dosya türleri tanınmıyor mu?

Başlatan mst, 15 Ocak 2013 - 10:35:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mst

xubuntu 12.04 kullanıyorum. Daha önce de 11.10 kullandım, benzer sıkıntılar orada da vardı. Şöyle ki: Zaman zaman bazı internet sayfalarını bilgisayara kaydediyorum, opera bunların uzantısını .mht olarak veriyor. Ancak bu dosyaların üzerine sağ tıklayıp "özellikler" bölümüne bakınca "düz metin belgesi" olarak algılandığını görüyoruz.
Bazen değişik amaçlarla Leafpad ile metin belgeleri oluşturuyorum veya indiriyorum. Bunlar da "düz metin belgesi" olarak algılanıyor.
Ben .mht dosyalarının opera ile, diğer metin belgelerinin leafpad ile açılmasını istiyorum ama yapamıyorum. Mesela .mht dosyasına sağ tıklayıp "birlikte aç>diğer uygulama ile aç" bölümünde "opera" yı işaretlersem bu sefer Leafpad belgeleri de opera ile açılıyor. Bunun tersi de doğru. Zaten dosya simgeleri de hep aynı "metin" simgesi olarak kalıyor. Bu .mht dosyaları için ön tanımlı olarak firefox u seçsem de birşey değişmiyor.
Diğer uygulamalarda bir sorun yok. Yoksa ubuntu, opera dosya türlerini tanımıyor mu?

decent

Ubuntu Tweak ile
veya birlikte aç ile çözüm getirebiliriz.

Ubuntu Tweak görseli:

Birlikte Aç görseli:

mst

Sayın decent,
1. Sizin ubuntu-tweak'de görünen "mime encapsulated web" öğesi bende yok. Nasıl yapacağız?
2. İkinci yöntem ile elbette olur ama her seferinde program seçmek pratik değil.

decent

Her seferinde seçmiyoruz.
Opera dışındakiler için "İlişkilendirmeyi unut" diyerek devredışı bırakıyoruz.
Kaldı ki basit iki yöntemi yazdım, üçüncüsü de var.

mst

Sayın decent, benim sistemim ubuntu 12.04 üzerinde xfce4.8.3.
Sizin "birlikte aç" görseli benimkinden farklı, dolayısıyla "ilişkilendirmeyi unut" diye birşey de çıkmıyor.

decent

Şimdi tam oldu. XFCE ve Gnome 3.6 arasında kalmaktan kurtulduk.

XFCE ayarlarından Dosya ilişkileri vs. bir madde yok mudur ?

if

mst

Sayın decent,
"Dosya ilişkileri" gibi ayrı bir bölüm yok ama Dosyaya sağ tıklayıp "birlikte aç" seçildiğinde çıkan listeden program seçebiliyorsunuz. İlginç, bu listenin en üstünde şunlar yazıyor:
"......mht dosyasını ve "düz metin" türündeki diğer dosyaları şununla aç:"
Yani mht ve "düz metin belgesi" dosya türlerini ayıramıyor, asıl sorun bu(imiş). Çünkü ubuntu-tweak'in "dosya türlerini yönet" bölümünde de mht veya mime diye birşey yok zaten, yani mht dosya türü benim sistemimde tanımlı değil(idi).
Siteye resim yüklemeyi henüz beceremediğim için pencere görsellerini koyamadım, onu da birgün öğreniriz. Ne de olsa "beşikten mezara kadar öğren" denilmiştir. ;D

Sayın if,
Vermiş olduğunuz kod herhangibir şey döndürmedi, sadece imleç alt satıra geçti. Ben de bağlantı verdiğiniz siteyi bir ziyaret edeyim dedim.
Allah razı olsun. Verdiğiniz bağlantıdaki yönergeleri aynen takip ettim (siteyi hemen yer imlerine ekledim tabii ki). AssoGiate programını Synaptic ile kurdum, anlatılanları uyguladım. Sorun tam benim istediğim şekilde halloldu. Artık .mht dosyaları "düz metin belgesi" nden bağımsız olarak seçilebiliyor. Birlikte aç listesinin üst satırındaki ifade aşagıdaki gibi kendiliğinden değişti:
"....mht dosyasını ve MHT web archive türündeki diğer dosyaları şununla aç "

Yalnız ufak bir sorum daha olacak. Anılan sitede programa verilen bağlantı ölü. Ben programı synaptic'ten kurdum ve uçbirimden çalıştırdım. Bu programı uygulamalar menüsü>sistem altına yerleştirmek istiyorum. Nasıl yapacağım?
(Daha önce remastersys için aynı şeyi yapmak istemiştim ama başaramamıştım, daha sonra bu programın gui sürümünü kurunca sorun hallolmuştu.)

Şimdiden teşekkür ederim.

decent

Üçüncü yöntem ve doğrudan müdaheleyi seçebiliriz..
Aşağıdaki çıktı ne getiriyor ?

cat /usr/share/applications/mimeinfo.cache | grep x-mimearchive

Olması gereken çıktı:
decent@raring:~$ cat /usr/share/applications/mimeinfo.cache | grep x-mimearchive
application/x-mimearchive=opera-next-browser.desktop;
decent@raring:~$

mst

Sayın decent,
Sayın if'in önerilerini uyguladıktan sonra:

mst@mst-Crestline-ICH8M:~$ cat /usr/share/applications/mimeinfo.cache | grep x-mimearchive
application/x-mimearchive=opera-browser.desktop;
mst@mst-Crestline-ICH8M:~$

if

@mst, diğer soruyu başka bir başlıkta çözelim.