iş Hayatımda faydası olacak mı ?

Başlatan karboran, 03 Ocak 2013 - 04:25:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

karboran

Bilgisayar mühendisliği ikinci sınıfta okuyorum. windoz Windowskurup 3-5 windoz Windowsphone uygulaması yazıp msp olma imkanım var ama hiç istemiyorum birilerinin maşası olarak ne bileyim özel bi program yazsam windozun Windows derleyicileri kullanacağım windoz Windowsda çalışacak ister istemez adamlar hizmet etmiş oluyorum zoruma gidiyor Özgür değil !. Bu yüzden ubuntu dayım yaklaşık 1 sene dir. Ama * bir şey merak ediyorum böyle arkdaşlarım ödevlerini yaparken, çalışırken olsun rahatlığı yok ne bileyim autocad dersi için programı kurup tak çalışmaları , her istediklerini ellerinin altında bulmaları gibi olayların tersine ben sıkıntı çekiyorum yok muadilini bul, araştır, öğren, ders ortasında dengesiz olan ekran kartım yüzünden sarjım bitsin ortada kalayım ne bileyim bu çektilierim çok hoş tatlı şeyler beni mutlu özgür farklı kılıyo diğerlerinden. Bu konuda sıkıntı yok ben mutluyum lakin merak ettiğim nokta ; Linux öğrenmem vs bana ileri iş hayatımda fayda sağlayacak mı para kazandıracak mı .  Çalışan birileri varmı somut örnekler felan. Nerede staj yapmalıyım, bu yolda gitmek istiyorum . Bilgili olanlar biraz anlatırsa çok makbule geçer. Umarım anlatabilmişimdir uzun ve karışık bi paragraf oldu. Saygılar <3 ubuntu.

Lutfen isletim sistemleri icin dogru isimler kullaniniz. Elinizden geldigince imla kurallarina uymaya dikkat ediniz.
Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !

Yedionbir

henüz bende iş hayatında değilim fakat geçenlerde yayınlanan bir infografikteki bilgilere göre gnu/linux iş dünyası için avantaj...lakin işin pratiğinde veya ülkemizde öyle midir onu 'birden fazla' tecrübeli kişilerden dinlemek lazım

infografiğe göre ;
%81  çalışan alırken linux kabiliyetine sahip kişilere öncelik veriliyor
%85  linux kabiliyeti olan çalışan bulmak zor
linux çalışanlarının işe alımı %63 arttı

infografik için : http://royal.pingdom.com/2012/11/05/the-state-of-linux-infographic/

alierkanimrek

Bir bilgisayar mühendisliği öğrencisi bu soruyu soruyorsa vay halimize diyorum, Linux bir bilgisayar teknolojisi ve başta robotik, mühendislik, gömülü sistemler, sunucu sistemler, süper bilgisayar tarlalarından, otomotiv sanayiden tut, medikal sanayiye, astronomi ve uzay teknolojilerine kadar, evlerdeki minik modemlere, son teknoloji beyaz eşyalara kadar her yerde kullanılan bir teknoloji ve bir bilgisayar mühendisi bana faydası olur mu diye soruyor!  Ama sorun sizde değil arkadaşım, size vizyon aktaramayan, Dünya'dan bi haber, bilgisayarı sadece Ofis sitemlerinden ibaret gören eğitim kadronuzda, üniversitenizde, onlara sorunca Linux=Ubuntu/Fedora/Suse gibi birkaç dağıtım adı bilir, kurması kaldırması, konsoldan 3-5 komut ezberlenir vs. ama buz dağının altında pek çok teknolojiye hayat veren bambaşka bir dünya var, Linux teknolojileri bir bilgisayar mühendisinin alet çantası gibidir, elinde donanım olduğu sürece yapabileceklerin hayal gücünle sınırlıdır.

bigbang

@alierkanimrek ne kadar güzel özetlemişsiniz. Bir yazılımcı olarak yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum. Linux dünyasını insanlar hala birkaç dağıtımdan ibaret sanıyor. Üst komşum özel bir üniversitede bil.programcılığı okuyor. Okulda sadece Ubuntu anlatılmış kısaca Linux tarafında. Geri kalan müfredat Windows üzerine. Dediğiniz gibi önce okullardan başlamak lazım bazı şeylere.
İlkokul öğretmenim sen'i cümle içinde kullanmamı istediğinden beri susuyorum, lehçesiz bir dilde.
Bilinmeyen kelimeler listemin en başındasın, taa o günden bugüne...

[Özgür Gümüşsoy // Aşkın Oyun Hamurunda Kullanılmayacaklar Listesi]

karboran

@Yedionbir
istatistikler için teşekkür ederim iç açıcı :)

@alierkanimrek
gerçekten haklısınız üniversite kadrosu bize böyle bi vizyon sunmuyor , ama benim bu konuda vizyonum geniş en azından okulda bilgisayarında ubuntu kurulu gezen tek öğrenci isem ve programalamadan daha çok bu dönemki sayısal tasarım dersi ile uğraşıyor seneyi mikroişlemciler dersini iple çekip uygulama hayalleriyle yanip tutuşuyorsam Gömülü sistemler !!!

Fakat bi kaç sorum daha olacak size
linux un hayatın çoğu yeri kapsadığını biliyorum okuyorum da yok tsk da kullanıyor silah sanayı şu sanayi bu sanayi ama nerede hani nerede ? Somut örnek yok ben stajı linux üzerine veya donanım üzerine yapmak istiyorum ama bununla ilgili bi şirket bile bilmiyorum türkiyede. Seminere turkcell den adam geliyo veri tabanı uzmanı yazılım anlatıyo, yok akınsoft dan adam geliyo gui ağ anlatıyo, böyle ne bileyim arçelik bi buzdolabının üzerindeki düğmelerin devrelerini tasarlayıp üzerindeki pic i programlayan bi adam görmedim.
Saygılar teşekkür ederim ilginiz için :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: karboran - 03 Ocak 2013 - 14:21:43
Fakat bi kaç sorum daha olacak size
linux un hayatın çoğu yeri kapsadığını biliyorum okuyorum da yok tsk da kullanıyor silah sanayı şu sanayi bu sanayi ama nerede hani nerede ? Somut örnek yok ben stajı linux üzerine veya donanım üzerine yapmak istiyorum ama bununla ilgili bi şirket bile bilmiyorum türkiyede.

Alıntı YapÖzellikle son kararlı sürümü olan Pardus 2009'un yayımlanması ve Pardus'un kurumsal alanda sunduğu ürün ailesi ile birlikte Pardus, kurumsal pazarda da ilgi toplayarak bir çok kamu kurumu ve kuruluşunda da kullanılmaya başlandı. Bunların en başında MSB Asker alma Dairesi (ASAL) ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) gelmektedir. 2010 yılı içerisinde bir başka büyük ölçekli kurum, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu da Pardus'a göç planlayarak, tüm sistemlerinde Pardus'a geçme kararını almıştır. Ayrıca pek çok üniversite, sivil toplum örgütü, kamu kuruluşu ve özel firma Pardus kullanmayı tercih ederek göç süreçlerini gerçekleştirdiler.
http://bilgem.tubitak.gov.tr/home.do?ot=2&sid=7

Pardus'un mevcut durumunu bir kenara bırakırsak senin duydukların yukarıdakilerin özetidir.

İlla kamu kurumlarını duyman bir şeyi değiştirmez aslında, yoğun işlem gücü gereken her yerde Linux kullanılmakta. Bu şirket olsun kurum olsun değişmez. Büyük veritabanlarının yönetildiği -örneğin Oracle- sistemler nedir sence? Güvenlik maksatlı kullanılan birçok sistem ne üzerinde koşuyordur? Depolama/arşivleme/yedekleme şirketleri uygulamalarını ne üzerinden yürütüyordur? Birçok web, eposta, dosya sunucusunda ne çalışıyordur? İstemcileri bir kenara bırakırsak artık sunucu denince akla Linux gelmekte.

@alierkanimrek diğer konulara da değinmiş güzelce. @Yedionbir'in verdiği "infografik" bizim sitemizde de paylaşıldı. Durum dünya genelinde öyle elbette, fakat Türkiye'de aynı oranlar ne yazık ki tutmaz. En azından ben böyle düşünüyorum. Fakat bu başlıkta sayılan işleri yapacak birisi kendisini Linux konusunda da mutlaka yetiştirmelidir.

Staj yapacak şirket? O kısmı zor işte. Bizdeki en büyük eksik pratiği bu şekilde deneysel ortamlara aktaramaması. Sen istediğin kadar yukarıdaki işleri iş hayatından önce yapmak iste, güzel bir ortam bulamadıktan sonra yapamazsın. Staj peşinde ol ama bu güzel bir durum.

http://www.kartaca.com/index.php?page=neden-kartaca-da-staj
http://ozguryazilim.com.tr/

http://uekae.tubitak.gov.tr/
http://www.ozgurlukicin.org/podcast/bolum/E05/

Kapılarını tıklatabilirsin belki zamanı gelince.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

karboran

@heartsmagic saol abi bi ışık yaktın bende :). Hemen birer mail attım verdiğin bağlantılara, konuyla ilgili bilgi almak için :).

cagriemer

Gecenlerde linux-ik ya da linux-sohbet listesinde duyurusu oldu. Ozgur Yazilim A.S. 2013 stajerlerini ariyormus. Basvuru adresi; http://ozguryazilim.com.tr/ozgur-yazilim-a-s-2013-yili-stajyerlerini-ariyor

aurora

Askerlik şubelerinde KDE 3 görünümlü Pardus kullanıyorlar. Bizzat kendi gözlerimle gördüm ve oldukça şaşırmıştım. Bunun dışında henüz hiç bir kurumda gözüme çarpmadı Linux.

heartsmagic

İstemciler konusunda Linux'un yaygınlaşması ne yazık ki diğer ortamlardaki kadar hızlı olmaz, en azından ben böyle düşünüyorum. Gerçi çok özel uygulamaların olmadığı ve istemcilerin kullanıcı yönetiminin pek detay gerektirmediği yerlerde olabilir. Bu konuda Windows ortamının sağladığı Active Directory ne yazık ki sistem yöneticilerine bu konuda oldukça rahatlık sağlıyor ve aynı yapıyı Linux üzerinden sağlatmak bir hayli zor. Samba4 ile gelişmeler olacağı yazılıyor fakat ne kadar gelişmiş olacak ne kadar kullanışlı olacak bilemiyorum.

Not: "ne yazık ki sözü" bizim tarafta güzel bir muadili olmaması nedeniyledir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

karboran

özgür yazılıma başvurdum :)

cevapladığım sorulardan biri ilginç gerçekten :)

*Neden Özgür Yazılım A.Ş.'de staj yapmak istiyorsunuz?

Buna geçen sene yaşadığım bir olayı anlatarak cevap vermek istiyorum. Linux forumlarından birinde takılıyorum yine bir gün ankarada çalışan bir doktor abimiz bir konu açmış içerik şöyle
-Arkadaşlar çalıştığım hastanedeki ücreli işletim sisteminin süresi doldu ve tekrar sözleşme yapmamız gerekiyor. Bu parayı onlara vermek istemiyorum tüm bilgisayarlarımıza Ubuntu vs Linux tabanlı özgür bir işletim sistemi kurmak istiyorum. Bunuda başarabiliriz fakat bir sorunumuz var. Kullandığımız otomasyon linux sisteminde çalışmıyor. Otomasyonu aldığım firmayla görüştüm bi sonuç çıkmadı. Eğer bu programı çalıştırabilirsek devleti her yıl ödenen bu milyarlık külfetden kurtarmış oluruz inşallah.
Forum olarak wine felan ne kadar uğraştıysak programı çalıştıramadık.
Ve  paralar ödendi o işletim sistemine! para vermeye devam etti ve edecekte. Zaten özgürlük delisiydim böyle elimizin kolumuzun bağlı olması bazı şeylere gücümün yetememesi çok zoruma gitti. Bu olay sonucunda içimde olan hayaller ve hedefler iyice depreşti. Bu konuda doğru adresin özgür yazılım olduğunu düşünüyorum.

Umarım neden Özgür Yazılım da staj yapmak istediğimi anlatabilmişimdir. 

(bahsettiğim olayı hatırlayanlar vardır :) )

egcodes

@karboran merhaba bu bahsettiğin olayla ilgili bir yazı,kaynak var mı acaba? Otomasyon sisteminin adı falan neymiş acaba merak ettim.
1f u c4n r34d th1s u r34lly n33d t0 g37 l41d

UykusuzBizon

@egcodes bahsedilen olay bu sanırım. O zamanlar ben de takip etmiştim dışardan;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=35273.0
Beni doyurmuyor ne para ne sistemin masalı.

karboran

@egcodes bahsettiğim olay tam da @StewieGriffin 'ün bağlantıda verdiği olay .