Ubuntu 13.04 için HD5650 catalyst 13.4 sürücü kurulumu [Güncellendi]

Başlatan med_cezir91, 27 Ocak 2013 - 21:48:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

onparmakfklavye

Alıntı yapılan: burk - 11 Şubat 2013 - 18:54:52
@onparmakfklavye geri bildirim almak bizi memnun eder.

Bugün kartı takıp denedim, burada anlatıldığı gibi sürücüleri yükledim.1 kaç kez sistemi kapatım açtım, kilitlenme olmadı. Sorun düzelmiş gözüküyor.

bi de yukarıda aynı kart demişim düzelteyim, bendeki kart hd 5670 miş :)

burk

Teşekkürler @onparmakfklavye, sorun çıkmadan kullanabilmenize sevindim :)

ByDost

Arkadaşlar bu kodları kopyalıyorum fakat ekranda yapıştıramıyorum yardımcı olur musunuz? (Acemiyim)

burk

@ByDost yapıştırma işlemini uçbirimde sağ tık yapıp yapıştır seçeneği ile veya shift + insert tuşlarına birlikte basarak da yapabilirsiniz.

med_cezir91

"Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir (yeterlidir)."

M.K.Atatürk

heartsmagic

Linux üzerinde en kolay yapıştırma işi sanırım ilgili yeri basitçe fare ile seçip başka hiçbir şey yapmadan, yapıştırılacak yerde farenin orta topuna ya da sol+sağ tuşlara basmayla yapılır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

med_cezir91

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Mart 2013 - 11:23:23
Linux üzerinde en kolay yapıştırma işi sanırım ilgili yeri basitçe fare ile seçip başka hiçbir şey yapmadan, yapıştırılacak yerde farenin orta topuna ya da sol+sağ tuşlara basmayla yapılır.
iyiymis bilmiyordum
"Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir (yeterlidir)."

M.K.Atatürk

ByDost

Alıntı yapılan: burk - 08 Mart 2013 - 13:54:32
@ByDost yapıştırma işlemini uçbirimde sağ tık yapıp yapıştır seçeneği ile veya shift + insert tuşlarına birlikte basarak da yapabilirsiniz.

Bu işe yaramıyor. Birisi yardımcı olabilirse ubuntu kurmak istiyorum.  :-\

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Mart 2013 - 23:04:37

Arkadaşlar lütfen yardımcı olur musunuz? Driverlarımı kuramıyorum  :(

cagriemer

@ByDost asama asama ne komutunu verdiginizi ve o komutun dondurdugu ciktiyi buraya kod etiketleri arasinda gecerseniz daha kolay yardimci olunur. Aslinda bu basliktan ziyade kendinize bir baslik acip izlediginiz yontem icin referans olarak bu basligi gecebilirsiniz. Boylece daha duzenli olur.

ByDost

Alıntı yapılan: cagriemer - 25 Mart 2013 - 01:46:46
@ByDost asama asama ne komutunu verdiginizi ve o komutun dondurdugu ciktiyi buraya kod etiketleri arasinda gecerseniz daha kolay yardimci olunur. Aslinda bu basliktan ziyade kendinize bir baslik acip izlediginiz yontem icin referans olarak bu basligi gecebilirsiniz. Boylece daha duzenli olur.

Kurulumu tamamlıyorum fakat saatin orada ati'nin windowsdaki gibi bir amlemi çıkmıyor. Ekran kartım kurulu mu değil mi? Yani desteklemiş mi desteklememiş mi? Bunu nasıl öğrenebilirim?

decent

@ByDost,
Saatin yanında yani sistem bildirim alanında Catalyst Control Center göstergesi yoktur..

env LC_ALL=C amdcccle
komutu ile açılan pencereden Information sekmesine bakabilirsin.

zdanyildiz

Arkadaşlar merhaba, bahsi geçen sürücü kurma işlemini adımlara göre sırasıyla yaptım. Herhangi bir hata mesajı ile karşılaşmadım.
Bilgisayarı yeniden başlattım. İki monitör kullanıyorum. Ekranlar alanına geldiğimde gördüm ki monitörleri istediğim gibi ikiz ya da ayrı ayrı kullanabiliyorum fakat çözünürlüklerine müdahale edemiyorum.
"Gerekli sanal boyut mevcut boyuta uymuyor ... " şeklinde bir hata uyarı penceresi çıkıyor. Örneğin ayrı ekran kullanımında birini 1400x900 yaparken diğerini 1280x1024 yapamıyorum fakat birini 1280x1024 yaparken diğerini 1024x768 yapabiliyorum. Catalyst açmaya çalıştığımda da hata mesajı veriyor. Yüklediğim sürücüyü nasıl kaldırabilirim.

Pc'de Amd fx8350 işlemci ve ati 7850 ekran kartı var.
Yardımcı olursanız sevinirim.
Teşekkürler.

ByDost

anakart driverlarımı nasıl kuracağım? Biri bu konuda bana yardımcı olabilir mi lütfen? :)

decent

@ByDost,
Sorduğun soruyu genişleterek yeni konu açabilirsin,  anakart sürücüleri (motherboard drivers) derken bütünleşik (onboard) ekran kartı sürücüsü gibi mi anlamalıyız ?

Her başlıkta bir konu konuşursak forum düzenini korumuş oluruz, şimdiye kadar olduğu gibi budan sonra da arayanlar istediklerini kolayca bulabilirler.

zdanyildiz

Alıntı yapılan: decent - 04 Haziran 2013 - 11:07:10
@zdanyildiz,
Güncel anlatımı ilk iletide verilen bağlantıdan takip edebilirsiniz.
http://wiki.cchtml.com/index.php/Hardware
http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Raring_Installation_Guide

Sevgili dostum, verdiğin linklere bakamadan bu sayfada yazılan adımları güncel driverla daha doğrusu ati'nin sitesinden kartıma uygun driver ile uyguladım. Sorunum çözüldü. Yine de ilgin için teşekkür ederim.
Sanırım linux kullanmaya adapte olabilmek için temel de olsa uçbirim komutlarını ve sistemin işleyişini bir şekilde öğrenmek, anlamak gerekiyor.

heartsmagic

Alıntı yapılan: zdanyildiz - 05 Haziran 2013 - 02:03:19
Sevgili dostum, verdiğin linklere bakamadan bu sayfada yazılan adımları güncel driverla daha doğrusu ati'nin sitesinden kartıma uygun driver ile uyguladım. Sorunum çözüldü. Yine de ilgin için teşekkür ederim.
Sanırım linux kullanmaya adapte olabilmek için temel de olsa uçbirim komutlarını ve sistemin işleyişini bir şekilde öğrenmek, anlamak gerekiyor.

Bazı konular için evet. Örneğin depolardan tıklayarak sürücü kurulabiliyorken, ATI'nin sitesinden indirdiğin sürücü için bazı işlemler yapman gerekebiliyor. Gerçi uçbirim kullanmadan (doğrudan kullanmadan) da yapılabilir ancak elini uçbirime bulaştırman gereken zamanlar illa ki olacaktır.

hgtucel

Öncellikle anlatım için teşekkürler. HD 5430 ekran kartım. Dediklerinizi yaptım. Hata almadım. Ve verilen kodlarla bilgisayar yeniden başladı.

env LC_ALL=C amdcccle

yapdım. Dosya dizini bulunamadı dedi. Sanırım kuramadım. Ekran çözünürlüğüm 1024x768px 1360x768px olmalı. İnternette falan dolaşırken sayfalar tam oturmuyor. Bu sorunu çözmem gerekli.

Düzenleme : Komutları kod etiketi # ile veriniz.

decent

@hgtucel,
fglrxinfo
çıktısına bakarak doğru ve tam bir kurulum yapıp yapmadığımızı anlayabiliriz.

hgtucel

Alıntı yapılan: decent - 11 Temmuz 2013 - 21:29:33
@hgtucel,
fglrxinfo
çıktısına bakarak doğru ve tam bir kurulum yapıp yapmadığımızı anlayabiliriz.

fglrxinfo: komut bulunamadı

uyarısı aldım.

decent

Maalesef,
Kurulum tamamlanmamış görünüyor.

Lütfen yaptığınız işlemleri adım adım çıktılarıyla birlikte aktarınız.

hgtucel

Alıntı yapılan: decent - 11 Temmuz 2013 - 22:58:14
Maalesef,
Kurulum tamamlanmamış görünüyor.

Lütfen yaptığınız işlemleri adım adım çıktılarıyla birlikte aktarınız.

yukarıdaki aşamaları 4.seferde nasıl yaptım bilmiyorum ama kurdum. Ekran karardı, yeniden başlatmak zorunda kaldım. Ama şuan sorun yok. İlginiz için teşekkürler. Hayırlı ramazanlar..

decent

Golqe

Merhabalar.Birkaç gün önce bilgisayarımdan Ubuntu'yu kaldırdım ve VmWare sanal makinaya kurdum ancak kurulumdan itibaren ekran çok büyüktü.Ayrıca programlarda çok yavaş açılıyordu.Bende grafik kartı sürücüsünü yükleyince sorun çözülür diye düşündüm ve bu konuyu gördüm.Ekran kartım Ati Radeon Hd 7350.Sizce sorunum çözülür mü?Ve bu konudaki işlemler benim grafik kartımla uyumlu mu?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Temmuz 2013 - 18:20:44

Ati Radeon Hd 7350 ile denedim.Genel yapılandırma dosyası oluşturana kadar bir sorun çıkmadı o adımda "No supported adapters detected" hatası aldım.Bunun sebebini bilen var mı?

heartsmagic

Sebebi sanal makinede çalışıyor olman. O sanal makinede grafik kartın artık ATI değil, Vmware'in sağladığı sanal kart oluyor. Eğer bir sorun veya yavaşlık varsa Vmware'e ait eklentileri kurmayı denemelisin.