[Nasıl] Ubuntu'da Kişisel Güvenlik Duvarı (UFW)

Başlatan erginemr, 25 Eylül 2008 - 10:08:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ODİN

10.04 ufw ile bir kaç sorunumuz var ama öncelikle bu sefer gerçekten çalışan bir ufw yaptıkları için teşekkürler ubuntuya. soruna gelelim.

1.ufw ayarlarını tam olarak ne olmalı ki netim engellenmesin etkin sekmesini aktif yaptığımda net gidiyor.

[IMG]http://i41.tinypic.com/jikio0.png[/img]

2.ayrıca konunun ilk mesajında sistemi pinge kapatmak için bir komut var bir dosyada düzenleme yapıyoruz ben o düzenlemeyi yapıp kayıt edince net gidiyor. sistemi nasıl pinge kapatırız.

Kod: [Seç]
gksu gedit /etc/ufw/before.rulesile /etc/ufw/before.rules dosyasını root yetkileriyle açın,
-A ufw-before-input -p icmp --icmp-type echo-request -j ACCEPTsatırını buldum ve önüne yorum işareti (#) koyarak,
# -A ufw-before-input -p icmp --icmp-type echo-request -j ACCEPTolarak değiştirip dosyayı kaydedin. 

bu üzttekileri yapınca net gidiyor.
Kişi, ışığını karartmayı da bilmelidir, böceklerden ve hayranlardan kurtulmak için.

zeusmaster

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Eylül 2008 - 21:50:49
Eline sağlık @erginemr. Senelerdir Linux üzerinde hiç bunlara ihtiyaç duymasam bile yeni üyelerimizin birçoğunun merak ettiği ve aradığı bir konuydu bu.

kesinlikle kaılıyorum ellerine sağlık hocam
Up and Running...

Reverser

Alıntı yapılan: ODİN - 05 Mayıs 2010 - 01:19:42
10.04 ufw ile bir kaç sorunumuz var ama öncelikle bu sefer gerçekten çalışan bir ufw yaptıkları için teşekkürler ubuntuya. soruna gelelim.

1.ufw ayarlarını tam olarak ne olmalı ki netim engellenmesin etkin sekmesini aktif yaptığımda net gidiyor.

2.ayrıca konunun ilk mesajında sistemi pinge kapatmak için bir komut var bir dosyada düzenleme yapıyoruz ben o düzenlemeyi yapıp kayıt edince net gidiyor. sistemi nasıl pinge kapatırız.

gksu gedit /etc/ufw/before.rulesile /etc/ufw/before.rules dosyasını root yetkileriyle açın,
-A ufw-before-input -p icmp --icmp-type echo-request -j ACCEPTsatırını buldum ve önüne yorum işareti (#) koyarak,
# -A ufw-before-input -p icmp --icmp-type echo-request -j ACCEPTolarak değiştirip dosyayı kaydedin. 

bu üzttekileri yapınca net gidiyor.

Konu eski biliyorum ama bilgilendirme olsun, incoming reject, outgoing allow olmalı. Bu arada linux altında firewall denen şey Windows üzerindekinden daha farklı. ip table ile çalışıyor çünkü ayrıca ubuntu beraberinde ip table ile birlikte geliyor kuralları düzenledikten sonra ufw gibi bir yazılıma gerek kalmıyor tek artısı gui kullanıyor olması.

XFCE ROCKS !