[Nasıl] İki bilgisayar arasında dosya taşıma [SSH yolu]

Başlatan mbt28, 26 Eylül 2008 - 19:51:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mbt28

Masaüstü ubuntu intrepidden dizüstü mandriva 2008 e dosylarımı taşıyacağım. Ethernet kablosu ile yapmak istiyorum. Samba denedim ama beceremedim. En kolay şekilde nasıl yaparım?

heartsmagic

SSH.
Mandrivaya SSH sunucu kur. Ubuntu'da zaten istemci kuruludur. MDV'de SSH sunucuyu kurup başlattıktan sonra Ubuntu'da üst panelden Yerler-Sunucuya bağlan de. Servis türünü SSH seç. Sunucu bölümüne MDV IP adresini yaz. Port:22. Alt tarafa da kullanıcı yaz. Sana parola soracaktır.

Daha kısa yolu: Alt+F2 -> ssh://MDV_makinenin_IP_adresi
Sana kullanıcı ve parola (ve belki onay) soracaktır. Gerekli işlemleri yaptıktan sonra MDV tarafındaki dizinleri göreceksin.
Kopyala yapıştır yapabilirsin.

Not: Eğer gerekliylse terminalden scp ile kopyalamayı da anlatabilirim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mbt28

Ethernet kablosu ile 2 bilgisayar biribirine bağlı. Herhangi bir router yok arada. Dolayısı ile ip alamıyorlar. Laptoptada ubuntu hardy yüklü şimdi.

heartsmagic

Bir yerden Ip almasına gerek yok ki, illa DHCP şart değil yani. Sen elle Ip verebilirsin.

Bedreddin

Ethernet ile direkt bağlantı yaparken ethernet kablosunun çapraz kablo (cross) olması gerekiyor diye biliyorum.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

heartsmagic

Alıntı yapılan: Verbatim - 04 Ekim 2008 - 16:18:34
Ethernet ile direkt bağlantı yaparken ethernet kablosunun çapraz kablo (cross) olması gerekiyor diye biliyorum.

Doğrudur.

mbt28

Switch koysam olur mu? Elle nasıl vereceğim? Ya soruyorum ama inanın zamanım çok kısıtılı, bir an önce halletmem lazım. Yarın akşam İzmir'e gideceğim. Bunu halledeyim, söz bir makale yazacağım.

heartsmagic

Elle Ip verirsin ağ yöneticisinden. Ya da elle IP aldırırsın:

sudo ifconfig eth0 192.168.2.5 netmask 255.255.255.0

mbt28

@heartsmagic harikasın çok kolaymış.

Nasıl Yaptım?

1

• Bilgisayarları bir switch yoluyla birbirine bağladım. Tahminim aynı şey ethernet kablosuyla direk birbirine bağlanıncada geçerli olur.

2

• Herbirine elle ip verdim.
    1. Masaüstü
    sudo ifconfig eth0 192.168.2.4 netmask 255.255.255.0
    2. Dizüstü
    sudo ifconfig eth0 192.168.2.5 netmask 255.255.255.0

3

• Dizüstü Bilgisayarımdan
    Yerler > Sunucuya bağlan > ssh seçtim port olarak  22 dedim. Masaüstü bilgisayarının ip adresini yazdım, kullanıcı adımı girdim ardından şifre soran bir pencere geldi şifremi yazdım ve giriş yaptım. Hangi kullanıcı ile giriş yaptıysam onun erişebildiği tüm dosyalara erişebiliyordum. Kullanıcı dizinimi kopyala yapıştır yaptım.

Dosya boyutuna ve ethernet cihazlarının hızlarına göre süreniz uzayıp kısalabilir. Bende 10/100 lük ethernetler olduğundan 6.5 mb saniye gibi bir hızla dosyalarımı taşıyorum. 100/1000 lik bir dosyaları kopyaladığınız bilgisayarda 100/1000 lik bir ethernet olursa işleminiz daha hızlı olur. Yoksa benim gibi birkaç saat bekleyebilirsiniz.

heartsmagic

Eline sağlık çok da güzel bir anlatım olmuş. Aynı şey ethernet kablosu ile de olur elbette.

SSH'ye alternatif olarak bir ftp sunucusu kurmak veya Samba ile iş görmek de düşünülebilir.
Başlığı etiketleyip, kapatalım.