HDD Bağlanamadı Sorunu

Başlatan iskitoxin, 26 Aralık 2012 - 19:02:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

iskitoxin

İlk defa Ubuntu hatta linux kullanıyorum. Kurulum başarılı şekilde tamamlandıktan sonra harddisklere bağlanmak istediğimde resimdeki hatayı alıyorum. Forumda bazı denilenleri denedim ama bir sonuç alamadım ya da ben yapamadım. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

sudo fdisk -l
çıktım

Alıntı YapDisk /dev/sda: 160.0 GB, 160041885696 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 19457 cylinders, toplam 312581808 sektör
Units = sektör of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0x000c88c7

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *        2048   308406271   154202112   83  Linux
/dev/sda2       308408318   312580095     2085889    5  Ek
/dev/sda5       308408320   312580095     2085888   82  Linux takas / Solaris

cat /etc/fstab
çıktım.

Alıntı Yap# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
# / was on /dev/sda1 during installation
# swap was on /dev/sda5 during installation
UUID=5b66dbbf-ee1b-4be2-940b-840a7a4fdb32 none            swap    sw              0       0

heartsmagic

@iskitoxin, şu an sistemde dahili olarak sadece Linux'a ait iki bölüm görünüyor: Kök bölüm ve takas bölümü. Kısacası daha önce diskinde başka bölümler varsa artık yoklar ne yazık ki. Kurulumda tüm diski kullanmayı mı seçmiştin?

160GB disk dediği zaten Linux kurulu bölüm, sen onu denemişsin sanki. Onun yerinde Dosya Sistemi olanı denersen kök sitem üzerindeki dizinleri görebilirsin fakat yanlış anlamıyorsam senin isteğin bu değil. Ayrıca resimde 500GB'lik bir de harici disk görünmekte. fdisk -l çıktısını diski taktıktan sonra aldıysan o da görünmüyor çıktıda. Aynı hatayı onda da mı alıyorsun? Ubuntu kendisi bağlayıp açmıyor mu harici diski?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

iskitoxin

@heartsmagic başka bölüm yoktu. Kaybım yok :) Kurulum esnasında bölüm ayırma yapmadım ilgili bölümleri direkt geçtim yani evet tamamını kullandım.

Acemisi olduğumdan soruyorum Windows'ta ki gibi kurulan bölümde bir şeyler tutamıyoruz Linux'ta doğru mu anladım.

Eğer doğruysa şu an bir bölümleme yapabilir miyim yoksa yeniden kurulum yapıp kurulum esnasında mı bölümlemeliyim hdd'yi?

fdsik -l çıktısı alırken 500GB'lık harici disk takılı değildi. O sebeple çıktı da gözükmemekte. Harici disk'i taktığımda otomatik görüyor ama içine girmeye çalıştığım da aynı atayı alıyorum. Harici disk Windows'ta raw uzantılı gözükmekte. Linux'ta bu şekilde de okunabileceğini okudum bir yerde doğru mudur?

Diskler Bölümünde 160GB Hdd'nin bölüm görüntüleri de resimde ki gibidir.

Teşekkürler,
Harici Disk takılı olarak;

fdisk -l

çıktısı

Alıntı YapDisk /dev/sda: 160.0 GB, 160041885696 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 19457 cylinders, toplam 312581808 sektör
Disk kimlikleyicisi: 0x000c88c7

/dev/sda1   *        2048   308406271   154202112   83  Linux
/dev/sda2       308408318   312580095     2085889    5  Ek
/dev/sda5       308408320   312580095     2085888   82  Linux takas / Solaris

Disk /dev/sdb: 500.1 GB, 500074283008 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 60797 cylinders, toplam 976707584 sektör
Disk kimlikleyicisi: 0x00038a56

/dev/sdb1            2048   976707583   488352768    c  W95 FAT32 (LBA)

heartsmagic

Veri kaybının olmaması sevindirici.

Linux kurulu bölümde veri tutmaya tutarsın, pratikte seni bağlayan bir durum yok kısacası :) Örneğin kendi ev dizinin altına istediğin kadar veri koyarsın. Fakat ola ki sistemi tekrar kurmak istediğinde haliyle bu verileri tekrar başka bir yere taşıman gerekir. Bu nedenle disk üzerinde yedek bir bölüm tutmak, bence, her zaman daha güzel bir yöntem. Bazı arkadaşlar /home bölümünü ayırıp buraya verilerini koyuyorlar, yeni kurulum yapacakları zaman bu ayrı /home bölümünü bağlayarak biçimlendirmeden sadece sistemi kuruyorlar. Ek olarak başka bir Linux dağıtımı kurarlarsa bu mevcut sistemin yanına onda da bu aynı /home bölümünü ortak olarak kullanıyorlar. Fakat ben bu sistemi bir türlü benimseyemediğim için senelerdir ayrı bölümler ve verilerim için de ayrı yedek disk alanları tutuyorum.

Şu an senin için yeniden kuruluma gerek yok aslında. Ubuntu CD'si ile bir sistem açıp Gparted uygulaması ile Linux bölümünü daraltarak yeni bölüm açabilirsin kendine. Zira şu an disk üzerinde  iki adet birincil bölüm var: Linux bölümü ve ek bölüm. Kısacası iki tane daha birincil bölüm oluşturabilirsin. Dediğim gibi bölümü daraltır, yeni bir bölüm oluşturursun burada.

Harici diskin ise ayrı bir mesele sanırım. Windows tarafında "raw" olarak görünüyorsa ortada bir sorun var demektir. Ne yazık ki bazı arkadaşlara bu söyleniyor: "Windows tarafında disk sorunlu olabilir ama Linux onu tık diye görür". Bu doğru bir ifade değil, disk sorunluysa sistemlerin yapabilecekleri bir şey yoktur ne yazık ki. Fakat sorun sistemsel bir şeydir, o zaman başka bir sistem belki altından kalkar.

if

dalgicc

Aynı problem bende de oldu arkadaşlar. İlk defa ubuntu kuruyorum. Kök dizin e 30 gb, takas alanı(Swap) için 4 gb ayırdım. Diskin geri kalan kısmını /dalgic şeklinde kendime ait bir yer olarak ayırdım. Fakat ne bilgisayarıma girdiğimde disk açılıyor ne de /dalgic dosyasında bi işlem yapabiliyorum. /dalgic a bişeyler kopyalamaya çalıştığımda izniniz yok diyor. Ne yapmam lazım ? Ubuntu kurarken tüm filmlerimi kaybettim yaptığım bi hatadan dolayı. O yüzden ne yapıp ne edip kullanıcam ubuntuyu, değsin istiyorum :) Teşekkürler

heartsmagic

Ek bölümler oraya bağlanmazlar @dalgicc. Yani "defacto" olarak oraya bağlanmazlar, istersen elbette bağlayabilirsin. Bizim tarafta ek bölümler şu an /media dizini altına bağlanıyor, senin de böyle yapman daha güzel olur. Bizlere şu çıktıları aktarırsan sana yardımcı olmaya çalışırız.

sudo fdisk -l
sudo blkid
cat /etc/fstab

dalgicc

Sonradan /dalgic şeklinde bağlamanın uygun olmadığını öğrenip /media/dalgic şeklinde bağladım. Bu sefer diskin bu bölümüne erişmem de sorun çıktı. Biraz araştırdıktan sonra bi arkaşdaşın sorunundan yola çıkarak erişim hakkını kendi kullanıcı adıma geçirdim ve sorun çözüldü. Bu sayfayı açan arkadaşla aynı soruna sahiptim onunda işine yarabilir. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=34551.0 (ilk 2 komut)
Teşekkürler hızlı cevabınız için. Kolay gelsin.