[Çözüldü] Tüm hoparlörlerden ses alamıyorum

Başlatan sowhat12345, 25 Eylül 2008 - 16:48:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sowhat12345

Yeni aldığım bilgisayara Ubuntu 8.04 kurdum. Windows XP de driverlerimi tanıttıktan sonra hopörlerden ses geldi fakat Ubuntu da sadece iki (ön sol ve ön sağ) hoparlörden ses alabiliyorum . Creative Inspire 5300 5.1 hoparlör ve Creative 7.1 Audigy 2 sisteme sahibim (ayrıca onboard bir ses kartı var fakat daha hiç oraya sesimi takmadım, takmayı da hiç düşünmüyorum). İnternette araştırma yaptım , 3 farklı media player kullanarak müzikleri açmayı denedim , saatin yanındaki ses ayarlarıyla baya bi oynadım fakat hiçbir sonuca varamadım :( Yardımcı olursanız çok sevinirim... (bu arada tanınmamış driverin olup olmadığını nasıl anlayabilirim?)

erginemr

Şu başlıkta:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3627.0.html

benim ve @mono'nun verdiği ipuçları derdinize derman olabilir.

sowhat12345

http://www.automaticable.com/2008-05-28/how-to-enable-surround-sound-on-ubuntu-hardy/
Bu sitede denilenleri yaptım. Artık ses her taraftan geliyor fakat çok kötü ses var. Hiçbir şekilde müzik dinlenmiyor. Bu şekilde hiç olamması daha iyi :( bu sesi nasıl düzeltebilirim ? prgram önerisinde bulunmayın çünkü aynı oynatıcıyı windowsta çalıştırdım aynı şarkıda dünyalar kadar fark vardı ....

sowhat12345

Ses ayarlarını çok karıştırdım. Şimdi hangisi benim donanım olacağını bilmiyoum. http://img392.imageshack.us/my.php?image=devicesre4.jpg Bu resimde bir printscreen yaptım, yardım ederseniz diğer ayarları da kontrol edebilirim ...

sowhat12345

Çok teşekkür ediyorum. Sonunda sesimi yapabildim. Tüm ses ayarlarını %80 yapıyorum. Bas ve tiz çok güzel geliyor. Windowstaki kadar olmasada gene çok güzel :)

Felâsife

Geçmiş olsun,

Bu arada @erginemr verdiği linkte ki son ip uçlarını da uyguladınız değil mi?
Windows'un nasıl bir ses verdiğini bilemiyorum denemedim hiç  ama Ubuntuda ki seste dehşet oldu artık :D
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

sowhat12345

mono , ip uçarında verdiği komutları terminale girdim. Şu şekilde sonuçlar aldım :
-----------------------
sowhat@sowhat-desktop:~$ tail -f /var/log/messages
Sep 30 11:31:43 sowhat-desktop syslogd 1.5.0#1ubuntu1: restart.
-----------------------
pulseaudio --kill yazıdm ses kesildi. Önce bozuldu diye ödüm koptu :) sonra restart atınca gene geldi :)
----------------------
yusuf@yusuf-desktop:~$ pulseaudio -vv
I: main.c: Called SUID root and real-time/high-priority scheduling was requested in the configuration. However, we lack the necessary priviliges:
I: main.c: We are not in group 'pulse-rt' and PolicyKit refuse to grant us priviliges. Dropping SUID again.
I: main.c: For enabling real-time scheduling please acquire the appropriate PolicyKit priviliges, or become a member of 'pulse-rt', or increase the RLIMIT_NICE/RLIMIT_RTPRIO resource limits for this user.
I: main.c: Note that real-time/high-priority scheduling is NOT normally required. If you experience crackling or other sound anomalies, consider one or more of the above solutions.
I: main.c: High-priority scheduling enabled in configuration but now allowed by policy. Disabling forcibly.
I: pid.c: Daemon already running.
I: main.c: pa_pid_file_create() failed.
-----------------------

En sondakinde failed yazıyor ama o hataya girmiyor değilmi ?

Felâsife

...."pulseaudio --kill yazıdm ses kesildi. Önce bozuldu diye ödüm koptu"...

Bu komutu verirken ses kapalı olursa iyi olur zira açıksa zaten "kill" kapatıyor :)

pulseaudio -vv bir hata görünmüyor gibi, ama son satır bilemiyorum nedir?

Bu arada size fazla yardımcı olamayacağım zira benim sistem azcık şaşırtmış durum da ayarlar bir oluyor bir olmuyor.

Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

sowhat12345

pek önemli bişi olacağını sanmıyorum. teşekkürler...

Sypro

Aksaklıklara rağmen sorunun çözüldüğünü düşünüyorsanız bildirim yapar mısınız, topic'i kapatalım. Etiketlenmiş fakat kapatılmamış olmasından böyle bir beklenti olabileceği hissine kapıldım da birden:)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

sowhat12345

kusura bakmayın... bildiri nasıl yapılır hatta ne olduğunu bilmiyorum. Bne herzaman çözüldü diye konuyu etiketliyorum..

Sypro

Çözüldü etiketini atomkarınca eklemiş gibi görüyorum da ben, son düzenleme ona ait olduğu için. Sorununuz çözüldüğünü belirtmeniz yeterli olacaktır:) Böylece hepimiz anlayabiliriz. Arada hata aldığınızı, buna rağmen sorun olmadığını yazmışsınız ama tam olarak çözüme ulaştınız mı anlayamadığım için sordum. Öyleyse kilitliyorum topic'i. :)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."