[Çözüldü] Wormux kurulum problemi

Başlatan hakang, 27 Eylül 2008 - 23:04:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hakang

Windowsta Klasik Worms hastası olduğumdan linuxteki muadili olan Wormux'u kendi sitesinden indirdim. Ama indirdiğim dosyanın  "tar.bz2" olduğunu görünce acemi bir linux kullanıcısı olarak bir adım daha ileriye gidemedim. Google üzerinden eşşek yüküyle döküman inceledikten sonra öğrendiğim komutları uygulamaya başladım.

- Terminale girdim,
- Arşivi dışarı çıkardım,
- Cd ile arşiv klasörüne girdim

Ama burada "./configure" yazdığımda "bash: ./configure: No such file or directory" ,

"sudo make" yaptığımda "make: *** No targets specified and no makefile found.  Stop."

"sudo make install" yaptığımda ise "make: *** No rule to make target `install'.  Stop."

Şeklinde hatalar alıyorum. Bu yüzden hayata küstüm, kendimi içkiye verdim...

Yardım bekliyorum..
Eski Linuxsever.

munirekinci

Ubuntu depolararında yok mu?
Synaptic ile bakabilirsiniz.
Ya da;
aptitude search wormux

hakang

Depoda var, ama siteden indirdiğim bir üst versiyonu. Depodaki versiyon işimi görse dahi, sonuç olarak bu dosya depoda olmayan gerekli bir programın kaynağı da olabilirdi. Yani elimdeki kaynak dosyasını kurabilmek, zor olanı becerebilmek benim için daha eğitici olur.
Eski Linuxsever.

eldirr

İndirdiğiniz dosya içerisinde herhangi bir 'install' veya benzeri isimde bir yazı dosyası olabilir aslında. Orada anlatılıyordur kurulumu. './configure' komutunu kullanamamışsınız çünkü yapımcılar öyle bir dosya hazırlamamış demek ki.

munirekinci

Ya da

Komutu yanlış dizinde veriyorsunuz. Dosyaların olduğu dizine gidip o komutu vermeniz lazım.
cd asdf/asdf
cd ~/asdf/asdf
cd /asdf/asdf

Ayrıca bkz.
http://www.ubuntu-tr.net/index.php/topic,179.0.html
http://www.belgeler.org/howto/kitapcik-tuslar.html

hakang

Alıntı yapılan: munirekinci - 27 Eylül 2008 - 23:25:06
Ya da

Komutu yanlış dizinde veriyorsunuz. Dosyaların olduğu dizine gidip o komutu vermeniz lazım.
cd asdf/asdf
cd ~/asdf/asdf
cd /asdf/asdf

Ayrıca bkz.
http://www.ubuntu-tr.net/index.php/topic,179.0.html
http://www.belgeler.org/howto/kitapcik-tuslar.html

Çok teşekkür ediyorum. Mevzu çözüldü, artık komutlar çalışıyor.

Bu arada aynı oyun ile ilgili bir başka sorunu daha anlatmak isterim. Sağolasınız ilgileniyorsunuz, bu yüzden benzer mevzu için farklı bir başlık açmak gereksiz olur diye düşünüyorum.

Benimle beraber ubuntuya geçen bir başka arkadaş da Wormux'u depodan indirip kurmuş. Oyunu çalıştırmış, sorunsuz bir şekilde oyunu başlatmış. Ama oyunun kontrolleri gereği sağ veya sol ok tuşuna bastığı zaman program kendiliğinden hiçbir uyarı vermeden kapanıyormuş. Bunun sebebi-çözümü ne olabilir ?
Eski Linuxsever.

munirekinci

Hata çıktısını görmeden hatanın sebebini anlamak güç. Bu gibi durumlarda hatanın en güzel tespiti program terminal üzerinden çalıştırıp, program kapandıktan sonraki çıktı ile çözüm arayarak yapılır.

hakang

Konsol üzerinden çalıştırınca problemsiz oynandığını söylüyor şimdi, ilginçmiş bu da  :D
Eski Linuxsever.

munirekinci

Kısayolun komut kısmında sadece "wormux" (tırnaklar hariç) yazıyor ise terminal'den açtığınız şekilde açılması lazım (Farklı parametreler ile farklı tepkiler verebilir). İkisinde farklı tepki vermesi ilginç.

hakang

Sanırım sebebini çözdüm. Aynı olay bende de oldu, o sırada şarkı dinliyordum. Şarkıyı kapattıktan sonra denediğimde oyun çalıştı. EMin olmak için şarkı çalar vaziyette oyunu açtım, oyun menüsünden oyun seslerini kapattım, yine problemsiz bir şekilde çalıştı. Sistem iki sesi aynı anda veremiyor galiba. Aynı problemi Müzik çalarken skype kullanmaya çalıştığım zaman da yaşamıştım.

İşte bir problem daha  :) Bunun için forumda ilgili yerde başlık açsam format açısından daha uygun olur galiba. Yardımlarınız için çok teşekkürler.
Eski Linuxsever.

heartsmagic

Evet bu konu farklı bir başlıkta daha iyi olacaktır. Ancak sistem iki sesi aynı anda kullanır, belki sorun veren uygulamaların kendileridir. Ben konuyu etiketleyip kapatıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.