[Çözüldü] ASUS X55A-SX125D NOTEBOOK için ubuntu uyumlu mudur?

Başlatan italyan1983, 22 Aralık 2012 - 19:26:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

italyan1983

Öncelikle merhaba,

ubuntu kullanımına geçmek istiyorum ancak bir bilene sormak istedim

İşlemci Platformu İntel™
İşlemci Tipi Intel Dual Core B830
İşlemci Hızı Aralığı 1.80 GHz
İşlemci Cache 2 MB
Ekran Kartı Intel HD Graphics (Paylaşımlı)
Ekran Kartı Hafızası 1 GB PAYLAŞIMLI
Sistem Belleği 4 GB 1333 MHz
Ram Tipi DDR3

sistem budur,

ubuntu bana uygun mudur?

burk

Hiç sorun olmayan modellerde bile bazen sorun çıkabiliyor, bu yüzden denemeden bilemeyiz. Ancak model olarak taramalarda genel bir sorunla karşılaşmadım ve donanım özellikleriniz yeter durumda. Kurulum başlığını takip ederek deneyebilirsiniz.

italyan1983

teşekkür ederim,

bir kaç gün içinde deneyip buraya yazarım.

burk

Rica ederim, geri bildirim almak bizi sevindirir.

Göktürk

@italyan1983 celeron işlemci keşke pentium b960 yada b970 o sınıfta bir işlemci alsaydın windows 7 de bile mayışıyor bu işlemci ubuntu yeni sürümler kasar xubuntu yada lubuntu kurmanı tavsiye ederim .
anakart:asus intel p8h61-mlx rev 3.0
işlemci:intel pentium g620 2.60 ghz x2
ram:kingston 4gb ddr3 1333 mhz 2 adet
ekran kartı:asus ati radeon hd 6670 1 gb ddr3 Hdd: Western Dijital 750 gb 64 cache 1 adet Sata2 Western Dijital 250 gb Sata2 Seagate 500 gb sata3 16 cache  Mac os x Lion 10.7.4 tr X64 Apple Fan Hackintosh xd :)

italyan1983

Alıntı yapılan: Göktürk - 23 Aralık 2012 - 01:27:42
@italyan1983 celeron işlemci keşke pentium b960 yada b970 o sınıfta bir işlemci alsaydın windows 7 de bile mayışıyor bu işlemci ubuntu yeni sürümler kasar xubuntu yada lubuntu kurmanı tavsiye ederim .

sağol,
aslında ben eksik bilgi verdim gibi oldu,

şöyle ki
ben bu bilgisayarda oyun oynamıycam,(evde xbox 360 slim var babalar gibim:)))
sadece internet ve çok basit programlar kullanıcam
yani günlük kullanım için aldığımdan çok para vermek istemedim

ama bu tarz kullanımlar için yani gündelik kullanım için önerebileceğiniz
ubuntu veya diğer programlar varsa paylaşırsanız sevinirm

Göktürk

Alıntı yapılan: italyan1983 - 23 Aralık 2012 - 14:21:08
Alıntı yapılan: Göktürk - 23 Aralık 2012 - 01:27:42

sağol,
aslında ben eksik bilgi verdim gibi oldu,

şöyle ki
ben bu bilgisayarda oyun oynamıycam,(evde xbox 360 slim var babalar gibim:)))
sadece internet ve çok basit programlar kullanıcam
yani günlük kullanım için aldığımdan çok para vermek istemedim

ama bu tarz kullanımlar için yani gündelik kullanım için önerebileceğiniz
ubuntu veya diğer programlar varsa paylaşırsanız sevinirm

hayırlı olsun güle güle kullan internet film video müzik office ödev vb ufak tefek eski oyunlar oynanır xbox 360 tadından yenmez artık :)
anakart:asus intel p8h61-mlx rev 3.0
işlemci:intel pentium g620 2.60 ghz x2
ram:kingston 4gb ddr3 1333 mhz 2 adet
ekran kartı:asus ati radeon hd 6670 1 gb ddr3 Hdd: Western Dijital 750 gb 64 cache 1 adet Sata2 Western Dijital 250 gb Sata2 Seagate 500 gb sata3 16 cache  Mac os x Lion 10.7.4 tr X64 Apple Fan Hackintosh xd :)

italyan1983

bunu da sorayımda içimde kalmasın:)

günlük kullanıma yönelik ve oyun için olmayan bu sisteme(işlemci 64 bit) ubuntu mu yoksa kubuntu veya xubuntu mu yüklemem daha verimli olur?

şu anda yine de ubuntu yükleme taraftarıyım ama sistemin uzun vadeli kullanımında yavaşlama olmamasını garanti altına almak için kubuntu yüklemek daha mı mantıklı olur?

sağolun

ct

Alıntı yapılan: italyan1983 - 25 Aralık 2012 - 14:09:14
bunu da sorayımda içimde kalmasın:)

günlük kullanıma yönelik ve oyun için olmayan bu sisteme(işlemci 64 bit) ubuntu mu yoksa kubuntu veya xubuntu mu yüklemem daha verimli olur?

şu anda yine de ubuntu yükleme taraftarıyım ama sistemin uzun vadeli kullanımında yavaşlama olmamasını garanti altına almak için kubuntu yüklemek daha mı mantıklı olur?

sağolun

Günlük kullanım için en son model almamakla iyi yapmışsınız. İhtiyaçları neyse insan onu almalı geçenlerde 120 liralık yazıcı almaya çıkmıştım en son satıcı 600 liralık kablosuz bağlantılı faks makineli yazıcı satmaya çalışıyordu :) Almadım tabi o pahalı modeli. xubuntu ve lubuntu'yu performans için öneriyorlar ancak çok uzun süre kullanmadım ikisini de. Evde atıl duran 8 yıllık dizüstü bilgisayarıma Unity Compiz vb. ağır geliyor diyo mint mate 14 kurdum. Herhangi bir yavaşlık yok. 10.04 gnome kullanır gibi kullanılıyor. Türkçe desteğini ayarlamam gerekiyor üşenmeyip onu da yaparsam günlük kullanım için ideal bir sistemim olmuş olacak. Sistem sizinkine benziyor sadece 2 GB rami var farklı olarak.

burk

italyan1983

dün akşam itibariyle ilk kez ubuntu ile tanıştım :)
her iki taraf içinde memnuniyet verici bir tanışma oldu diye umuyorum, en azından ben memnun kaldım diyebilirim,

ilk önce şu bilgiyi vereyim kurulumu (Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal) usb den gerçekleştirdim ve bıos ayarı yapmama gerek kalmadı bilgisayar açılır açılmaz ubuntu kur seçeneği geldi (zaten free dos almıştım aleti)

ethernet kartı dışında bütün driverlar sorunsuz kuruldu

[code]orhan@italyan1983:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family DRAM Controller (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB xHCI Host Controller (rev 04)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev c4)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2 (rev c4)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 4 (rev c4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 7 Series Chipset Family LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 7 Series Chipset Family 6-port SATA Controller [AHCI mode] (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
02:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9485 Wireless Network Adapter (rev 01)
03:00.0 Ethernet controller: Atheros Communications Inc. AR8161 Gigabit Ethernet (rev 10)

ethernet kartımın driverının yüklü olmadığını fark ettikten sonra

http://askubuntu.com/questions/165192/how-do-i-install-drivers-for-the-atheros-ar8161-ethernet-controller adresinden edindiğim bilgi ile ethernet kartı problemini çözdüğümü düşünüyorum (yukarıdaki terminal satırı sorun çözüldükten sonraki halidir)

kablolu olarak internete bağlanmada sorun yaşıyorum ama bu akşam onu da çözerim diye tahmin ediyorum.

söz konusu model ubuntu ile sorunsuz çalışacak gibi duruyor
bilgisayarımın işlemcisi ve sistemi çok güçlü olmadığından yavaşlık bekliyordum biraz ama çok bir sorunla karşılaşmadım

burk

@italyan1983 hayırlı olsun :) Geribildirim ve çözüm öneriniz için teşekkür ederim. Konu sanırım çözüme kavuştu; cozuldukonusu