harici ethernet kartından ikinci pc (clients) ye internet ve ağ erişim sorunu.?

Başlatan cueno, 18 Ocak 2013 - 11:18:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cueno

benım ubuntunu kurulu olduğu pc ye ekstradan ethernet kartı da taktım ki ikinci bilgisayara sınırlama verırken modemden degil squid in olduğu bilgisaydan çekmekti interneti..

şimdi onboard üzerindeki ethernette modemden gelen kablo var..internet ve agda sorun görünmüyor fakat ben harici ethernet kartına diğer bilgisayarı bağladığımda tanımlanmayan ağ hatası veriyor ..ikinci bilgisayarda internet ve ağı göremiyorum...ıp verdiğimde ise ikinci ethernet karttına ıp çakısması var diye hata veriyor yine internet yok ağ yok..
bunu nasıl aşabilirim...teşekkürler

alierkanimrek

Yapmaya çalıştığınız şey router node ve proxy sunucu (vekil sunucu) işlemi, bunun için ağ yapılandırması, Ip yönlendirmesi, dhcp sunucu yapılandırması, firewall yapılandırması,  route tablosu değişikliği ve vekil sunucu yapılandırması yapmanız lazım, yani öyle bir iki ezbere komutla yapmak iş değil. Benim bu konuda yazdığım bir şeyler var internette  ama 2007 yılına ait onun için önermiyorum, çok şey değişmiştir eminim.

Bu işleri web arayüzleri ile kolaylaştıran dağıtımlar varken böyle uğraştığınıza göre işin nasıl yürüdüğünü öğrenmeye çalışıyorsunuz, bu iyi bir şey ama size tavsiyem forumlarda hele böyle bir masaüstü dağıtımının forumlarından yarım yamalak cevapları bekleyerek hızlı ilerlemeniz zor. Bu konuda yazılmış ingilizce kaynakları ve paketlerin how to belgelerini okumanız ve çok deneme/yamulma yapmanız lazım, mesela Squid'in bir conf dosyası vardı eskiden bir çıktı almıştım maşallah kitap gibi ~400 sayfaydı.

cueno

evet ilk defa böyle birşey yapıyorum ve suan vazgeçtim abi naptın sen yaa beni bitirdin resmen..:(
bu iş olacak başka yolu yok..ama işimi en basite hafife indirgeyecek bilgiler verirseniz sevinirim..evet deneme ve suan yamulma kısmına geçtim yanii..:D

heartsmagic

Alıntı yapılan: alierkanimrek - 18 Ocak 2013 - 12:16:27
bu iyi bir şey ama size tavsiyem forumlarda hele böyle bir masaüstü dağıtımının forumlarından yarım yamalak cevapları bekleyerek hızlı ilerlemeniz zor. Bu konuda yazılmış ingilizce kaynakları ve paketlerin how to belgelerini okumanız ve çok deneme/yamulma yapmanız lazım,

Buna kesinlikle katılıyorum. Ancak şurası değişmeyecektir, büyük dağıtımların hangisi olursa olsun bu şekilde işleri "doğrudan" tarif edecek hiçbir yer olmayacaktır. Bol bol okuma ve deneme gerektiriyor bu işler ki yukarıdaki alıntı da onu söylemekte. Gerisi ayrıntılarda takıldığın noktalarda yardım istemek. Bu ister forumda olur, ister eposta listelerinde olur ister başka bir yerde, fakat temel meseleleri en başından ha deyince kimse anlatamaz. Sadece nasıl olacağını söyleyebilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cueno

ama şimdi ben bu makineyi sadece bir makineye bağlamıcam yani..ben ikinci ethernetten birtane swich e kablo çeksem swich den makinelere ağ gondersem sorunum düzelirmi peki...?
yani bu makine server olarak kullanmak istiyorum.anlıyacagınız..tek pc den pc ye değilde ...sunucudan kullanıcılara (clients)..

ikinci ethernetten swich koysam düzelirmi?

heartsmagic

Birden fazla istemci kullanacaksa bu sunucuyu sence de anahtar ile bu makineleri bağlamak daha makul değil mi? Haliyle bu makine arada olacak, ikinci arayüzden anahtar vasıtasıyla istemciler bağlantı sağlayacak.

cueno

heartsmagic anahtar ile makineleri bağlamak ne demek yani nasıl olcak anahtarla bağlama biraz açabilirmiyiz konuyu..?

heartsmagic

Anahtar dediğim "Switch". @cueno, sorunun bize biraz daha detaylı ve mümkünse daha güzel bir Türkçe'yle aktarman lazım. İnan bunu keyfî olarak söylemiyorum zira düzgün bir şekilde aktarmadığın sürece seni iyi anlayamıyoruz. Sana yardım etmeye çalışan insanlar yazı yazarken biraz daha vakit ayırıp buna dikkat ediyorlarsa senin de yardım talep eden taraf olarak buna dikkat etmen gerekiyor.

Şimdi, senin ağ yapın nasıl olacak? Arkada istemciler, bunların önünde bir makine değil mi? Bu istemciler araya koyacağın bu makine üzerinden çıkmayacaklar mı dışarıya? Öyle olacaksa eğer söylediğin şekilde yapman gerekiyor. Bu makine arada oturuyor olacak ve dışarıya bakacak. İkinci bir kartla içeri yönlendireceksin ağı. O saatten sonra ister tek bir makine bağla buraya istersen "switch" üzerinden istediğin kadar makine.

plymouth

Alıntı yapılan: cueno - 18 Ocak 2013 - 11:18:32

benım ubuntunu kurulu olduğu pc ye ekstradan ethernet kartı da taktım ki ikinci bilgisayara sınırlama verırken modemden degil squid in olduğu bilgisaydan çekmekti interneti..

şimdi onboard üzerindeki ethernette modemden gelen kablo var..internet ve agda sorun görünmüyor fakat ben harici ethernet kartına diğer bilgisayarı bağladığımda tanımlanmayan ağ hatası veriyor ..ikinci bilgisayarda internet ve ağı göremiyorum...ıp verdiğimde ise ikinci ethernet karttına ıp çakısması var diye hata veriyor yine internet yok ağ yok..
bunu nasıl aşabilirim...teşekkürler

Bir resim çizip buraya aktarman daha kolay olurdu sanırım. Ben topolojiyi anlamadım...
This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it

heartsmagic

Alıntı yapılan: plymouth - 21 Ocak 2013 - 21:55:35
Bir resim çizip buraya aktarman daha kolay olurdu sanırım. Ben topolojiyi anlamadım...

Bunu seni yapman gerekmiyor mu aslında? Kafandaki toploji nasılsa senin buraya aktarman gerekiyor ki, insanlar sana o yapı üzerinden tavsiyede bulunsunlar.

Benim söylediğim şeyse çok ama çok basit bir yapı, neden anlaşılmadı bilmiyorum cidden: