ATI Radeon HD 3430 Ekran Kartı Sorunu.

Başlatan GNU-Beginner, 09 Aralık 2012 - 15:45:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GNU-Beginner

Dün gecemin tamamını Windows'tan Ubuntu'ya geçişe ayırdım. Sistemi yükledikten sonra ( Wubi ile ) Ek sürücüler kısmında Ekran kartı sürücüsünü yükleyin gibi bir imge çıktı. Ek sürücüler kısmına girip bana gösterdiği sürücüyü etkinleştir tuşuna bastım. İndirip kurdu. Fakat 10 dk sonra ekranda beyaz çizgiler ve noktalar belirdi. Bende haliyle 'Eyvah gitti ekran kartı.' dedim.Yeniden başlattım ve baktım sürücü etkinleştirilmiş. Fakat yine aynı sorun var .. Yardım ederseniz çok sevinirim tekrar windowsa dönmek istemiyorum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Aralık 2012 - 16:27:06

Lütfen yardım edin :S

burk

GNU-Beginner

if

@GNU-Beginner, oradaki komutların çıktısını buraya geçmenizi istiyoruz.

GNU-Beginner

hakan@ubuntu:~$ lspci | grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Device 95c2
hakan@ubuntu:~$ glxinfo | grep render
'glxinfo' programı şu anda kurulu değil.  Kurulumunu şunu yazarak yapabilirsiniz:
sudo apt-get install mesa-utils
hakan@ubuntu:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Memory Controller Hub (rev 07)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset PCI Express Graphics Port (rev 07)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 03)
00:1a.1 USB controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #5 (rev 03)
00:1a.2 USB controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #6 (rev 03)
00:1a.7 USB controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #2 (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller (rev 03)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 1 (rev 03)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 3 (rev 03)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 4 (rev 03)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 6 (rev 03)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 03)
00:1d.1 USB controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 03)
00:1d.2 USB controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 03)
00:1d.7 USB controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #1 (rev 03)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev 93)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation ICH9M LPC Interface Controller (rev 03)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 82801IBM/IEM (ICH9M/ICH9M-E) 4 port SATA Controller [AHCI mode] (rev 03)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) SMBus Controller (rev 03)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Device 95c2
01:00.1 Audio device: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RV620 HDMI Audio [Radeon HD 3400 Series]
04:00.0 Network controller: Intel Corporation WiFi *bağlantı 5100
08:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 02)
0a:01.0 FireWire (IEEE 1394): O2 Micro, Inc. Firewire (IEEE 1394) (rev 02)
0a:01.2 SD Host controller: O2 Micro, Inc. Integrated MMC/SD Controller (rev 02)
0a:01.3 Mass storage controller: O2 Micro, Inc. Integrated MS/xD Controller (rev 01)

hakan@ubuntu:~$ xrandr
Screen 0: minimum 320 x 200, current 1280 x 800, maximum 1600 x 1600
LVDS connected 1280x800+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 331mm x 207mm
   1280x800       59.9*+
   1280x768       59.9 +
   1280x720       59.9 +
   1024x768       59.9 +
   1024x600       59.9 +
   800x600        59.9 +
   800x480        59.9 +
   720x480        59.9 +
   640x480        59.9 +
DFP1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DFP2 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
CRT1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

hakan@ubuntu:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: ATI Mobility Radeon HD 3430
OpenGL version string:  3.3.11627 Compatibility Profile Context

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes

hakan@ubuntu:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p --compiz
OpenGL vendor string:   ATI Technologies Inc.
OpenGL version string:  3.3.11627 Compatibility Profile Context

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes

Compiz supported:         yes

hakan@ubuntu:~$ jockey-text --list
sxorg:fglrx_updates - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (sürüm sonrası güncellemeler) (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
xorg:fglrx - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (Sahipli, Etkinleştirildi, Kullanımda)

Ayrıca "hakan@ubuntu:~$ glxinfo | grep render" Sonrasında belirtilen çıktıdaki kodu yazdığımda( Yükleme için ) password istiyor fakat ekrana hiçbirşekilde şifre giremiyorum. Klavye devre dışı kalıyor.

Buyrun. İlginiz için teşekkürler

if

@GNU-Beginner, sürücü kurulmuş görünüyor.

fglrxinfo ne döndürüyor?

GNU-Beginner

hakan@ubuntu:~$ fglrxinfo
display: :0  screen: 0
OpenGL vendor string: Advanced Micro Devices, Inc.
OpenGL version string: 3.3.11627 Compatibility Profile Context

Görünen çıktı bu

@if , demek istediğim problemi tam anlatabildim mi ? Ekranda şerit gibi çıkan beyaz çizgiler ve hareket etmeyen mouse. Bu sorun ekran kartından kaynaklanıyordur değil mi ?

GNU-Beginner

Merhaba arkadaşlar

Ekran kartından kaynaklı olduğunu ( Ek Sürücü ) düşündüğüm problem devam ediyor. Ekran kartı sürücüsü etkin ve kullanılır durumda. Sanırım farklı bir problemle karşı karşıyayım.
Firefox dan internete girdiğimde belirli bir süre sonra ekranda 4-5 beyaz şerit ve noktalar beliriyor. Sanki ekran kartı yanmış gibi. Windowsa geçiyorum böyle bir problem yok. Ama neden Ubuntu ' da bunla karşılaşıyorum ?

Ekran kartı sürücüsünü 5-6 defa yeniden kaldırıp yükledim. Fakat sonuç aynı. Sözü Ubuntu üstadlarına bırakıyor ve yardım istiyorum.
Şimdiden ilgilenenlere teşekkürler.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

GNU-Beginner

Evet 10.04 ama sorunun geçeceğini söylüyorsanız sürümü değiştirebilirim. Yeterki ubuntu kullanabileyim.

if

GNU-Beginner, aynı duruma düşmeyeceğinizi garanti edemeyiz.

GNU-Beginner

Anlıyorum , peki alternatifler nelerdir ? Ben her şekilde Linux kullanmak ve özellikle Ubuntu kullanmak istiyorum.
Önerileriniz nelerdir ?

burk

@GNU-Beginner GNU/Linux hevesinizi takdir ediyorum, öncelikli önerim eğer donanım olarak eski bir bilgisayarınız yoksa 12.04 denemenizdir.

GNU-Beginner

Teşekkür ederim bende ilginiz için.
İşlemci : Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU P8600 @ 2.40GHz 2.40 GHz , 4 Gb ram ati radeon hd 3430 ekran kartım var. Bilgisayar packard bell

Önerebileceğiniz sistem nedi ? Ben 12.04 kullandım onda da aynı problem oldu. Sanırsam ekran kartının türüyle alakalı bir sorun var.
Yinede tavsiyelerinizi bekliyorum. Gerçekten GNU/Linux kullanmak istiyorum. Windows inanın benim için işkence.

burk

GNU-Beginner

Tüm yardım eden arkadaşlarıma teşekkür ederim. Emeğiniz , ilginiz için.

Başka bir bilgisayar edinmiş bulunuyorum. Ubuntu ' yu şu anda kuruyorum. Umarım bir sorun çıkmaz.
Tekrar ilgilenen arkadaşlara teşekkürler. :)

burk

@GNU-Beginner sorun çıkmadığını umarak, son durum nedir?

GNU-Beginner

@burk , Bende aynı umutla tekrar indirdim. Fakat bu seferde Wubi'yle ilgili sıkıntılar yaşıyorum. Fazla yazıp arkadaşları meşgul etmek istemedim tek problem yaşayan ben değilim diye. Fakat burda belirteyim.

Wubi ile yüklerken ilk başta yüklemedi vs. En son usb den aktarım yapayım dedim boot etmedi. Ben boot menüsünden açtığımda siyah ekran üzerinde şu yazılar çıtı

NO ... ( hatırlamıyorum net olarak ) or directive
boot :

Bunu çözemedim bir türlü ve yine 2 gündür bunula uğraşıyorum. Desteğinizi bekliyorum.
Teşekkürler.

burk

@GNU-Beginner Wubi ile uğraşacağınıza sistemi kurmak daha mantıklı bir yöntem, doğru yapıyorsunuz. Forumda çekirdek önyükleme konusu var, orayı da inceleyin ve nomodeset seçeneğini deneyin. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31554.0

Jamie

Buna benzer sistemle ben de 12.10 kurdum birkaç gün önce. Maalesef ekran kartım da Ati Radeon 3430. Ati'nin sitesinden indirdiğim uygun driver'la update ettiğimde ekran kartı işlevselliğini kazanmıştı ki -soldaki bar ve üstteki bildirim alanı görünüyordu artık- takip eden ilk restartta mor ekranda kaldı. askubuntu vb. yerlerde Google'lattığımda grub'u editleyip nomodeset ile deneme yapılması söylenmiş. Kiminde işe yararken kiminde halen mor ekranda kalıyor. Bende de mor ekranda kaldı.

Şimdi sorum şu olacak; Ubuntu'yu yeniden kuracağım. Şuradaki habere göre yeni sürümlerde ATI 2000,3000 ve 4000 serisi ekran kartları için desteği bıraktığını açıklamış. Bunlar için son yayınlanan sürüm ise  geçtiğimiz yaz çıkan Catalyst 12.6 olduğu belirtiliyor. Forumumuzda bulduğum bir linkte ise "Older RadeonHD (Catalyst Legacy 13.1 & Open Source)" başlığı altında 2x, 3x ve 4x serilerinin son sürüm Catalyst 13.1 serisinde de desteklendiği ancak belli kernel sürümlerinde geçerli olduğu yazılmış. Örnek olarak da Ubuntu 12.04 ile birlikte Catalyst 13.1 kullanılabileceği söylenmiş.

Netice itibariyle, ATI Radeon 3430 ekran kartımı barındıran dizüstüme Ubuntu 12.04 kurduğumda bu driver'larla kullanabilir miyim? Mor ekran sorununu aşamadım.

Şimdiden fikirleriniz için çok teşekkürler.

Düzenleme: Yüklediğim 21 Ocak 2013 dağıtımlı şu driver idi;  http://support.amd.com/us/gpudownload/linux/legacy/Pages/legacy-radeon_linux.aspx

if

@Jamie, 12.04 ile kullanabilirsiniz ama oradaki şartları karşılamak gerek. Bunun için de fglrx-legacy kurmalısınız. 12.10 ile de kullanabilirsiniz. Bir de yabancı kelimeler yerine Türkçe kullanın lütfen.