[Çözüldü] Ubuntu'ya geçmek istiyorum !...

Başlatan sokuluomer, 03 Ocak 2013 - 13:26:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sokuluomer

Öncelikle herkese merhabalar.Daha önce ubuntu'ya geçip tecrübesizlikten ve forumdan yararlanmadığım için bir çok sorunla karşılaştım.
Windows'a geri dönmeme rağmen ubuntu'nun sürümlerini kontrol ettim son sürüm bana uygun gibi geldi ama sizinde görüşünüzü almak istedim.Sizler olayın içindesiniz çoğunuz az çok fikir sahibisiniz bu konuda bana yardımcı olacağınızı düşündüğümden bu konuyu açıyorum.
Öncelikle olmazsa olmazlarımdan bahsedeyim

1)Öğrenci olduğumdan dolayı word,exel,power point ve acrobat reader gibi programlar var mı? (uzantıları açsın yeter.)
2)Pro Evolution Soccer 2013 ü çalıştırabilecekmiyim.(oyunu windows a göre satın aldım)
3)Her türlü videoyu çalıştırabilecek programlar mevcutmu (codec pack vs.)
4)Nvidia optimus sorunu (daha önce konu açmıştım ama askıda kaldı)
5)internet download manager tarzı programlar mevcutmu (8 kaynaktan aynı anda indirebilen)

Değerli yorumlarınızı esirgemezseniz sevinirim.(Konuyu sürekli olarak takip edeceğim)
sistem özelliklerim

ct

Alıntı Yap1)Öğrenci olduğumdan dolayı word,exel,power point ve acrobat reader gibi programlar var mı? (uzantıları açsın yeter.)

Evet var. Ofis uygulamaları için Libreoffice kurulumda geliyor. PDF için de program hazır geliyor.

Alıntı Yap2)Pro Evolution Soccer 2013 ü çalıştırabilecekmiyim.(oyunu windows a göre satın aldım)

Bilmiyorum denemedim.

Alıntı Yap3)Her türlü videoyu çalıştırabilecek programlar mevcutmu (codec pack vs.)

VLC var o da zaten neredeyse herşeyi çalıştırır. Windows'a özel mac os'da çalışmadığı söylenen videolar bile mplayer programıyla açılabiliyor. Codec arayıp bulma gibi bir dert yok. Kendisi bulup tanıyor zaten.

Alıntı Yap4)Nvidia optimus sorunu (daha önce konu açmıştım ama askıda kaldı)

Bende de Nvidia optimus var. Geforce gt 540M elle ekran kartı kurulumu bile yapmadım kendisi tanıyıp çalıştı. Denemeniz gerekiyor sizin ekran kartınız için.

Alıntı Yap5)internet download manager tarzı programlar mevcutmu (8 kaynaktan aynı anda indirebilen)

uGet, flareGet gibi programlar var.

sokuluomer

çok teşekkür ederim bu oyunlar hakkında bilgi sahibi olan varsa yardım edebilir mi?

onuryorukoglu

Alıntı yapılan: sokuluomer - 03 Ocak 2013 - 18:31:38
çok teşekkür ederim bu oyunlar hakkında bilgi sahibi olan varsa yardım edebilir mi?

Emin olmamakla birlikte, sanırım PES çalışmıyor diyebilirm. Linux dağıtımları üzerinde .exe uzantılı dosyaları çalıştırmak için Wine programını kullanırız. Wine ile çalışan oyunları görmek için şuraya göz atabilirsin;

http://appdb.winehq.org/votestats.php

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Ocak 2013 - 19:25:30

Özür dilerim dostum, sanırım çalışıyormuş. Performansı hakkında gerekli bilgiler verilmiş, neleri çalışıyor, neleri çalışmıyor. Bir göz at istersen. Kafana takılan bir şey olursa sorarsın tekrar.

http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=21569&iTestingId=57825

sokuluomer

Alıntı yapılan: onuryorukoglu - 03 Ocak 2013 - 19:21:15

Emin olmamakla birlikte, sanırım PES çalışmıyor diyebilirm. Linux dağıtımları üzerinde .exe uzantılı dosyaları çalıştırmak için Wine programını kullanırız. Wine ile çalışan oyunları görmek için şuraya göz atabilirsin;

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Ocak 2013 - 19:25:30

Özür dilerim dostum, sanırım çalışıyormuş. Performansı hakkında gerekli bilgiler verilmiş, neleri çalışıyor, neleri çalışmıyor. Bir göz at istersen. Kafana takılan bir şey olursa sorarsın tekrar.

http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=21569&iTestingId=57825

hocam çok teşekkür ederim istediğim cevap buydu. yönetici arkadaşlar konuyu kilitleyebilir.

onuryorukoglu

Alıntı yapılan: sokuluomer - 03 Ocak 2013 - 19:32:11
Alıntı yapılan: onuryorukoglu - 03 Ocak 2013 - 19:21:15

hocam çok teşekkür ederim istediğim cevap buydu. yönetici arkadaşlar konuyu kilitleyebilir.
Önemli değil dostum, ne demek.

Mesaj düzenleme sekmesine basarak oradan konunun yanında çözüldüye basabilirsin.

bigbang

Pes 2013 çalışmıyor. Daha detaylı bilgi içinde Wine resmi sitesine bir göz atın. Orda çalışan ve çalışmayan uygulamaların listesi var.
İlkokul öğretmenim sen'i cümle içinde kullanmamı istediğinden beri susuyorum, lehçesiz bir dilde.
Bilinmeyen kelimeler listemin en başındasın, taa o günden bugüne...

[Özgür Gümüşsoy // Aşkın Oyun Hamurunda Kullanılmayacaklar Listesi]

onuryorukoglu

Evet Pes 2013 çalışmıyor, benim verdiğim link 2011 için. O çalışıyor sanırım.