lenovo z360 "kapatma" ve "uyku"ya alma problemi

Başlatan rigormortis93, 27 Ocak 2013 - 23:49:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rigormortis93

bilgisayarı kapat deyince veya uyku moduna alınca yuksek sekilde fan calısmaya baslıyor. ısınma olamaz. bilgisayarı acıyım hemen kapatıyım yine aynı. altı ay oldu bu sorun olalı. kac kere format attım. windows kurdum ubuntu kurdum. kac kere bios guncelledim ama nafile. sonuc aynı. tam oldu diyorum yine bi anda olmaya baslıyo >:( yabancı forum sitelerine baktım. kimi bios update demiş. kimi windows loader dogru değil demiş. kimide ekran kartında sorun demiş.

http://www.youtube.com/watch?v=cqQwp6K1kK4

bu linkten tam olarak ne oldugunu anlayabilirsiniz sanırım. hadi be ubuntum kurtar beni su illetten kafayı yicem artık :o acil yardım lutfen

heartsmagic

Kapatma esnasında sistem kapanmıyor mu yani? Senin bakındığın yerler neresi bu konu hakkında?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

rigormortis93

Aynen videoda oldugu gibi oluyor iste. Lenovonun forum sitesine, ingilizce forum sitelerine, heryere baktim.

guopx

Kapatma değil de derin uyku problemim vardı benim. Çekirdek güncellemeleriyle düzelmişti hatta forumda konu açmıştım http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=35799.0
Bence çekirdeği güncellemeyi bir dene 12.04 kullanıyorsan 3.5 veya 3.7 çekirdeği kurup deneyebilirsin. Olmadı kaldırırsın zaten synapticten.
Çekirdekler burda http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/
Mesela 3.7'yi kurmak için http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v3.7-raring/ buradan
linux-headers-3.7.0-030700-generic_3.7.0-030700.201212102335_amd64.deb
linux-headers-3.7.0-030700_3.7.0-030700.201212102335_all.deb
linux-image-3.7.0-030700-generic_3.7.0-030700.201212102335_amd64.deb
linux-image-extra-3.7.0-030700-generic_3.7.0-030700.201212102335_amd64.deb

Paketlerini bir dizin içine indir sudo dpkg -i *.deb komutu ile kur sonra yeniden başlatıp yeni çekirdeği dene
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

rigormortis93

cekirdeği guncelledim. sorun devam ediyor. ama bilgisayarım uc kat daha hızlandı :) on saniyede acılıp kapanıyor :)) sorunumla ilgili sunuda soyleyim. format atıp windows kurdugum zaman hiç birsey kurmadan sorun olmuyor. ama ekran kartı driverını kurunca sorun yeniden baslıyor. ekran kartım nvdia optimus. intel-nvdia bi arada. ben inteli iptal edemezmiyim. sorun hep ondan sanırım ama emin değilim

guopx

@rigormortis93
Hangi sürücüyü kuruyorsun? Bumblebee gibi birşey mi? Benim nvidia optimuslu bir casper bilgisayarım vardı bildiğim kadarı ile intel kullanılıyor sistemde ama çakışmaları önlemek için bumblebee kurmak gerekliydi. Onun dışında intel sürücü istemiyor
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

rigormortis93

Laptobumda sadece ubuntu yok. Windowsta var.  Windowsta intel ekran kartini yukleyene kadar sorun olmuyor. Ama yukleyince sorun basliyor. Ubuntuda ise yukler yuklemez bu sorun basliyo (driverlari kendi icinde yuklu oldugu icin sanirim). Cok forum sitesi dolastim. Sorun yuzde doksan optimus teknolojisi ile ilgili. Ne yapcam bilmiyorum. Bilgisayari satmayi dusunuyorum artik :(( bi dahada optimusada lenovoyada tovbe zaten. Aylardir kafayi yeme noktasina getirdi beni. İnteli söküp sadece nvdia ekran kartiyla kullanmam mumkunmudur ki acaba?

if

acpi=force parametresini kullanınca kapanıyor mu?

rigormortis93

apci=force parametresini kullanmak derken? bunu terminale yazdım. herhangi bi değişiklik olmadı

heartsmagic

acpi=force olayını söyleriz ancak ben şunu net olarak anlayamadım. Sen Optimus için Bumblebee kurdun mu sorunsuz bir şekilde?

rigormortis93

Bumblee yi kurdum. Su an arka planda calismaya basliyo bilgisayar acilinca. Sorun devam etmekte hala. Dedigim gibi sorun ubuntu degil. Bios guncelleme yapmam lazim sanirim. Bu konuda yardimci olurmusunuz?

if

@rigormortis93, neden BIOS güncellemesi yapmanız gerektiğini düşünüyorsunuz? Yayımlanan bir BIOS güncellemesinde yaşadığınız hatanın çözüldüğüne dair bir ifade var mı? Konuyu baştan sona takip etme imkânım olmadığı için şimdi vereceğim bağlantını verilip verilmediğini bilmiyorum ve iletileri geriye doğru taramadım. Burada[1] soruna çözüm sunulmamasına rağmen bilgisayarın soğuduktan sonra uykuya alınması önerilmiş.

[1] http://askubuntu.com/questions/12197/lenovo-z360-sometimes-doesnt-suspend-freezing-up-completely

rigormortis93

Oncelikle cevabin icin tesekkurler. Bu yaziyi zaten okumustum. Anlamiyorum ya. Koskoca lenovo. Bu sorunu yasayan binlerce insan var internette. Ama biride demiyorki cozumu su.. Cekirdek guncellemesi, format atma, laptopun ramini hard diskini degistirme. Herseyi denedim. Ama bi bios guncellemesini yapamadim. Son umut onu denemek icin sordum iste nasil yapilacagini bilen varmi diye

if

19 Ocak 2011'de yayımlanmış son BIOS güncellemesi. BIOS tarihini görmek için sudo dmidecode --type bios komutunu kullanabilirsiniz.

rigormortis93

sonunda cozdum :) windows yukleyip. formatladım. sonra windows loader isimli programı sağ tıklayıp yonetici olarak calıstırdım. hiç bi ayarı değiştirmeden yukledim. ve sorun halloldu cok şükür :)))

heartsmagic

"Windows loader" uygulaması bu sorunu nasıl çözdü? Başka bir şeyden mi bahsediyoruz yoksa?

rigormortis93

windows loaderdeki bi kaç ayar biosla ilgili. ve anlamadıgım bi şekilde bazı seyleri aktiflestirince duzelmişti. ama yeniden basladı. tekrar windows yuklemek istemediğim için ugrasmıyorum artık. yine de guzel bi bios guncellemesi yapabilseydim cok iyi olacaktı