12.10 ve 13.04 sürümü için ATI 2xxx-4xxx grafik kartı sürücü kurulumu

Başlatan heartsmagic, 17 Ocak 2013 - 22:21:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Not: Güncel sürümler için ATI/AMD bu kart serilerine desteğini tamamen kesmiştir. Lütfen ATI sürücülerini kurmaya çalışmayın. Sistemle beraber gelen açık kaynaklı sürücüler şu an tek seçenektir.

ctrl+alt+t ile uçbirimi açın ve aşağıdaki komutları yürütün.

sudo add-apt-repository ppa:makson96/fglrx
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install linux-headers-$(uname -r) fglrx-legacy
sudo aticonfig --initial -f

Eğer her şey yolunda giderse sürücülerinizin kurulmuş olması gerekir. Unity üzerinden Catlyst'i açmayı deneyebilirsiniz. Uçbirim ile:
amdcccle
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

excessumm

ati radeon x1550 ekran kartı kullanıyorum , " forumda aradım lakin bulamadım." ekran kartı kurulumu konularını inceleyerek sürücüyü defalarca farklı yollardan kurdum her defasında bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra ne masa üstü simgelererini görebildim, nede saat ses vb. olan araç çubuğunu. ilk sorum eğer bu konuda verdiğiniz yönergeleri izlersem sorun çıkar mı? ikinci sorum olası bir sorunda ( az önce bahsettiğim) formatlamaktan başka bir yol var mı? Şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

if

@excessumm, ATI/AMD X serisi ekran kartları için desteği durdurdu. Ekran kartınız için ayrıca sürücü yüklemenize gerek yoktu, Ubuntu zaten size açık kaynak sürücü sunmakta. Hiç bir şey yapmaddan kullanabilirsiniz.

Şimdi, ctrl+alt+f1 tuşuna basınca kara bir ekrana düşüyor musunuz? Eğer düşüyorsanız aşağıya yazdığım komutları tek tek verince yüklemiş olabileceğiniz gereksiz şeylerden kurtulup kullanmanız gereken sürücüyü kullanmanız gerek. Kara ekrana düşünce önce kullanıcı adı ve şifrenizi girin. Girdiğiniz şifre güvenlik sebebiyle görünmez ama siz yazın.

sudo service lightdm stop
sudo sh /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh
sudo apt-get remove --purge fglrx fglrx_* fglrx-amdcccle* fglrx-dev*
sudo rm /etc/X11/xorg.conf
sudo rm -rf /etc/ati
sudo apt-get install xserver-xorg-video-ati
sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri xserver-xorg-core

excessumm

ctrl+alt+f1 komutu ile siyah ekrana düşüyorum ama giriş yapamadan,

[597,457249] end_requset: I/0 error,  dev fdo, sector 0

ve buna benzer farklı sayılarda hata alıyorum, hepsini tek tek yazmak uzun süreceğinden sadece ilkini yazdım. Gerekirse onlarıda yazarım, sizce problem nedir ?
Sadece ek sürücüler uygulamasını depodan çektim birde işlemci yüklemesi için ctrl+alt+t komutundan girdim. ( yüklemesi öyle görünüyordu adımları takip ettim. verdiğiniz bu kodları uçbirimden çalıştırsam ne gibi bir sorunla kaşılaşırım?

heartsmagic

@excessumm, sorun @if'in söylediği üzere ATI'nin X serisi kartlara desteğini kesmesinden kaynaklanmakta. Sen de haliyle desteklenmeyen bir kart için sürücü kurduğun için sistem sorun yapmış. @if'in verdiği komutları uygulaman herhangi bir soruna yol açmaz, eğer uçbirimden kullanıcınla giriş yapabiliyorsan yapıp deneyebilirsin. Eğer giriş yapamıyorsan sistemi kurtarma kipinde açıp uygulatırız sana bu komutları. Yeniden kuruluma gerek yok kısacası.

if

Kurtarma kipinde açtığınızda ilk vereceğiniz komut mount -o rw,remount / olsun yalnız.

Jamie

Merhaba,

Aşağıdaki iletide yazdığım sorunum, başka bir kaynaktan aynı kurulum rehberini izledikten sonra oluştu. Yani bu şekilde ATI Radeon 3430 driver'ı kurdum, çalışmaya başladı. İlk restarttan sonra mor ekranda takıldı. Başka driver var mı deneyebileceğimiz?

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=37064.msg462714#msg462714

Düzenleme: Yüklediğim 21 Ocak 2013 dağıtımlı şu driver idi;  http://support.amd.com/us/gpudownload/linux/legacy/Pages/legacy-radeon_linux.aspx

if

@Jamie, diğer iletinize cevap geçtim. Aynı soruyu farklı konular altında sormayın lütfen.

fglrx-legacy dışında açık kaynak sürücüyü kullanabilirsiniz.

Jamie

Alıntı yapılan: if - 29 Mart 2013 - 12:15:07
@Jamie, diğer iletinize cevap geçtim. Aynı soruyu farklı konular altında sormayın lütfen.

fglrx-legacy dışında açık kaynak sürücüyü kullanabilirsiniz.
Söylediğiniz gibi, farklı konular. Burada aktardığım da ilk yazıda anlatılan kurulumu 3430 model ekran kartı için yüklediğimde aldığım hatayı iletmem. Aynı model kullanıp bu kurulumu deneyip benzer hatayı alanlar için ileride bir tecrübe olabilir.

ufuk_k

Hani 3 yıl olmuş laptopu alalı, tamam az bir zaman değil ama, ödediğim miktar da az değil (model 4670). Yeni xorg sürümünde sürücü desteğini kesen ve kullanıcıyı sürüm düşürmeye zorlayan bir firma bu AMD/ATI. Bir kez daha Nvidia'dan şaşmamak gerektiğini gösterdi bana (reklam gibi olmasın, o da kötünün iyisi diyelim). Gerçekten can sıkıcı bir durum.
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

atasoyhk

Merhaba ati hd4800 ekran kartına sahibim ubuntu 13.04 kurdum ve aslında ekran kartımla iligli bir sorun yaşamadım.  acaba ayrıca sürücü kurmama gerekirmi ?

atasoyhk

Alıntı yapılan: heartsmagic - 17 Ocak 2013 - 22:21:22
ctrl+alt+t ile uçbirimi açın ve aşağıdaki komutları yürütün.

sudo add-apt-repository ppa:makson96/fglrx
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install fglrx-legacy

Eğer her şey yolunda giderse sürücülerinizin kurulmuş olması gerekir. Unity üzerinden Catlyst'i açmayı deneyebilirsiniz. Uçbirim ile:
amdcccle

merhaba işletim sistemim ubuntu 13.04 bahsettiğiniz gibi tüm dediklerinizi yaptım fakat paneli acmak istediğimde şöyle bir hata alıyorum

Alıntı YapCatalyst Control Center Linux sürümü başlatılırken bir sorunla karşılaşıldı.  Aşağıdaki sebeplerden birinden dolayı oluşmuş olabilir.

Hiçbir AMD grafik sürücüsü kurulmadı veya AMD sürücüsü düzgün çalışmıyor.
Lütfen AMD donanımınıza uygun AMD sürücüsünü kurun, veya aticonfig'i kullanarak yapılandırın.

acaba sorun neden kaynaklanıyor olabilir.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Haziran 2013 - 18:53:43

sistemi birkaç kez kapatıp açınca sorunum kalmadı. fakat şu anda şöyle bir sorun başladı kapanıp açılırken görüntüler biraz geç gelmektedir. bu sorun teşgil edermi acaba

decent

Alıntı yapılan: atasoyhk - 21 Haziran 2013 - 18:44:14
... kapanıp açılırken görüntüler biraz geç gelmektedir. ...

Sorun değildir. Grafiksel bir sıkıntı yoksa tamamdır.

mücahit

merhabalar benim ekran kartım "amd m880g with ati mobility radeon hd 4250" verilen bu komutları uygularsam ekran kartım yüklenir mi ?

heartsmagic

@mücahit, Ubuntu sürümün profilinde göründüğü gibi 12.04 mü? Eğer öyleyse bu başlığı kullanmayacaksın, normal sürücüleri kuracaksın. Fakat başlıkta söylediği gibi 12.10 ve üzeri ise sürüm kullanabilirsin buradaki anlatımı.

mücahit

13.04 sürümü yüklü dün denedim ama olmadı. yeniden başlattığım zaman aynı oluyor siyah ekran bir şekilde kurtarma kipinden filan uçbirime düştüm ama olmadı düzeltemedim artık atilerde açık kaynak sürücü kullanıcam her seferinde bakıyorum arkadaşlar bir çözüm öneriyorlar ama olmuyor. ısınma sorunu var 70+ "sensors" komutu ile baktığımda bu windows'ta da oluyordu ama ağır bir program çalıştırınca forumda bulunan açık kaynak sürücülerde ısınma ile ilgili konuyu okudum birazda olsa düştü sayılır.

heartsmagic

lspci | grep VGA

çıktısını buraya geçer misin? Ayrıca kurulum adımları da aktarılırsa yorum yapabiliriz belki, örneğin sorunsuz bitti mi, düzgün yüklendi mi gibi.

mücahit

lspci | grep VGA
01:05.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RS880M [Mobility Radeon HD 4225/4250]

sensors
acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1:        +85.0°C 

k10temp-pci-00c3
Adapter: PCI adapter
temp1:        +85.0°C  (high = +70.0°C)
                       (crit = +115.5°C, hyst = +110.5°C)

ısınma durumu nedir?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Ağustos 2013 - 17:56:49

glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on AMD RS880
    GL_NV_conditional_render, GL_AMD_conservative_depth,

if

Değerler yüksek @mücahit. 13.04 kurun bence. Hatta 13.10 ile 3.11 çekirdeğini kullanmayı deneyebilirsiniz.

mücahit

şuan xubuntu 13.04 yüklü. windows kullanırken ısınma sorunu sistemi zorladığımda veya ağır bir program açtığımda oluyordu. ubuntu yüklü sürekli ısınma sorunu değerlerde görüldüğü gibi. xubuntu 13.04 kurdum şimdi sitemi yeni açtım sonuç ;

sensors
acpitz-virtual-0
temp1:        +76.0°C 

k10temp-pci-00c3
temp1:        +77.0°C  (high = +70.0°C)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Ağustos 2013 - 00:43:34

13.10 kararlı sürüm olunca yüklerim çünkü beta olduğu için daha fazla sorunla karşılaşmak zorunda kalırım?

heartsmagic

Sıcaklık yüksek ve açık kaynak sürücüleri kullanıyorsun şu an. Bu başlıktaki anlatımı uyguladığında çıktıları aktar lütfen buraya. Özellikle de sistemi yeniden başlatamdan önce.

Luna

Alıntı yapılan: mücahit - 14 Ağustos 2013 - 00:03:55
şuan xubuntu 13.04 yüklü. windows kullanırken ısınma sorunu sistemi zorladığımda veya ağır bir program açtığımda oluyordu. ubuntu yüklü sürekli ısınma sorunu değerlerde görüldüğü gibi. xubuntu 13.04 kurdum şimdi sitemi yeni açtım sonuç ;

sensors
acpitz-virtual-0
temp1:        +76.0°C 

k10temp-pci-00c3
temp1:        +77.0°C  (high = +70.0°C)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Ağustos 2013 - 00:43:34

13.10 kararlı sürüm olunca yüklerim çünkü beta olduğu için daha fazla sorunla karşılaşmak zorunda kalırım?

Alfa sürümden beri kullanıyorum tam sürümden neredeyse farkı yok kararlılık açısından. En azından benim için.

Ayrıca ek sürücüler konusunda daha başarılı 13.10
İşlemci : İntel i5 750 2.66Ghz LGA 1156
Ekran kartı : GIGABYTE GTX 470 Super Overclock 1280 MB GDDR5 320 Bit
Ana Kart    : BIOSTAR H55 HD LGA1156 DDR3-1600
HDD : WESTERN DIGITAL Caviar Blue (WD3200AAJS) 3.5inç 320GB
RAM : G.SKILL Ripjaws 2 GB DDR3 1333Hz CL9 + 4 GB Team Elite 1333 Mhz
Kasa : Aerocool X Strike Mid Tower
PSU    : XILENCE Eco Series 550W

mücahit

teşekkürler luna 13.10 denicem.şuan başka yerdeyim @heartsmagic. 13.10 denedikten sonra eğer bir değişme yok ise ona göre buradaki komutları tekrardan denicem

heartsmagic

Ek sürücüler konusunda 13.10'un farkı olmayacaktır sana zira sen ek sürücüleri kullanmayacaksın. Bu başlık da işte bu nedenle açıldı. ATI artık yeni sistemlerde senin kartın için güncel sürücü dağıtmıyor. Güncel sürücüler senin kartınla uyuşmuyor. Bu nedenle başlıkta bahsi geçen "legacy" yani eski sürücüleri kuruyorsun. Bu durumda 13.10 olmuş 14.04 olmuş ne değişir bilemiyorum. Tabi olur da 13.10 veya üst sürümlerde açık kaynaklı sürücüler daha güzel iş görür, sen de ek sürücü kurma ihtiyacı yaşamazsın, ona bir şey diyemem.

heartsmagic

Arkadaşlar, bu başlığı veya başlıktaki bilgiyi kullanıp bahsi geçen ATI sürücülerini son zamanlarda, güncel çekirdekle falan kuran oldu mu? Yakın bir zamanda başka birisinin makinesinde güncel bir 12.04.3 ile sıkıntı yaşadık. Etrafta yanlış görmediysem çekirdek sürümü 3.0.8'in ötesinde olanlar bu sürücüleri kuramıyorlar, daha doğrusu kuruyorlar ama sorun oluyor.

Mümkünse bu sürücüleri son zamanlarda kullananlar şu çıktıları aktarabilirler mi:

apt-cache policy fglrx-legacy
flgrxinfo
uname -r

Eğer buradaki sürücüyü değil de, ATI'nin sağladığı eski bir sürücüyü (sanırım 12.6-legacy) elle kuranlar da şu çıktıları geçebilirler mi:
fglrxinfo
uname -r