yakınlarda kullanan birilerini göresin diye. Yine de yapacakların her zaman senin sorumluluğunda tabi, bu her yerde her ortamda söylenen bir şey ne yazık ki.

mhs77

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Şubat 2013 - 21:01:34
Alıntı yapılan: mhs77 - 25 Şubat 2013 - 22:36:42

Uygun olan dediğin heimdall mı? Eğer öyleyse sitesindeki nota göre 1.3.2 yerine garanti olması açısından 1.3.1'i oradaki paketlerden de Debian Linux olanları indirip kurmayı deneyebilirsin. Sistemin 64bitse eğer AMD64 / Intel 64 yazanları indirirsin. Command Line dediği uçbirimden çalışan, Frontend olan arayüze sahip uygulamadır. Arayüzü istiyorsan her ikisini de kurman lazım.

Bu bahsedilen uygulama gördüğün gibi Odin'in muadili. Odin ilgili aygıta ne atabiliyorsa bu da yapabiliyor olmalı. Tabi özel sorunlar vardır vs. bilemem, ancak sana çalışan bir anlatımını verdim ki yakınlarda kullanan birilerini göresin diye. Yine de yapacakların her zaman senin sorumluluğunda tabi, bu her yerde her ortamda söylenen bir şey ne yazık ki.
heimdall yükledim ancak programı bir türlü bulamıyorum.Ana seçkeden arıyorum ordada yok.

gecegezen

Heimdall ana seckeye eklenmiyor ama alt+f2 veya terminale yazdığında program görebilirsin.

Birde Heimdall dışında internette araştırmalarım sonucu şunları buldum.
1* Mint tr forumdan flashtool diye bir programdan konuşmuşlar.
http://forum.linuxmint.org.tr/index.php?topic=3468.0
2* nuked de bahsettiği fastboot var ki fastboot android SDK'nın bir parçasıymış. Onun içinde şu 2 siteyi incelemelisin bence
http://www.ctrlpda.com/showthread.php?76970-Adb-ile-fastboot-uzerinden-orjimal-ROM-yukleme
http://www.freeyourandroid.com/guide/fastboot-guide
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

asukaki

Benim konumla alakalı olabilir bu başlık :) kullandığımız telefonun orijinal romunu yanlışlıkla silmek gibi bir beceri göstermişsek bunu Ubuntuda nasıl geri yükleyebiliriz. Windowsta golden diye bir şeyler vardı. exe uzantılı indirip kuruluyordu. Ubuntuda bunun için ne yapabiliriz. Ayrıca elinde wildfire s vodafon kampanyalı cihaz orijinal romu olan var mı ? :)) bütün orijinal romları denememe rağmen güncelleme alanını bulamadım. Güncelleme gözüküyor ama yükleyince telefon sapıtıyor uygulamaları çalışmıyor.
Linux'la Her Şey Mümkün!

heartsmagic

Esas ROM'u ne şekilde sildin? Telefonda Clockworkmod Recovery kurulu mu? Eğer kurulu değilse aklıma ilk gelen şey Heimdall ile CWM kurup ardından adb ile asıl ROM'u basıp, daha sonra CWM üzerinden ROM'u kurmaya çalışmak.

Bunun için aramızdan birinin günlüğünden bir yazı geçeyim:
http://blog.cogunluklazararsiz.org/articles/2013/01/galaxy-note-2-custom-rom-kurulumu.html

Ancak, orada ROM'un nasıl gönderileceği doğrudan "hafıza kartına" aktarın şeklinde anlatılmış. Sende ise telefona erişememe durumu var galiba? Bu nedenle adb ile yapabilirsin demiştim. adb ve push komutu iş görecektir muhtemelen. Ancak, adb ile de yapamazsan bu durumda nasıl yapabilirsin bilmiyorum.

Derken aklıma Heimdall'un arayüzünün olduğu da geldi. Kaldı ki CWM yapabiliyorsak neden asıl romu veya özel romları da basamıyoruz ki diye geçti aklımdan. Sadece CWM ile olsa bu işler iyice karışırdı sanırım ortalık. Hiç CWM'ye girmeden belki şu şekilde de olur:
http://wildabdat.tumblr.com/post/13450595781/flashing-android-stock-rom-on-linux-with-no-odin

KemalALKIN

Çözdüm: Win7PESE isimli program ile sanal windows üzerinden canlı windows 7 cd yaptım ve onunla formatlayabildim. Herkese öneririm.
www.tckemal.ist