Bilgisayarınızda Ubuntu yanına Windows da kurulu mu?

Başlatan eren, 25 Eylül 2008 - 17:26:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bilgisayarinizda Ubuntu yanina Windows da kurulu mu?

Evet
598 (61.8%)
Hayır
329 (34%)
Sanal olarak kurulu
41 (4.2%)

Toplam Oy Verenler: 625

Gunef

full versiyonu var mı ben birtek trial versiyonu var diye biliyordum
Özgür bir platformda kısıtlama cezası almak ne kadar ironik...

aliorhan

Önceden -evet- diye cevaplardım ama artık -hayır- diyorum. Ne mutlu bana :)

mutlucan96

Ne Winodows'u ne de kaynağı Microsoft'u hayatıma dahil etmek istemiyorum. Ne Windows kullanıyorum, ne Hotmail, Office.....

ycL

Yeni ve acemi bir ubuntu kullanıcısıyım. windowsu kaldırdım. artık windows görmek bile istemiyorum.   :) goodbye mr gates   :)

Gunef

Özgür bir platformda kısıtlama cezası almak ne kadar ironik...

gokhanyildiz

uzun zamandır windows kullanmadım. Kullanmayıda düşünmüyorum.

XRumer

Windows kurulu ama kardeşim arada bir oyun oynadığı için. Ben elimi bile sürmüyorum.

Olorin

Oyunlar Linux'u desteklese de biz de tamamen kurtulsak şu Windows'tan. O da yakında olacaktır. Wine ile oynanıyor deniyor da, wine ile bir yere kadar...Wine'ın açabildiği oyunlarda performans kayıpları oluyor...

XRumer

Alıntı yapılan: Olorin - 19 Ocak 2011 - 10:05:47
Oyunlar Linux'u desteklese de biz de tamamen kurtulsak şu Windows'tan. O da yakında olacaktır. Wine ile oynanıyor deniyor da, wine ile bir yere kadar...Wine'ın açabildiği oyunlarda performans kayıpları oluyor...

Ticari kaygılar Linux için oyun çıkmasını engelliyor. Bu ticari kaygılar ise iki şekilde ortaya çıkıyor, Mac örneğinden yola çıkabiliriz.

1) Linux'un kullanım oranı çok düşük, oyun üreticileri maliyeti çıkaramayacakları düşünüyorlar. Linux dağıtımları ve diğer Unix sistemleri (Mac hariç) toplam kullanım oranı % 1 civarında. Linux'un daha yaygınlaşması lazım. Örneğin Mac OS X % 6'ya yaklaşmaya başladı ve oyun üreticileri artık birer birer Mac için oyun üretiyor.

2) Mac'in arkasında Apple gibi dev bir şirket var. Mac, Intel mimarisine geçince oyun üreticileri birer birer oyunların Mac sürümlerini yayına soktular. Bunda Apple'ın payı büyük. Linux ise yıllardır bu mimariyi destekliyor ama yaygın olmaması ve arkasında büyük şirketin bulunmaması sorun çıkarıyor. Canonical, Red Hat, Novell önemli şirketler, son kullanıcıya yönelik işler konusunda çok başarılılar, Linux'un çok yaygınlaşmasını sağlayacaklar ama Apple kadar büyük şirket değiller. Sadece Google o kadar büyük bir şirket. Ancak o yazılım, donanım, oyun üreticilerini Linux'a destek vermeye ikna edebilir ama gelin görün ki Google'ın çıkardığı Chrome OS web tabanlı bir sistem.

kalkan1973

1993 yılında DOS la tanıştığım bilgisayar dünyasılyla 2008 yılına kadar aralıksız windows la devam ettim. Maalesef sırf lisanslara binlerce TL harcadım. Yıllarca ne sorunlar bitti ne eksikliler... Kilitlenmeler donmalar vs vs uzar gider. Parayla alsan çok pahalı... Kırsan hırsız muamelesi... Senelerce Microsoftla ortak olduk. En son okul ve ders için windows 7 almıştım. Ama gelin görün ki boşu boşuna almışım. Open office ve diğer programlar fazlasıyla işimi görüyor. Artı ikide bir çökme takılma olayı da yok. İhtiyacım olan tüm işlemleri yapabiliyorum. Hem görsel hem işlevsel olarak çok memnunum Özellikle UBUNTUDAN... Bi ara DEBİAN denedim çok zor geldi...Şu an sıfır aldığım DELL laptop var elimde... Üzerindeki WİNDOWS 7 HOME BASIC ( görsellik ve özellik olarak maalesef çok kötü ) lisansı da bir öğrenciye kızımıza hediye ettim. Evimde ve elimde Microsoft a ait hiç bir şey kalmadı. Laptopuma tüm diski kullanarak sadece ve sadece UBUNTU kurdum. Maşaallah şakır şakır arızasız çalışıyor. Canım sıkılırsa görselliği değiştiriyorum. Memnunum.Hala hayıflanırım NEDEN DAHA ÖNCE LİNUXLA TANIŞMADIM........? S,stemimde sadece UBUNTU var...
Evde İşte her yerde Linux

sem

".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

MoShic

Win sistemim çökmüştü ve çok üzülmüştüm.
Arandım tarandım falan linux sürümleri vardı chip dergisinin sunduğu.İlk deneyimimi Pardus 2oo9.1 ile yaşadım.
Pek alıştım sayılamaz ona fakat ardından mint,helena denedim. Mint çok hoşuma gitmedi.
Ubuntuyu arattırdım . Baktım özellikleri falan bol ve sürekli bir gelişim içerisinde....
Yükledim.... Ve şuan 1yıla yakın zamandır gayet rahat ve sorunsuz kullanıyorum.Neredeyse her şeyini öğrendim.
Ama sırf WLM için pc me win7'de yükleyeceğim(= Tabi ubuntunun yeni sürümünü de ....
Eski ID: Mar yJuana

Tilki

Benim bilgisayarımda WinXP kurulu. Pek meraklısı olduğum Tiberium Wars, Star Wars, SC4, Street Fighter ve Grid oynamak için kullanıyorum. 2 tane de game pad aldım. WinXP oldu size Windows Play Satiton :). Başka hiçbir faydası yok bana. Diğer tüm işlerim için Ubuntu ve Pardus...

microanaliz

Hoşuma gidiyor onunla yarışmak ne yapacaksın benim gibilerden Allah insanları korusun.
MicroAnaliz

ozgurozturk

Şu anda bilgisayarımda sadece linux mint 10 var ve arka planda sistemimi yavaşlatan antivirüs + antispyware gibi uygulamalar olmadığı için gayet mutluyum. Linux ile tanışmam bir akrabamızda gördüğüm ubuntu 7.04 cd'si sayesinde oldu. Gerçi linux kelimesini daha önce de duymuştum ama ne olduğunu tam olarak bilmiyordum :) Canlı cd ile anladım içeriğini. İki sene kadar geçince de 9.04 içindeki wubi ile ilk adımı attım. Tamamen kendi kurcalamam sonunda (acaba nasıl çalışıyor, bu kod ne işe yarıyor diye meraktan) 3-4 kez sistemi çökerttim :) Belki de çökmemiştir ama windows alışkanlığı işte hemen formata kaydı elim. En sonunda da artık nereleri kurcalamamam gerektiğini öğrendiğime karar verip, linux işleyişine ve uygulamalarına alışınca windowsu silmeye karar verdim ve tertemiz bir kurulum yaptım.

Beni windows'a en çok bağlayan championship manager 01/02 hastalığım(!) ve herkesin ortak derdi olan messenger'ın kamera sorunuydu. cm 01/02'yi wine ile denedim ve kayıtlı oyunum da dahil gayet güzel sonuçlar aldım. Messenger için ise aMsn'den yazışıp, skype ile görüşüyorum :) Bir sene önce çalışıp çabalayıp, özelliklerini beğenerek aldığım bilgisayarımın ram'inden ekran kartına kadar her zerresini ne içerdiği belirsiz uygulamalara değil kendi keyfime ayırmak istiyorum :)

Unutmadan beni linux için cesaretlendiren en önemli unsurlardan birisi de başım her sıkıştığında bu forumdan aldığım destek oldu. İnanın, herhangi bir sorunla karşılaşacağım vakit buradan yardım alacağımı düşünmesem linux benim için soru işareti olarak kalabilirdi, teşekkürler...

Biraz uzun bir yazı oldu ama ne zamandır yazmak istemiştim :)

microanaliz

MicroAnaliz

aan-han

windows ve ubuntu evet ikisi aynı anda var.
sebebi biraz ubuntuyu araştırıyor olmam ve windows vista da format kelimesini duyunca tüylerimin diken diken oluyor olması.ya nerde ise sp1 ve sp2 lerinin her birini kurmak formattan 3 kat fazla zaman alıyor.ayarlarla beraber 3 günümü alıyordu.
ve buna rağmen sadece sp1 i çıktığı için 250 tl ödeyip bir orginal windows 7 almayı düşünürken ubuntuyu tesadüfen buldum.denedim ve sabırla devam ediyorum.beğendimde.ama daha evel parduz da kötü deneyimim olmuştu 3 gün dayanamadım.çökmeler falan oluyordu.neyse.şimdi gidişat iyi.gerçi 11.04 de biraz sıkıntı olsa da bundan daha fazlasını windowsta zaten yaşanıyordu orginal olmasına rağmen.

şimdi, windows u tutma nedenim ben oynamasamda oynayanlar için oyunların bulunması,bazı proğramları ubuntuda karşılığını araştırmak.
mesela video converter,mp3 converter,mp3 cutter,sky star 2,prog dvb,pc suitler,sürücüler falan..bunları da tam bulup öğrenince windowsu biraz seyrek göreceğim galiba.

bu arada son bir ayda nerede ise her gün ubuntu gnome görüyorum rüyalarımda.o kadar sabırlı ve öğrenmeye çalışan birisiyim.
ve yukarıdaki proğramlar bir tarafa,benim için proplem çıkarmayacak bir işletim sistemi olacağı için herhalde ısrarla devam edeceğim ubuntu gnome-unity e. :)

sem

".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

agunZagun

80 GB'lik HDD'min 20'si XP'ye, 50'si Linux'a. Ubuntu diyemiyorum, her gün işletim sistemi değiştiriyorum çünkü :). Hatta birazdan Xubuntu 11.04'ü denemeyi düşünüyorum. Ubuntu 10.04 benim vazgeçilmezim ama işte Conky yapayım dedim, bilgisayar kaldırmadı. Bir de tam performans almak istiyorum, bu sistemle tam alamıyormuşum gibi geliyor bana nedense :).

20 GB'lik XP bölümü de oyunların walkthrough videolarını çektiğim için var. Şu an çekmekte olduğum oyunlar bitince XP'yi de kaldıracağım komple.

thex_yavuz

Alıntı yapılan: eren - 26 Eylül 2008 - 05:33:43
Alıntı yapılan: cerkez57 - 26 Eylül 2008 - 04:49:56
Maalesef evet! Sadece Msn üzerinden Görüntülü ve Sesli görüşme için.

http://live.gnome.org/Empathy

Sesli ve görüntülü MSN desteği geliyor. Hepimize hayırlı uğurlu olsun.

Benim linux camiasında kızdığım şey işte bu arkadaşlar, dost acı söyler mantığıyla bu sözlerimi alın lütfen. windowsun msnsinde ne zamandır görüntülü konuşma var hatırlıyormusunuz, gnome daha yeni mi bu özelliği ekliyor, yoksa ben mi yanlış anlıyorum...

mami96

Ben bi ara aMsn ile sanirim goruntulu sohbet yapmistim...

ama sonralari dahada yapamadim

10.04 surumu vardi bende o vakit

eribol

Msn hesapları ile niçin görüntülü konuşma yok mevzusunu forumda aratırsanız sebebini çabucak bulursunuz. Hatta amsn ile ses ve kamera ayarını yaptığınızda açık seçik bir şekilde belirtiliyor.

agunZagun

Alıntı yapılan: thex_yavuz - 23 Mayıs 2011 - 17:42:06

Benim linux camiasında kızdığım şey işte bu arkadaşlar, dost acı söyler mantığıyla bu sözlerimi alın lütfen. windowsun msnsinde ne zamandır görüntülü konuşma var hatırlıyormusunuz, gnome daha yeni mi bu özelliği ekliyor, yoksa ben mi yanlış anlıyorum...
Bunda Linux geliştiricilerinin bir suçu yok ki. Microsoft WLM dışındaki programlardan görüşmeyi bir şekilde engelliyor. Yakında Empathy'nin bu yaptığını da engellerler.

hüseyincicek

ben hafta sonu denedim goruntulu konusmayı yapamadım windows sunucularını mı kapatmıs msn den başkasına tam emin degilim ama onun gıbı bırsey yazdı ekranda cok lazım oldu windows u kurdum :-\ işim bitince sildim ubuntu yu kurdum :P ;D

thex_yavuz

Alıntı yapılan: Trane - 23 Mayıs 2011 - 18:14:31
Alıntı yapılan: thex_yavuz - 23 Mayıs 2011 - 17:42:06

Bunda Linux geliştiricilerinin bir suçu yok ki. Microsoft WLM dışındaki programlardan görüşmeyi bir şekilde engelliyor. Yakında Empathy'nin bu yaptığını da engellerler.
O zaman şunu anlıyorum ben; Linux programları içinde yani; empath, amsn, emesene vs arasında görüntülü konuşma öncelerden beri yapılıyor, msn ile görüntülü konuşmaya yeni geçildi. Doğru mu?