Bilgisayarınızda Ubuntu yanına Windows da kurulu mu?

Başlatan eren, 25 Eylül 2008 - 17:26:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bilgisayarinizda Ubuntu yanina Windows da kurulu mu?

Evet
598 (61.8%)
Hayır
329 (34%)
Sanal olarak kurulu
41 (4.2%)

Toplam Oy Verenler: 625

villain

Can Uğur Ayfer'in kitabından:
Alıntı YapLINUX'u "Gerçekten" Öğrenmek İsteyenlere Öğütler
Bilgisayarınızdaki diğer işletim sistemlerini silin ve bir daha yüklemeyin. Bilgisayarınızda LINUX öncesi, yapmaya alıştığınız işlerin hepsini LINUX altında da yapabilirsiniz. Başlangıçta zorluklarla karşılaştığınızda hemen havlu atmayın. LINUX konusunda başkalarıyla yazışabileceğiniz, soru sorabileceğiniz, sohbet edebileceğiniz sitelerle ilgilenin, listelere üye olun. Kitap, dergi okuyun.
Nasıl bakarsan öyle görürsün.

OtakuMan

Alıntı yapılan: microanaliz - 22 Ağustos 2011 - 00:39:28
İster inanın ister inanmayın windowsu sadece tivibu için kullanıyorum bu sorunuda bir çözerlerse windows tarihdeki yerini alacak...

O zaman çok bekleyeceksin :(
Official Blog
This is my planet

ÇÜNKÜ KAMBAK OLMAK BUNU GEREKTİRİR

genage

Masaüstünde kesinlikle Windows kullanmam. Tamamen işkence gibi. Sadece netbookta var o kadar.

sem

Masaüstünü işkenceye döndüren sistemin netbooktaki faydasını aktarabilir misiniz? Merak ettiğim için sormak istedim sadece. Tersinir olarak da cevaplayabilirsiniz.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

noktakom

Ne zaman sistemimle uyumlu, sorunsuz ve kararlı olarak çalışan  bir kernel çıkar, linuxtan başka sistem kullanmam. Ama o zaman gelinceye kadar da windows başımın tacı olmaya devam edecek.

zeusmaster

Alıntı yapılan: noktakom - 20 Aralık 2011 - 22:10:53
Ne zaman sistemimle uyumlu, sorunsuz ve kararlı olarak çalışan  bir kernel çıkar, linuxtan başka sistem kullanmam. Ama o zaman gelinceye kadar da windows başımın tacı olmaya devam edecek.
Ama hocam onca hatası olmasına rağmen windows u başınızın tacı yapmaya devam ediyorsunuz.Bu ayrıcalık neden :)
Up and Running...

noktakom

Alıntı yapılan: bahdem - 20 Aralık 2011 - 22:46:44
Ama hocam onca hatası olmasına rağmen windows u başınızın tacı yapmaya devam ediyorsunuz.Bu ayrıcalık neden :)

ÇÜnkü o da beni başının tacı yapmiş, ticari bir amaç için de olsa sistemimle uyumlu hızlı ve stabil çalışan bir ürün ortaya koymuş. Lİnux ise 3 yıldır bir güncelleme yayınlayamadı. hata kaydı yapıyorsun, onaylıyorlar ama bakan eden yok. Onlar da diyorlar ki baba biz gönüllüyüz, sık boğaza gelmeyiz, bekleyeceksin, bir hayırsever çıkar bir gün sorununu çözer... eğer şanslıysan o gün pc'in hala faal olur... :)   o yüzden kernel geliştiricilerine biraz gıcığım :)

zeusmaster

Alıntı yapılan: noktakom - 20 Aralık 2011 - 23:50:26

ÇÜnkü o da beni başının tacı yapmiş, ticari bir amaç için de olsa sistemimle uyumlu hızlı ve stabil çalışan bir ürün ortaya koymuş.

Bunu dedikten sonra diyecek başka bir şey yok hocam.Bunca otarite linux'un windowstan daha hızlı ve stabil olduğunu söylerken ve
http://www.kernel.org/ bu sitede de görüldüğü gibi nekadar çok güncelleme yaptığı açıkken söylediğine diyecek yok :)
Bukadar yavaş ve güvensiz bir sisteme koskaca bir üniversitenin bütün öğrenci ve hocaların bilgisayarlarını nasıl ubuntuya geçirebilirim?
Sorunu linux ta değiş bence kendinde ara :)
Up and Running...

sem

Bakan eden yok derken; ilk çıktığında 176.000 küsur satırken şu aralar 6 milyon satırı aştığını okudum bir başka başlıkta... =)

Bir de bakan eden olsaymış demek ki windows ancak tetrise kurulabilirmiş.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

zeusmaster

Alıntı yapılan: sem0900 - 21 Aralık 2011 - 00:16:24
Bakan eden yok derken; ilk çıktığında 176.000 küsur satırken şu aralar 6 milyon satırı aştığını okudum bir başka başlıkta... =)

dediğim gibi denecek birşey yok hocam :)
Up and Running...

noktakom

Alıntı yapılan: bahdem - 21 Aralık 2011 - 00:00:19

ÇÜnkü o da beni başının tacı yapmiş, ticari bir amaç için de olsa sistemimle uyumlu hızlı ve stabil çalışan bir ürün ortaya koymuş.

Bunu dedikten sonra diyecek başka bir şey yok hocam.Bunca otarite linux'un windowstan daha hızlı ve stabil olduğunu söylerken ve
http://www.kernel.org/ bu sitede de görüldüğü gibi nekadar çok güncelleme yaptığı açıkken söylediğine diyecek yok :)
Bukadar yavaş ve güvensiz bir sisteme koskaca bir üniversitenin bütün öğrenci ve hocaların bilgisayarlarını nasıl ubuntuya geçirebilirim?
Sorunu linux ta değiş bence kendinde ara :)

benim cihazın özelinde konuşuyorum, istiyorsan cihazı sana göndereyim stabilite testlerini sen yap.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Aralık 2011 - 00:33:46

Alıntı yapılan: sem0900 - 21 Aralık 2011 - 00:16:24

benim hata kaydından bahsediyorum. ve evet 3 yıldır bakan yok.

zeusmaster

@noktakom hocam uzatmanın anlamı yok...Bunca sistem uzmanı haksız sen haklısın.Sen nasıl biliyorsan öyle yapmakta özgürsün.İstediğin sistemi kullan kime ne de ben senin kontrolcün müyüm??iyi akşamlar sana
Up and Running...

alquirel

Ne zaman sistemimle uyumlu, sorunsuz ve kararlı olarak çalışan  bir kernel çıkar

Çünkü o da beni başının tacı yapmiş, ticari bir amaç için de olsa sistemimle uyumlu hızlı ve stabil çalışan bir ürün ortaya koymuş.

Alıntı yapılan: noktakom - 21 Aralık 2011 - 00:32:32
benim cihazın özelinde konuşuyorum, istiyorsan cihazı sana göndereyim stabilite testlerini sen yap.

Linux çekirdeğinin aleyhinde konuşuyorsunuz da cihazınızı özel kılan donanımların sürücüleri Windows çekirdeğine dahil edilmiş şekilde mi geliyor yoksa ayrıca mı kuruyorsunuz? O donanımın Linux'ta bahtının kara olması ilk etapta çekirdeğin suçu mu?

zeusmaster

Alıntı yapılan: alquirel - 21 Aralık 2011 - 00:38:28
Linux çekirdeğinin aleyhinde konuşuyorsunuz da cihazınızı özel kılan donanımların sürücüleri Windows çekirdeğine dahil edilmiş şekilde mi geliyor yoksa ayrıca mı kuruyorsunuz? O donanımın Linux'ta bahtının kara olması ilk etapta çekirdeğin suçu mu?
@alquirel sanırım son noktayı kolydun :)
Up and Running...

noktakom

Alıntı yapılan: alquirel - 21 Aralık 2011 - 00:38:28
Ne zaman sistemimle uyumlu, sorunsuz ve kararlı olarak çalışan  bir kernel çıkar

Çünkü o da beni başının tacı yapmiş, ticari bir amaç için de olsa sistemimle uyumlu hızlı ve stabil çalışan bir ürün ortaya koymuş.

EVET windows 7 'de ayrıca hiçbir sürücü kurmama gerek kalmıyor.

İlgili modüllerde hata olması kısır döngüye girmesi vs. evet çekirdeğin suçu...  örneğin softirqd.c çekirdeğin bir parçası mıdır? evet öyledir. Bu parça da bir işlev bozukluğu varsa hatalı kimdir? cevap açık..

if

noktakom

Alıntı yapılan: if - 21 Aralık 2011 - 01:39:06
stabilite testlerini sen yap.

Bu testler nasıl yapılıyor?
Şahsen ben gözlemleyerek, karşılaştırma yaparak yapıyorum. örneğin , cihaz uyku modundan sağlıklı bir şekilde çıkamıyorsa ( interrupt'larla ilgiliymiş ) çekirdekte ilgili bölüm başarılı değil diyorum. Örneğin unity support test başarılı bir şekilde tamamlanmasına rağmen, unity sorun çıkarıyorsa ya unityde ya grafik sürücüsünde vs. biryerde bir sorun var diyorum. vs. vs.

heartsmagic

Hata bildirimi çekirdeğe ait "bugzilla"ya mı yapıldı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

noktakom

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Aralık 2011 - 13:32:53
Hata bildirimi çekirdeğe ait "bugzilla"ya mı yapıldı?

Hayır, Launchpad'e yapmıştım. Şİmdi bakayım dedim oraya da fakat site açılmadı  "http://bugzilla.kernel.org/" .Site faal olunca oraya da bir geribildirimde bulunurum. Teşekkürler.

demirekins

Ubuntuda şu ana kadar problemler yaşadim ama hepsinin çözümünü buldum .mesajlarda stabil ve hızlı denilmiş ama ubuntu bende windows 7 daha geç sürede açılıyor.30 sn'de win 7 ,1 dk ubuntu açılıyor.

heartsmagic

@noktakom: http://comments.gmane.org/gmane.linux.kernel/1209650

@demirekins, hız sadece ilk açılışla karşılaştırılamaz, kaldı ki bende açılış hızı sana göre çok çok daha iyi. Yine de dediğim gibi hız bu şekilde kıyaslanamaz. Biraz görecelidir biraz da kıyas yapılan şeye göre değişir. Benim için örneğim kullandığım dağıtımı ilk gün kurduğuma yakın bir hızda 1 sene sonra da kullanabiliyorsam mesela bu hızlı demektir. Bazı kullanıcılar ise sistemin açılış hızına, uygulamaların açılış hızına bakar ki yer yer bu durumda Windows öne geçebilir. Özellikle uygulamaların ilk tepkileri Windows üzerinde daha hızlıdır, sadece ilk tepkilerinden bahsediyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

berat01

Excel ve Matlab kullanmaya mecbur oldugum icin ve oyun oynamayi sevdigim icin mecburen windows da kurulu.

sem

Excel'de yapılan işleme göre alternatif çözümler üretilebilir fakat bu çözümler versiyon bağımlı da olacaktır fakat Matlab için Win zorunluluğunuz yok...

http://www.mathworks.com/support/sysreq/current_release/linux.html
Burası dünya?

eribol

Windows7 konusunda ben pek iyimser değilim. Evet vistaya oranla hızlı ama kendi kurduğum bir Windows7 30 saniyede yükleniyor görünüyor ama hiçbir uygulama açamıyorum zira arkaplanda bir sürü iş hâlâ devam ediyor. Ben bunları göz boyama olarak görüyorum ki kısmen kde de öyledir(kde'de neyin yüklendiğini biliyoruz ve istersek kapatabiliyoruz). Aynı durum IE için de geçerli. Çok hızlı yüklenir, pencere görünür ama tıkla tıklayabiliyorsan.

confickerbelasi

bende xp-home+7enterprise+8 ön izleme +pardus2011.2 ve ubuntu11.04 x86 var xp var çünkü arada mavi ekran görmek için 7enterprise var 90 gün sonra nelucak? onu görmek için 8 ön izleme var çünkü 8 linux kurmayı engelleyicek şekilde yapılmış onu deniyorum ve 8 çalışınca grub2 duman oluyor işin komik yanı 8 ve sülaleside etkileniyor onlarda açılmıyor supergrub.iso ile ubuntu açılınca grub2 yeniden oluşturma konusunun ilk mesajındaki uygulama ile düzeliyor bozup bozup yapıyorum böylece.