[Çözüldü] Ubuntu'da Harddisk Kullanımı

Başlatan yasir, 06 Ocak 2013 - 01:17:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yasir

Merhaba arkadaşlar,
Ubuntu'yu kuralı ortalama bir hafta olacak. Sistemi harddiske sıfırdan kurdum. Sadece Ubuntu var.
Şimdi ben 200gb'lık harddiskin 40gb'ını kurulum için, 4gb'ını takas alan ve geriye kalan kısmıda kendi kişisel dosyalarım için ayırdım.
Merak ettiğim bir konu var ve forumda arattırdım ya ben anlamadım ya da bulamadım cevabını.
Sorum şu:
1- Şimdi sol taraftaki çubuktan ev diznini tıkladığımda içerisinde Resimler, Videolar, İndirilenler, Müzik vs. var. Burada boş bir yeri tıklayıp özellikler dediğimde ise 140 küsür gb boş alan diyor. Ben buranın Windows'a kıyasla harddiskimin d bölümü olduğunu düşünüyorum, bu doğru mu? Normalde Windows'ta d bölümünün içinde müzikleri, resimleri, belgeleri kendim klasör oluşturur ve  düzenlerdim burada kendiliğinde bu klasörler var. Burası harddiskin d bölümü mü, yani ben Ubuntuyu sadece / bölümü ve takas bölümünü formatlayarak baştan kursam buradaki dosyalarımı kaybetmem değil mi?

2- Eğer ki burası d sürücüsü değilse, d sürücüsü olarak yani kişisel dosyalarım için ayrı bir yer mi ayrmam gerekiyordu?

Not: D sürücüsü diye bir şeyin Ubuntu'da olmadığını biliyorum ancak yeni bir Ubuntu kullanıcısı olarak kişisel dosyalarım için ayıracağım bölümün Ubuntu'da ne olarak isimlendirildiğini bilmediğim için bu şekilde yazdım.
Şuan elimde kuzenimden aldığım harici disk var ve Ubuntu'ya geçmeden önce tüm yedeklerimi onun içine kopyaladım. Tekrar kendi bilgisayarıma almam gerekiyor yedeklerimi.

Windows'ta d sürücüsünü biçimlendirmedikten sonra c üzerine hangi sistemi kurarsam kurayım d'deki dosyalarım hep olması gereken yerde duruyordu.
Amacım Ubuntu'yu yüklediğim bölümü her biçimlendirişimde kendim için ayırdığım bölümdeki dosyalarımın güvende olduğunu bilmek ve garantiye almak.

Uzun bir yazı olduğu için üzgünüm, zahmet edip okuyan ve yardımcı olan herkese teşekkürler.

Hayat, sen başka planlar yapmakla meşgulken sana olandır.

cagriemer

Ubuntu'yu kurarken / ve /home dizinlerini harddiskteki bolumlere nasil bagladiniz? Yani ayrica /home diye bir alan bagladiniz mi?

yasir

Nasıl nasıl bağladım? Yeniyim detayını bilmiyorum ama ayrı ayrı kulumda böldüm ve öyle yaptım.

onuryorukoglu

Kurulum esnasında disk boyutlarını ayarlarken mount pointlere dikkat etmelisin, senin sorunun da bununla alakalı. Mesela 4 gb swap için ayırmışsın, orada başka neler seçtin hatırlıyormusun ? cagriemer arkadaşımız orada /home diye bir şey kullandın mı diyor ?

yasir

evet /home yapmıştım. Diskleri bölerken soruyor ya hani ve seçenekler çıkıyor c yi / bunu seçtim birincil diye ve d diye isimlendirdiğim kısmı /home seçmiştim.

cagriemer

Tamam. Su durumda ev dizininizi ayrica baglamissiniz. Yani o bolumu bicimlendirmediginiz surece oradaki dosyalariniz korunur. / -root, kok dizin- denen kisimi yeni bir dagitim kurmak icin kullanabilirsiniz. Fakat dikkat edin ev dizininizi bagladiginiz noktayi yanlislikla bicimlendirmeyin. Yoksa verilerinizi kaybedersiniz. Emin olmak adina bir de su ciktilari gorebilir miyiz? Ctrl+Alt+T tuslarina basin. Bir pencere acilacak o pencereye sirayla su komutlari kopyalayip yapistirdiktan sonra (Ctrl+Alt+V'dir yapistirma Ctrl+V calismaz) dondurdugu ciktilari buraya kod etiketi icinde aktarir misiniz? Kod etiketi icin ileti yazdiginiz alanda bulunan # butonuna bir kere tiklamaniz yeterli.

mount
cat /etc/fstab
sudo fdisk -l

yasir

Komutları sırayla uyguladım ve çıktılarını yazıyorum.

yasir@yasir-VGN-FZ38M:~$ mount
/dev/sda1 on / type ext4 (rw,errors=remount-ro)
proc on /proc type proc (rw,noexec,nosuid,nodev)
sysfs on /sys type sysfs (rw,noexec,nosuid,nodev)
none on /sys/fs/fuse/connections type fusectl (rw)
none on /sys/kernel/debug type debugfs (rw)
none on /sys/kernel/security type securityfs (rw)
udev on /dev type devtmpfs (rw,mode=0755)
devpts on /dev/pts type devpts (rw,noexec,nosuid,gid=5,mode=0620)
tmpfs on /run type tmpfs (rw,noexec,nosuid,size=10%,mode=0755)
none on /run/lock type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,size=5242880)
none on /run/shm type tmpfs (rw,nosuid,nodev)
none on /run/user type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,size=104857600,mode=0755)
/dev/sda6 on /home type ext4 (rw)
gvfsd-fuse on /run/user/yasir/gvfs type fuse.gvfsd-fuse (rw,nosuid,nodev,user=yasir)

yasir@yasir-VGN-FZ38M:~$ cat /etc/fstab
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=d7d397ac-3fd2-4dca-ad51-a17cbf9b0066 /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# /home was on /dev/sda6 during installation
UUID=9359aa4a-bae0-47b8-9bb1-e599ba405353 /home           ext4    defaults        0       2
# swap was on /dev/sda5 during installation
UUID=a19429b2-ad37-4ce0-821d-827b8a9cc16b none            swap    sw              0       0

yasir@yasir-VGN-FZ38M:~$ sudo fdisk -l
[sudo] password for yasir:

Disk /dev/sda: 200.0 GB, 200049647616 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 24321 cylinders, toplam 390721968 sektör
Units = sektör of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0x012745f9

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *        2048    78125055    39061504   83  Linux
/dev/sda2        78127102   390721535   156297217    5  Ek
/dev/sda5        78127104    85938175     3905536   82  Linux takas / Solaris
/dev/sda6        85940224   390721535   152390656   83  Linux

Çıktılar bunlar. Umarım doğru yapmışımdır. Eğer doğru yapmadıysam, dosyalarımı harici diskten almadan en baştan tekrar kurulum yapacağım.

cagriemer

@yasir sizin yapilandirmaniz istediginiz gibi olmus. Ev dizinini tutan bolumu silmediginiz surece -sizin D dediginiz 140 kusur GB'lik bolum- verileriniz kaybolmaz.

yasir

@cagriemer ilgilendiğiniz ve cevaplandığınız için teşekkürler.

@auroraborealis umarım senin probleminde en kısa sürede hallolur.

cagriemer

Rica ederim. Sorununuzun cozuldugunu dusunuyorsaniz; cozuldukonusu