Ek Sürücüler Gözükmüyor

Başlatan camozkan, 26 Ocak 2013 - 15:25:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

camozkan

merhaba, bilgisayarımda 12.04 yüklüydü. bir kaç hafta önce 12.10 u sıfırdan kurdum. bilgisayarın eskiye göre daha fazla ısındığını farkettim. aklıma ekran kartı geldi ve ek sürücüleri aradım ama bulamadım. yazılım kaynaklarındaki ek sürücüler sekmesinde hiç bir şey gözükmüyor. ekran kartım yüklümü değil mi bilemiyorum. yardımcı olabilir misiniz? ekran kartı için istenen çıktıları veriyorum

camozkan@camozkan:~$ lspci | grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Device 95c2
camozkan@camozkan:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on AMD RV620
    GL_NV_conditional_render, GL_AMD_conservative_depth,
camozkan@camozkan:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   X.Org
OpenGL version string:  2.1 Mesa 9.0

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes
camozkan@camozkan:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p --compiz
OpenGL vendor string:   X.Org
OpenGL version string:  2.1 Mesa 9.0

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes

Compiz supported:         yes
camozkan@camozkan:~$ jockey-text --list
The program 'jockey-text' can be found in the following packages:
* jockey-common
* jockey-common
Try: sudo apt-get install <selected package>
camozkan@camozkan:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Memory Controller Hub (rev 07)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset PCI Express Graphics Port (rev 07)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 03)
00:1a.1 USB controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #5 (rev 03)
00:1a.2 USB controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #6 (rev 03)
00:1a.7 USB controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #2 (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller (rev 03)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 1 (rev 03)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 2 (rev 03)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 3 (rev 03)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 03)
00:1d.1 USB controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 03)
00:1d.2 USB controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 03)
00:1d.7 USB controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #1 (rev 03)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev 93)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation ICH9M LPC Interface Controller (rev 03)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 82801IBM/IEM (ICH9M/ICH9M-E) 4 port SATA Controller [AHCI mode] (rev 03)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) SMBus Controller (rev 03)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Device 95c2
02:00.0 Ethernet controller: Marvell Technology Group Ltd. 88E8055 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (rev 13)
05:00.0 Network controller: Intel Corporation WiFi Link 5100
06:03.0 FireWire (IEEE 1394): Ricoh Co Ltd R5C832 IEEE 1394 Controller (rev 05)
06:03.1 SD Host controller: Ricoh Co Ltd R5C822 SD/SDIO/MMC/MS/MSPro Host Adapter (rev 22)
06:03.2 System peripheral: Ricoh Co Ltd R5C592 Memory Stick Bus Host Adapter (rev 12)
camozkan@camozkan:~$ xrandr
Screen 0: minimum 320 x 200, current 1280 x 800, maximum 8192 x 8192
VGA-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
LVDS connected 1280x800+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 0mm x 0mm
   1280x800       59.8*+
   1280x720       59.9 
   1152x768       59.8 
   1024x768       59.9 
   800x600        59.9 
   848x480        59.7 
   720x480        59.7 
   640x480        59.4 

camozkan

teşekkür ederim @decent ama verdiğin linkte ek sürücüleri yüklemek için yazılım kaynakları penceresini kullanabilirsiniz diyor. ben yazılım kaynaklarını açtığımda ek sürücüler sekmesi boş. hiç bir şey yok.

camozkan

sitede verilen komutları uyguladım. sanırım uyguladıktan sonra ek sürücülerin gözükmesi gerekiyordu. ama herhangi bir değişiklik yok

decent

İkinci bağlantıyı ek sürücülerin gözükmesi için değil, eski catalyst sürücülerinin yüklenmesi için vermiştim.

fglrxinfo

komutu doğru çıktı veriyorsa işlem tamamdır..

camozkan

doğru çıktı veriyor mu ben bilmiyorum

camozkan@camozkan:~$ fglrxinfo
display: :0  screen: 0
OpenGL vendor string: Advanced Micro Devices, Inc.
OpenGL renderer string: ATI Mobility Radeon HD 3430
OpenGL version string: 3.3.11672 Compatibility Profile Context

decent

Herhangi bir sorun veya tuhaflık yoksa işlem tamamdır..

camozkan

hala yazılım kaynaklarında ek sürücüler sekmesi boş. kurmam gereken şeyler mi var hala acaba?

decent

Ek sürücülerde normalde en azından açık kaynak önerisi getirmesi gerekiyor, bana da tuhaf geldi.
Fakat sistemin performansında bir sorun yoksa, şu anda ekran kartı ile ilgili yapacağımız başka bir işlem yok..

Meselenin xorg 1.12 ve 1.13 sürüm desteğinden/bağımlılığından kaynaklandığını düşünüyorum.

camozkan

aslında ekran kartıyla ilgili hiç bir sorun yaşamadım. sadece 12.10 kurduktan sonra bilgisayarın daha çok ısındığını farkettim. özellikle internetten dizi gibi uzun şeyler izlerken çok ısınıyor. ve eski sürümlerde kurulum yaptıktan sonra otomatik olarak ek sürücüleri yüklemeyi isteyip istemedimi sorardı. bu sefer öyle birşey olmadı. ben de ek sürücüleri yüklersem ısınma sorunu da çözülür diye düşündüm. ancak yapacak bir şey yoksa böyle de idare ederim elbette. çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için

decent

Rica ederim.
Özellikle aşağıdaki maddeleri belli bir zamana kadar izleyip sorun olmadığını görürsen konuyu [Çözüldü] şeklinde etiketleyebilirsin.

• Performans,
  • Isınma,
  • Hız,

camozkan

merhaba. bilgisayarımdaki ısınma sorunu hala devam ediyor. hatta eskisine göre daha çok ısınıyor gibi geliyor bana. bu durum performansı da düşürüyor. facebookta bile videoları izlemek güçleşiyor bazen. gelen bütün güncellemeleri yapıyorum ama ek sürücüler kısmında herhangi bir değişiklik olmadı. sizce yapabileceğim bir şey var mı?

if

@camozkan, bu ekran kartı yeni bir ürün olsa gerek, "ATI Device 95c2" dediğine göre yoksa "ATI Mobility Radeon HD 3430" yazardı. Ya da AMD'nin pek destek sunmadığı bir ürün olabilir. Bu yüzden bu kart için sunulan destek tatmin edici olmayabilir. 13.10'da durumu gözlemleyelim.

Bilgisayarın marka ve modeli nedir?

camozkan

@if, yorumun için teşekkür ederim. Sony vaio VGN-NS21Z, 2009 da aldım. Daha önceki ubuntu sürümlerinde böyle bir sorunla karşılaşmamıştım. Desteği kesmiş olabilirler mi?

heartsmagic

Makine için destek değil de, üretici karta desteği kesmiş olabilir. Ancak sürücüsü varsa kesmiş değildir, belki bir sorun vardır belki başka bir durum.
Isınma sorunu sadece grafik kartı ile ilgili de olmayabilir. Diğer bileşenlerde de sorun olabilir. İşlemci kullanımı, fan durumu vs.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

camozkan

@heartsmagic evet haklısınız. Ancak zaten en başta yapmak istediğim şey, sürücüleri tam yükleyip sorunun grafik kartından olup olmadığına dair bir fikir sahibi olmaktı. Bu durumda bir sonuca çıkamıyorum. Yorumlarınız için teşekkür ederim

heartsmagic

Jupiter veya cpufreq gibi uygulamaları forumda aratarak bir deneyebilirsin. Belki işlemci kullanımı soruna neden oluyordur. Fan dönüyor mü peki bu ısınma esnasında?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.