Richard M. Stallman'ın C#, .NET, Mono, DotGNU ile ilgili söyleşisi

Başlatan hasanzincir, 25 Ocak 2013 - 16:57:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hasanzincir

Üzerinde çok konuştuk kaç sene oldu bi türlü bağlıyamadık....Bir de Stallman amcayı dinleyek..

.NET, Mono ve DotGNU üzerine R.M. Stallman Röportajı

ComputerWorldUK'den Glyn Moody, Özgür Yazılım Hareketinin bir numaralı adamı Richard Stallman ile .NET, Mono ve DotGNU üzerine bir röportaj yaptı. Röportaj şu şekilde:

GM: Microsoft .NET ile ilgili sorunları açıklar mısınız? Tamamen mi sorunlu yoksa Microsoft'un Açık Şartname Sözünü parça parça uyguladığından sadece bazı kısımları mı?

RMS: Eben Moglen, "açık şartname sözü"nün güvenebileceğimiz * bir şey olmadığından bahsetti. Standartlar komitesi tarafından standartlaştırılan C# dili için, Microsoft daha kesin kararlar vermek zorunda. Fakat bu .NET'in gerisi için uygulanmıyor.

GM: Geçmişe bakıldığında, .NET teknolojilerini kullanma konusunda insanlara şu anki tavsiyeniz ne olur ve niçin?

RMS: .NET kullanmak için yazılım geliştirmemelisiniz. İstisnasız. Temel nokta, Microsoft'un .NET'teki özellikler üzerinde patentlerinin olması ve patent taahhütünün özgür yazılım uyarlamalarına karşın yetersiz olması. Bu, birgün bu özelliklerin özgür yazılım uyarlamalarına saldırıların olabileceği anlamına geliyor. Bu, Mono ve DotGNU gibi özgür uyarlamaları yazmamak ya da dağıtmamak için bir neden değil. Fakat bu yazılımların kullanımı ve dağıtımının birtakım ülkelerde tehlikeli olabileceğini aklımızda tutmamız gerekiyor. Dolayısıyla, onlara bağımlılığımızı asgari düzeye indirmeliyiz - o özellikleri kullanan yazılımlar geliştirmemeliyiz. Mono o özellikleri uyarlıyor, dolayısıyla Mono kullanarak bir yazılım geliştirirseniz, sorun hakkında düşünmeden o özelliklerin kullanımından sorumlu olursunuz. Henüz bu özelliklere sahip olup olmadığını bilmesem de, muhtemelen DotGNU için de aynı durum söz konusudur. Bu tehlikeyi önleme yolu C# dili kullanarak yazılım geliştirmemektir. Zaten C#'ta yazılmış bir  yazılımınız varsa, şüphesiz çalıştırmak için özgür bir ortam kullanın. Fakat tehlikeye maruz kalma durumunuzu artırmayın - C#'ta daha fazla yazmayın ve insanları C# yazılımlarının daha fazla kullanımı konusunda desteklemeyin. Topluluğumuza Microsoft'un saldırı yapma pozisyonunda olduğu bir arayüze bağımlılıktan uzak durma konusunda rehberlik yapma ihtiyacı duyuyoruz. Bu yine patentli bir tür olan MP3 türündeki duruma benzemektedir. MP3 için özgür oynatıcılar ile kodlayıcılar duyurulduğunda ve dağıtıldığında, onlara daha fazla güç vermiş olunuyor. Fakat ses kodlamak için MP3 türünü kullanmayın!

GM: .NET'in bir kısmı ya da tamamını uyarlamak için iki ana projenin olduğu görülüyor: Mono ve DotGNU. Bunlar benzer mi ya da farklı şeyler yapmaya mı çalışıyorlar?

RMS: Başlarda Mono sadece C#'ı uyarlamaya kalkıştı. Görünüşe bakılırsa, genişletilmiş fakat detaylarını bilmiyorum.

GM: İkisi de idda edilen patentleri ihlal etme konusunda riskli durumda mı yoksa herhangi biri daha iyi bir konumda mı?

RMS: Bunun cevabını bilmiyorum.

GM: Birini diğerine göre tavsiye edermisiniz?

RMS: İkisini de hiçbir zaman kullanmadım. DotGNU'nun C# uyarlaması (Portable.NET), GCC ile daha bütünleşik çalışabilme yolu izlenerek geliştirildi, fakat bunu yapmak için zaman ayıracağımız konusunda * bir şey diyemiyorum.

GM: DotGNU, ismine bakılırsa GNU projesinin resmi bir parçası mı? Şu anda aktif olarak geliştiriliyor mu? (Son girdi Haziran 2009'da)

RMS:Evet öyle. Sadece C# uyarlaması kısmının etkin olduğunu düşünüyorum.

GM: Microsoft'un .NET'i kapalı bilişimde kullanabileceği tehlikesi insanlar tarafından görüldüğünde, .NET'in başlangıçta korkulduğu gibi bir tehdit olduğunu düşünür müsünüz?

RMS: .NET'in tüm bilişime egemen olacağında korktuğumu söyleyemem. Fakat onun için özgür ortamlar geliştirmezsek, önemli bir sorun olabileceğinden endişe duyuyorum.

Kaynak: http://www.computerworlduk.com/community/blogs/index.cfm?blogid=14&entryid=3074 Not: Bu yazının tercümesi için ComputerWorldUK'den izin alınmıştır.

heartsmagic

Söyleşi yaklaşık iki buçuk sene öncesine ait, hatırlatmış olalım.

Şu da bir komik olmuş sanki:

Alıntı yapılan: hasanzincir - 25 Ocak 2013 - 16:57:29
GM: İkisi de idda edilen patentleri ihlal etme konusunda riskli durumda mı yoksa herhangi biri daha iyi bir konumda mı?

RMS: Bunun cevabını bilmiyorum.

GM: Birini diğerine göre tavsiye edermisiniz?

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.