Açılış ve kapanışta sadece yazılar oluyor mu?

Başlatan Felâsife, 26 Eylül 2008 - 10:38:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Felâsife

Başlıktada dediğim gibi açılış ve kapanışın sadece yazılarla geçmesini sağlayabiliyor muyuz?
Hangi uygulama yükleniyor hangisi kaldırılıyor, arka planda neler dönüyor bilmek/görmek istiyorum da. :D
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

eldirr

Bu ve bunun gibi bir kaç işlemi daha startupmanager programı ile grafiksel ara yüzden yapabilirsiniz;

http://packages.ubuntu.com/hardy/startupmanager

Aşağıdaki arayüzden 'Show Text During Boot' seçeneğini işaretlemekle oluyordu hatırladığım kadarıyla istediğiniz. (Eğer tek başına yetmezse 'Show boot splash' seçeneğini de iptal etmek gerekebilir belki)

Felâsife

Felâsife

Sevgili eldirr olmadı maalesef, her iki seçeneği de hem beraber hem de ayrı ayrı seçtim fakat gene normal açılış yaptı.
Yanlış yapacak bir ayarı da yok gibi.

OKAN

Bu programı daha önce birkaç defa bende denedim ve bir sonuç alamadım.

eldirr

O zaman /boot/grub/menu.lst dosyasını bir yazı editörü ile açıp içinde 'splash' geçen satırı bulup, başına # koyarak çalışmasını iptal etmeyi deneyebilir misiniz?

Şu an ubuntu üzerinde değilim ama aşağıdaki gibi bir şey olması lazım;

splashimage /boot/grub/arch-simplyblack-gts.xpm.gz

Felâsife

Alıntı Yap## ## End Default Options ##

title      Ubuntu 8.04.1, kernel 2.6.24-19-generic
root      (hd0,0)
kernel      /boot/vmlinuz-2.6.24-19-generic root=UUID=78aa8390-64be-47a2-838f-633efdccac8d ro quiet splash
initrd      /boot/initrd.img-2.6.24-19-generic

Sadece burada geçiyor splash kelimesi, burada ne yapabiliriz? başına işaret koysak sistem açılmaz herhal de :D

atomkarinca

@mono, açılışta grub ekranında e tuşuyla bu satırın sonundaki splash kelimesini silip b tuşuyla devam edebilirsin. Bu sayede değişiklikleri kaydetmeden denemiş olursun. Eğer harflerin kocaman olmasını istemiyorsan da sonuna "vga=773" eklersen yazılar daha güzel görünecektir.

Felâsife

@atomkarinca,

Teşekkür ederim bir daha ki açılışta denerim dediklerinizi,
Bu arada @eldirr'e de teşekkür etmeyi unuttum sağ olsun, o program başka bir sorun için işime yaradı :)

heartsmagic

Kernel satırındaki quiet silindiğinde etkisi ne oluyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Felâsife

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Eylül 2008 - 08:05:30
Kernel satırındaki quiet silindiğinde etkisi ne oluyor?
Quiet'i değil de splash'ı sildim ve şifre ekranına kadar açılış yazılarla oluyor, bu iyi oldu.
Yalnız başka bir böcekle karşılaştım onunla niye karşılaştım onu anlamadım, splash'ı sildim diye olamaz herhal de zaten burada da benim böcekten de çıkmış :D

Kapanışta hata yazıları alıyorum ama BS gene de kapanıyor, o değil de heryanımı böcekler saracak :D

mono@mono-desktop:~$ sudo cat /var/log/syslog | grep -i xdmcp
Sep 27 08:58:19 mono-desktop gdm[5801]: WARNING: Request for invalid configuration key xdmcp/Enable=false
Sep 27 09:04:53 mono-desktop gdm[5904]: WARNING: Request for invalid configuration key xdmcp/Enable=false
Sep 27 09:09:17 mono-desktop gdm[5889]: WARNING: Request for invalid configuration key xdmcp/Enable=false
Sep 27 09:25:05 mono-desktop gdm[5887]: WARNING: Request for invalid configuration key xdmcp/Enable=false
Sep 27 09:30:30 mono-desktop gdm[5870]: WARNING: Request for invalid configuration key xdmcp/Enable=false

mono@mono-desktop:~$ sudo cat /var/log/syslog | grep -i glib
Sep 27 08:58:19 mono-desktop gdm[5801]: GLib-CRITICAL: g_hash_table_lookup_extended: assertion `hash_table != NULL' failed
Sep 27 09:04:53 mono-desktop gdm[5904]: GLib-CRITICAL: g_hash_table_lookup_extended: assertion `hash_table != NULL' failed
Sep 27 09:09:17 mono-desktop gdm[5889]: GLib-CRITICAL: g_hash_table_lookup_extended: assertion `hash_table != NULL' failed
Sep 27 09:25:05 mono-desktop gdm[5887]: GLib-CRITICAL: g_hash_table_lookup_extended: assertion `hash_table != NULL' failed
Sep 27 09:30:30 mono-desktop gdm[5870]: GLib-CRITICAL: g_hash_table_lookup_extended: assertion `hash_table != NULL' failed

fadike

Kolay ve de riskli bir çözüm ise Ubuntu üzerine bir güzel Debian kurmak!
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

Felâsife

Hımm.. splash satırını geri ekledikten sonra yukarıda ki hataları almadım bir daha.
Demek ki splash'ı silmeyeceğiz. :o

@fadike,

Debian hakikaten denemek istediğim bir yazılım, fakat devasa bir yapısının olmasından açıcası ürküyorum.
Şuan CD/DVD sini bulamadım, bulsaydım eğer yüklerdim.

heartsmagic

Neden Debian kurulsun ki? Onda hiç problem yok mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Xenophobia

Ben de anlamadım Debian ile alakasını? Neden özellikle Debian?

SuSE, Pardus, Slackware vb. dağıtımlar değil de neden Debian?

malzeme_muhendisi

Alıntı yapılan: mono - 26 Eylül 2008 - 10:38:10
Başlıktada dediğim gibi açılış ve kapanışın sadece yazılarla geçmesini sağlayabiliyor muyuz?
Hangi uygulama yükleniyor hangisi kaldırılıyor, arka planda neler dönüyor bilmek/görmek istiyorum da. :D
Çekirdek ve INIT'in ekrana mesaj yazmasını istiyorsanız bu kolay. menu.lst dosyasından, kullandığınız kernelin blogunu buraya yapıştırın. Yardımcı olalım.

Felâsife

Hemen veriyorum :)

title Ubuntu 8.04.1, kernel 2.6.24-19-generic
root (hd0,0)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.24-19-generic root=UUID=78aa8390-64be-47a2-838f-633efdccac8d ro quiet splash
initrd /boot/initrd.img-2.6.24-19-generic
quiet

malzeme_muhendisi

title Ubuntu 8.04.1, kernel 2.6.24-19-generic
root (hd0,0)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.24-19-generic root=UUID=78aa8390-64be-47a2-838f-633efdccac8d ro
initrd /boot/initrd.img-2.6.24-19-generic
quiet

Şöyle denersen usplash çalışmaz, bence...

Felâsife

quiet splash kısmını sildim ama hiç bir değişiklik olmadı hatta Startup-manager programıyla da denedim gene bir şey olmadı, normal açılıyor yani :)
Sadece splash'ı silince de (önceden denemiştim) kapanışta hata veriyordu ama açılışta da yazıları da gösteriyordu.
Neyse uğraşmayalım isterseniz anlaşılan olmayacak gibi kalsın böyle, ilginize de teşekkür ederim ayrıca :)

malzeme_muhendisi

Garip, kernel satırında splash'la ilgili hiç parametre yok ama splash var. Şöyle oldum PC başında ==>>  :o

Felâsife

Alıntı yapılan: malzeme_muhendisi - 02 Ekim 2008 - 00:47:38
Garip, kernel satırında splash'la ilgili hiç parametre yok ama splash var. Şöyle oldum PC başında ==>>  :o
:D

Söylemeyi unuttum ama evvel ki gün grub da önceliği Pardus'a vermiştim, ondan olabilir mi ki direk açılması?
Ubuntuya seçerek giriyorum yani. :)

malzeme_muhendisi

Hayır, açılış sırasıyla alakası yoktur. Bu Ubuntu geliştiricileri splash'ı initramfs içine mi gömmüş ne yapmış anlamadım ki... Start Up Manager bu meseleyi çözer aslında. Güzelce bir kurcalayın. :)

Felâsife

Bakalım bir seçeneği daha işaretledim bu sefer olacak mı? :D

Felâsife

Ben geldim, :)

Yok gene değişen bir şey olmadı, aslında benim sistemden ben bayağı şüphelenmeye başladım, zira lspci -v bir sürü hata veriyor, Pardus'u da sırf o yüzden deniyorum aslın da lspci -v de hiç hata yok, Bluetooht aygıtı mükemmel oldu, ses deseniz o da mükemmel oldu, Ubuntum da pek o kadar mükemmel işlemiyor bunlar nedense. :)
Var bir sorun ama benim donanımlarda mı bende mi nerede bilemiyorum tabi?

malzeme_muhendisi

lspci -v biraz karışık bir çıktıdır. Yanlış okuyor olmayasınız? Merak da ettim açıkçası ne sorun veriyor...