[Çözüldü] Masa üstünde açtığım menü resmi kalıyor.

Başlatan istiklal, 20 Aralık 2012 - 21:54:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

istiklal

Selamlar arkadaşlar,
Uygulama menüsü açılıp menü kapanınca en üstteki "internet tarayıcısı" olan seçeneğin simgesi masa üzerinde görünüyor ve sürekli bütün pencerelerin üzerinde kalıyor. Bu durumu nasıl düzeltebilirim ?

if

@istiklal, ev dizini altındaki .config içinde xfce ile ilgili bir dosya var mı?

istiklal

Alıntı yapılan: if - 21 Aralık 2012 - 02:16:23
@istiklal, ev dizini altındaki .config içinde xfce ile ilgili bir dosya var mı?

Sadece xfce yok "xfce4-dict", "xfce4" ve "xfce4-session" diye üç tane klasör var.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Aralık 2012 - 02:41:29

Ayrıca "/.config/xfce4/desktop" dizinine gidince "icons.screen0-1366x768.rc" isimli bir dosya oluşuyor bunu kesip bir yere kopyaladım menüye tekrar girip çıkınca baktım ki aynı yerde bir daha oluşmuş.

if

@istiklal, sorunun neden kaynakalanabileceğini kesitiremiyorum açıkçası. Xubuntu'da kullanılan bu en üstteki seçkenin (menü) adı nedir?

icons.screen0-1366x768.rc dosyasını neden silmek istediniz? Silseniz bile bunun gibi dosyalar yeniden oluşturulur. .config dizini kullanıcı tarafından belirlenen ayarların saklandığı dizindir. Bu ayarlar oturumla beraber yüklenir ve oturum kapatılıncaya ya da ayar değiştirilinceye kadar bir şekilde saklanır. Silseniz bile oturum süresince ayar korunur. O yüzden geri oluşturulmuştur o dosya.

xfce4 ve xfce4-session altında neler var?

istiklal

Alıntı yapılan: if - 21 Aralık 2012 - 02:52:12
@istiklal, sorunun neden kaynakalanabileceğini kesitiremiyorum açıkçası. Xubuntu'da kullanılan bu en üstteki seçkenin (menü) adı nedir?

icons.screen0-1366x768.rc dosyasını neden silmek istediniz? Silseniz bile bunun gibi dosyalar yeniden oluşturulur. .config dizini kullanıcı tarafından belirlenen ayarların saklandığı dizindir. Bu ayarlar oturumla beraber yüklenir ve oturum kapatılıncaya ya da ayar değiştirilinceye kadar bir şekilde saklanır. Silseniz bile oturum süresince ayar korunur. O yüzden geri oluşturulmuştur o dosya.

xfce4 ve xfce4-session altında neler var?

O dosyayı silmedim sadece isminden masa üstündeki küçük ikon bu olabilir mi diye kestim bir yere yapıştırdım sonra tekrar oluştuğunu görünce alakası yok diye düşündüm. :D

/.config/xfce4 altında "xconf, xfwm4, parole, desktop, panel, xfce4-taskmanager.rc, helpers.rc, xfce4-screenshooter" var.

/.config/xfce4-session klasörü ise boş.

if

.config/xfce4 altındaki dosyaları kesip kaybolmayacak bir yere kopyalayın, oturumu kapatıp açın. Aynı durum söz konusu mu?

istiklal

Alıntı yapılan: if - 24 Aralık 2012 - 01:40:37
.config/xfce4 altındaki dosyaları kesip kaybolmayacak bir yere kopyalayın, oturumu kapatıp açın. Aynı durum söz konusu mu?

Maalesef ilk başta düzeldi gibi oldu fakat sürekli aldığım bir hatayı aldım yine "içsel bir hatayla karşılaştı" dedi ve yine o icon görünmeye başladı. içsel hata dediği pencerenin resimlerini ekliyorum sanırım problem bundan kaynaklanıyor :/ (Bütün sonuçlar tek resme sığmadığı için üç resim halinde çekebildim.)

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

istiklal

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Aralık 2012 - 01:12:19
Bu XFCE ile gelen öntanımlı tema mı peki?

Hayır ama kendim hiç bir şey yüklemedim sadece yüklü olarak gelen temalardan birini seçtim "Greybird" isimli tema. Ama temayı öntanımlı temayı seçtim düzeldi ekrandaki görüntü gitti çok ilginç :D

if

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/tumbler/+bug/898336

Aynı böcek. tumblerd, küçük resimleri (thumbnail) gösteren bir d-bus servisiymiş. Raporu gönderdiniz mi?

istiklal

Alıntı yapılan: if - 25 Aralık 2012 - 18:47:04
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/tumbler/+bug/898336

Aynı böcek. tumblerd, küçük resimleri (thumbnail) gösteren bir d-bus servisiymiş. Raporu gönderdiniz mi?

Rapor gönderdim fakat bir değişiklik olmadı ya da sizin kadar teknik bilmediğim için belki benim bir şey yapmam gerekiyordu.Bilemiyorum yani. Ama şu an bir problem yok :)

@heartsmagic size de ayrıca teşekkür ederim :)

if

Rica ederim de @istiklal, öntanımlı tema dışında bir tema kullandığınızda sorun yaşıyorsanız çözmedik sayılır konuyu.

istiklal

Alıntı yapılan: if - 25 Aralık 2012 - 19:44:42
Rica ederim de @istiklal, öntanımlı tema dışında bir tema kullandığınızda sorun yaşıyorsanız çözmedik sayılır konuyu.

Genel anlamda evet çözülmemiş oluyor. Ben o temayı kullanmak istiyorum ama öntanımlı tema ile çözülmüş olduğu için çözüldü olarak işaretledim. :)  Bencillik yaptım sanırım ya da işimi görsün de tema sorun değil dedim sanırım. :D Geri alabiliyorsam değiştirebiliriz çözülmemiş olarak.

burk

Başlıktaki ilgili ibareyi silip kaydetseydiniz olurdu @istiklal :)

istiklal

Alıntı yapılan: burk - 25 Aralık 2012 - 20:05:39
Başlıktaki ilgili ibareyi silip kaydetseydiniz olurdu @istiklal :)

Denedim aslında ama fikir yürüterek yaptığım hatalardan dolayı baya başım ağrıdı :D Kesin öğrendim diyene kadar deneme yanılma yoluna gitmiyorum artık. :D Ama bak şimdi öğrendim bundan sonra böyle bir şey olursa yapacağım :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Aralık 2012 - 21:30:33

Aynı şey yine oldu :( JDownloader ve torrent indirme programı qBittorrent'i çalıştırana kadar yoktu. Tema öntanımlı tema...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Aralık 2012 - 03:35:50

Evet arkadaşlar kesin eminim ki JDownloader i çalıştırınca oluyor. Bilgisayarı kapatıp açtım ve bu programı çalıştırdım. Çalıştırana kadar görünmeyen o resim program açıldıktan sonra geldi.

burk

Aslında kötü niyet veya kasıt olduğunu düşünmezsek üyelerimizin yaptığı hatalara pek tepki vermiyoruz @istiklal :)

Konuyla ilgli olarak Jdownloader programı olduğunu düşünüyorsak programı uçbirimden açalım, bir umut çıktı yakalarız. Bu arada java ne durumda?
dpkg -l | grep java

heartsmagic

Durum Jdownloader'ın sistem tepsisine yerleşmek istemesi ile mi ilgilidir acaba?

istiklal

Alıntı yapılan: burk - 26 Aralık 2012 - 10:59:05
Aslında kötü niyet veya kasıt olduğunu düşünmezsek üyelerimizin yaptığı hatalara pek tepki vermiyoruz @istiklal :)

Konuyla ilgli olarak Jdownloader programı olduğunu düşünüyorsak programı uçbirimden açalım, bir umut çıktı yakalarız. Bu arada java ne durumda?
dpkg -l | grep java

Çıktı olarak şu şekilde verdi biraz uzun ama hepsini koyuyorum :) Ayrıca JDownloader olduğuna eminim çünkü arka arkaya denemek için programı açıp kapatıyorum açtığımda o resim geliyor, programı kapattığımda gidiyor. :)

ii  ca-certificates-java                   20110912ubuntu6                         Common CA certificates (JKS keystore)
ii  gir1.2-javascriptcoregtk-3.0           1.8.3-0ubuntu0.12.04.1                  GObject introspection data for the GTK+-based JavaScriptCore library
ii  gjs                                    1.32.0-1ubuntu1                         Mozilla-based javascript bindings for the GNOME platform
ii  java-common                            0.43ubuntu2                             Base of all Java packages
ii  java-wrappers                          0.1.24                                  wrappers for java executables
ii  javahelp2                              2.0.05.ds1-6                            Java based help system
ii  libatk-wrapper-java                    0.30.4-0ubuntu2                         An ATK implementation for Java using JNI
ii  libatk-wrapper-java-jni                0.30.4-0ubuntu2                         An ATK implementation for Java using JNI (jni bindings)
ii  libbackport-util-concurrent-java       3.1-3                                   backport of java.util.concurrent to Java 1.4
ii  libcollections15-java                  4.01+ds1-1                              Apache Commons Collections with generics support
ii  libcommons-cli-java                    1.2-3                                   API for working with the command line arguments and options
ii  libcommons-codec-java                  1.5-1                                   encoder and decoders such as Base64 and hexadecimal codec
ii  libcommons-lang-java                   2.6-3ubuntu1                            Extension of the java.lang package
ii  libcommons-math-java                   2.2-2                                   Java lightweight mathematics and statistics components
ii  libdom4j-java                          1.6.1+dfsg.2-5                          flexible XML framework for Java
ii  libfreehep-export-java                 2.1.1-2                                 FreeHEP Export and Save As Library
ii  libfreehep-graphics2d-java             2.1.1-3                                 FreeHEP 2D Graphics Library
ii  libfreehep-graphicsio-emf-java         2.1.1-emfplus+dfsg1-2                   FreeHEP Enhanced Metafile Format Driver
ii  libfreehep-graphicsio-java             2.1.1-2                                 FreeHEP GraphicsIO Base Library
ii  libfreehep-graphicsio-pdf-java         2.1.1+dfsg-1                            FreeHEP Portable Document Format Driver
ii  libfreehep-graphicsio-svg-java         2.1.1-3                                 FreeHEP Scalable Vector Graphics Driver
ii  libfreehep-graphicsio-tests-java       2.1.1+dfsg1-3                           FreeHEP GraphicsIO Test Library
ii  libfreehep-io-java                     2.0.2-4                                 FreeHEP I/O library
ii  libfreehep-swing-java                  2.0.3-3                                 FreeHEP swing extensions
ii  libfreehep-util-java                   2.0.2-5                                 FreeHEP utility library
ii  libfreehep-xml-java                    2.1.2+dfsg1-3                           FreeHEP XML Library
ii  libgjs0c                               1.32.0-1ubuntu1                         Mozilla-based javascript bindings for the GNOME platform
ii  libhamcrest-java                       1.1-8                                   library of matchers for building test expressions
ii  libhsqldb-java                         1.8.0.10-9ubuntu2                       Java SQL database engine
ii  libjas-java                            2.4-1                                   Java object-oriented type-safe Algebra System
ii  libjas-plotter-java                    2.2.6+dfsg1-2                           JAS(2) Plotter graphic library
ii  libjavascriptcoregtk-1.0-0             1.8.3-0ubuntu0.12.04.1                  Javascript engine library for GTK+
ii  libjavascriptcoregtk-3.0-0             1.8.3-0ubuntu0.12.04.1                  Javascript engine library for GTK+
ii  libjaxen-java                          1.1.3-1                                 Java XPath engine
ii  libjaxme-java                          0.5.2+dfsg-6                            implementation of the JAXB specification for Java/XML binding
ii  libjcommon-java                        1.0.16-2                                General Purpose library for Java
ii  libjdom1-java                          1.1.2+dfsg-2                            lightweight and fast library using XML
ii  libjfreechart-java                     1.0.13-4                                Chart library for Java
ii  libjfugue-java                         4.0.3-3                                 Java API for music programming
ii  libjlatexmath-java                     0.9.7-1                                 Implementation of LaTeX math mode wrote in Java
ii  liblog4j1.2-java                       1.2.16-3ubuntu1                         Logging library for java
ii  libmozjs185-1.0                        1.8.5-1.0.0-0ubuntu8                    Spidermonkey javascript engine
ii  libnb-org-openide-util-java            7.0.1+dfsg1-4                           Utility classes from the NetBeans Platform
ii  libnb-org-openide-util-lookup-java     7.0.1+dfsg1-4                           Utility lookup classes from the NetBeans Platform
ii  libreoffice-java-common                1:3.5.4-0ubuntu1.1                      office productivity suite -- arch-independent Java support files
ii  librhino-java                          1.7R3-5                                 Libraries for rhino Java Script Engine
ii  libservlet2.5-java                     6.0.35-1ubuntu3.1                       Servlet 2.5 and JSP 2.1 Java API classes
ii  libswt-gtk-3-java                      3.7.2-2                                 Standard Widget Toolkit for GTK+ Java library
ii  libtablelayout-java                    20090826-2                              Java layout manager for creating user interfaces fast and easy
ii  libxerces2-java                        2.11.0-4                                Validating XML parser for Java with DOM level 3 support
ii  libxml-commons-external-java           1.4.01-2                                XML Commons external code - DOM, SAX, and JAXP, etc
ii  libxml-commons-resolver1.1-java        1.2-7                                   XML entity and URI resolver library
ii  libxom-java                            1.2.1-3                                 A new XML object model for Java
ii  libxpp2-java                           2.1.10-7                                XML pull parser library for java V2
ii  libxpp3-java                           1.1.4c-2                                XML pull parser library for java
ii  plasma-scriptengine-javascript         4:4.8.5-0ubuntu0.1                      JavaScript script engine for Plasma
ii  tzdata-java                            2012e-0ubuntu0.12.04.1                  time zone and daylight-saving time data for use by java runtimes

burk

Java ile bir deneme yapalım;
sudo update-alternatives --config java çıktısı nedir?

istiklal

Arkadaşlar

sudo add-apt-repository ppa:jd-team/jdownloader
sudo apt-get update
sudo apt-get install jdownloader

şu kodlara göre tekrar kurdum ve düzeldi. şimdi bir sorun çıkarmıyor.İlk açılırken JDK update gibi bir pencere çıktı baya uzun bir güncellemeden sonra program açıldı ve düzgün şekilde çalışmaya başladı.

heartsmagic

O hâlde çözülen başlıklarımız için lütfen: cozuldukonusu

istiklal

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Aralık 2012 - 20:01:29
O hâlde çözülen başlıklarımız için lütfen: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31789.0

:) biliyorum yapıyorum ama sonra şu açıdan çözemedik diye mesaj geliyor.

heartsmagic

Genelde yeniden sistem kurulumlarında vs. etiketlemiyoruz başlıkları. Biraz daha ileri gidip uygulama sürüm değişikliklerinde de etiketlemeyebiliriz belki ama o kadar da ileri gitmeyelim :)

Teşekkürler etiket için.