Bilgisayarınızda Ubuntu yanına Windows da kurulu mu?

Başlatan eren, 25 Eylül 2008 - 17:26:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bilgisayarinizda Ubuntu yanina Windows da kurulu mu?

Evet
598 (61.8%)
Hayır
329 (34%)
Sanal olarak kurulu
41 (4.2%)

Toplam Oy Verenler: 625

eldirr

Alıntı yapılan: mozakca - 03 Ekim 2008 - 00:32:47
İş icabı windowsa bağımlı kalıyor insan. Biliyorsunuz Milli Eğitim Bakanlığı bütün platformlarında windowsa bağımlı. Sanki windowsun bir getirisi varmış gibi. ilsis.meb.gov.tr adresinde linux ile işlem yapılamıyor. Firefoxun eklentileriyle bir şekilde görüntülüyorsun ama işlem yapmıyor. e-okul keza yine öyle. Mecburen ben  de ikinci işletim sistemini kullanmak zorunda kalıyorum.

Eğer ubuntumla bu sitelere girip rahat rahat işlerimi yapabilsem bir dakika durmam silerim xp'yi. Hesap ettim ubuntuyu 7.04'ten itibaren kullanıyorum. Bu da yaklaşık 1.5 yıllık ubuntu kullanıcısıyım demek oluyor. En fazla ihtiyacım olan programları da az çok kullanabiliyorum. Eeee daha ne isteyeyim.

Wine üzerinden çalışan bir internet explorer var. Onu kullanmayı denediniz mi?

http://www.tatanka.com.br/ies4linux/page/Main_Page

Mepis

Alt yazili Divx film izlemek icin Windows kullaniyorum diger islerimin hepsini (tasarim ve programlama dahil) Linux ile yapiyorum.

mozakca

Alıntı yapılan: eldirr - 03 Ekim 2008 - 00:34:02
Wine üzerinden çalışan bir internet explorer var. Onu kullanmayı denediniz mi?

http://www.tatanka.com.br/ies4linux/page/Main_Page

Hiç denemedim. Ama aslına bakılacak olursa sanırım sadece internet explorer değil. (o sadece bir örnek Ayrıca denedim ve yine hayal kırıklığına uğradım.) Söylemediğim bazı uygulamalar da yine (php eğitimleri vs...) yine windows ortamında çalışıyor.

Ama windows biraz daha kafamı bozacak olursa flash belleğime windows kurup bilgisayarımın hard diskini windowstan arındırmayı düşünüyorum.
sevgi, emek ister.

mozakca

Alıntı yapılan: Mepis - 03 Ekim 2008 - 01:48:46
Alt yazili Divx film izlemek icin Windows kullaniyorum diger islerimin hepsini (tasarim ve programlama dahil) Linux ile yapiyorum.

Alt yazılı divx izlemek için windowsa gerek yok. Mplayer alt yazıları okuyabiliyor. Ben de alt yazılı film izliyorum ama sırf bunun için windows gerekliliği duymuyorum. Tabi siz de benim gibi başka bağımlılıklardan dolayı windows kullanıyorsanız onu bilmem.
sevgi, emek ister.

bebek

Ne yaparsak yapalım eğer işimizin içinde bir şekilde bilgisayar varsa windowsa hala bağımlıyız maalesef. Autocad, 3ds max, photoshop bunlar wine ile çalıştırılmayan(çalıştırılsa bile çalıştığına değmeyen) programlar. Hadi bunlara qcad'tir ne bilim gimp'tir bir şekilce muadili var ama ben gidip 1.8gb büyüklüğündeki tasarım programını nasıl çalıştırayım ki... O yüzden mecburen windowslayız, bu eksikler sadece açık kaynak camiasının çabalarıyla kurtulanabilecek şeyler değil. Umarım yazılım firmaları da linux'ün bilincine varıp ona göre davranırlar.

Mepis

Alıntı yapılan: mozakca - 03 Ekim 2008 - 09:00:35

Alt yazılı divx izlemek için windowsa gerek yok. Mplayer alt yazıları okuyabiliyor. Ben de alt yazılı film izliyorum ama sırf bunun için windows gerekliliği duymuyorum. Tabi siz de benim gibi başka bağımlılıklardan dolayı windows kullanıyorsanız onu bilmem.

:) Daha once yazdiklarimi takip ederseniz GOM Playerin muadillerinin hic birinin bu programin yerini alamadigini gorursunuz. Amator olarak Divx ve DVD Rip ile de ugrastigim icin goruntu ve alt yazi kalitesini ayirt edebiliyorum. Gom playeri Linux altinda calistirmaya ugrasiyorum.

xhektor

yıllardır hayalini kurdugum linux'u sonunda bütün donanımları tanıyarak sorunsuz bir şekilde kurdum ve bilgisayarımda kullanıyorum. o günden sonra windows artık yok. olacagınıda pek sanmıyorum. yaklaşık 2 aydır windowsa hiç ihtiyaç duymadım. windows ta kullanmak zorunda oldugum programların linux'daki karşılıklarına iyice alıştım. iş yerimdeki bana bağlı olan bütün dizüstü bilgisayarlara da open office kurdum ve şu an bu kullanılıyor. çıtayı biraz yüksek tutup bunlarada linux kurmak isterdim ama bu şimdilik hayal gibi duruyor. bunu kullanabilecek kişiler henüz yok. önemli bir konuda http://www.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3026.0.html burada bahsettigim konudur. çünkü bütün bu bilgisayarlara projeksiyon cihazı takılı. bu arada da sizlerden yardım bekliyorum.

haritsu

antiXa

Hayır. Linux'la tanıştığım 2003'te doğal olarak çift sistem kullanıyordum. Ama 4 yıldır kesinlikle sadece linux kullanıyorum. Dağıtımlar değişebiliyor. Kullandığım makine de etkili oluyor bunda. Genel olarak debian, sık sık ubuntu... Ama sonuçta sadece linux!

efa

Sadece ubuntu yüklü.Bir ara pardus da yükleyim dedim ama olmayınca da uğraşmadım tekrardan.Sadece ubuntu yetiyor artıyor bile.Çoğu windows kullanıcısı gıbta ile bakıyor.Bu da neymiş böyle diye.Fakat insanların alışkanlıklarından vazgeçmesi çok zor.Eğer ilk kullandığımızda bilgisayarlarda linux ubuntu olsaydı kimse windows a dönüp bakmazdı bile.
Elbette kimi kullanıcılar için eksik yönleri vardır.(Özellikle oyunlar ve webcam ) Ama bu kullanıcıdan kullanıcıya değişmekte.Benim oyunlarla webcam ile bir uğraşım yoksa bu benim için bir eksiklik değildir.

Keşke daha önce tanışsaydık ubuntu ile

eren

Webcam sorunu hemen hemen yok. MSN de Webcam sorunundan bahsediyorsanız o da çözülmek üzere. Ayrıca bu oyun yok konusu benim canımı sıkıyor. Sırf evde test makinesine 70'den fazla 1. sınıf oyun kurdum ve hepsi mükemmeldi. Oyun bölümünde bir liste yaptım profesyonel oyun listesi.

Windows da bu kadar güzel ve profesyonel oyunları yasa dışı yollar haricinde ücret ödemeden oynama imkanı var mı? Tamam bir Fifa serisi yok haklısınız ama onlarda Cedega ile sorunsuzca çalışıyor. Cedega ile binlerce Windows oyunu sorunsuz olarak çalışıyor.

Windows'da kalmanın bence en büyük bahanesi 3D tasarım ve programlama yazılımlarıdır. Adobe (eski macromedia) serisinin tam olarak bir alternatifi yok. Flash tasarımı en iyi Windows üzerinde çalışan yazılımlar ile yapılıyor.

Bir neden daha eğitim setleri olabilir. Benim kendimi geliştirmek için altığım multimedia eğitim setlerinin hepsi Windows'a bağımlı.

Son bahane DVD Rip, Divx işlerinin Windows üzerinde biraz daha başarılı olması olabilir. Bunların dışında Windows'a bağlı olmayı gerektirecek bir durum yok.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

helluri

Alıntı YapBunların dışında Windows'a bağlı olmayı gerektirecek bir durum yok.
windows mobile 6.1, iphone/ipod touch 2.1 software update.. Bunların linuxda çalışmadığına eminim. E linuxda kullanacam diye bunların eski versiyonlarını kullanmak veya bunları kullanan aletlerin işletim sistemini kırmak ne kadar mantıklı bilemiyorum tabi..
Windows mobile 55 farklı üreticiyle çalışan ve 155 farklı operatör tarafından satılan bir işletim sistemi. Iphone dünyada 10milyondan fazla sattı. Ipod touch kaç kişi tarafından kullanılıyor bilmiyorum.

Windows lazım..
Bana da lazım..

foma

Bunun için donanım kara listeleri oluşturuyor ve linux üzerinde sorun çıkarmayacak donanımları tercih ediyoruz.Belki bu yaptığımız karşısında üreticiler yarın linux sürücülerini çıkarmayacaklar ama eğer linux kullanımı gerçekten artıyorsa 2-3 seneye bu duruma kayıtsız kalamazlar.Ayrıca doğru olan bir şey gerçekleşemez olsa dahi bu onu savunmayacağımız anlamına gelmemelidir.

@helluri senin mesajını kastederek yazdım ama kesinlikle üstüne alınma.

Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

helluri

Yok canım niye üstüme alınayım. Ben sadece tek başına linux kullanmanın aslında ne kadar çok insan için imkansız olduğunu göstermek için yazdım.. erenin yazdıklarına ekleme yaptım sadece.
Bu arada bu kara listeye blackberryler de giriyorsa işimiz baya zor.. Ki büyük ihtimalle giriyordur. Girmiyorsa da girecektir. Çünkü blackberry için de itunes tarzı bir program geliştiriliyormuş..

extremebrutal

Maalesef ben de Linux ile beraber Windows kullanıyorum. Windows'u sadece bilgisayardan televizyona görüntü aktarmak maksadıyla kullanıyorum. Kullandığım hiçbir dağıtımda beceremedim çünkü görüntü aktarmayı. :(

Diğer bütün işlemlerin için Linux yetiyor.

maxspacemax

Alıntı yapılan: Mepis - 03 Ekim 2008 - 16:05:17
Alıntı yapılan: mozakca - 03 Ekim 2008 - 09:00:35

:) Daha once yazdiklarimi takip ederseniz GOM Playerin muadillerinin hic birinin bu programin yerini alamadigini gorursunuz. Amator olarak Divx ve DVD Rip ile de ugrastigim icin goruntu ve alt yazi kalitesini ayirt edebiliyorum. Gom playeri Linux altinda calistirmaya ugrasiyorum.

Bunu düşünüyordum.  Gom layer linux altında kullanılabiliyor. http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=application&iId=6257
Bana linux yetiyor. Mplayer ile iyi anlaşıyoruz :D

ironic

Hala temel işlevleri öğrenme aşamasında olmam ve bazı işlemler yüzünden winfos'a hala bağımlıyım.

İleride Ubuntu yanına KDE ile gelen  bir dağıtımı da yüklemek istiyorum. Bu konuda tavsiyelerinizi bekliyorum.  :)

Sypro

Alıntı yapılan: ironic
İleride Ubuntu yanına KDE ile gelen  bir dağıtımı da yüklemek istiyorum. Bu konuda tavsiyelerinizi bekliyorum. 

Kubuntu :P

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

munirekinci

Linux Mint'ın KDE sürümü hakkında güzel şeyler duydum, o da olabilir. :)

umutubuntu

Kubuntu'mu Mint KDE'mi derseniz önerim Mint KDE olur, zira olması gereken bir çok program yüklü geliyor (Kubuntu da Firefox bile yüklü gelmiyor) ve eğer Dolphin dosya yöneticisine alışamamışsanız  ya da bana göründüğü gibi kaba ise Konqueror varsayılan dosya yöneticisi olarak geliyor.

maxspacemax

Ubuntu ile birlikte Zenwalk kurmayı düşünüyorum. :D

extremebrutal

Alıntı yapılan: ironic - 12 Ekim 2008 - 16:44:32
Hala temel işlevleri öğrenme aşamasında olmam ve bazı işlemler yüzünden winfos'a hala bağımlıyım.

İleride Ubuntu yanına KDE ile gelen  bir dağıtımı da yüklemek istiyorum. Bu konuda tavsiyelerinizi bekliyorum.  :)

KDE3 için Pardus deneyebilirsiniz.. KDE4 için Mandriva 2009 tavsiye ederim..

ironic

Teşekkürler. Gözde dağıtımlardan SUSE düşünüyorum ama hiçbir araştırma yapmadım. 

Ubuntu gibi kullanımı kolay ,derdinin az olması terchimdir.

maxspacemax

Alıntı yapılan: ironic - 13 Ekim 2008 - 22:52:32
Teşekkürler. Gözde dağıtımlardan SUSE düşünüyorum ama hiçbir araştırma yapmadım. 

Ubuntu gibi kullanımı kolay ,derdinin az olması terchimdir.

O zaman Mandriva tam size göre.

btermeli

Mint yaninda win XP yuklu. Sebebi sadece goruntulu-sesli gorusme ve visio...
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???