[Çözüldü] ubuntuda squid hatası..

Başlatan cueno, 12 Ocak 2013 - 13:21:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cueno

squid kurdum fakat squid config. dosyasına erişemiyorum arkadaslar.hiç bir şey göstermiyor neden olabilir...

birde bir önceki adımda visible_hostname kodu visible_hostname deslin aratıyorum ctrl+w tusunu kullanarak yapılandırmam gerekiyor.bulunamadı demesinin sebebi ne olabilir..?
ilgilerinize çook teşekkür ederim

burk

cueno

@burk oraya baktım kodlar calıstırmıyor..yanı suan squid kurulu fakat nano/etc/squid/squid.config komutuyla gırdıgımda bana bombos bı sayfa geltıryor  http://www.cozumpark.com/blogs/linux_unix/archive/2008/03/27/ubuntu-zerinde-squid-proxy-server-ve-sarq-kurulumu.aspx su adrestekı 5. resime bakarmısın aslında yuapmakl ıstedıgım bu fakat bana hıc bırsekılde kurulum sonrası bısey yazmıo squid de..acaba ag la alakalı bırsey olabılırmı pc de suan sadece net kablosu var ag baglı değil..ben yapılandıramıyorum neyapmalıyım..?

burk

@cueno öncelikle ilgi alanıma girmeyen bir konudayız, belirteyim.

Konuyla ilgili olarak ağa bağlı olmamak belki dosya içeriğini etkiler ancak bomboş oluşu bir sorun olduğu izlenimini doğuruyor.

heartsmagic

Squid başarılı bir şekilde kuruldu mu? @cueno, sorunlarını aktarırken önceki adımları da aktarman fayda verir bize, aksi takdirde körlemesine yardım edemeyiz sana. Şu çıktıları geç lütfen buraya:

dpkg -l | grep squid
sudo updatedb
locate squid.conf
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Felâsife

nano dan sonra bir boşluk verin, dosya yolu büyük ihtimalle yanlış, nano /etc/squid3/squid.conf olabilir, tabi en kesin sonucu @heartsmagic 'in verdiği komutlardan sonra alırsınız.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

plymouth

Squid.conf dosyasını açmak için kendi kullanıcınızın yetkileri ile komutları çalıştırıyor olabilir misiniz? Dosya orada olmasına rağmen sıradan kullanıcılar onu görüntüleyemeyebilirler. Nano ne hata verir bilmiyorum ama Vim böyle durumlarda burada bir yetki problemine işaret ediyor. Dosyayı okumak için yetki yok gibi bir şey söylüyordu sanırım.

Mesela ben konsoldan;
vi /etc/squid/squid.conf
komutunu verince bana,
This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it

cueno

bash: etc/squid/squid.conf : no such file or directory

@heartsmagic verdiginiz kodlamada bu hatayı veriyor. nano /etc/squid/squid.conf ile girdigimde de yine squid sayfası açılıyor bana açılış sayfasında [new file] diyor normalde direkt welcome squid falan diyim ağ bilgilerimi vermesi gerekmiyormu fakat ctrl+w komutuyla ağ yapılandırması yapacağım zaman bana http not found .visible_hostname not found hatası veriyor..
nedir bu yani..?:(

plymouth

Alıntı yapılan: cueno - 16 Ocak 2013 - 10:28:55
bash: etc/squid/squid.conf : no such file or directory

@heartsmagic verdiginiz kodlamada bu hatayı veriyor. nano etc/squid/squid.conf ile girdigimde de yine squid sayfası açılıyor bana açılış sayfasında [new file] diyor

Komut aslında
nano etc/squid/squid.conf
değil
sudo  nano   /etc/squid/squid.conf    olmalı.
It is not even in Beta.

cueno

abi normalde benim bilgisayarıma ait configurasyonları vermesi gerekirken boş bi sayfa var olması gereken  bu da  ekstaradan başka birşeymi yapmam gherekiyor ki bana ayarlama imkanı sunsun veya ıp dns manual ben kendım mı vermem gerekıyor neden bu sorun olabilir kodla alakalı değil kurulumdada hata vermeden kurdu ama bulamıyor dosyaları niye anlatamadım bilmiyorum ..configürasyon ayarlarını nasıl yapılandıracagım bana ona dair birkaç bilgi verirseniz sevinirim..

alierkanimrek

Squid sürümü farklılığından conf dosyaları farklı yerlerde farkıl içeriklerle bulunuyor olabilir, ben en son 2.6 yapılandırmıştım, yıllar oldu, belki 3 sürümü kullanılıyordur ve internetteki belgeler güncellenmemiştir, kurduğunuz sürümü öğrenip ona göre sitesindeki belgelere bakın.

plymouth

Merhaba
@cueno ben bunu anlamadım.
Alıntı Yapnormalde benim bilgisayarıma ait configurasyonları vermesi gerekirken boş bi sayfa var olması gerek
Ama bakın şöyle bir yol izlenebilir.

Squid ile birlikte sisteme örnek bir yapılandırma dosyası geliyor. Nerede olduğunu görmek için;
sudo dpkg -S "squid*" | grep .conf
Bendeki çıktı şöyleydi.

plymouth@debi:~$ sudo dpkg -S "squid*" | grep .conf
squid: /usr/share/doc/squid/examples/squid.conf
squid-common: /usr/share/doc/squid/examples/ip_user-example.conf
squid-common: /usr/share/squid/mime.conf
squid: /etc/resolvconf/update-libc.d/squid

Listede en üstte duran satırda bir yapılandırma dosyası örneği var. Tabi orjinal yapılandırma dosyasının bir kopyası aslında. Çünkü;

sudo  dpkg  -l  squid komutuyla aldığım listede sisteme squid ile ilgili kurulu olan 3 paket olduğunu gördüm;

ii  squid                                             2.7.STABLE9-2.1                    Internet object cache (WWW proxy cache)
ii  squid-common                                      2.7.STABLE9-2.1                    Internet object cache (WWW proxy cache) - common files
ii  squid-langpack                                    20100628-1                         Localized error pages for Squid

Nevar ki bu paketlerden hiç birisi /etc/squid/squid.conf içermiyor. Bunu şöyle kontrol edebiliriz.
sudo dpkg -S /etc/squid/squid.conf

Aslında bu dosya yok. Kurulumu yapan script, yapılandırma dosyasını /usr/share/doc/squid/examples/squid.conf  'dan alıp, olması gereken yere (/etc/squid/squid.conf) kopyalıyor.

Bizde kurulum scriptinin yaptığını yapalım,  /usr/share/doc/squid/examples/squid.conf kopyalayalım ve onu /etc/squid/ altına atalım. Sahibi root grubu root olarak ayarlayın, dosya izinleri de "600" olarak değiştirin. Bunun işinizi görmesi gerekir.
It is not even in Beta.

cagriemer

Ubuntu kullaniyorsaniz dizin yolu /etc/squid3'dir. Eger @heartsmagic'in sizden istedigi ciktiyi vermis olsaydiniz orada gorecektik bunu. Ayrica @felasife de soylemis ama denememissiniz. Terminale girmeniz gereken komut su. Lutfen kopyalayip yapistirin.

sudo nano /etc/squid3/squid.conf

Ek olarak bir dosyanin hangi paketten ciktigini ve hangi dizine kopyalandigini http://packages.ubuntu.com adresinden dosya adini aratarak ogrenebilirsiniz. Ornegin precise surumu icin squid.conf taramasi soyle;

http://packages.ubuntu.com/search?searchon=contents&keywords=squid.conf&mode=exactfilename&suite=precise&arch=any

squid3'nin bu dosyayi sagladigini goreceksiniz. squid ve squid-common paketleri ise zaten squid3'yi isaret eden paketler. Yani squid paketini kur dediginizde squid3 paketini istemis oluyorsunuz aslinda.

cueno

çözüldü teşekkürler arkadaşlar ..komut sudo nano /etc/squid3/squid.conf olcakmışş..ilginiz için çok teşekkür ediyorum.sizide sıkıntıya soktum özr dilerim..herşey için çok sağolun..