[Çözüldü] Mouse seçici rengi

Başlatan mertdinler, 20 Ocak 2013 - 13:29:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mertdinler

mouse ye basılı tutup sürüklediğimizde turuncu çıkan rengi nasıl değiştirebiliriz ?

guopx

O rengi kullandığın gtk teması belirler mesela 12.10 ambiance için /usr/share/themes/Ambiance/gtk3.0/gtk-main.css dosyasındaki@define-color selected_bg_color #f07746; satırındaki #f07746 ifadesi rengin hexadecimal karşılığıdır istediğin renk ile değiştirebilirsin mesela şurdan http://www.colorschemer.com/online.html renk seçip hex karşılığını bu satıra yazarsan seçtiğin renkte seçim dikdörtgenleri oluşur :)
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

mertdinler

Alıntı yapılan: guopx - 20 Ocak 2013 - 13:49:59
O rengi kullandığın gtk teması belirler mesela 12.10 ambiance için /usr/share/themes/Ambiance/gtk3.0/gtk-main.css dosyasındaki@define-color selected_bg_color #f07746; satırındaki #f07746 ifadesi rengin hexadecimal karşılığıdır istediğin renk ile değiştirebilirsin mesela şurdan http://www.colorschemer.com/online.html renk seçip hex karşılığını bu satıra yazarsan seçtiğin renkte seçim dikdörtgenleri oluşur :)
Teşekkür ederim. Web Tasarım/Programlama(Php) ile ilgilendiğim için renk konusunda sıkıntı çekeceğimi sanmıyorum. Css hakkında bilgim var :D ama bilmeyen arkadaşlar için link iyi olmuş :o

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ocak 2013 - 14:08:43

Peki rengin aktif olması için ne yapmalıyız ? Kaydettikten sonra. Tema değiştirdim geri ambiance yi seçtim fakat renk aktif olmadı

guopx

Oturumu kapatıp açmanız yeterli

mertdinler

oturum kapatıp açtım olmadı.
Yeniden başlattım olmadı.
sudo reboot yaptım olmadı
fakat girip baktığımda verdiğim renk kodu orda oluyor.
mertcan@mertcan-ev:~$ gksudo gedit /usr/share/themes/Ambiance/gtk-3.0/gtk-main.css
@define-color selected_bg_color #6699FF;

guopx

İlginç kendim denedim çalıştı bende http://imgim.com/ekrang%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCs%C3%BC2013-01-2014:35:19.png
Galiba dosyayı düzenlerken yetkilendirmede bir sorun oldu gksudo nautilus yapın /usr/share/themes/Ambiance/gtk-3.0/gtk-main.css dosyasına sağ tıklatın özellikler > erişim hakları sekmesinde erişim kutularının hepsini okuma ve yazma olarak değiştirip kaydedin

mertdinler

dediğinizi yaptım fakat gene sonuç aynı :/

guopx

Ana ambiance temasını düzenleyince olmuyor galiba. İsterseniz kendi temamı vereyim size ev dizini altındaki .themes klasörü altına atıp çalıştırabilirsiniz https://dl.dropbox.com/u/76369534/Ambiance%20kare%20denemeleri.tar.gz
Ev dizini altındaki .themes/Ambiance kare denemeleri/gtk-3.0/gtk-main.css dosyasını düzenlerseniz çalışması gerekli

mertdinler

Teamviewer versem yardım edebilir misiniz ?

guopx

Tabi olur elimden geldiğince

mertdinler

Bilgileri öm olarak yolladım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ocak 2013 - 15:38:39

kişisel ileti gönderemeyeceğim yazıyor. :/ facebook kullanıcı adım mrtcndnlrr oradan ulaşabilir misiniz ?

burk

Sorun çözme yeri olarak forum ortamı kullanılırsa bu sorunu yaşayan/yaşayacak tüm kullanıcılar için çok faydalı olacaktır.

@mertdinler ayrıca başlığı neden etiketlediniz?

guopx

@burk
Sorun gtk.css dosyası düzenlenen temanın ev dizini altındaki .themes içine atılmasıyla çözüldü. Arkadaş sağ tık > masaüstü artalanını değiştir menüsünden temayı seçtiği için düzenlenen değil de orijinal temayı seçiyordu, Ubuntu tweak ile düzenlenen tema seçildi ve sorun çözüldü. Haklısınız sorun forum içinde çözülmeliydi ama asıl problem yani seçim karelerinin rengi problemi en başta çözülmüştü sadece doğru temayı seçtik o kadar :)

burk

Geri bildirimi sizden alsak da önemli değil, sorunun aşıldığına sevindim. Konuyu kapatıyorum.