Bilgisayarınızda Ubuntu yanına Windows da kurulu mu?

Başlatan eren, 25 Eylül 2008 - 17:26:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bilgisayarinizda Ubuntu yanina Windows da kurulu mu?

Evet
598 (61.8%)
Hayır
329 (34%)
Sanal olarak kurulu
41 (4.2%)

Toplam Oy Verenler: 625

maxspacemax

Arkadaşlar bende sadece Uunutu kurulu. Bütün işlerimi Ubuntu ile yürütüyorum. Artık profesyonel düzeyde GIMP kullanıyorum. Başka programlarla yapabildiğim herşeyi hatta daha fazlasını Ubuntu ile GNU lisansına sahip programlar ile yapabiliyorum. Alışkanlıklarımın hepsinden vaz geçiyorum. Yeni bir dünyaya yelken açıyorum. Böyle kendimi daha mutlu hissediyorum. Linux ve Linux programları bize size hepimize yeter yeterki öğrenmeye açık olalım. Kendimizi geliştirmeye açık olalım. Neden mi Linux kullanıyorum. Nedenmi GNU lisansına sahip programlarmı kullanıyorum. Onları öğrenmem için harçadığım ememğin hiçbir zaman boşa gitmediğini biliyorum. Evet itiraf ediyorum. Böyle mutluyum huzurluyum. Grafik tasarımında biraz daha kendimi geliştirebilirsem Video ders hatta dökümanlar hazırlayuacağım. Benden sonrakilere rehber olsun. Selamlar.

darkfloyd

sektörel yazılımlar (tems, mapinfo, vs gibi) malesef beni windows a bağımlı kılıyor. işte xp, evde ubuntu...

bellatrix

aslında hangi işletim sistemini kullandığımız önemli değil. en önemli şey işletim sisteminde özgürce davranabilmek. bir işletim sistemine o kadar para vermekte beni pek sarmıyor (ama sonuçta onlar da hakkını almalı; tabi ki makul olan fiyatlarla...). yani tercihim linux... mac sistemini de denemek istiyorum aslında ama kararsızım. birgün onu da denemek, olmazsa bile kurulu bir bilgisayarda görmek ve biraz kullanmak istiyorum.
Debian For Ever, Human, World and ME

FUBU

Alıntı Yapbir işletim sistemine o kadar para vermekte beni pek sarmıyor (ama sonuçta onlar da hakkını almalı; tabi ki makul olan fiyatlarla...).
Haklısınız, katılıyorum. Yanlız burada şöyle bir nokta da var. Biz windows yüklü bir bilgisayar aldığımızda aslında teknosada satılan fiyatlarla vista satın almış olmuyoruz sanırım.
Belki 5te birine falan satılıyordur kurumsal müşterilere vista..
Hatta bırakın bilgisayar üreticilerini 20 bilgisayarlık bir internet cafe bile bilgisayar başına 30 dolar lisans ödüyor, gözlerimle şahit oldum. Gerisini siz düşünün artık.
Benim bi tanıdık var, türk telekomda baya üst düzey bi yönetici. Şimdi türk telekomun da bi projesi var. Türkiyenin her yerine internet evleri kuracak. TV ye falan da çıktı bu haber. Adama dedim bigün. Microsofta giden paralar yazık günah. Bi vatandaş internet evinde ne yapar. Maillerini kontrol eder, müzik film, ofis, basit oyunlar belki.. Bu işler için 150 dolara vista, 200 dolara ofis programı alacağınıza neden pardus kurmuyor sunuz mis gibi dedim.. Adam bana deli misin, biz bilgisayar başına bu işler için 50-60 dolardan fazla ödemeyiz dedi. Yani tabi bilgisayar başına 30 dolar az bişey demiyorum da bir çok insan 150 doları microsofta gidiyor sanıyor.
Zaten dikkat ettiyseniz piyasada satılan tek tük linux yüklü bilgisayar var. Fiyatları vista yüklü muadillerine göre çok ucuz değil.  Ben bu konuda datronu suçluyordum fakat öğrendim ki windows benim düşündüğüm kadar çok nemalanmıyormuş bu işten..

volkana34

Microsoftun pazarlama stratejisi yıllardır budur.Herhangibir değişiklik yok.

bellatrix

Alıntı yapılan: FUBU - 09 Kasım 2008 - 10:39:26
Alıntı Yapbir işletim sistemine o kadar para vermekte beni pek sarmıyor (ama sonuçta onlar da hakkını almalı; tabi ki makul olan fiyatlarla...).
Haklısınız, katılıyorum. * yalnız burada şöyle bir nokta da var. Biz windows yüklü bir bilgisayar aldığımızda aslında teknosada satılan fiyatlarla vista satın almış olmuyoruz sanırım.
Belki 5te birine falan satılıyordur kurumsal müşterilere vista..
Hatta bırakın bilgisayar üreticilerini 20 bilgisayarlık bir internet cafe bile bilgisayar başına 30 dolar lisans ödüyor, gözlerimle şahit oldum. Gerisini siz düşünün artık.
Benim bi tanıdık var, türk telekomda baya üst düzey bi yönetici. Şimdi türk telekomun da bi projesi var. Türkiyenin her yerine internet evleri kuracak. TV ye falan da çıktı bu haber. Adama dedim bigün. Microsofta giden paralar yazık günah. Bi vatandaş internet evinde ne yapar. Maillerini kontrol eder, müzik film, ofis, basit oyunlar belki.. Bu işler için 150 dolara vista, 200 dolara ofis programı alacağınıza neden pardus kurmuyor sunuz mis gibi dedim.. Adam bana deli misin, biz bilgisayar başına bu işler için 50-60 dolardan fazla ödemeyiz dedi. Yani tabi bilgisayar başına 30 dolar az bişey demiyorum da bir çok insan 150 doları microsofta gidiyor sanıyor.
Zaten dikkat ettiyseniz piyasada satılan tek tük linux yüklü bilgisayar var. Fiyatları vista yüklü muadillerine göre çok ucuz değil.  Ben bu konuda datronu suçluyordum fakat öğrendim ki windows benim düşündüğüm kadar çok nemalanmıyormuş bu işten..

bir yanlışı dile getirmek istiyorum. yeni bir bilgisayar aldığımızda bize sormadan satıcı işletim sistemimizi bizim yerimize seçiyor. ben en önemli olan şeyin işletim sisteminde özgürce davranabilmek olduğunu yazdım. ama donanım satıcılarının, yazalım satıcılıgına da bulaşmış olmasını, hele bizim yerimize tercih yapmalarını tasvip etmiyorum sadece. bence yeni bilgisayar alındıgında işletim sistemi istenip istenmediği, isteniyorsa hangisi denmeli... yeni bilgisayar alıyorsunuz işletim sistemi tekrar satılıyor. nasıl iştir bu?. zaten bir önceki bilgisayarım için işletim sistemi cd'im var neden bir daha alayım? neden bir 30 dolar daha vereyim? neden en yeniyi kullanmak zorundayım? biz hiçbir şey görmemiş hiçbir şey bilmiyormuşcasına içinde ne oldugunu bilmediğimiz bilgisayarlara saldırırsak (lütfen kimse üstüne alınmasın; bu oyunun nasıl oldugunu açıklamaya çalışıyorum) bilgisayar satıcıları kendi istedikleri işletim sistemini çok mükemmelmiş gibi bize satmaya çalışır. ama şunu da gördüm benim elimde cd'im var ben ekstra işletim sistemi istemiyorum fiyattan düşün dediğinde...olmaz bunlar yüklü geliyor gibi garip cevaplarla oyalanmaya çalışılan gencin...o zaman bilgisayarı başka yerden almak zorundayım demesi üzerine donanım fiyatları önünde bilgisayarını istediği şekilde kurup alıp gitti. belki de herkes böyle yapmalı... yok deniliyorsa ben almıyorum denmeli... bilgisayar donanımımı işletim sistemimi ve hangi programları kullanacağımı ben belirlemek isterim... saygılarımla
Debian For Ever, Human, World and ME

teneke

Bu konuda benim bir önerim olacak, bilğisayar alacak fakat bütçesi yeterli olmıyan arkaşlar için forumda işin donanım tarafında bilğisi iyi olan arkadaşlar tarafından küçük bir tablo şeklinde hazırlanıp zamanla güncellemesi yapılan linux"u çalıştıracak  bilği öneri şeklinde"de asğari bir donanımı yazmalarıdır.

heartsmagic

@bellatrix bu konuda haklı ve asıl acı olan bu zaten. Eğer bize seçim şansı verilse kim ne satarsa satsın umurumuzda olmaz. İsteyen MS sevenler gider öder, alırlar Windowslu bilgisayarlarını. Bizim seçim yapamamamız çok acı. Hatta bazı firmalar bırakın seçim yaptırmayı, başka bir işletim sistemi kurdurmamak için önlem bile alıyorlar. Bkz: Toshiba! Yazık.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

potasyumsiyanur

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Kasım 2008 - 22:01:12
@bellatrix bu konuda haklı ve asıl acı olan bu zaten. Eğer bize seçim şansı verilse kim ne satarsa satsın umurumuzda olmaz. İsteyen MS sevenler gider öder, alırlar Windowslu bilgisayarlarını. Bizim seçim yapamamamız çok acı. Hatta bazı firmalar bırakın seçim yaptırmayı, başka bir işletim sistemi kurdurmamak için önlem bile alıyorlar. Bkz: Toshiba! Yazık.

bu ve bu tip üreticiler mahkemeye verilemez mi ?
deniz yanmaz dersin ama...
yanarsada kimse söndüremez.

heartsmagic

Yasa ne durumdadır bilemem ancak bize zorla satmıyorlar bu bilgisayarları. Kısacası kampanya adı altında satılırken aslında şartları kabul etmiş oluyoruz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

potasyumsiyanur

aslında haklısın ama kampanya adı altında seçenek bırakmıyorlar
burası gerçekten düşündürücü :S
deniz yanmaz dersin ama...
yanarsada kimse söndüremez.

aenesias

Ubuntu 7.10 la basladim linuxa laptop u yeni almistim Cok hosuma gitmesine ragmen linux donanim problemleri nedeniyle kullanamadim ama sansima 2 hafta sonra hardy cikti ondan sonra bilincsiz kullanim sebebiyle birkac kez yeniden kurup kaldirdim her defasinda da yeni birseyler ogrendim Intrepid le bu zevk doruk noktalrina ulasti... Intrepid kurdugumdan beri Vista cok bir sade cok bir bayagi ah bi de bu minitabdir eviews tur pptx ders slaytlari olmasa seve seve butun hard diskimi tahsis edicem Ubuntuya ... 

xwes

Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 31 Ekim 2008 - 18:14:37
Arkadaşlar bende sadece Uunutu kurulu. Bütün işlerimi Ubuntu ile yürütüyorum. Artık profesyonel düzeyde GIMP kullanıyorum. Başka programlarla yapabildiğim herşeyi hatta daha fazlasını Ubuntu ile GNU lisansına sahip programlar ile yapabiliyorum. Alışkanlıklarımın hepsinden vaz geçiyorum. Yeni bir dünyaya yelken açıyorum. Böyle kendimi daha mutlu hissediyorum. Linux ve Linux programları bize size hepimize yeter yeterki öğrenmeye açık olalım. Kendimizi geliştirmeye açık olalım. Neden mi Linux kullanıyorum. Nedenmi GNU lisansına sahip programlarmı kullanıyorum. Onları öğrenmem için harçadığım ememğin hiçbir zaman boşa gitmediğini biliyorum. Evet itiraf ediyorum. Böyle mutluyum huzurluyum. Grafik tasarımında biraz daha kendimi geliştirebilirsem Video ders hatta dökümanlar hazırlayuacağım. Benden sonrakilere rehber olsun. Selamlar.

Şu an ben de tum işlerimi ubuntu ile hallediyorum. Windows kullanirken resim duzenlemekten hiç anlamazdim. Photoshop da gozume hep buyuk gorunurdu. Velhasil resim kesmeyi, boyut duşurmeyi filan bile bilmezdim. Ama ubuntuyu ilk kurdugumda GIMP ile karşilaşinca nedense beni kendine çekti. Biraz kurcalakdiktan sonra GIMPi keşfetmeye başladim. Şu an profesyonel olmasa da epey kullanabiliyorum. Ve artik resimlerle istedigim gibi oynuyorum. Windowsta kalsam heralde, hala  bir şey bilmiyor olurdum. Gimp beni harbiden linuxa baglayan bir etken.
Şu an bilgisayarimda sadece ubuntu kurulu, bazen arkadaşlarim kullanabilsinler diye Windows kursam mi diye duşunuyorum, sonra yuklemek zorunda kalacagim programlar, bu programlar için bulmam gereken 'seri numaralar 'krek'ler şîfreler, surekli beni windows.coma teyit ettir uyarilari, tek tek tak CDleri video, ses, webcam suruculerini yuklemek için. office'i bile kendin yukle, virusler, anti-virusler ve daha bir çok şey... Wondowsu gerçekten bunlarla ugraşmak istemedigim icin de kurmuyorum. Oysa ubuntuda GIMP gibi harika bir resim duzenleme araci, office gibi tamamen yeterli bir yazma araci beraber geliyor. Ekran kartim bir tikla kuruluyor, ses karti ve webcam ve yazicim için surucu kurmak zorunda bile kalmadim. Tum bunlari yaşadiktan sonra neden windows kurayim ki?

Duzeltme: kalin yazdigim yere daha once yanlişlikla windows yazmiştim. Çok buyuk bir hata, ozur dilerim... :(

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: xwes - 11 Kasım 2008 - 20:26:52
Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 31 Ekim 2008 - 18:14:37

Şu an ben de tum işlerimi ubuntu ile hallediyorum. Windows kullanirken resim duzenlemekten hiç anlamazdim. Photoshop da gozume hep buyuk gorunurdu. Velhasil resim kesmeyi, boyut duşurmeyi filan bile bilmezdim. Ama ubuntuyu ilk kurdugumda GIMP ile karşilaşinca nedense beni kendine çekti. Biraz kurcalakdiktan sonra GIMPi keşfetmeye başladim. Şu an profesyonel olmasa da epey kullanabiliyorum. Ve artik resimlerle istedigim gibi oynuyorum. Windowsta kalsam heralde, hala  bir şey bilmiyor olurdum. Gimp beni harbiden linuxa baglayan bir etken.
Şu an bilgisayarimda sadece windows kurulu, bazen arkadaşlarim kullanabilsinler diye Windows kursam mi diye duşunuyorum, sonra yuklemek zorunda kalacagim programlar, bu programlar için bulmam gereken 'seri numaralar 'krek'ler şîfreler, surekli beni windows.coma teyit ettir uyarilari, tek tek tak CDleri video, ses, webcam suruculerini yuklemek için. office'i bile kendin yukle, virusler, anti-virusler ve daha bir çok şey... Wondows kurmayi gerçekten bunlarla ugraşmak istemedigim icin de kurmuyorum. Oysa ubuntuda GIMP gibi harika bir resim duzenleme arai, office gibi tamamen yeterli bir yazma araci beraber geliyor. Ekran kartim bir tikla kuruluyor, ses karti ve webcam ve yazicim için surucu kurmak zorunda bile kalmadim. Tum bunlari yaşadiktan sonra neden windows kurayim ki?

@xwes Her ay çıkacak Sudo dergisini takip etmenizi öneririm. Her ay GIMP ile ilgili yazılar çıkacak haberiniz olsun.

xwes

Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 11 Kasım 2008 - 20:44:18
@xwes Her ay çıkacak Sudo dergisini takip etmenizi öneririm. Her ay GIMP ile ilgili yazılar çıkacak haberiniz olsun.

Çok guzel, kusura bakmayin dergi ile ilgili pek bilgim yok. Kisa bir bilgi verebilir misiniz rica etsem?

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: xwes - 11 Kasım 2008 - 20:47:19
Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 11 Kasım 2008 - 20:44:18

Çok guzel, kusura bakmayin dergi ile ilgili pek bilgim yok. Kisa bir bilgi verebilir misiniz rica etsem?

Her  ayın 15'inde çıkacak. 3 Gün sonra tam çıkış tarihinde forumda duyrulacak. Kolay bir şekilde bilgisayarına indirip okuyabilirsiniz.

bk-bk

bu muhteşem bir haber ! sudo dergisini heyecenla bekliyorum . :)
herkes layık olduğu yerdedir

Sadalmelik

Normalde windowsu hiç kullanmıyorum ama beklediğim bir oyun var ve yıllardan beri de oynamaktayım.O oyunu eğer Ubuntuda sorunsızca çalıştırabilmeyi becerebilirsem windowsu tamamen tamamen sistemimden kaldıracağım ve bilgisayarım tamamen linuxa ait olacak.

Not : Beklediğim oyun Diablo 3. 2009 da çıkması bekleniyor :)

koenig

Maalesef Evet XP Pro ama enkısa zamanda yok olacak eminim zaten Hakkıyla bir öğreneyim şu penguen olmayı bye bye GATESPEN
:D Pencere Markası gibi oldu  :D
GATESPEN-GATESPEN-GATESPEN-GATESPEN-GATESPEN-GATESPEN-GATESPEN-GATESPEN-GATESPEN-GATESPEN-GATESPEN-GATESPEN------------

Not: Lütfen kayan yazı kullanmayalım.
Pencere Mahkumiyeti bitti AMA daha PENGUEN kardeşten öğrenecek çok şeyim var.

PEN VS. PEN Kazanan UBUNTU

solidsnake

evet kullanıyorum..windows ubuntu kadar uğraş gerektirmiyor çünkü.

Çağlar

Ubuntu'ya gerçekten alıştığınızda basit olanın, uğraş gerektirmeyenin, Ubuntu olduğunu fark edeceksiniz. Sadece zaman diyorum...
We got a badass over here!

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: Çağlar - 10 Aralık 2008 - 19:58:38
Ubuntu'ya gerçekten alıştığınızda basit olanın, uğraş gerektirmeyenin, Ubuntu olduğunu fark edeceksiniz. Sadece zaman diyorum...

Haklısın Çağlar  Ubunutu'yu bir defa kurdunmu uğraş gerektirmeden yıllarca çalışır. :D

teneke

Sadece ubuntu kurulu başkasına gerekde yok çoğu arkadaş oyundan vazğeçemediği için iki işletim sistemini beraber kullanmakta lınuxta her türden oyunu oynayamama sorunu olmazsa eminim kim tutar lınux"u.
Not:kesinlikle hiç oynanamıyor değil.(open arena,warshov vb. çok ğüzel oyunlar var.)

solidsnake

bence yanılıyorsunuz.Birçok kullanıcı linuxla uğraşma zahmetine girmez sorun sadece oyun değil

teneke

@solidsnake  Ozaman bu konuda forumda bir anket yapılmalı eğer yoksa bu konu için.