Bilgisayarınızda Ubuntu yanına Windows da kurulu mu?

Başlatan eren, 25 Eylül 2008 - 17:26:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bilgisayarinizda Ubuntu yanina Windows da kurulu mu?

Evet
598 (61.8%)
Hayır
329 (34%)
Sanal olarak kurulu
41 (4.2%)

Toplam Oy Verenler: 625

solidsnake

heartsmagic

Alıntı yapılan: solidsnake - 10 Aralık 2008 - 22:14:11
bu sitede yapmak sence ne kadar adil olur.

Adil olup olmayacağı değil de cevabın ne olup olmayacağı önemli. Bence ortamı hararetlendirmeye gerek yok. @soildsnake fikrini belirtmiş, savunmak gibi bir zorunluluğumuz yok arkadaşlar. Konunun uzamaması en büyük isteğim. Mantıklı sebepler gösterilir, herkes fikir belirtir bu normal ancak "şu şöyle, bu böyle" cinsinden fikirler ortaya çıkarsa başlık gereksiz yere uzar.

@solidsnake'e göre Ubuntu uğraş gerektiren bir işletim sistemi. Bunun bizim tarafımızdan kabul görmesi lazım. Aynen bizim için Windows'un uğraş gerektiren bir işletim sistemi olduğunu @solidsnake'in kabul etmesi gibi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

master

Gimp Uzmanı

Zormu basitmi. Hangisini kullanmalı tamamen tercih meselesi. Makinemde Ubuntu kurulu. Çok memnunum. İşlerimin %100'ünü yapıyorum. Pidgin ile MSN protokolü üzerinden sohbet ediyorum. Görüntülü ve sesli konuşma için  Skype'yi kullanıyorum. İnternette dolaşmak için Firefox. Resim düzenleme ve dergi tasarımı için için GIMP , Inkscape ve Scribus Video veya müzik dinlemek için smplayer. Varsın o kadarda oyun olmazsın linuxte.  :D

Oyun oynamanın boşuna zaman tüketmek olduğunu düşünüyorum. Bir ara Metin2 oynamıştım. Online kalma zamanı 3 günü bulunca vazgeçtim. Ben boşu boşuna 72 saati heba etmişim. Oysa ben o zaman içinde neler neler yapardım. Oyunun bence ara sıra eğlence maksadı ile oynanması gerektiğine inanıyorum.

aynshtein

ben yaklaşık 1 senedir Vista + Ubuntu ikilisini kullanıyorum. Kullanıyorum dediğime bakmayın. Vista, satın aldığım dizüstü bilgisayarda kurulu geldi. Ben de 1-2 günlük deneyimin ardından "bu nasıl bir işletim sistemi yahu?" deyip yeni bir arayışa girdim. Yalnız, araştırma yaparken, dizüstü bilgisayarımın teknik servisinin "işletim sistemi olarak vista kurulu değilse, garanti kapsamı dışındadır" şeklindeki salak saçma ikazından sonra mecburen sabit diski ikiye bölüp Ubuntu'yu da kurdum. Bu yılın ocak ayından beri Ubuntu ile "yapmak istediğim herşeyi" öyle ya da böyle bir şekilde yaptım. Zaman zaman zorlandım, sıkıldım, bunaldım. Bazı noktalarda Windows işletim sistemi alışkanlıklarımın kurbanı oldum ama yine de her zaman önceliği Ubuntu'ya verdim. İş yerine yeni aldığımız bir sistemde Redhat Enterprise kullanmak zorunda olduğumuzdan, RedHat mantığını kavrayabilmek için yaklaşık 1 aydır Fedora kullanmaya çalışıyorum.

Windows mu? İdda ediyorum, eğer Adobe, programlarının Linux sürümlerini piyasaya sürsün, profesyonel bilgisayar kullanıcılarının %80'i anında Windows'u terk eder...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

ArdentAnarchY

Zaten sıkılmışım Windows'tan ve şirkette sıkılmaya devam ediyorum.
Ne gerek var Windows'a ubuntunun yanında.
Hatta bilgisayardaki bütün pencere resimlerini sildim windows'u hatırlatıyor diye.

günberi

Alıntı YapWindows mu? İdda ediyorum, eğer Adobe, programlarının Linux sürümlerini piyasaya sürsün, profesyonel bilgisayar kullanıcılarının %80'i anında Windows'u terk eder...

katılıyorum. XP ile birlikte ubuntu kullanıyorum. Grafikerim ve evdeki işlerimi ubuntuda çözemiyorum. :(
Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikâr

solidsnake

Alıntı yapılan: engin_alamut - 20 Aralık 2008 - 23:42:59
Alıntı YapWindows mu? İdda ediyorum, eğer Adobe, programlarının Linux sürümlerini piyasaya sürsün, profesyonel bilgisayar kullanıcılarının %80'i anında Windows'u terk eder...

katılıyorum. XP ile birlikte ubuntu kullanıyorum. Grafikerim ve evdeki işlerimi ubuntuda çözemiyorum. :(
bunun için emülatör programlar var linux da ama çok fazla bilgim olmadığından bilgi veremiyorum

günberi

Alıntı Yapbunun için emülatör programlar var linux da ama çok fazla bilgim olmadığından bilgi veremiyorum
iki yıldır linux kullanıyorum. Wine denedim, bazı programları çalıştırmadı. Sanal maklinede xp kurdum ama işlemci performansı çok düşük oluyor. Bazen inat ediyorum sanal XP ile çalışıyorum. 2-3 saat sonra bir bakıyorum neredeyse hiçbirşey yapmamışım. İnkscape vektörel çalışmalarda harika. ama işin içine fotoğraf koymam gerektiğinde (ki %80 fotoğraf kullanmam gerekiyor) çözünürlük ayarlarında sıkıntı yaşıyorum. Gimp'e gelince; zaten XP'de de Gimp kullanıyorum. Birde CMYK desteği olsa tam olacak. Bir sonraki sürüm için böyle söylentiler var gerçi...

Kısacası mahkumun işte windowsa... elimde iş olduğunda bazen 1 ay hiç açamıyorum linuxumu :(

erginemr

@engin_alamut,

Inkscape'e alternatif olarak, "Xara Xtreme" isminde şık bir program daha var. Aslında program ticari ama açık kaynak kodlu versiyonu da var ve Synaptic depolarından kurulabiliyor:
http://en.wikipedia.org/wiki/Xara_Xtreme
http://www.xara.com/us/products/xtreme/
http://www.xaraxtreme.org/

günberi

"Xara Xtreme" linux versiyonunu desteklemeyi durdurdu. Ayrıca linux sürümünde kullandığı altyapı ile ilgili hoş olomayan durumlar da var.
burada konuyla ilgili bir açıklama var.

Ben sabrediyorum. Birkaç seneye kalmaz linuxta aradığımı tamamen bulacağım gibi görünüyor. İnkscape ve Gimp'teki gelişmeler çok hizlı ve başarılı.

atomkarinca

http://wiki.archlinux.org/index.php/CMYK_support_in_The_GIMP

@engin_alamut, bu sayfada GIMP'e CMYK desteğinin nasıl ekleneceği anlatılmış, isterseniz bir bakın.

günberi

Gimp için CMYK desteğini pardus 2007.3 kullanırken yapmıştım. Ama 2008.1 ve ubuntuda başaramadım. Bunu gimp sürümlerinin yükselmesine bağlıyordum. Mesajınız üzerine yeniden denedim. * her şey tamam gibi görünüyor ama separeate butonunu olması gereken yerde bulamıyorum. Sanırım bu gece bu işle uğraşarak geçicek. :D Gimp 2.6 da CMYK çalıştıram var mı acaba?

Gimp'in gelecek sürümlerinde CMYK doğrudan desteklenecek umarım.

openyazilim

okul bizi visual studio kullanımına bağımlılık yaptığından dolayı Ubuntumun yanında mecburen Windows yüklü bulunuyor. Ama bir gün o bağımlılıktan da kurtulacağız insallah...

kornkids

PostMortem

YAŞASIN KAOS!..

YAŞASIN BİLGİNİN SERBEST DOLAŞIMI!..

AbkHaZiaN

sebebini tam olarak kestiremedim ama bişey beni vindowstan nefret ettiriyo:D wine ile kullandığım bir kaç program var içim rahat etmiyo windwosun seysi oldukları için ama ne yapalım.

canosayan

bölümde işe yarayan programlar, ve diğer aile fertleri için.
52 yaşındaki babam ubuntu kullanıyor ama 15 yaşındaki kardeşim kullanamıyor. windows live messengerin yenisi çok güzelmiş pidgin karışıkmış.

ama önemli değil zaten windowsumda korsan
Chmod bizim işimiz.

AbkHaZiaN

ubuntu olduğu için sadece başka seçenekleri yok zaten windowsta yaptıkları seyleri wine ye bile gerek kalmadan ubuntu üzreinden yapa biliyorlar

egitimist

Diskimi 7 parçaya ayırdım. 4 sistem bölümü 2 swap ve 1 de depo olarak kullandığım ntfs bölümü. Windowstan kopamıyorum çünkü Adobe Flash ve dreamveawer yazılımlarının alternatiflerini bulamadım. Sadece ie ile görüntülenebilen e-devlet siteleri de bir başka neden.

Ubuntu 9.04
Pardus 2008.2
Windows xp
Windows 7

xwes

Alıntı yapılan: egitimist - 22 Şubat 2009 - 22:42:57
Diskimi 7 parçaya ayırdım. 4 sistem bölümü 2 swap ve 1 de depo olarak kullandığım ntfs bölümü. Windowstan kopamıyorum çünkü Adobe Flash ve dreamveawer yazılımlarının alternatiflerini bulamadım. Sadece ie ile görüntülenebilen e-devlet siteleri de bir başka neden.

Ubuntu 9.04
Pardus 2008.2
Windows xp
Windows 7

birden fazla swapin bir anlami yok sanirim.

Tux

ubuntu yanina debian kurulu ama windows bu sisteme asla giremez en son 2002 yilinda windows kurmustum ondan sonra windows gormedim gormemde

Timolain

Ah ah... Şu Blizzard birgün oyunlarına Linux desteği verirse kesin silerim Windowsu. Ya da ben birşekilde Blizzard'dan vazgeçebilirsem :)

plymouth

Beni Windows saçmalığına mecbur eden başta Soundforge ve Vegas programlarının üreticisi olan Sony'e,
nacizane olarak ISO programlarına en son olarak da (en kötüsü de bu) Age Of Empires II ye teşekkürlerimi asla  ama asla borç kabilinden görmem.
This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it

raskolnikov

Ubuntu yanında arch kurulu. Güzel güzel kullanıyorum  ;)
"Sevginin gücü, güce olan sevgiyi yendiğinde, dünya barışı tanıyacak..."
-Sri Chinmoy Ghose-