Bilgisayarınızda Ubuntu yanına Windows da kurulu mu?

Başlatan eren, 25 Eylül 2008 - 17:26:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bilgisayarinizda Ubuntu yanina Windows da kurulu mu?

Evet
598 (61.8%)
Hayır
329 (34%)
Sanal olarak kurulu
41 (4.2%)

Toplam Oy Verenler: 625

barstan54

wındows kızdırdı benı sıldım ubuntuyu kurdum ubuntunun yanına kurmayı denedım beceremedım su an sadece ubuntu var wındows benım ıcın oldu su an :))

hasanzincir

Endüstriel yazılımlar kullanmak zorunda oldugum icin kurulu ama inanın su yazıyı yazarken bile içim içimi yiyo  :'(

sabian

Windows, Mint ve Ubuntu kurulu. Windows'u neden kurdum bilmiyorum. Kuruduğumdan beri bir kez bile açmadım, daha kodecler bile yüklenmedi :D Anadan üryan bekliyor. Sanırım ev arkadaşlarımın oyun takıntısı için yüklemiştim. Xp yüklü, sadece oyun için. Onun da sebebi wine'yle bu güne kadar hiç oyun kuramadım, kurduysam da oynayamadım, sistemim çorba oldu. Fotmat atmak zorunda kaldım. Wine kurup sistemi çorba edeceğime şimdilik Windows kurulu beklesin dedim. Olur da lazım olursa ordan hallederim oyun vb. işlerini. :)
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

ironic

Pardus sayesinde uzun zamandır doğru düzgün kullanmadığım gereksiz şeyden, sonsuza kadar kurtuldum. Oyumu değiştiriyorum.  :)

GAREZ

benim vr601-049'da vista starter, ubuntu 9.04, pardus 2008.2 var ve ubuntu vista'nın içinde kuruldu...

andydufy

Alıntı yapılan: the_grudge - 26 Temmuz 2009 - 20:11:57
benim vr601-049'da vista starter, ubuntu 9.04, pardus 2008.2 var ve ubuntu vista'nın içinde kuruldu...

Epey yüklüymüş senin pc..
Ne zaman yalnızlık sonsuza giderken hayatın limitini alsam hep sensizlik çıkıyor :(

GAREZ

Alıntı yapılan: andy_kubuntu - 26 Temmuz 2009 - 23:39:03

Epey yüklüymüş senin pc..

tek işletim sistemi sıkıyorda ondan... bir ara 4 adet işletim sistemi vardı 4.seven idi...

andydufy

Alıntı yapılan: the_grudge - 26 Temmuz 2009 - 23:48:57
Alıntı yapılan: andy_kubuntu - 26 Temmuz 2009 - 23:39:03

tek işletim sistemi sıkıyorda ondan... bir ara 4 adet işletim sistemi vardı 4.seven idi...

Seven ?
Ne zaman yalnızlık sonsuza giderken hayatın limitini alsam hep sensizlik çıkıyor :(

GAREZ

windows se7en vistadan önce başlayıp vistaya yerini kaptıran işletim sistemi...

maxxblade

Alıntı yapılan: the_grudge - 27 Temmuz 2009 - 00:22:14
hayır vista windows 6'dır seven ise adı üstünde 7'dir,
vistadan sonra çıkmıştır ve hata beta durumundadır...

ePaK

GAREZ

Alıntı yapılan: maxxblade - 28 Temmuz 2009 - 19:00:15
Alıntı yapılan: the_grudge - 27 Temmuz 2009 - 00:22:14
hayır vista windows 6'dır seven ise adı üstünde 7'dir,
vistadan sonra çıkmıştır ve hata beta durumundadır...
Bill Gates olmasa seven vista vista seven olacaktı belki daha doğrusu vista'daki hatalar olmayacaktı...

anarsist

eeeee... şeyyy.... mecburen kuruyorum. oyunlar, freehand ve photoshop olmadan zor oluyur.günde 2 saat falan işte
Bir mavi ekran daha ve kırdım monitörü...

ta2mtf

oyumu hayır kurulu değil diye kullanmıştım ama iş yerime yeni aldığım bilgisayara maalesef winfos xp kurdurdum(dikkat ediniz kurdurdum-yani ubuntu kullanan biri olarak driver işi ile uğraşmak öyle zor geliyor ki).

aslına bakarsanız xp ye tek bağımlılığım office 2007 ve chrome onun haricinde herşey ubuntu da var ayrıca ben şöyle düşünüyorum Ubuntu insana Linux ü sevdiriyor, kullanmaya başladıktan sonra 11-12 farklı dağıtım indirip denedim, şahsım adına çevremdekileri Linux kullanmaya özendiriyorum ve en sonunda başardım,bugün bir arkadaşımın bilgisayarına Ubuntu kurmaya gideceğim.

Göktürk

anakart:asus intel p8h61-mlx rev 3.0
işlemci:intel pentium g620 2.60 ghz x2
ram:kingston 4gb ddr3 1333 mhz 2 adet
ekran kartı:asus ati radeon hd 6670 1 gb ddr3 Hdd: Western Dijital 750 gb 64 cache 1 adet Sata2 Western Dijital 250 gb Sata2 Seagate 500 gb sata3 16 cache  Mac os x Lion 10.7.4 tr X64 Apple Fan Hackintosh xd :)

iKo

Merhabalar, benim uzun zamandır merak ettiğim bir şey var, gerçi anketlerden de inceledim yalnızca Ubuntu kullananlar ve Ubuntu'nun yanında başka işletim sistemi kullananların oranlarını fakat doğrusu nedir ? Ubuntuya hakim olup öğrenmek için Windows'un olmaması şart bana göre, çünkü ne olsa kolaya kaçılıyor, e ama bazı programların da gerçekten karşılığı ya da çaresi yok...

Evet bende de Ubuntu, Mint ve Windows kurulu... Ve çok istiyorum sadece Ubuntu kullanmayı ama sanırım daha zamanı var. İstediğim bir çok şeyi (ya da her şeyi) gayet güzel yapabiliyorum ama bir türlü kopamıyorum Windows'tan. Tüm HD'yi formatlayıp Ubuntu kuramıyorum nedense... Çünkü bir yandan da uyum problemi var, ben Ubuntu kullanıyorum diyelim sadece, e Windows kullanan birisi bana .doc ya da .docx yollasa ve bu karmaşık, içinde tablolar grafikler olan bir dosya olsa açamayacağım (açamayacağım yanlış olur, açılır da nasıl açılır o önemli) ya da normal şekilde görünmeyecek. -En güzel örneği de, tezim Ubuntu üzerineydi sadece okulun bilgisayarları Windows diye tezimi Word'de yazdım, bitince yolladım OpenOffice'de açmayı denedim kiii, resimler kaymış, çerçeve kaymış vs... En küçük örnek bu.

Yani bu konuda düşünecek olursak, Windows kullananlar oldukça Windows barındırmaya mecburuz gibi geliyor ... ???

Sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz ?

Teşekkürler herkese...

heartsmagic

Windows barındırmayanlar da genelde senin anlattığın şekilde mecburiyeti olmayanlar. Ara ara görüyoruz, bazen insanlar olmasa bile Windows kurmak zorunda kalıyorlar. Şanslı kesimse hiç bulaşmıyor mecburiyeti olmadığı için.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kuleyni

Ben genelde bilgisayarda sabit işleri olan birisi değilimdir genelde öğrenme amaçlı ve bazen eğlenme amaçlı kullanırım.Fakat öğrenci olduğum için yazıcı ve ofis programlarıyla az da olsa ilgileniyorum ve ubuntuda değilde genel linux camiasının unuttuğu bişey pdf uzantılı bir dosyayı odt uzantısına çeviren bir program olmaması bir iki bişey var gibi ama söz konusu türkçe oluna çeviri hataları artıyor.Sırf bu yüzden bile windows yüklemek zorunda kalıyor insan.

xwes

@iKo, ben ubuntuyu az çok öğrenince hemen silmiştim windowsu o aşamadan sonra çok daha hızlı öğrendim ubuntuyu. Ben de önceleri word dosyaları konusunda sıkıntı çektim ama sonra bu gibi şeyler için windows kurmaya değmez diyerek biraz daha kurcalayınca işimi görecek çözümlere kavuştum. Ben ödev, sunum gibi bir şey hazırlayacaksam üç seçeneğim olur, ya open office ile hazırlarım ve sonra bir tıkla pdf'ye dönüştürürüm (sunumlar için de yapılabilir ancak geçiş efektleri olmaz) ya yine ooo ile rahat rahat hazırlar wine ile kurduğum ms office'te kaymaları düzeltirim ya da virtualbox ile ubuntu içine windows kurar yine ooo ile oluşturduğum dosyaları düzenlerim. Yani kesinlikle ms office ile belge oluşturmam ancak uyumlu hale getirmek için kullanırım :)

iKo

E tabi, birde VBOX ile Windows kurulumu var, o nitekim daha mantıklıdır, gerekince Ubuntu'yu kapamadan açıp işlerini halledip kaparsın, belli bir alan ayırırsın... Onu da henüz kullanmadım, performansı, kullanım kolaylığı nedir bilmiyorum ama güzel bir çözüm olabilir. Ben MAC'de kullanmıştım Parallels ile o gerçekten çok kolay ve kullanışlı fakat henüz Ubuntu için denemedim...

kozanibo

benim bilgisayarımda windows kurulu deil. aslına bakacak olursak ben ikisini nasıl kuracağımı bilmiyorum :D çoğu şeyi merak edip öğrendim ama bunu öğrenmedim henüz. lap toplarımızda aynıyken :D sen bana bir anlatsan iyi olurdu doğrusu :D

xwes

Alıntı yapılan: ibokozan - 12 Ekim 2009 - 01:03:12
benim bilgisayarımda windows kurulu deil. aslına bakacak olursak ben ikisini nasıl kuracağımı bilmiyorum :D çoğu şeyi merak edip öğrendim ama bunu öğrenmedim henüz. lap toplarımızda aynıyken :D sen bana bir anlatsan iyi olurdu doğrusu :D
Windowsu kurun, sonra başka bir diske ubuntuyu kurun. Bu kadar :) Ubuntu açilişa hem ubuntuyu hem de windowsu içerek bir seçim ekrani koyacaktir. Bilgisayar açilirken istediginizi seçersiniz. Forumda daha fazla bilgi de var.

kozanibo

Alıntı yapılan: xwes - 12 Ekim 2009 - 16:26:18
Alıntı yapılan: ibokozan - 12 Ekim 2009 - 01:03:12
Windowsu kurun, sonra başka bir diske ubuntuyu kurun. Bu kadar :) Ubuntu açilişa hem ubuntuyu hem de windowsu içerek bir seçim ekrani koyacaktir. Bilgisayar açilirken istediginizi seçersiniz. Forumda daha fazla bilgi de var.

sanırım bu yüzden ubuntuyu silmem gerekecek :( önce wini kurmak için

heartsmagic

Hayır ona da gerek yok. Windows için bir yer ayır, kur oraya. Kendisi MBR'yi sıfırlayacaktır ve sen Grub'u göremeyeceksin. Forumdaki Yeniden Grub Kurulumu başlığını kullanarak Grub'u kur. Bu aşamadan sonra yapacağın tek şey, Grub'a yeni kurduğun Windows'u eklemek olacaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

HaZi

Vbox ile windows kurulu arada bi açıyorum photoshop için :) gimp'e alışamadım :( Ubuntu'dayım rahatım :)