Ubuntu 13.04 için HD5650 catalyst 13.4 sürücü kurulumu [Güncellendi]

Başlatan med_cezir91, 27 Ocak 2013 - 21:48:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

med_cezir91

Eğer kurulu sahipli sürücülerimiz varsa  yada güncelleme yapacaksak öncelikle eskilerini kaldırmamız gerekiyor.
sudo sh /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh
sudo apt-get remove --purge fglrx fglrx_* fglrx-amdcccle* fglrx-dev*

Alıntı Yapilk kod çalışmazsa önemli değil

Şimdi adımlara geçebiliriz.

1.)Gerekli paketleri kuralım.
sudo apt-get install build-essential cdbs dh-make dkms execstack dh-modaliases linux-headers-generic fakeroot

1.1) 64 bit sistem kullanıyorsanız bu paketleri de kurmalısınız.
sudo apt-get install lib32gcc1

2.) Gerekli dosyalarımızı indireceğimiz dizini oluşturalım.
mkdir catalyst13.4 && cd catalyst13.4

3.) Güncel sürücüleri indirelim.
wget http://www2.ati.com/drivers/linux/amd-catalyst-13.4-linux-x86.x86_64.zip
unzip amd-catalyst-13.4-linux-x86.x86_64.zip
chmod +x amd-catalyst-13.4-linux-x86.x86_64.run

4.) Deb paketimizi oluşturalım ve yükleyelim.
sudo ./amd-catalyst-13.4-linux-x86.x86_64.run --buildpkg Ubuntu/quantal
sudo dpkg -i fglrx*.deb

5.) Genel yapılandırma dosyamızı yaratalım.
sudo amdconfig --initial -f

6.) İşlemler tamamlandı artık yeniden başlatıp deneyebiliriz.
sudo reboot

Ubuntu 12.10 için HD5650 catalyst 13.1 sürücü kurulumu

1.) Sürücü kurulumuna geçmeden önce aşağıdaki kodlar ile kurulum için gerekli paket yüklenmeli.

sudo apt-get install build-essential cdbs dh-make dkms execstack dh-modaliases linux-headers-generic

1.2) Eğer sisteminiz 64 bit ise sonraki adıma geçmeden bu kod çalıştırılmalı

sudo apt-get install lib32gcc1

2. Sıra geldi güncel sürücüyü indirmeye, verilen kodları sırasıyla uygulayın.

wget http://www2.ati.com/drivers/linux/amd-driver-installer-catalyst-13.1-linux-x86.x86_64.zip
unzip amd-driver-installer-catalyst-13.1-linux-x86.x86_64.zip
chmod +x amd-driver-installer-catalyst-13.1-linux-x86.x86_64.run

3.Sürücü kurulumu bu kod ile başlıyor.

sudo sh ./amd-driver-installer-catalyst-13.1-linux-x86.x86_64.run

Biraz bekledikten sonra windows işletim sistemindeki gibi bir kurulum ekranı gelecek. Devam diyerek kurulumun tamamlanmasını bekleyiniz.

Kurulum tamamlandıktan sonra yeniden başlatılmasını gerektiğini söyleyen bir ileti gelirse sonra başlat anlamına gelen seçimi yapın.
Alıntı Yap
Eğer kurulum esnasında alttaki hata mesajı görüntülenirse.
  "one or more tools for installation cannot be found on the system. install the required tools before installing the fglrx driver. Optionally, run the installer with --force option to install without the tools. Forcing install will disable AMD hardware acceleration and may make your system unstable. Not recommended. see log for details."

bunu
sudo apt-get install linux-headers-$(uname -r)
bu da işe yaramaz ise

bunu deneyin
sudo apt-get install linux-headers-generic
5. Bu komutu çalıştırın.

sudo aticonfig --initial -f

6.Bu işlemler bittikten sonra bu komutu verek bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz
sudo reboot

Amatör bir anlatım olmuş olabilir ama, ben bu şekilde yaparak 12.10 sürümünde sorunsuz kurulum yapabildim ancak. İnşallah benim gibi sorun yaşıyan arkadaşlara bir yardımım olur.

Ayrıca listedeki kartlar içinde bu kurulum uygulanabilir diye düşünüyorum.
* CEDAR       Radeon HD 5450
* REDWOOD     Radeon HD 5550/5570/5670
* JUNIPER     Radeon HD 5730/5750/5770
* CYPRESS     Radeon HD 5830/5850/5870
* HEMLOCK     Radeon HD 5970
* PALM        Radeon HD 6250/6310
* SUMO,SUMO2  Radeon HD 6370/6380/6400/6410/6480/6520/6530/6550/6620
* CAICOS      Radeon HD 6430/6450/6470/6490
* TURKS       Radeon HD 6570/6670
* JUNIPER     Radeon HD 6750/6770
* BARTS LE    Radeon HD 6790
* BARTS       Radeon HD 6850/6870
* CAYMAN      Radeon HD 6950/6970  (requires Catalyst 11.4b; open-source requires kernel 2.6.39)
* ANTILLES    Radeon HD 6990

http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Quantal_Installation_Guide adresinden derlenmiştir.
"Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir (yeterlidir)."

M.K.Atatürk

egeli_10

@med_cezir91 bu sürücü   Amd/intel hd 5650 mi eğer öyle ise ve çalışıyorsa çok sevinirim aylardır bunu bekliyordum  ;D

med_cezir91

@egeli_10 amd/amd oluyor sanırım bu :P

Siz sanırım core serisi işlemci kullandığınızdan sorun yaşıyorsunuz, denemediyseniz deneyin derim 13.1 sürücüsünü.
"Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir (yeterlidir)."

M.K.Atatürk

egeli_10

Evet hp pavilion dv6 i5 işlemcili bir dizüstü bilgisayarım var. Hemen deniyorum

med_cezir91

Bu  intel-cpu&amd-gpu olayına oldukça uzağım ama biostan ayarlara baktınızmı gpu'yu iptal etmek için bir ayar yok mu ?

M.K.Atatürk

egeli_10

med_cezir91

Beni aşar o zaman hocam arkadaşlar yardımcı olabilir inşallah  ;D

M.K.Atatürk

decent

Başlığı sabitliyorum.
Konudaki anlatımı uygulayıp başarılı olan veya olmayanlar ekran kartı modeli ile birlikte bu konu altına belirtirseler, konuya daha sonra bakanlar için yol gösterici olacaktır.

burk

Geri bildirim için ben de teşekkür ederim @med_cezir91, ayrıca ricam anlatımın yapıldığı sitenin de kaynak olarak verilmesidir.

med_cezir91

M.K.Atatürk

egeli_10

Üzgünüm ama intel/amd hd5650 için çalışmıyor

burk

@med_cezir91 kaynak için teşekkürler.
@egeli_10 yaptığnız işlemlerden sonra çıktıları buraya geçerseniz yardımcı olmaya çalışırız.

egeli_10

Teşekkürler @burg @med_cezir91 burada ki anlatımından yararlandım fakat düşük grafik uyarısı ile karşılaştım ve masa üstü gelmedi bende ubuntuyu dizüstünden kaldırdım masaüstünde severek kullanıyorum  ::)

xpower38

benim ekran kartım hd5770.  buradaki anlatılan sürücü kurulumu benim ekran kartıma uyarmı...

heartsmagic

Yazılım Kaynakları uygulamasındaki Ek Sürücüler bölümünde gördüğün sürücü sorun yapıyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

onparmakfklavye

Aynı kart sahibiyim, 12.04te ubuntunun bulduğu sürücüleri yüklediğimde makine kapanmıyor kilitleniyordu. Bunun yüzünden kartı söktüm onboard ile kullanıyorum. Bu sürücüler farklı mı yüklesek kilitlenme yapar mı?

burk

decent

Alıntı yapılan: xpower38 - 08 Şubat 2013 - 19:19:23
benim ekran kartım hd5770.  buradaki anlatılan sürücü kurulumu benim ekran kartıma uyarmı...

Ubuntu 12.04 için bu konudaki anlatımı az önce uygulayıp olumlu sonuç aldım.

KART BİLGİLERİ:  [JUNIPER] :)
decent@precise:~$ lspci | grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Juniper [Radeon HD 5700 Series]
decent@precise:~$

KURULMUŞ OLAN SÜRÜCÜ BİLGİSİ
decent@precise:~$ fglrxinfo
display: :0  screen: 0
OpenGL vendor string: Advanced Micro Devices, Inc.
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 5700 Series
OpenGL version string: 4.2.12002 Compatibility Profile Context 9.012

xpower38

Ubuntu 12.04 için bu konudaki anlatımı az önce uygulayıp olumlu sonuç aldım.

tamamdır usta,  bende kurulum yaptım sorun yok...

med_cezir91

Ek sürücülerden kurmaya kalktığınızda nasıl bir sorunla karşılaştınız da burdaki anlatım üzerine kurulum yapmak istediniz arkadaşlar genel olarak soruyorum.

M.K.Atatürk

decent

Alıntı yapılan: med_cezir91 - 10 Şubat 2013 - 16:52:47
Ek sürücülerden kurmaya kalktığınızda...

Böyle bir girişimde bulunmadım, doğrudan elle kuruluma geçtim.

med_cezir91

Ek sürücülerden kurmaya kalktığımda masaüstünün gelmemesi ve grafiksel olarak performans düşüklüğü gibi sorunlarla karşılaşmıştım, o yüzden ek sürücü seçeneğini tatmin edici bulmuyorum kendi adıma, sizlerin de tecrübelerinizi öğrenmek istedim o yüzden sordum :)

M.K.Atatürk

onparmakfklavye

Alıntı yapılan: burk - 09 Şubat 2013 - 14:05:17
@onparmakfklavye denemeden bilemeyiz.

Eksik sormuşum. Kilitlenince, gidip amdnin sitesinden sürücüleri kendim indirip kurmuştum kilitlenme devam etmişti. O nedenle sordum. Bunu deneyince sonucu yazarım

burk

@onparmakfklavye geri bildirim almak bizi memnun eder.

waroi