[Çözüldü] Klavyeye Askıya Alma Komutu Atama

Başlatan syagdiran, 01 Ocak 2013 - 15:21:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Ben o bölümü nasıl kaçırdım acaba :) Eline sağlık @guopx güzel özetlemişsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

syagdiran

@guopx
Benim klavyede shutdown tuşu yazmıyor. Sorun bununla ilgili olabilir mi?

guopx

@ syagdiran
Olabilir, sonuçta komut çalışıyor ise problem kısayoldadır. Ama anlayamadığım başka kısayol ile neden çalışmıyor mesela denemek için ctrl+alt+k tuşlarını atadığınızda yine çalışmıyor mu? Sonuçta özel bir kısayol bu çalışması gerekli ???
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

syagdiran

@guopx
ctrl+alt+k tuşları işe yaradı. Bilgisayar kapandı. Bir de tek tuşa atayabilirsem harika olacak.

guopx

Tam olarak hangi tuşa atamak istiyorsunuz?
Harici klavye mi var yoksa dizüstü bilgisayar mı?

syagdiran

@guopx
Klavyem bunun üstteki ince düğmesiz olanı. Atamak istediğim tuş Scroll Lock tuşu.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

guopx

https://bugs.launchpad.net/unity/+bug/978165
Launchpad'de benzer bir sorun bildirilmiş. Scroll lock tek başına atanamıyor galiba başka bir tuş daha istiyor mesela shift+scroll lock veya ctrl+scroll lock şeklinde çalışabiliyormuş.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Ocak 2013 - 02:12:44

Galiba çözdüm :)
CCSM üzerinden atama yapınca ve sadece scroll lock'u atayınca çalışıyor (en azından bende çalıştı)
Şimdi ccsm commands plugini aktifleştirin yanına tik koyun yani. Sonra command 0'a 'shutdown -h now' yazın ve 'key bindings' sekmesine geçin 'run command 0' kısmını scroll lock ayarlayın. Sonra ccsm'yi kapatın ve hiçbir şeye dokunmadan oturumu kapatıp açın (yoksa değişiklikler kaydedilmiyor).
Oturumu tekrar açınca scroll lock'a basın ve mutlu son! bilgisayar kapanacak :)

[eklenti yönetici tarafından silindi]

syagdiran

@guopx
Tamam. Bende de çalıştı. Çok teşekkür ederim. CCSM üzerinden diğerlerini de yapabilir miyiz.(Uyku ve Askıya al modu)
Askıya alma kodu çalıştı ama Uyku modu için verdiğiniz kod bende hata verdi. Donanımsal bir yetersizlik olmaz diye düşünüyorum. Bilgisayarım (1-1,5 yıllık, i5, 1 Tb Harddisk, 2 Gb takas alanı, Nvidia Geforce Gt430 ekran kartı.)
Uyku Modu Çıktısı
sevket@Sevket:~$ dbus-send --print-reply --system --dest=org.freedesktop.UPower /org/freedesktop/UPower org.freedesktop.UPower.Hibernate
Error org.freedesktop.UPower.GeneralError: not authorized
sevket@Sevket:~$

guopx

Ubuntuda öntanımlı olarak derin uyku kapalı geliyor. Şu bağlantıdakileri yapıp derin uykuyu aktifleştirin sonra komut çalışacaktır.
http://askubuntu.com/questions/94754/how-to-enable-hibernation

syagdiran

Uyku modu biraz karışık geldi bana. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

burk

Katkıları için @guopx bir teşekkür de bizden :) Ayrıca sorun çözüldüyse lütfen; cozuldukonusu