[Çözüldü] Ubuntu ile Beraber Gelen Programlama Dilleri ve Veritabanları

Başlatan auroraborealis, 27 Aralık 2012 - 23:01:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

auroraborealis

Ubuntu yüklemesi sonrasında Python derleyicisi falan beraberinde geliyor. PHP, MySQL ve Ruby gibi diller için gerekli yüklemeleri yapmam gerekiyor mu yoksa sonradan yüklemem mi gerekiyor? Gerekiyorsa Software Center'dan bulabilirmiyim?

Jey@Nfer

c için gcc var benim bildiğim mesela, ama beraber gelmesi çok da önemli değil aslında .ne lazımsa rahatlıkla kurabilirsiniz.
Zaten bir dile yönelince illa ki derleyicisini veya ek modüllerini falan kurmanız gerekicektir.
Fakat bazı dilleri linux ortamında kullanamazsınız ; microsoft'un c# veya apple'n objective c gibi . Belki kullanıyorsunuzdur fakat oturup linux bi bilgisayarda c# kodlamaya çalışmak ne kadar mantıklı tartışılır :)
Hırs , azim , tevekkül ...

www.mehmetvahit.net

sonsuzdongu

c# için mono
objective c için gnustep alternatifleri var linux tarafında

auroraborealis

@Jey@Nfer linux ortamında hangi dilleri kullanabilirim biliyorum ancak dediğim gibi kurulumla beraber geliyor mu merak ettim. Acemiyim :)

@sonsuzdongu teşekkür ederim.

Bu arada Ubuntu 12.10 üzerinde Apache2, PHP ve phpmyadmin kurulumu için arkadaşlar bu kaynaklardan yararlanabilirler;

http://www.jeremymorgan.com/tutorials/linux/how-to-install-apache-php-and-mysql-on-ubuntu-12-dot-10-quantal-quetzal/
http://www.howtoforge.com/installing-apache2-with-php5-and-mysql-support-on-ubuntu-12.10-lamp

Bu kaynakları kullandıktan sonra phpmyadmine ulaşma sorunu yaşayacaklar. Onunda çözümü burada;

http://howtofindsolution.blogspot.com/2012/11/how-to-install-and-configure-phpmyadmin_8675.html

eribol

vala kurun gitsin, yada genie :) hiçbiri standart olarak gelmez(belki gcc, c derleyecisi) yazılım merkezinden veya komut satırından istenilen paketi kurmak yeterlidir.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ekremsenturk

Her Ubuntu sürümü ile ilk kurulum ile birlikte gelen derleyiciler:

Python 2.xxx
Perl 5.xxx
GCC 4.xxx
Mawk (Awk olarakta geçer)
Sh
Bash
Bsh
Sed
Dc
Bc
Tcl (için emin değilim, sonrada bir bağımlılık olarak kuruluyor olabilir)
mono (altyapı/yürütücü olarak)

Editörler:

Gedit
Nano
Vim
Ed

Veritabanı:

Bildiğim kadar ilk kurulum ile birlikte kurulan yok

auroraborealis

@heartsmagic aradım yalnız denk gelmedim, mecbur yabancı kaynaklara başvurdum.

@ekremsenturk teşekkür ederim, açıklayıcı olmuş.

sem

Derleme ve yorumlama kavramlarını birbirnden ayırırsak iletilerde daha iyi olacak. Yoksa yeni başlayan arkadaşları yanlış yönlendirmiş olacağız. Pytohn, BASH vs gibi dillerin derlendiğini düşünebilirler.

Bu arada "yorumlayıcılara" ek olarak expect de verilebilir sanırım... Ubuntu'da varsayılan olarak geliyor sanıyorum.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?