Bayanlar için Linux projem..

Başlatan UBUNTUNA, 25 Eylül 2008 - 23:55:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

galiba sey

Arkadaşlar bu proje sadece "pembe" renk olmamalı. Ayrıca kızlar pembeyi kalpli çiçekli pek sevmezler. Bu kızlara çok banel gelir. Evet çoğunluk "pembe" seviyor ama sevmiyenleride düşünmek gerekmiyor mu? Özellikle blu çağındanki genç kızların bir kısmı "mor" ve "siyah" renklerin hakim olduğu elbiseleri eşyaları kullanmıyor mu? Siz oraya kalptir çiçektir yerine "Emily" dir "Jack" tir bu çizgi film ve animasyon karakterlerini koyun o zaman görün kızlar nasıl "Linux" kullanıyor. "Emily" ve "Jack" in tutacağı konusunda da çok iddalıyım ama bu tabikide ufak bir kısma hitaben.

maxspacemax

Alıntı yapılan: erokay - 26 Eylül 2008 - 13:29:22
Alıntı yapılan: erokay - 26 Eylül 2008 - 00:06:02
hehehe evet güzel, belki her bayan pembe sevmez ama büyük bir çoğunluğu sever :)

başta da söylediğim gibi tüm bayanları aynı kefeye koyamazsınız belki ama büyük bir çoğunluğu pembeden hoşlanır, bu yalın bir gerçek :)

Evet bu genel ve kabul gören bir yargı katılıyorum.

UBUNTUNA

Merhaba arkadaşlar yorumlar için teşekkürler. Henuz tema paketini koymadım siteye bulamadım diyen arkadaşlar için.. Bu arada arkadaşlardan bazılarının ısrarla diretmesi sonucu proje ismini değiştirmeye karar verdim.. "Pembeyi seven bayanlar için Linux :-)" Bu isimden anlaşılacağı üzere pembeyi sevmeyen bayanları hiç mi hiç ilgilendirmeyen bir proje.. Yakında Belki Dark seven bayanlar için Linux projesi olursa ona katılsınlar.. Birçok arkadaşımız istediğine göre siteye tema pakedini yüklüyorum.. dediğim gibi eksikleri var bundan sonraki mesajlarda ben şunu ekledim dierek yeniliği bize gönderen arkadaşların mesajlarını içermesi iyi olur ya da teşekkür tabii ki..
İster pembe ister mavi isterse olsun sarı,
Linux olsunda gerisini boşverin gayri... Alın şiirde yazdım size:-)  Tema pakedi ilk mesajda..

unsalk

Tebrikler, ben fikri de oluşumu da beğendim..
Ana ihtiyaçları da masaüstünde gruplama fikri hoş.

Bir de FB edition alsak :) unisex'inden, hehe.

UBUNTUNA

Yahu bu fenerlilerden kurtulamayacaz mı:) yaparsak GSli bişiler yaparız kullanırsınız sarı laciverte boyayyıp.. :D ;D

erginemr

Sizin tema bayağı rağbet görüyor anlaşılan. Yoğunluktan dolayı dosyayı indiremiyorum. ;)

[IMG]http://img202.yukle.tc/thumbs/8806Ekran_Goruntusu.png[/img]

bebek

Alıntı yapılan: erginemr - 26 Eylül 2008 - 12:42:30
@Sypro ve Bebek,

Sizin pembe sevmemeniz hiç bir bayanın pembe sevmediği anlamına gelmez. Zevkler ve renkler tartışılmaz, ama pembe renk bayanlarla, mavi renk erkeklerle özdeşleşmiştir. Çevremdeki (eşim ve kız kardeşim dahil) en az 5-6 bayan pembe rengi seviyor, ve kırmızı kalpler ve pembe renk hakim bir masaüstü görseler eminim ki beğenirlerdi.

Zevkler ve renkler tartışılır; çünkü zevkin de rengin de bir iyisi ve kötüsü vardır.
Pembe=bayan; mavi=bay bu da gayet geleneklerimizden gelen büyük bir hatadır. Araştırınız sosyoloji. Bütün kitapları okumanızı tavsiye ederim ki faydalı şeyler bulabilirsiniz projeniz için.
Ayrıca kusura bakmayın ama bunu ne aşağılamak ne de küçümsemek için yazıyorum. Pembe umutsuzluğun rengidir. Kendini avutmak isteyen yalancı mutluluklar arayan vs. gibi bir sürü ruhsal eksiklliğin bilinçaltındaki etkisinden algıya yansımasıdır. Neyse ben pembe adına daha fazla yorum yapmak istemiyorum. Rengin kendisi kadar onun hakkında da tartışmak da büyük bir saçmalık bence. Projenizde başarılar, bol pembeli günler.

Not: En iyisi arkaplan olarak pembe panjurlu bir ev koyun da tam olsun.

Eren

Bence gelinle damat konmalı, bunu kullanan bayanlar koca bulacak yazmalı. :)

UBUNTUNA

Üzgünüm ama bunu soylemek zorundayım.Temadaki pembe rengi kendisine dert edinen arkadaşlara.. Bir adet screenshot gönderrimisiniz kullandığınız masaüstünüzden.. Sizin ruhsal durumlarınızla ilgili bilgi vermek istiyorum.. Emin ol hangi rengi kullanıyor olursan ol sana bin turlu sey soyleyebilirim. Ben ve temayı begenen arkadaslarım topicin gereksiz mesajlarla degil temanın gelistirilen yanlarıyla büyümesini istiyor. Projenin ismide değişti hala niye pembe üzerine yorumlar geliyo anlamadım.. Pembeyi sevmeyen girmesin mi yapalım başlığı..

UBUNTUNA

İngiliz uzmanlar kadınların neden pembe, rengi tercih ettiklerini araştırdı. Newcastle Üniversitesi uzmanları, bu sorunun cevabını net bir şekilde ortaya koydu.

İngiliz Newcastle Üniversitesi uzmanları kadınların pembe, erkeklerin mavi rengi tercih etmesinin öğrenilen bir davranış mı yoksa genetik mi olduğunu araştırdı. Toplam 200 kadın ve erkeğe mavi-pembe tonlarından oluşan renk şemaları gösterildi. Her biri 250 farklı şemayı değerlendiren deneklerde kadınların daima pembeye yakın renkleri, erkeklerin ise mavi skalasındaki renkleri seçtiği görüldü. Araştırmacılar kadınların pembeyi, erkeklerin maviyi sevmesiyle ilgili şu açıklamaları yaptı:

Pembe: Olgun meyve..

İlk çağlarda kadınlar toplayıcılık yapıyordu. Meyvelerin olgunlaşıp olugunlaşmadığını anlamak için de kızarıklıklarına bakıyorlardı ve pembeleşmiş olanları topluyorlardı. Ayrıca çoğalmak için eş seçerken de yanaklarının pembe olmasına dikkat ediyorlardı. Çünkü bu, erkeğin sağlıklı olduğu anlamına geliyordu. İşte bu içgüdüsel tercihler pembe rengi çok sevmelerine neden oluyor.

Mavi: Avlanma havası

İlk çağlarda erkekler avcılık görevini üstlenmişti. Açık ve berrak mavi bir gökyüzü, avcılar için havanın avlanmaya müsait olduğu anlamına geliyordu. Bu durumda bereketli bir gün geçirecekleri inancı maviyi sevmelerini sağladı.

Buyrun buda pembe ve mavinin sadece bizim geleneğimiz olmadığının kanıtı.. ilgilenenlere...

atomkarinca

@by_tunahan, verdiğin örnek kızların neden pembe rengi sevdiğini değil, milenyumlar önce neden pembe rengini sevdiklerini açıklar. Ayrıca yaptıkları da o rengi sevmek değil o rengi kullanmaktır sadece. Projen artık pembe renk üzerine olduğu için projenle ilgili bir yorum yapmayacağım fakat eğer kadınların belli bir Linux görünümünü tercih etmesini istiyorsanız bunun renklerle ilgili olan tek yanı "renkli" olması olacaktır.

Bu arada şimdi bakmaya üşendim ama birisi Ubuntu Women'ın feminist olduğunu söylemişti. Bunun nesi yanlış onu anlamadım ben. Eğer kadınlık ve teknoloji bir konuda buluşabiliyorsa bence bu fırsat kaçırılmamalıdır. Bu arada Linux kullanan bütün erkeklerin "maskülist" olduğunu çok rahat söyleyebilirim. En büyük kanıtı da Linux'la ilgilenen bir kız gördüğümüzde Galatasaray Fenerbahçe'yi yenmiş gibi şaşırmamız.

bebek

Alıntı yapılan: by_tunahan - 26 Eylül 2008 - 22:07:15
Üzgünüm ama bunu soylemek zorundayım.Temadaki pembe rengi kendisine dert edinen arkadaşlara.. Bir adet screenshot gönderrimisiniz kullandığınız masaüstünüzden.. Sizin ruhsal durumlarınızla ilgili bilgi vermek istiyorum.. Emin ol hangi rengi kullanıyor olursan ol sana bin turlu sey soyleyebilirim. Ben ve temayı begenen arkadaslarım topicin gereksiz mesajlarla degil temanın gelistirilen yanlarıyla büyümesini istiyor. Projenin ismide değişti hala niye pembe üzerine yorumlar geliyo anlamadım.. Pembeyi sevmeyen girmesin mi yapalım başlığı..
Doğrusu ben de sizin neden bu denli pembeyi savunduğunuzu anlamış değilim, zira eğiliminizin maviye olması gerekiyordu. Bugün hoş bir ane edindim. 11yaşındaki kuzenime ss'inizi gösterip sana da böyle yapalım mı dedim?Abla benimle benimle dalga mı geçiyorsun diye alındı. Bi sindi bebekleri eksik temanızın. Biraz gerçekçi olun ya. Gerçekten hitap edeceğiniz kesimi çok merak ediyorum. Yaşı geçtim yani. Neyse bir de yaptığınız alıntıda eksikler var sanırım.  Benim de eklemek istediğim bir şeyler var:

Alıntı:
kızların pembe hastalığında en büyük etkenin aileler olduğunu düşünüyorum. daha bebekliklerinden itibaren kız çocukları aileleri tarafından pembeye boğuluyor. tokadan,çoraba kadar herşey pembe! 4 yaşındaki yeğenim baba kızların kakası da pembe mi diye soruyor

düzeltme/ekleme:

LONDRA - Newcastle Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, kızlara pembeyi uygun görme geleneğinin arkasında atalarımızın beslenme alışkanlıklarının rolü olabilir.

Kızların pembeye olan düşkünlüğü bebek oyuncakları ve giysileri üreten firmaların bir pazarlama stratejisi olarak algılansa da, bu firmalar belki de kız çocuklarının doğal bir tercihine yanıt veriyor.

Newcastle Üniversitesi araştırmacıları, kadınların renkler arasında bir seçim yapmak durumunda kaldıkları zaman kırmızının tonlarında karar kıldığını gördü.

Current Biology (Günümüz Biyolojisi) adlı bilim dergisinde yayımlanan deney sonuçlarını yorumlayan uzmanlar, olgun bir meyve ya da sağlıklı bir eş seçerken pembeyi çekici bulmanın kadınlara evrim merdiveninde üstünlük sağlamış olabileceğini söylüyor.

Bundan önceki diğer çalışmaların çoğunluğu kadın-erkek ayrımı yapmaksızın genelde mavinin daha çok sevildiğine işaret ediyordu.

DOĞA MI, KÜLTÜR MÜ?
Newcastle Üniversitesi ekibi, renk tercihinin kadın ve erkekler arasında bir fark gösterip göstermediği sorusundan yola çıkan nadir araştırmalardan birine girişti.

Doktor Anya Hurlbert başkanlığındaki ekip 20'li yaşlardan olan 200'ü aşkın kadın ve erkek denekten bir bilgisayar ekranında beliren renkler arasında tercih yapmasını istedi.

Kadınlar içinde kırmızının tonlarını barındıran mavi rengini erkeklere kıyasla açık farkla tercih ederken, yeşil ya da sarının tonlarını içeren seçenekleri ise genelde geri çeviriyor.

Bu noktada araştırmacıların önündeki sorulardan biri, bu eğilimin doğal nedenlerden mi, yoksa İngiltere'ye has kültürel bir şartlanmadan mı kaynaklandığı sorusuydu.

Aynı test, beyaz İngilizler ile Çinlilerden oluşan yeni bir denek grubu üzerinde denendi.

Çinli denekler arasında da kırmızının tonlarını içeren renk seçenekleri kadınlar için erkeklere kıyasla çok daha çekici geliyor.

Kırmızı tonlarını barındıran mavi ne demek isterseniz onu da bir araştırın.
Ayrıca bilimsel gerçeklikten bahsederken gidip de sadece newcastle'ın bir araştırmasını ortaya koymayın. Gidip ben de 200 kişiyi toplayıp yumurta mı tavuktan çıkar yoksa pembe mi yumurtadan diye sorarsam yaptığım araştırmaları verilerle ortaya koyup kanıtladığımda benimki de bilimsel bir araştırma olur.

Daha fazla atışmaya kalkmayın lütfen.
En son daha fazla tartışmaya gerek yok; rengin kendisi kadar hakkında tartışmak da saçmalık dediğimi hatırlıyorum.

Tekrar pembe düşler, pardon distrolar diliyorum.

Eren

Sakinleşelim arkadaşlar. Canı sıkılan herkese "Oy Pembelim Pembelim" şarkısını armağan ediyoruz. :)

unsalk

Alıntı yapılan: atomkarinca - 26 Eylül 2008 - 22:19:09En büyük kanıtı da Linux'la ilgilenen bir kız gördüğümüzde Galatasaray Fenerbahçe'yi yenmiş gibi şaşırmamız.
:D

ulusoyab

Çöp kutusu kesinlikle kapaklı olmalı.

UBUNTUNA

Beni güldürmeyin sayın @bebek.. Pembeyi yani sıradan bir rengi savunacak değilim.. Üstüne üstlük kendi ubuntumda kullandığım temada ne mavi ne pembe..  Ben şöyle cicili bicili bişey yapmak istedim bence de oldu sen ve kuzenin ne düşünürse dşünsün ben düşüncemden ne vazgeçerim ne de onu değştirirm.. Proje filan yok tamam @Eren abinin de dediği gibi oy pembelim şarkısıyla * her şey anılarda kalsın.. Beğenenler temayı indirsin..

Bu arada Zevkler ve Renkler tartışılır dediniz ama siz tartışmayı bitirmek istediniz.. Ozaman Newcastle üniversitesinin bir araştırmasına göre neymiş "Zevkler ve Renkler Tartışılmazzzz!!!"

heartsmagic

Proje ismi: Linux for Girls veya Kızlar İçin Linux
Kız =! Kadın

:)

Şimdi olaya buradan bakacak olursak projenin yaş sınırı küçük olabilir, doğrudur. Ayrıca kendi çevrelerinden örnek veren arkadaşlardan da gördük ki, pembe seven bayanlar mecut. İlla ki sevmeyenler çıkacaktır ancak bu bir projenin sona ermesi için geçerli bir neden olamaz. Misal olarak, Linux ilk camiaya açıldığında çok "klas" ve işinin ehli işletim sistemi uzmanları "Linux'un geleceği yok" mealinde yorumlarda bulunmuşlardı. Bugünse işler çok farklı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

egitimist

Alıntı YapPembe: Olgun meyve..
Mavi: Avlanma havası

Darwinist bir açıklama. evrim öyküsü üzerine bina edilmeye çalışılan varsayımlardan biri.

UBUNTUNA

@heartsmagic gercek bir Linux kahramanı.. Birçok kişinin lafla girdiği olaylara o olayların çözümleyicisi olarak girme özelliğini gösterdi.. Teşekkürler @heartsmagic..

@egitimist yazıyı alıntıladım.. hiç oyle Darwinist falan oldugunu da bilmiyodum.. Bilsem koymazdım  :)

UBUNTUNA

Amsn pink skin eklenmiştir bkz: ilk mesaj..

Eren

Alıntı yapılan: by_tunahan - 27 Eylül 2008 - 11:06:43
@heartsmagic gercek bir Linux kahramanı.. Birçok kişinin lafla girdiği olaylara o olayların çözümleyicisi olarak girme özelliğini gösterdi.. Teşekkürler @heartsmagic..

Serkan bu yüzden tüm camia tarafından seviliyor ve tüm camia tarafından saygı duyuluyor. Bilgi anlamında onun kadar bilgili insanlar var ama insanlık anlamında 2. bir Serkan yok.

kafkasyali

Kesinlikle hiç kimse üstüne alınmasın. Amacım sadece ortamı biraz yumuşatmak. :D

http://wp.me/1pScW
sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs

heartsmagic

Alıntı yapılan: Eren - 27 Eylül 2008 - 17:07:12
Alıntı yapılan: by_tunahan - 27 Eylül 2008 - 11:06:43

Serkan bu yüzden tüm camia tarafından seviliyor ve tüm camia tarafından saygı duyuluyor. Bilgi anlamında onun kadar bilgili insanlar var ama insanlık anlamında 2. bir Serkan yok.

Eren çok defa söyledim bunu, mahcup ediyorsun beni :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bebek

Alıntı yapılan: bebek - 26 Eylül 2008 - 23:20:21
Kadınlar içinde kırmızının tonlarını barındıran mavi rengini erkeklere kıyasla açık farkla tercih ederken, yeşil ya da sarının tonlarını içeren seçenekleri ise genelde geri çeviriyor.
Neden biraz da bunun anlamını araştırmadınız merak ettim. Zira gayet araştırmasını seven biri gibi duruyordunuz. Sizin savunduğunuz araştırmaya göre bayanları öncelikli tercihi mor; neden bunu göz önünde bulundurmuyorsunuz? Ayrıca pembeyi kullanmakta ısrarcıysanız bari arasına biraz kahverengi katın da o kadar da boğucu ve itici olmasın. İkinci bir tyavsiyemse farklı renklerle kontrast olduğunda bile uyum gösteren renkler kullanmanız. Pembe olan bir imajı terse çevirin, kontrastının yeşil olduğunu görürsünüz. Ama yeşilin kontrastı kırmızıdır. Pembe sadece kırmızının tonunun açılmışının yeni bir isim verilmişl hali. Çok fazla şeyle uyum sağlayamaz. Linux tercih meselesidir ve bence bilgisayarı kişiselleştirmek için en iyi tercihleri sunar; ama pembe fontlu ya da ikonlu bir temada istediğin herhangi bir şeyle uyum sağlaması zor. Tasarımda benim deneyimlerlimle öğrendiğim ve savunduğum pembenin pek tercih edilmemesi gerektiği. Kahverenginin oluşumunda rol oynadığı için onunla uyum sağlıyor ama diğer renklerde kısıtlıyor. Bunu profla bile tartıştım ben. Her şeyi pembe olarak kurmanız kullanıcıyı zorlayacaktır. İlla ki değiştirme, kişiselleştirme ihtiyacı duyacaklar. O zaman da bir kullanışsızlık ortaya çıkacak. Sevdireyim derken başka bir yöne iteceksiniz kullanıcıyı.

Söylemek istediğim başka bir şeyse ubuntu/suse kullanan bayan arkadaşlarımın birçoğunun açık kaynağı sevmesinin temeli kişiselleştirilebilir olması. Yoksa açık kaynakmış, ücretsizmiş falan bunları çok umarsayan yok. messenger ya da internet explorer dışında bilgisayarda bir şeye ihtiyacı olmayan insanlar zaten barınabiliyorlar bir şekilde. Bence bayanlar için UWE yapacağınıza bayanlar için bi guide yapın (yazı karakterinin pembe olmasına falan dikkat edin:P) daha yardımcı olur.

Bu sene benim okulumda gene 1000i aşkın suse kurulmuş laptop dağıtacaklar, isterseniz temanızı helpdeske teklif edeyim;siz de o arada biraz daha geliştirme/değiştirme çabasına girin; bayanlarınkine onu kursunlar. Ne kadar başarılı olduğunu geçen seneki oranlarla karşılaştırıp görelim.

UBUNTUNA

Tema geliştirmesi suanda ingiliz bir arkadasla tanıstım ve onunla devam ettiriyorum.. Grafiker ve pembe konusunda da hemfikiriz kendisiyle ama pembeyle sınırlı kalmayacak.. kendisi ozel gun takip programı bulmamız gerek dedi ben de haklısın olabilir dedim  ;D Belki senin dediğin olabilir baska renklerle acılabilir pembe ama agırlık pembe olacak ve bu degismyecek.. Belki sitede deger verdiğim bir kac agabeym var onlardan bir fikir gelirse olabilir.. Fikirleriniz icin tesekkurler..