12.10 ile çok yavaşladım.

Başlatan mountain_human, 09 Ocak 2013 - 15:04:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mountain_human

İyi günler,

Dell Mini laptop kullanıyorum. Makinem gözünü Ubuntu 9.04 ile açtı. Oldukça hızlı ve performanslı bir şekilde çalışıyordum (Hem de sallanan pencereler, compiz fusion, vb. tüm grafik özelliklerim açıkken ). Ta ki Ubuntu 12.10 ile tanışana kadar.

1 GB makineye 12.10 yüklemekle hata mı ettim. Tüm grafik özellikleri nasıl kapatabilirim. Bu beni hızlandırır mı. Tekrar eskiye dönmk istemiyorum, ancak başka çare kalmazsa ne yapalım...

Sevgiler.

empax

Ekran karti duzgun yuklendi mi? Baglantidaki ciktilari buraya geciniz.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33412.0

Compiz ayar yoneticisini yukleyip efektleri kismayi deneyebilirsiniz.
sudo apt-get install compizconfig-settings-manager
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

mountain_human

Hızlı ilgi ve cevap için teşekkürler.  Cevabınızdan anladığım kadarı ile yavaşlama normal değil ve 12.10'dan vazgeçmemeliyim.
Compiz için ilgili satırı yazıp çalıştırdım. Sonuç:

Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
compizconfig-settings-manager zaten en yeni sürümde.
Sıralanan paketler otomatik olarak kurulmuştu artık gerekli değiller:
  calligra-l10n-engb cdparanoia k3b k3b-data k3b-i18n kdevelop-l10n
  kdevelop-php-docs-l10n kdevelop-php-l10n language-pack-kde-en
  language-pack-kde-tr libflac++6 libk3b6 linux-headers-3.5.0-17
  linux-headers-3.5.0-17-generic
Use 'apt-get autoremove' to remove them.
Yükseltilen: 0, Yeni Kurulan: 0, Kaldırılacak: 0 ve Yükseltilmeyecek: 0.
N: Ignoring file 'am-monkeyd-nautilus-elementary-ppa-quantal.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'google-earth.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'am-monkeyd-nautilus-elementary-ppa-quantal.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'google-earth.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension

Ekran kartı için denemeyi hangi komutla yapayım?

Sevgiler.

heartsmagic

Grafik kartı için gereken çıktılar @empax'ın geçtiği bağlantıda mevcut, gözden kaçmıştır muhtemelen :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mountain_human

Çok özür diliyorum. O kadar hızlı cevabınıza rağmen bir süre ilgisiz kaldım. Ekran kartı olabilir sorunum. Film izlerken en fazla ilk beş dakika izleyebiliyorum. Sonra ses devam etmesine rağmen görüntü sabit kalıyor.
lspci | grep VGA
glxinfo | grep render
/usr/lib/nux/unity_support_test -p
/usr/lib/nux/unity_support_test -p --compiz
jockey-text --list
lspci
xrandr

if

@mountain_human, iletinizdeki komutları uçbirime tek tek kopyala yapıştır yapın ve her birinin çıktısını buraya kod etiketi içerisinde ayrı ayrı geçin.

mountain_human

Tamam.
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Atom Processor D4xx/D5xx/N4xx/N5xx Integrated Graphics Controller

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) IGD x86/MMX/SSE2

lale@lale-netbook:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   Intel Open Source Technology Center
OpenGL version string:  1.4 Mesa 9.0

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes

lale@lale-netbook:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p --compiz
OpenGL vendor string:   Intel Open Source Technology Center
OpenGL version string:  1.4 Mesa 9.0

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes

Compiz supported:         yes

lale@lale-netbook:~$ jockey-text --list
'jockey-text' uygulaması aşağıda geçen paketlerde bulunabilir:
* jockey-common
* jockey-common
Şunu deneyin: sudo apt-get install <seçili paket>

lale@lale-netbook:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Atom Processor D4xx/D5xx/N4xx/N5xx DMI Bridge
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Atom Processor D4xx/D5xx/N4xx/N5xx Integrated Graphics Controller
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Atom Processor D4xx/D5xx/N4xx/N5xx Integrated Graphics Controller
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation NM10/ICH7 Family High Definition Audio Controller (rev 02)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation NM10/ICH7 Family PCI Express Port 1 (rev 02)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation NM10/ICH7 Family PCI Express Port 2 (rev 02)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation NM10/ICH7 Family PCI Express Port 3 (rev 02)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB UHCI Controller #1 (rev 02)
00:1d.1 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB UHCI Controller #2 (rev 02)
00:1d.2 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB UHCI Controller #3 (rev 02)
00:1d.3 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB UHCI Controller #4 (rev 02)
00:1d.7 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB2 EHCI Controller (rev 02)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev e2)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation NM10 Family LPC Controller (rev 02)
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation NM10/ICH7 Family SATA Controller [IDE mode] (rev 02)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation NM10/ICH7 Family SMBus Controller (rev 02)
01:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 02)
02:00.0 Network controller: Ralink corp. RT3090 Wireless 802.11n 1T/1R PCIe

lale@lale-netbook:~$ xrandr
Screen 0: minimum 320 x 200, current 1024 x 600, maximum 4096 x 4096
LVDS1 connected 1024x600+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 0mm x 0mm
   1024x600       60.0*+
   800x600        60.3     56.2 
   640x480        59.9 
VGA1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

Umarım doğru anlamışımdır.

karboran

Görünürde sıkıntı yok ama .
Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !

if

@mountain_human, ekran kartınız için çekirdekle beraber gelen sürücü kullanılmakta ki başka bir sürücü bulunmuyor Intel ekran kartları için. Daha güncel bir sürücü kurululabilir ama fayda sağlayıp sağlamadığını ancak yükedikten sonra anlayabiliriz.

Güncel sürücü kurmak için: sudo add-apt-repository ppa:xorg-edgers/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get dist-upgrade
Yalnız bu yöntemi önermiyorum. Son çare olarak denenebilir. Daha sağlıklı sürücü barındıran bu PPA[1] da ise intel için sürücü henüz bulunmuyor.

"Hızlandırma" yöntemi nedir onu bir öğreneyim: grep -E "SNA|UXA" /var/log/Xorg.0.log

Başlangıç uygulamalarından Ubuntu başlatılırken gerek olmayan ve kullanmadıklarınızı kaldırabilirsiniz.

Kullandığınız video oynatıcıyı uçbirimde açın; izleyemediğinizi söylediğiniz videoyu açın ve kapanana kadar oynatın. Kapandıktan sonra uçbirimdeki çıktıları buraya geçin.

[1] https://launchpad.net/~ubuntu-x-swat/+archive/x-updates

mountain_human

Başlangıç Uygulamaları'nda sadece HP System Tray Service var. Yazıcımın "Scanner" kısmını kullanmam için gerekli. Kaldırmak istemiyorum.

lale@lale-netbook:~$ grep -E "SNA|UXA" /var/log/Xorg.0.log
[    19.588] (II) UXA(0): Driver registered support for the following operations:

Bu arada son güncellemelerden sonra sistemim hız olarak kabul edilebilir bir hale döndü (eskisi kadar değilse bile her komuttan sonra bir bardak çay tüketmeme gerek kalmadı).

Film seyredememe sorunum devam ediyor. Ses var görüntü yok ve sistem hiç bir tuşa cevap vermiyor. Açma-Kapatma tuşuna uzun süre basarak kapatıyorum. Uç birimde film nasıl açılır diye sorsam kızmazsınız umarım.

if

@mountain_human, gksu gedit /etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf ile boş bir dosya açılacaktır. İçine Section "Device"
Identifier "Intel Graphics"
Driver "intel"
Option "AccelMethod" "sna"
EndSection
girdilerini kopyalayıp kaydedin. Sonra yeniden başlatın bilgisayarı.

sudo sed -i 's/NoDisplay=true/NoDisplay=false/g' /etc/xdg/autostart/*.desktop komutundan sonra başlangıç uygulamalarına tekrar bakın ve kullanmadıklarınızı kapatın.

Video seyrederken mi oluyor sistemin cevap vermemesi?

burk

perl -e '{`top -b -n 5 > top.log`}'
başlangıç klasörüne top.log adında 5 saniyelik top çıktısı basar, içeriğini buraya da geçin. Ayrıca depo hataları için;
sudo rm -rf  /etc/apt/sources.list.d/*.save  komutunu verin.