[Çözüldü] ubuntu kurulumu, hdd'nin formatı ve dosyaların kurtarılamaması

Başlatan ilasadar, 14 Aralık 2012 - 17:50:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilasadar

Öncelikle merhaba,

3-4 gün önce Ubuntu 12.10 sürümünü, Toshiba Satellite A500 *dizüstü bilgisayar'ıma (windows vista business işletim sistemi kuruluydu) yükledim. Hazır format atmaya hazırken windows u tamamen kaldırayım birazcık ubuntuyu öğreneyim istedim. Dün ubuntu 12.10 sürümü içeren Bootable USB hazırladım ancak C'de hem windows hem ubuntu kurulu diye boot olmadı. Öyle olunca dedim ben ubuntu'yu D (datalarımın bulunduğu konum)'ye kurayım böylece sorun olmaz. Hem ubuntu olunca sistemde D'ye dokunmaz dedim (demez olaydım). Velasıl kurdum ama kurulurken delete files kısmını tıkladım ki inanın hiç böyle çat diye format atcağını düşünemedim. Bir açtım ki ne göreyim :
492G filesystem partition ve 2 adet 8.6 G'lık parçalara bölünmüş. Benim C ve D tarihe karışmış. Sordum soruşturdum, forumlara baktım, uyguladım.
Testdisk kurdum, ne deniyorsa yaptım *yeniden başlattım ancak bana siyah ekranda error grub rescue> dedi. Peki dedim aradım ettim, bootable USB ile tekrar kurdum. Foremost'da kurdum da bu sefer daha da sapa sardı 2 tane HDD'de parça var 492 G'lık ancak benim toplam HDD 500G. Umarım bana yardımcı olursunuz.

Şimdiden teşekkür ederim. İyi akşamlar dilerim.
Özge

if

@ilasadar, TestDisk'ten sonra tekrar formatlamasaydınız keşke, grub'u yeniden yüklemek yeterli olurdu o durumda. Ubuntu canlı cd üzerinden TestDisk'i başlatın ve bölümleme tablosunu tekrar yazdırın. Ama yazdırmadan önce buraya tüm adımların görüntüsünü ekleyin.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=32979.msg394545#msg394545

ilasadar

reinstall ettim yani tekrardan format olmadı, repair gibi bişeydi sanırsam ki. Verdiğiniz linke bakıyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Aralık 2012 - 18:13:26

Alıntı yapılan: if - 14 Aralık 2012 - 17:57:45
@ilasadar, TestDisk'ten sonra tekrar formatlamasaydınız keşke, grub'u yeniden yüklemek yeterli olurdu o durumda. Ubuntu canlı cd üzerinden TestDisk'i başlatın ve bölümleme tablosunu tekrar yazdırın. Ama yazdırmadan önce buraya tüm adımların görüntüsünü ekleyin.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=32979.msg394545#msg394545

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Aralık 2012 - 18:14:47

restart ettim ve gene aynı hata : error: no such partition grub rescue>
benim tüm data silinmiş sanırım :(

[eklenti yönetici tarafından silindi]

if

@ilasadar, bölümleme tablosunu yazdırdıysanız yeniden grub2 yüklemesi yapın. Tekrar tekrar diski silerek işi yokuşa sürüyorsunuz.

Bir de İngilzice kelimeler kullanmayın, Türkçe karşılıkları var kullandığınız kelimelerin, lütfen onları yazın.

ilasadar

grub2 kurulumu için forum'dan yöntemlere baktım ancak kurma aşamasında (grub-install --recheck /dev/sda) daha hata verdi, diğer yöntemleri denedim de gene de olmadı.
Yalnız benim derdim, dünkü ubuntu kurulumumda, belki formatladığım dosyalarımı geri almak. testdisk uygulamasında eski harddisk lerime ait hiçbir parça görülmüyor. Bu demek midir gitti giden?

not: benim hiç linux tecrübem yok, öğreneli 2 gün oldu olmadı bu yüzden kullandığım kelimelerin türkçe karşılığını bulamadığım için üzgünüm.

if

@ilasadar, eğer dosyalarınızı kurtarmak istiyorsanız Photorec kullanmalısınız. Forumda Photorec anlatımı da mevcut.

Bölümleri sildiğiniz için eski bölümler görünmeyecektir elbette. TestDisk ile onları geri getirebiliriz ama bir kaç defa format attığınız için bir noktaya kadar geri getirme yapılabilir.

ilasadar

Photorec de kullandım ancak hiçbir değişiklik olmadı. Valla yaşlandım 2 günde.

if

@ilasadar, kullandınız ama kullanırken ne yaptınız, sonuç ne oldu? Bunları görmeden bir yorum yapamam.

ilasadar

Şimdi ben tekrardan yapıyorum. Sanki bişeyler kurtarıyor gibi, 8 saat içinde biter diyor da bence 1 saate biter. O zaman tekrardan sonuçlarımı yayınlarım.

ct

Alıntı yapılan: ilasadar - 14 Aralık 2012 - 20:30:01
Şimdi ben tekrardan yapıyorum. Sanki bişeyler kurtarıyor gibi, 8 saat içinde biter diyor da bence 1 saate biter. O zaman tekrardan sonuçlarımı yayınlarım.

8 saat sürebilir. 500 GB sürücünüz ve bu işlem çok yavaştı diye hatırlıyorum.

ilasadar

Sabaha kadar sürdü gerçekten de 10 saatmiş. 4800 küsür dosya çıktı da heralde benim eski dosyaların adı sanı kalmadı. Yoksa silindi de tüm dosyalarım ubuntu kendinde ne varsa mı çıkardı? :(

ct

Alıntı yapılan: ilasadar - 15 Aralık 2012 - 13:57:13
Sabaha kadar sürdü gerçekten de 10 saatmiş. 4800 küsür dosya çıktı da heralde benim eski dosyaların adı sanı kalmadı. Yoksa silindi de tüm dosyalarım ubuntu kendinde ne varsa mı çıkardı? :(

Dosya isimlerini değiştirip kaydetmesi lazım. Tek tek bakmanız gerekecek yani dosyalara. Fotoğraflar için vb uzantısıyla otomatik olarak buldurtabilirsiniz gerçi.

ilasadar

Alıntı yapılan: ct - 15 Aralık 2012 - 14:21:33

Dosya isimlerini değiştirip kaydetmesi lazım. Tek tek bakmanız gerekecek yani dosyalara. Fotoğraflar için vb uzantısıyla otomatik olarak buldurtabilirsiniz gerçi.

Sorunum çözülmüştür. Geri dönen dosyalar kalite bakımından kötü ancak bu durumda benim hatalarım çok tabi. ***Kalite derken : misal 100 sayfalık pdf'in 40 sayfası yok gerisi de yarım yamalak:
Aynen dediğin gibi yaptım ve uzantılarına göre buldum. Ancak sonuçtan pek de memnun değilim ama artık yapıcak bişey yok. Bundan sonra neyim var neyim yok online saklıcam daha mantıklı ge

grayloop

Geçmiş olsun, istemesek de oluyor bazen.

Önemli dosyalarınızı UbuntuOne da saklayın. Her yerden ulaşırsınız.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz