Bayanlar için Linux projem..

Başlatan UBUNTUNA, 25 Eylül 2008 - 23:55:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xwes

Sayin @cafenetland,
peki sizin tavsiyeniz nedir? Ubuntunun içerigi nasil kadinlara yonelik olarak degiştirilebilir? Hangi programlari çikarip hangilerini eklemek gerekir. Belki adet doneminin hesabini yapan bir program eklenebilir :) onun dişinda kadinlarin daha çok kullanip erkeklerin kullanmayacagi ne tur yazilimlar var ki? Içerik ile ilgili pek bir şey yapilamadigindan tabi ki geriye temalar renkler ve ikonlar kaliyor. Projenin gelecegi olabilir olmayadabilir, hazirlayan arkadaşin kiz kardeşi bile kullanmiyor olabilir ancak ortada bir fikir ve bu fikri gerçekleştirmek içinde verilen emek var. Bence biraz daha yapici eleştiriler yapabiliriz. Eger kadinlarin %90i bu renkleri sevmiyorlarsa kullanmak zorunda degiller zaten. Linux dunyasinda sadece birkaç kişinin kullandigi bir çok yazilim vardir ama bu onlari gereksiz yapmaz, bu nedenle begenen 3-5 kişi bile varsa bu projenin devam etmesi için yeterli bir sebeptir.

cafenetland

Alıntı yapılan: xwes - 15 Mayıs 2009 - 13:49:52
Sayin @cafenetland,
peki sizin tavsiyeniz nedir? Ubuntunun içerigi nasil kadinlara yonelik olarak degiştirilebilir? Hangi programlari çikarip hangilerini eklemek gerekir. Belki adet doneminin hesabini yapan bir program eklenebilir :) onun dişinda kadinlarin daha çok kullanip erkeklerin kullanmayacagi ne tur yazilimlar var ki? Içerik ile ilgili pek bir şey yapilamadigindan tabi ki geriye temalar renkler ve ikonlar kaliyor. Projenin gelecegi olabilir olmayadabilir, hazirlayan arkadaşin kiz kardeşi bile kullanmiyor olabilir ancak ortada bir fikir ve bu fikri gerçekleştirmek içinde verilen emek var. Bence biraz daha yapici eleştiriler yapabiliriz. Eger kadinlarin %90i bu renkleri sevmiyorlarsa kullanmak zorunda degiller zaten. Linux dunyasinda sadece birkaç kişinin kullandigi bir çok yazilim vardir ama bu onlari gereksiz yapmaz, bu nedenle begenen 3-5 kişi bile varsa bu projenin devam etmesi için yeterli bir sebeptir.

begenmek zorunlulugu mu var arkadasim ?

her yorum yapici olacak diye de birsey yok.

bence gereksiz sacma sapan bir proje

yazilim icerigi bayanlara yonelik olarak anca sizin onerdiginiz özel gunleri hesaplayabilen bir program eklenebilir. (!)

ortadaki fikire saygisizlik yaptigim yok

benim demek istedigim ubuntunun bayanlara yonelik olmasi temadan ileri gidemez

sizin adet gunu programi projeniz cok bayani bazi sorunlardan kurtarabilir.

xwes

Her yorum yapici olmak zorunda olmasa da "yikici olmamak" zorunda.
"saçma sapan" dediginiz şey bir insanin emegini ve fikrini içeriyor. Insan ubuntuyu her kurdugunda her program için ayri ayri tema aramak istemeyebilir bu çok mu garip.
ubuntuda program kurmak da tema kurmak kadar kolay. O zaman edubuntuya, ubuntu studio'ya ubuntu ultimate'e ne gerek var. Hatta kubuntu ve linux mint'e de gerek yok. Bu dagitimlarin hepsine ubuntuyu degiştirerek ulaşabilirsiniz. Ancak insanlar kendi zevklerine en yakin ubuntuya kisa yoldan ulaşmaktan hoşlaniyorlar ki bu projeler devam ediyor.

heartsmagic

Konu hakkında değil ancak birbirimize hitap konusunda biraz daha hassas olmanızı rica ediyorum sizlerden.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erginemr

Havayı biraz yumuşatalım. :)

Şu anki Ubuntu'daki programlar unisex, yani hep bayanlara, hem de erkeklere hitap eden yazılımlar. Bayanlara ya da erkeklere göre program yazılsa nasıl olurdu diye biraz düşünüp, geyiğine şu saçma listeyi hazırladım. Bakalım beğenecek misiniz?

Bayanlar için:
- Yüklenen yüz resmine çeşitli makyaj efektleri ekleyen, değişik saç modellerini denemeye yarayan bir program
- Moda haberlerini derleyen, firmaların kreasyonlarını indirmeye yarayan bir program
- Hamilelikle ve çocuk bakımıyla ilgili bilgilerin olduğu, hamilelik dönemine ya da çocuğun gelişmesine dair kayıtların alınabileceği bir program
- Şifre koruması olan ve resim, ses, video, vb. ekleme gibi çeşitli özellikleri barındıran bir günlük yazma programı
- MS Agent tarzı, masaüstünü şenlendirecek, gerektiğinde programların kullanımını anlatacak anime karakterler
- Resimli yemek tarifi programları
- Horoskop, tarot, vb. fal programları
- Kız çocukların seveceği tarzda Flash oyunlarının bir derlemesi

Erkekler için:
- Haftalık maç programını ve sonuçlarını, spor yazarlarının yorumlarını, dünya kulüplerinde oynayan futbolcularının bilgilerini, vb. içeren bir program
- Loto, iddia ve at yarışı tahminlerini netten derleyerek sunan bir program
- Listeden seçilen köşe yazarlarının günlük ve arşiv yazılarını gazetelerden derleyerek önümüze sunan bir program
- Borsa ile ilgili güncel bilgilerin takip edileceği bir program
- En güzel SMS mesajlarını tematik olarak listeleyen ve duruma göre öneriler sunan bir program
- Erkek çocukların seveceği tarzda Flash oyunlarının bir derlemesi
- Önemli günleri, nişan, evlilik yıldönümü, doğum günleri, vb. önceden hatırlatan, hediye önerilerinde bulunan bir program
- Güzel bir tavla oyunu

Tabii bir de şu var:  :P

Bayanlar için Windows XP:
http://www.atillaate.com/kxp/basla.html

Erkekler için Windows XP:
http://www.atillaate.com/xp/basla.html

bytan

@erginemr, harika liste hazırlamışsın. :)

Erkekler için olabilecek yazılımlardan ilk üçü masaüstümde dursa ve bana hizmet için beklese hiç fena olmazda. :)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Cidden harika bir liste olmuş, hani hayata geçirilse talep oldukça fazla olur :D

erenali

proje güzelmiş. farklı seçeneklerle süslenirse tercih edilmesi artar.
:)

Artikozgurum

Erkekler ve bayanlar masaüstü çalışmasını çok sevdim daha öncedende biliyordum ama unutmuştum paylaşım için teşekkürler @erginemr
Bunun birde linux versionu olsaydı daha iyi olurdu.

raspacı

Bir yanlış anlamayı düzeltmek adına yazıyorum. Amacım bir yeni tartışma başlatmak değil. Erginemr  ve diğer arkadaşlar eminim bunu kastetmek istemediler ama ben bir yanlış anlama çıkabilir diye ekleme yapmak istedim. Bayanlar için önerilen programlarda (işin şaka ve karikatürize yanından dolayı) klişe kalıplar kullanılıyor haliyle. Mesela fal, makyaj programı, yemek programı vs. Erkeklerde de spor, iddia vs. Buradan elbette bir genellemeye gidilmemesi lazım. Erkekler köşe yazıları okur kadınlar okumaz diye bir kural olmadığını belirtmek isterim hatta Türkiyede kitap okuma oranı kadınlarda daha fazladır. Bu hatırlatmayı niye yapıyorum? Benimde linux kullanan bir çok kadın tanıdığım var. Çoğu da çalıştıkları kurumdan ötürü ubuntu kullanıyorlar. Onları bu forumu en azından izlemeye teşvik ediyorum. Kendileri kadın sorununda hassas kişiler ve bu mesajları kendimi onların yerine koyarak okuyunca kadınlara (istemeden) haksızlık edilmemesi lazımdır diye düşündüm. Yemek yapmak, fal okumak filan kadınlara özgü şeyler değildir. Fal neysede yemek, ev işleri konusunu erkeklerin sırtından atarsak elbette  kadınlara okumak, linux öğrenmek için zaman kalmayacaktır. Oysa onlar eğitim sürecine bizden daha geç dahil oldukları için daha çok desteğe ihtiyaçları vardır. Bu programlardan en bilimsel öneriler ise bence: Makyaj ve adet dönemi programlarıdır. Kadınlara güzellik yakışıyor diğeri de sağlık için zaten. Tekrar belirteyim bu mesajı eleştiri olarak algılamayınız. Yazan arkadaşların iyi  niyetine inanıyorum. Ama mizah olarak liste güzel olsa da şakanın yanında işin ciddiyetini belirterek önyargılarıı engellemek istedim. Teşekkürler.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

erginemr

@levi,

Bu gerekli açıklama için teşekkürler. Aslında ben de böyle bir "disclaimer" tarzı, "sürç-i lisan ettikse affola" açıklaması yazmayı düşünüyordum. Sonuçta, bunlar herkesin bildiği klişe kalıplar ve kadın veya erkek olmamızın ötesinde, hepimizin birey olarak birbirinden çok farklı ilgi alanları bulunuyor.

Not: Kadınlarla ilgili yazdıklarımın bir kısmında, eşimi ve ilgi alanlarını örnek aldım. Bence bilimsel yazılımlar arasına, "hamilelikle ve çocuk bakımıyla ilgili bilgilerin olduğu, hamilelik dönemine ya da çocuğun gelişmesine dair kayıtların alınabileceği bir program"ı da alabiliriz. Böyle bir şey olsa, bizim çok işimize yarardı.

Osman Üngür

Alıntı yapılan: bytan - 15 Mayıs 2009 - 14:39:42

Erkekler için olabilecek yazılımlardan ilk üçü masaüstümde dursa ve bana hizmet için beklese hiç fena olmazda. :)
PHP ile sana ufaktan birşey yazabilirim :)

bytan

Alıntı yapılan: Osman Üngür - 15 Mayıs 2009 - 16:32:14
Alıntı yapılan: bytan - 15 Mayıs 2009 - 14:39:42

PHP ile sana ufaktan * bir şey yazabilirim :)

Ben seve seve kullanabilirim. :) Hatta lisansı gpl yapıp forumda yayınlarsan üzerinde geliştirmeler bile olabilir zamanla. :)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Osman Üngür

Aslında içerisine AJAX ekleyerek interaktif bir uygulama da yapabilirim.
Haftaya bunun için oldukça zamanım olacak.

GPL şekilde yayınlamak oldukça büyük bir haksız rekabate yol açar çünkü bu bahsettiğiniz sistemi PHP tabanlı bir uygulamayla bir yazılımcıya 5000 ytl gibi rakamlardan başlayarak yaptırabiliyorsunuz.

raspacı

Alıntı yapılan: erginemr@levi,

Bu gerekli açıklama için teşekkürler. Aslında ben de böyle bir "disclaimer" tarzı, "sürç-i lisan ettikse affola" açıklaması yazmayı düşünüyordum. Sonuçta, bunlar herkesin bildiği klişe kalıplar ve kadın veya erkek olmamızın ötesinde, hepimizin birey olarak birbirinden çok farklı ilgi alanları bulunuyor.

Not: Kadınlarla ilgili yazdıklarımın bir kısmında, eşimi ve ilgi alanlarını örnek aldım. Bence bilimsel yazılımlar arasına, "hamilelikle ve çocuk bakımıyla ilgili bilgilerin olduğu, hamilelik dönemine ya da çocuğun gelişmesine dair kayıtların alınabileceği bir program"ı da alabiliriz. Böyle bir şey olsa, bizim çok işimize yarardı.
Sana katılıyorum. Hamilelikle ilgili programlar olabilir gerçekten deilgi çekebilir. Depoda bulamadım olsa iyi olur.

Alıntı yapılan: Osman ÜngürAslında içerisine AJAX ekleyerek interaktif bir uygulama da yapabilirim.
Haftaya bunun için oldukça zamanım olacak.

GPL şekilde yayınlamak oldukça büyük bir haksız rekabate yol açar çünkü bu bahsettiğiniz sistemi PHP tabanlı bir uygulamayla bir yazılımcıya 5000 ytl gibi rakamlardan başlayarak yaptırabiliyorsunuz.
Osman Üngür söz ettiğiniz bir masaüstü uygulaması mı olacak. Php masaüstü kütüphanesiyle mi yapmayı düşünürsünüz. Merak  ettim de.

Osman Üngür

Benim bahsettiğim php ile web üzerinden görüntülenebilen bir betik
Gerçi EXTJS ile web üzerinde masaüstü uygulamarına yakın şeyler yapılabiliyor. Ya da JQuery JS ile.
Bunu phyton'a çevirebilecek bir arkadaş olursa kodlarımı açabilirim.

PHP ile masaüstü uygulaması yapılabiliyorsa neler yaparım neler :)

raspacı

Gtk kütüphanesi ile php kullanarak masaüstü uygulamaları yapılabiliyor. Nette anlatımları mevcut. Ben bi ara merak sarıp bir iki temel grafiksel şey yapmıştım. Sonra gereksizolduğunu düşünüp bıraktım :). Masaüstü için python ve gambas daha ideal sanırım.

Osman Üngür

GTK ile yapılan uygulamanın ne kadar linux native olacağı düşüncesi var bendede. Şayet bende böyle birşeye başlarsam Py 'dan başlarım. Güzel yazılar mevcut nette ancak işten güçten kafa kaldırıp bakamıyoruz.

ubuntuki lilith

İlk sayfadaki tema ve arka plan kadınlara hitap etmekten öte 5-12 yaş arası kız çocuklarına hitap ediyor, o yaştaki çocuğun önüne windows yerine ubuntu koysak (tüm gerekli ayarları yapıp) 3 günde kullanmayı söker. Ubuntuyu çekici yapan o kadar çok şey var ki bu pembeli temalar 12 yaş üstü için oldukça itici.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: ubuntuki - 27 Ocak 2010 - 21:33:39
İlk sayfadaki tema ve arka plan kadınlara hitap etmekten öte 5-12 yaş arası kız çocuklarına hitap ediyor, o yaştaki çocuğun önüne windows yerine ubuntu koysak (tüm gerekli ayarları yapıp) 3 günde kullanmayı söker. Ubuntuyu çekici yapan o kadar çok şey var ki bu pembeli temalar 12 yaş üstü için oldukça itici.

Ubuntu'nun size hitap eden yönlerini de sizden bekleriz, başka arkadaşlarınızı da özendirmek adına. :) ;)

ubuntuki lilith

Bir başlık vardı neden linux kullanıyorsunuz gibi bir anket. Orada seçenekler vardı sanırım ubuntu tercihimin en önemli nedenleri bunlardı. Özgür yazılım felsefesi temel sebebim, kollektif ve paylaşımcı bir ürün olması. Ubuntu ne bileyim, Ubuntu candır :D :P
İnsana kendini ayrıcalıklı hissettiriyor, sanki daha engin bilgisayar bilgisine sahipmiş gibi.  Gerçi kullandıkça bilgilendiriyor bir yandan da. Şu Türkiye'de kaç bayan linux ya da ubuntu kullanıcısı var onu düşünüyorum. 100 bile yoktur belki de ve o özel azınlıktan olmak,  en önemlisi  de bilgisayar kullanırken güvende olmak beni mutlu ediyor.

ırmak

Konuyu sabırla 7 sayfa boyunca okudum.
Bana göre Linux kullanan insan (Özellikle Türkiye gibi bilgisayar kullanıcılarının çoğunun bilerek ya da bilmeyerek Windows tercih ettiği ülkelerde) kabul edilen kalıpların zaten dışına çıkmak durumundadır.
Bu nedenle bahsettiğiniz fikirlere çoğu bayan kullanıcı tarafından sıcak bakılacağını düşünmüyorum.
İlk mesajdaki görüntü kesinlikle bana hitap etmiyor, pembeden oldum olası hiç hoşlanmadım. Şu an ekranımda görüntü olarak Goro bulunuyor, hatta ek olarak Mortal Kombat'ta yenemeyeceğim insan yok gibidir:)
Ama beğenip tercih edecek kullanıcılar mutlaka vardır. Bu kişisel tercih meselesidir.
Sadece şu noktayı eleştirmek istiyorum, bayan denildiğinde akla sadece pembelikler gelmesi erkeklerin kadınlar hakkında bazı yanlış genellemeler yaptığının göstergesidir.

Felâsife

Konu bayanlar olunca Özgürlük için sitesi de bu konuda şöyle gir girişimde bulunmuş.
Güzel sohbet olmuş.   :)
Özgürlükİçin Podcast Yayında!
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

heartsmagic

Alıntı yapılan: Felâsife - 14 Şubat 2010 - 00:27:36
Konu bayanlar olunca Özgürlük için sitesi de bu konuda şöyle gir girişimde bulunmuş.
Güzel sohbet olmuş.   :)
Özgürlükİçin Podcast Yayında!

Pek beğendim ben bu fikri :) Öİ'yi kutluyorum buradan.
Not: Şu an dinlemekteyim podcast'i :D

Felâsife

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Şubat 2010 - 02:11:28
Pek beğendim ben bu fikri :) Öİ'yi kutluyorum buradan.
Not: Şu an dinlemekteyim podcast'i :D
Değil mi ama hep oku oku oku gözlerimiz bozulacak, azda dinlemek lazım :D
Bence de iyi olmuş.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?