KDE Masaüstü Yöneticisi Güncel Sürüm Duyuruları ( 5.5.1 )

Başlatan KemalALKIN, 22 Aralık 2011 - 11:17:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

KemalALKIN

KDE Masaüstü Yöneticisi Güncel Sürüm Duyuruları

KDE 5.5.1 Final Yayınlandı!

Ayrıntılar:

KDE 5.5.1 Final:
https://www.kde.org/announcements/plasma-5.5.1.php

Terminal/Uçbirim/Konsole/LXTerminal/UXTerm/XTerm komut programınızı açın:

Güncel KDE PPA Depo Adresleri:
ppa:kubuntu-ppa/ppa
ppa:kubuntu-ppa/backports

Girilmesi Gereken Komut:
sudo add-apt-repository ppa:adresi

Ekledikten Sonra Geçerli Olması Ve Paket Listesini Alması İçin Gereken Komut:
sudo apt-get update

Güncellemek İçin:
Güncelleştirme yöneticiniz üzerinden veya paket yöneticiniz ile güncelleştirmeleri alabilirsiniz. Sonra ise sisteminizi yeniden başlatın.
www.tckemal.ist

decent

KDE SC  4.8  RC1 (Sürüm Adayı)

2012 Ocak ayında yayınlanacak olan ve kullanıcıların merakla takip ettiği KDE 4.8 Final sürüm için sona yaklaşıldı.
Birkaç saat önce  duyurulan KDE 4.8 RC sürümünün, yüzlerce hata düzeltmesi ve genel iyileştirmeler ile enteresan özellikleri içerdiği belirtiliyor.

Finalden önceki sürümlerin sadece geliştirme amaçlı olduğunu ve günlük kullanılan makinalara yüklenmemesi gerektiğini hatırlatırız.

http://kde.org/announcements/announce-4.8-rc1.php

eribol

Bende 4.7.9 sürümü ve parantez içerisinde de 4.8 beta2 diye geçiyor. Özellikleri merak ettim şimdi :) Pek bir şey gözüme çarpmadı, bakalım yakında ne olur.

decent

Alıntı yapılan: eribol - 23 Aralık 2011 - 00:28:19
Bende 4.7.9 sürümü ve parantez içerisinde de 4.8 beta2 diye geçiyor. Özellikleri merak ettim şimdi :) Pek bir şey gözüme çarpmadı, bakalım yakında ne olur.

Mesela
softpedia

Alıntı YapKDE SC 4.8 will have Qt Quick in Plasma Workspaces, an updated device notifier widget written in QML, a QML-based KWin window switcher, improved file view of Dolphin including a more attractive visual appearance, as well as lots of general performance improvements and assorted bugfixes.

diyor...

KemalALKIN

KDE 4.8 RC2 Sürümü Çıktı!

Bu ay içinde finalinin hazır olması beklenen 4.8 sürümünün final öncesi 2. sürümü;

http://kde.org/announcements/announce-4.8-rc2.php

Kurmak için gereken beta ppa(depoları) deposu kubuntu.org adresinden yayındadır.

www.kubuntu.org (news kısmından ulaşabilirsiniz)
www.tckemal.ist

speakerXXL

KDE 4.8 Final yayınlandı, KDE severlere hayırlı olsun.  ;)

Aşağıdaki kodları sırasıyla uçbirimde çalıştırarak PPA kaynağından Kubuntu 11.10'a kurabilirsiniz.

sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/backports
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade

Kaynak

Kurulum sırasında bir hata aldım ve sistemi yeniden başlattım. Sistemi yeniden başlatınca klavye düzenini değiştiğini farkettim, parolasında Türkçe karekter kullananlar bu geçici duruma dikkat etmeli (kurulumdan tamamlandıktan sonra düzeliyor).
İlk işim uçbirimde aşağıdaki kodu çalıştırarak eksik bağımlıkları yüklemek oldu.

sudo apt-get install -f

Sonra aşağıdaki kodla önce güncellemeleri yükledim.

sudo apt-get upgrade

Yükseltme işlemine tekrar aşağıdaki kodla devam ederek kurulumu tamamladım.

sudo apt-get dist-upgrade

KemalALKIN

speakerXXL
Çok teşekkür ederim anlatımınız ve duyurunuz için :).
www.tckemal.ist

decent

Sonunda kilometreyi sıfırladılar.
Alıntı YapKDE is delighted to announce its latest set of releases, providing major updates to KDE Plasma Workspaces, KDE Applications, and the KDE Platform. Version 4.8 provides many new features, and improved stability and performance.
http://kde.org/announcements/4.8/

KemalALKIN

www.tckemal.ist

bbecit

Bu gün bende Gnome ve Unity den sıkıldığım için kubuntu 11.10 kurdum. Kde her zaman eğlenceli ve keyifli geliyor bana.
Biraz önce de KDE 4.8 için yükseltmeye başladım. KDE severlere hayırlı olsun.

bilgisever

Yönetim notu: İmzalarda da hakaret içerikli ifadeler kullanmak yasaktır.

KemalALKIN

KDE 4.8 sürümünü ubuntu üzerinde denedim. Mac işletim sisteminin son sürümü olan Lion 10.7 sürümündeki gibi efektif olmuş ve daha muhteşem bir air teması mevcut. Çok hoşuma gitti.
www.tckemal.ist

eribol

Alıntı yapılan: bilgisever - 27 Ocak 2012 - 01:14:18
Bir önceki sürümden farkı ne oluyor acaba?
Görünümde ahım şahım bir değişiklik yok. Büyük değişiklik alt yapıda olmuş. Plasma ve Kwin hızlandırılmış. Dolphin'e daha fazla özelleştirme eklenmiş. Telepathy özelliği Kde sistemine entegre edilmiş(henüz tam bir sağlamlık yok). Plasma değişiklikleriyle birlikte daha basit bir şekilde programcık yazılabilir hale getirilmiş ve Kwin'den Alt-Tab işini devraldığı için daha hızlı ve daha fazla özellkli bir Alt-Tab seçimi yapılmış. Telepathy sayesinde eklenen IM hesaplarını Kde platformunda bir çok yerde kullanabilmek mümkün hale getirilmiş ancak en önemlisi ise masaüstü paylaşımının da eklenmiş olması. Hoş yıllardır empathy ile bu gnome ortamında yapılabiliyordu şimdi Kde için de geçerli olacak.

bilgisever

Alıntı yapılan: eribol - 29 Ocak 2012 - 00:10:17
Görünümde ahım şahım bir değişiklik yok. Büyük değişiklik alt yapıda olmuş. Plasma ve Kwin hızlandırılmış. Dolphin'e daha fazla özelleştirme eklenmiş. Telepathy özelliği Kde sistemine entegre edilmiş(henüz tam bir sağlamlık yok). Plasma değişiklikleriyle birlikte daha basit bir şekilde programcık yazılabilir hale getirilmiş ve Kwin'den Alt-Tab işini devraldığı için daha hızlı ve daha fazla özellkli bir Alt-Tab seçimi yapılmış. Telepathy sayesinde eklenen IM hesaplarını Kde platformunda bir çok yerde kullanabilmek mümkün hale getirilmiş ancak en önemlisi ise masaüstü paylaşımının da eklenmiş olması. Hoş yıllardır empathy ile bu gnome ortamında yapılabiliyordu şimdi Kde için de geçerli olacak.
Teşekkür ederim :)

superjax

Linux mint için bu güncellemeyi yapabiliyor muyuz?

decent

@superjax,
Depodan verilinceye kadar beklenmesini öneririm.

bilgisever

Şimdi ben KDE masaüstü yüklesem  KDE4.8 mi yüklenir?

SrdrKcmz

Kubuntu 10.04.4 sürümünü indirdim. Bu LTS sürümleri 3 yıl süreyle güncelleniyor diye biliyorum ama Kubuntu'nun LTS sürümünü indirdiğim de hala KDE 4.5.5 olduğunu gördüm. Oysa Kde 4.8 çıktı. Hadi onu geçelim bari 4.7.7 ile gel bari. Bu nasıl bir güncelleme böyle. Sadece browser güncelleme veya Ofice programlarını güncellemeyle mi LTS oluyor. Bir türlü anlam veremedim. Güya 3 yıl süreyle güncelleniyormuş. Bunu anlayan varsa bana bir anlatsın.

decent

Alıntı yapılan: SrdrKcmz - 17 Şubat 2012 - 21:32:25
Kubuntu 10.04.4 sürümünü indirdim. Bu LTS sürümleri 3 yıl süreyle güncelleniyor diye biliyorum ama Kubuntu'nun LTS sürümünü indirdiğim de hala KDE 4.5.5 olduğunu gördüm. Oysa Kde 4.8 çıktı. Hadi onu geçelim bari 4.7.7 ile gel bari. Bu nasıl bir güncelleme böyle. Sadece browser güncelleme veya Ofice programlarını güncellemeyle mi LTS oluyor. Bir türlü anlam veremedim. Güya 3 yıl süreyle güncelleniyormuş. Bunu anlayan varsa bana bir anlatsın.

KDE 4.8 yükleyebilmek için en az Ubuntu 11.10 gereklidir, o da bu konuda verilen PPA kaynağı ile mümkün oluyor.
https://launchpad.net/~kubuntu-ppa/+archive/backports

Ubuntu sürümleri ile alabileceğiniz KDE sürümleri aşağıdaki listede sıralanıyor.
http://packages.ubuntu.com/search?keywords=kde-l10n-tr&searchon=names&suite=all&section=all

heartsmagic

Alıntı yapılan: SrdrKcmz - 17 Şubat 2012 - 21:32:25

Adı üstünde LTS. LTS=Long Time Support. Kısacası Long Time Upgrade/Update falan değil. LTS kullanmanın getirileri olduğu kadar götürüleri de vardır. Güncellik arayanların LTS kullanmakta ısrar etmesi zaten makul değil. Her uygulama son sürüme vs. getirilirse kararlılık kolay kolay sağlanamaz. Bu mesele için ara sürümler çıkmakta. Kimse zorla LTS kullanın demiyor yani. Kaldı ki sadece tarayıcı ve ofis uygulamalarının da güncellendiğini nereden çıkarttın? 10.04.4 çıkmış şu günlerde. 10.04'ün ilk çıktığı günden beri alınan güncellemeleri tek tek saydın mı?

Neyse, meseleyi uzatıp da tartışmak istemiyorum bu konu altında, yeri değil çünkü. Eleştirmeden önce neyin ne olduğunu öğrenip, ondan sonra eleştirmek lazım. Eğer bilgi mahiyetinde soracaksa da daha makul şeyler yazmalı insan. Gören de adamların 10.04'ü sadece tarayıcı ve ofis sürümleri üzerinden güncellediklerini sanır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

KemalALKIN

4.8.1 sürümünün çıktığı iyi oldu. Ancak benim yazılım vb. gereksinimlerim için barınabiliceğim şu an için tek UNIX (malesef kapalı kaynak kod) Mac OS X sistemidir. KDE seni çok özledim :D. Hele o Linux üzerindeki mükemmel WineHQ denemeleri ve sonuçları :). (MAC üzerinde pek güzel değil.)
www.tckemal.ist

laser1999

Benim sürümden haberim yoktu.Şimdi güncelliyorum. ;D ;D

aurora

Sürüm bilgisine nereden ulaşıyoruz? Ben bir türlü bulamadım.