[Çözüldü] Klavyeye Askıya Alma Komutu Atama

Başlatan syagdiran, 01 Ocak 2013 - 15:21:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

syagdiran

Merhaba. Windows'ta kullandığım askıya alma komutu Ubuntu'da nasıl oluyor acaba? Klavyenin Scrool tuşu ve Pausa/Break tuşlarından biri bilgisayarı kapatıyor diğeri de askıya alıyordu. Tekrar kullanmayı çok isterim doğrusu

guopx

dbus-send --print-reply --system --dest=org.freedesktop.UPower /org/freedesktop/UPower org.freedesktop.UPower.Suspend
bu kodu uçbirimde girip bilgisayarınızı askıya alabilirsiniz
Sistem ayarları > klavye > kısayollar sekmesinden bu komuta bir tuş takımı ekleyebilirsiniz
Fn tuş kombinasyonlarını kastediyorsanız bilgisayarınızın marka ve modeline göre farklı çözümler var
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

syagdiran

@guopx
Çok Teşekkür ederim. Bilgisayarı Kapatma ile ilgili bir komut var mı acaba?

guopx

shutdown -h now
ile bilgisayarı kapatabilirsin ama önce bir defalığa mahsus bu komutla sudo chmod a+s /sbin/shutdown shutdown komutunu normal kullanıcı için kullanılabilir yapman gerekli. bu komutu bir defa girdikten sonra bir daha girmene gerek yok uçbirimden shutdown -h now yazman yeterli :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Ocak 2013 - 17:59:51

Kapatmak için şu alternatifi de kullanabilirsin dbus-send --print-reply --dest=org.gnome.SessionManager /org/gnome/SessionManager org.gnome.SessionManager.RequestShutdown
Klavye kısayol tuşu atamak için Ubuntu Tweak'ı öneririm sistem ayaları üzerinden atadığın tuşlar bazen çalışmayabiliyorlar

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Ocak 2013 - 18:02:55

Hatta vermişken derin uyku için olanını da vereyim belki işine yarar dbus-send --print-reply --system --dest=org.freedesktop.UPower /org/freedesktop/UPower org.freedesktop.UPower.Hibernate
Yalnız derin uyku sadece donanımın uyumluysa ve yeterli swap alanın varsa çalışır

syagdiran

guopx

Ubuntu Tweak yüklü değil ise yükleyin https://launchpad.net/~tualatrix/+archive/ppa
Sonra yöneticiler sekmesi > kısayollar altından ekleyebilirsiniz

syagdiran

Benim Ubuntu Tweak'ta Kısayollar diye birşek yok. Tweak'ın en son sürümünü kurdum şimdi.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

guopx

İlginç bende var 0.8.3 sürümünü kullanıyorum ben :o

burk

@guopx ben de aynı sürümü kullanıyorum ancak ilgili yer bende de yok, şunu bir görebilir miyim lütfen;
dpkg -l | grep ubuntu-tweak

@syagdiran ilgili kısayol atamasını Tweak olmadan da yapabilirsiniz;

guopx

@burk
mnrl@mnrl-K54HR:~$ dpkg -l | grep ubuntu-tweak
ii  ubuntu-tweak                           0.8.3-1~precise1                                     Ubuntu Tweak
mnrl@mnrl-K54HR:~$

syagdiran

sevket@Sevket:~$ dpkg -l | grep ubuntu-tweak
ii  ubuntu-tweak                              0.8.3-1~quantal1                          all          Ubuntu Tweak
sevket@Sevket:~$

burk

Mesele şimdi anlaşılıdı @guopx, siz 12.04 için kurulu olan Tweak'i kullanıyorsunuz, 12.10 sürümünde o seçenek yok. Güncellememe rağmen de gelmedi.

syagdiran

Precise için olanını yükledim şu an ama durum aynı.
sevket@Sevket:~$ dpkg -l | grep ubuntu-tweak
ii  ubuntu-tweak                              0.8.3-1~precise1                          all          Ubuntu Tweak
sevket@Sevket:~$

@burk Tweak'tan başka alternatif neler acaba?

guopx

'Sistem ayaları üzerinden atadığın tuşlar bazen çalışmayabiliyorlar' demiştim. 12.10'da belkide düzeltmişlerdir bu durumu, sistem ayarları üzerinden atama yaptığınızda çalışmıyor mu?
Alternatif olarak ccsm'yi de kullanabilirsiniz

syagdiran

@guopx
Sadece Askıya Al komutu çalıştı.

burk

@syagdiran görselde verdiğim klavye ayarlarından neden yapmıyorsunuz ki?

guopx

Bende çalıştı kapat komutuna CTRL+ALT+K'yı atadım CTRL+ALT+K yapınca bilgisayar kapanıyor. Kısayol değil de uçbirimden yazıp dener misiniz? Önce komut çalışıyor mu öğrenmiş oluruz komut çalışmazsa zaten kısayol çalışmaz :)

syagdiran

@burk
Görselden kastettiğiniz "Sistem Ayarları/Klavye/Kısayollar ise" denedim ama çalışmadı. Sadece Askıya Al komutu çalıştı.

heartsmagic

Doğrudan bir kapatma kısayolu mu isteniyor, güç düğmesi ile gelen bölüm istenmiyor yani?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

burk

@syagdiran bu arada komutu doğru girdiğinize emin misiniz?

syagdiran

@heartsmagic
     Klavyenin düğmesine dokununca kapanacak bir yöntem arıyorum.
@burk
     Kodu kopyaladım ve kısayollara ekledim. Kod uçbirimde çalışıyor ama kısayol olarak çalışmıyor.

burk

Peki başka bir tuş atadığınızda sorun yine devam ediyor mu?

syagdiran

heartsmagic

O komut kısayolda çalışmaz zira sudo olmadan shutdown yemez.
@guopx, askıya alma örneğinde olduğu gibi kapatma örneği vermen lazım :) Zira dbus üzerinden sudoya gerek kalmıyordur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

guopx

@ heartsmagic
Biliyorum :) ama ikinci iletime bakarsanız shutdown komutunu normal kullanıcıya kullanılabilir kılmak için bir defalığına sudo chmod a+s /sbin/shutdown komutunu yürütmesi yeterli. Sonrasında 'sudo'suz shutdown bilgisayarı kapatabiliyor.
Dbus üzerinden çalışanı da vermiştim dbus-send --print-reply --dest=org.gnome.SessionManager /org/gnome/SessionManager org.gnome.SessionManager.RequestShutdown